LEI0SCII COURANT. 1872. 8~jr DWGSDAG 14 MEI N\ 115. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.60; met Ael Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. Gallen, Genbie en Lausanne BINNENLANDSCilE BERIGTEN. - LEIDEN, 13 Mei. Aan het locaal van het prov. bestuur te 's Ilage werd heden aanbe steed: het afbreken van het bestaande en het daarvoor ter plaatse bouwen van een nieuw postkantoor te Leiden. Daarvoor waren acht inschrijvings- billetlen ingekomen. Minste inschrijver was de heer J. P. Rietbergen alhier voor 28747. Gisteren nacht L^eeft het hard gevroren. De weilanden waren met eene ijskorst overdekt en de aardappelen-struiken zijn voor het meeste gedeelte zwart, ten gevolge waarvan de aanwas der aardappelen ongeveer 14 dagen ten achteren is. Uit het Westland meldt men ons het volgende: Ten gevolge van de koude is er vertraging ontstaan in de verzending van aspersies en in den groei o. a. van de aardappelen, die dan ook door nachtvorst geleden hebben. De telken jare om dezen -tijd invallende koude Meidagen hebben zich ook thans niet verloochend. Men hoopt nu maar dat de zich pas gezette vruch ten der pcreboomen geen letsel van die vorst hebben gekregen, hoewel men niet gerust is omtrent de nog grootendeels in bloei staande appelboo roen. Van perziken en abrikozen is weinig vrucht te verwachten, daar zij door eene nachtvorst in April, toen zij rijkelijk bloeiden, den bloesem hebben verloren. Zoo hier als elders is dit het algemeen gevoelen, ofschoon enkele tuinlieden geneigd zijn op rekening van de in December 11. zoo geduchte vorst te stellen dat de boomen in hun hout te krachteloos zijn geworden om vruchten voort te brengen. De druivenboomendie beginnen uit te loopen. zullen nog wel bijkomen, niettegenstaande er bier en daar nog al dood jong hout in gevonden is. Als de zomer aan zonneschijn en warmte te kort kwam wat daarvan tijdens de voorspoedige, misschien vaak te schoonc voorjaarsdagen genoten is, het zou met den oogst der vruchten wel kuunen tegenvallen. Te Schiedam is heden morgen een groote vrachtwagen, beladen met gist, bespannen met twee kloeke paarden en toebehoorende aan den vracht rijder K., bij het omdraaijen op een gracht, in de Schie geraakt. De paar den werden door hel zwaar beladen voertuig in den val medegeslecpt en verdronken. Aan den koetsier gelukte het nog in tijds van den bok te springen. Nabij Gouda wilde Vrijdag morgen een landman, die eene koe aan een touw bij zich hadden spoorweg dwars oversteken. Daar er juist een trein passeerde, moest hij een oogenblik wachten, doch toen de trein voorbij was, vervolgde hij zijn weg, zonder te bemerken dat er nog een trein in aantogt was. Zijn zoon, die achter hem aankwam met een stier, waarschu vde hem, toen hij zich reeds op de rails bevond en de man had toen juist nog den tijd om de koe los te laten en den trein te ontwijken doch de koe werd verbrijzeld. Door den krijgsraad is in de openbare zitting van Zaturdag het vonnis uitgesproken, gewezen in de zaak der militairen, die in den nacht van 0 op 10 Januarij 1872 den Engelschen scheepsgezagvocrder Atkins, in het wachthuis te Willemsoord, hebben bestolen. De korporaal-kommandant van de wacht is veroordeeld tot drie jaren, een der mariniers lot een jaar en twee mariniers ieder tot negen maanden gevangenisstraf. De eerstbedoelde twee zijn bovendien vervallen verklaard van den militairen stand. {11. C.) Volgens hel jaarverslag der kamer van koophandel en fabrieken te Enschede, was de toestand der katoen-industrie in -187i over het algemeen voldoende en waren de resultaten belangrijk gunstiger dan in het vorige jaar, ofschoon ook thans weder gewezen moet worden op belangrijke fluctuatie van den prijs der ruwe katoenzoodat Amerikaansche van 7 '4 tot 10w, pence varieerde, en op de voor de koopmagl des Javaans eveneens uiterst nadeèlig werkende gevolgen van den toestand in lndië, waarop de hamer reeds zoo dikwijls in hare verslagen de aandacht vestigde. Terwijl iu alle andere tropische landen de consumtie van manufacturen vermeer dert, blijven de opgaven daarvan voor Nederlandsch Oost-lndiii van een sta- tionairen toestand spreken. Door cenige ingezetenen van Enschede en Lonneker is een adres aan den minister van financiën gezonden, waarbij zij verklaren zich gedrongen te gevoelen hem hunnen opregten dank te betuigen voor de krachtige poging door hem aangewendom het bestaande belastingstelsel te verbeteren en hun leedwezen tevens, over hel mislukken dier poging, ten gevolge van de weigering van de meerderheid der tweede kamer om daartoe mede te wer ken. Zij houden zich overtuigd dat hel belang van hel land ten zeerste zoude gebaat zijn gewordenindien zijne voorstellen tot w et waren verheven. Men meldt uit Moergestel aan de IV. 1{. C.; Op Hemelvaartsdag is hier uit 's Bosch gekomen een detachement infanterie, onder begeleiding van een officier, om bij de boeren op de Broekzijde ingekwartierd te worden. De boeren aldaar zijn weêrspannig om hun vee, dat op een gemeentewcide aldaar mag loopen, tegen betaling van eene kleine contributie, te laten branden op de hoorns, tol herkenning van voldane contributie. Wel honderd boeren en boerinnen, met knuppels gewapend en, hun vee voor zich uit drij vende kwamen met geweld op die weide aanennoch op aanmaning van den burgemeester, noch op aanmaning van den officier, wilden zij het vee er afnemen, zoodat de militairen genoodzaakt waren het vee met geweld af te drijvendoch nu zochten de boeren het weder op een andere plaats er in te drijven; dit is echter niet goed gelukt, en nadat er een wacht gebleven was van militairen heeft men verder niets meer vernomen. 's GRAVENHAGE, 13 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit. ter zee 1« kl. J. A. E. Dinaux tot het dragen der versierselen van de orde van Medjidié 1« kl., hem door den Sultan van Turkije geschonken. Tot burgemeester der gemeente Apeldoorn is benoemd de heer m'. J. A. van Hasselt, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Gorssel. Tot schoolopziener in het 6<" schooldistrict van Overijssel is benoemd de heer mr. S. J. baron van Pallandt, in de plaats van den heer mr. L. J. van Riemsdijk, op zijn verzoek eervol ontslagen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de commissien, be last met het examineren van hendie eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1872 zitting zullen houden te 'sGravenhage, en benoemd: Tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in wis- en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde, teckenen en boetseren, dr. D. de Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden; tot leden F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dp. F de Boer, leeraar aan de h. burgerschool te Deventer; J. D. van der Waals, leeraaraan de h. burgerschool te 's Ilage; J. E. Cornelissen, directeur der afd. voor de waarnemingen ter zee van het meteorologisch instituut, luit. ter zee le kl.; dr. W. F. 11. Suringar, hoogleeraar te Leiden; dr. E. Selenkahoogleeraar le Leiden; J. P. Koelman, directeur der akademie van beeldende kunsten te 'sHage; H. P. Vogel, hoofdonderwijzer aan die akademie; Tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in de Nederl. taal en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappen, de staathuishoud kunde, de handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek, mr. L. de Hartog, leeraar aan de rijks- li. burgerschool te Utrecht; tot leden dr. W. Doorenbos, leeraar aan de h. burgerschool te Amsterdam; J. Jurrius, leeraar aan de h. burgerschool te Nijmegen; L. M. Baale, leeraar aan de rijks- h. burgerschool le Groningen; dr. J. II. Hisgen, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Utrecht; J. flec kering Vinckers. leeraar aan de h. burgerschool te Kampen: dr. II. van Cap- pelle, referendaris aan het dep. van binnenl. zaken f E. de Jong, onderwij zer der gymnastiek te 's Hertogenbosch. De minister van oorlog heeft benoemd: tot voorzitter der commissie ten overstaan van welke te Breda het examen tot toelating als kadet aan de kon. militaire akademie zal worden afgenomenden kapitein van den staf der artillerie W. C. Hojel, benoemd directeur der studiën bij de kon. militaire akademie; tot leden den kapitein van den staf der artillerie H. J. Krantz, werkzaam bij voornoemde inrigting; G. J. Legebeke, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te 's Boschdr. C. M. Kanleeraar aan de rijks- h. burgerschool te Utrecht; dr. H. van de Sladt. leeraar aan de h. bnrger- school te Arnhemd1'. L. Aronsteinleeraar aan de h. burgerschool le Breda; mr. B. H. Pekelharing, leeraar aan de h. burgerschool te Zulphen; W. M. Vicrsen, leeraar aan de h. burgerschool te Nijmegen; tot lid en se-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1