liïe.mlaos?iü: lit:int;t ion PER TELEGRAAF. en den 1<» luit. E A. D. E. van Franckenberg en Proscblitz, beiden van het Is", den Je" luit. VV. H. J. Kuipers, van liet 2e en den kapitein P. J. Kuipers, van liet 6e reg. infanterie; in active dienst te herstellen; bij het 7e reg. infanterie, den l"1 luit. J. E. van Gorkum, van het wapen der infan terie, op non-activiteit, en bij het le reg. vesting-artillerie, den 2CD luit A. D. baron van Versehuer, van het wapen der artilleiie, op non-activiteit. Over te plaatsen: bij het 4e reg. infanterie, den len luit. J. Knuppe, van bet 3e en den 2en luit. 11. Smeding, van het 7e reg.; bij liet 8e reg. infanterie, den 1<" luit. G. J. D. R. Riesz. van het le reg.; bij liet reg. veld-artillerie, de majoors jhr. W. U. C. ridder van Rappard. van het is,c en C. J. van Orsoy Vecren, van het 3C reg vesting-artillerie, alsmede den kapitein A. Kool, van het reg. rijdende artillerie; bij het reg. rijdende artillerie, den majoor F. F.- Steenberghe en den kapitein 11. lieijerman, beiden van het reg. veld-artillerie, laatstgenoemde toegevoegd aan Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. -- Z. M. de koning zal morgen per extra-trein langs den Rijnspoorweg van Luxemburg in de residentie lerugkeeren. H. M. de koningin zal eerstdaags IID. buitenverblijl het huis ten Rosch betrekken. lieden is voor den hoogen raadburgerlijke kamerbehandeld de zaak van C. Bosman, cischer, procureur mr. Eyssell. tegen den staat der Neder landen, gedaagde, procureur mr. Frangois. Ite vraag, waarop het in dit geding aankomt, is, of de eischer is ontvankelijk en gegrond in zijne vor dering tot schadevergoeding, omdat van hem op 17 Februarij 1867 uit zijn stal, waarin zich 36 koebeesten bevonden, zes stuks zijn onteigend en afge maakt als aangetast door de veetyphns en de overige 30 stuks, ter zake dat zij. schoon gezond, met de vorigen in onmiddellijke aanraking zijn ge weest. Voor den eischer trad op mr. Vlielandcr Heinen voor den ge daagde de lands-advocaat mr. A. de Pinto. Hel openbaar ministerie zal den 7dl" dezer in deze zaak conclusie nemen. BELGIË. Uit Antwerpen wordt het volgende in de Escaut medegedeeld: De brutale aanslag, waarvan onlangs twee policieagenten het slagtoffer werden, is de aanleiding geweest dat eene bende boosdoeners is ontdekt geworden, die naar het schijnt uit derlig tot veertig personen beslaat, waaronder ook eeuc vrouw. Op dit oogenblik bevinden er zich een twaalftal van in han den der policic. Jongstleden Maandag heeft men weder de hand gelegd op verschillende leden der bende, waaronder zich de aanvoerder bevond, be kend onder den bijnaam van den Rus. Een andere schurk werd gevat op het oogenblik dat hij in het station een plaatskaart naar Rijssel nam. Men vleit zich dat niet een dezer stoutmoedige dieven zal ontsnappen. Om slechts een denkbeeld te geven van de talrijke diefstallen, die door deze bende zijn gepleegd, diene, dat uit het verhoor gebleken is, dat er dagen waren waarop ieder lid der bende, voor zijn aandeel, van zes tot zevenhonderd francs ontving. ENGELAND. LONDEN7 Mei. Een correspondent van de Times te Napels schrijft nog omtrent de uitbarsting van den Vesuvius het volgende: Een man is er, w ien geen schrik om het hart kon slaan: die niet vlugt, niet jammert, maar werkt. Het is professor Palmieri, op zijn observatorium nabij den krater. Toen het ver schrikkelijk natuurverschijnsel een aanvang nam, was hij op zijn post van eer. En hij is er op gebleven, met de kalmte van een Archimedes zijn waarnemingen doende. Stroomen van lava zijn rondom hem neergestort; stormen van asch en steenen hebben over zijn hoofd gewoed; maar onver saagd bleef hij bij zijne instrumenten, en mat de hoogte van het stijgen der projectilen, en berekende de kracht van de vulcanische werking. De over heid zond hem een drietal karabiniers, om hem te beschermen, minder tegen den Vesuvius, dan tegen dieven. De dappere oude man wilde die sol daten terugzenden, omdat hij hen het gevaar niet wilde doen declen; maar zij. niet minder grootmoedig, weigerden hem alleen te laten. Hoe zij hel uithouden zonder te stikkenmag de hemel wetenwijhier in de laagte en op zulk een afstand, hebben het reeds kwaad genoeg. FBANURIJ K. De prefect van de Seine heeft aan den Parijschen gemeenteraad mede gedeeld dat de regering geneigd was de 105 millioen. die de stad aan de üuilschers had moeten betalen bij hel sluiten van den wapenstilstand, terug te geven in 26 jaarlijksche termijnen, maar daarentegen moet de stad zich verbinden, minstens 70 millioen vergoeding uit te keeren aan de personen, die gedurende en door den opstand in de hoofdstad schade geleden hebben. Door de ontvangst der 105 millioen zou de stad in staat gesteld worden haar budget in ëvenwigt te brengen, maar om de gevraagde 70 millioen vergoe ding te verkrijgen zon eene directe belasting moeten geheven worden tot een bedrag, gelijkstaande aan omstreeks 15 opcenten op de andere belas tingen. De onderhandelingen met de regering zullen voortgezet worden. Het Jour», off. deelt uittreksels mede uit het rapport van den raad van onderzoek naar de capilulatien gedurende den oorlog, waarin de bevel hebber van Toul geprezen wordt wegens zijne standvastige verdediging niet tegenstaande den aandrang van het gemeentebestuur en de voordeelige voor waarden welke door den vijand werden aangeboden, doch tevens leedwezen wordt uitgedrukt dal hij de plaats heeft overgegeven vóórdat er bres ge schoten was. en dat hij het materiëel enz. vóór de capitulatie niet voor den vijand heeft onbruikbaar gemaakt. Hetzelfde leedwezen wordt uitge drukt over de capiiulatie van Laon, terwijl daarbij wordt erkend dat de sedert overleden bevelhebber op last van het ministerie van oorlog had ge capituleerd. De bevelhebber van Soissons wordt gezegd bij de verdediging dier vesting blijken le hebben gegeven van groote onbekwaamheid en zwak heid. en ongeschikt te zijn om als hoofdofficier op te treden, dewijl hij bij de nadering van den vijand aan vele officieren verlof had gegeven, gecner- lei moeile had gedaan om de krijgstucht te handhaven, en gecapituleerd had zonder door den nood gedwongen te zijn. Het trekt de aandacht dal de Ronapartislische bladen weinig partij trekken voor den niaar.chalk Bazaine. Men schrijft dit hieraan toe. dal de keizerlijke partij zich vleit, dat door het regtsgeding van den opperbevel hebber van het Rijn-leger in hel licht zal worden gesteld, dat het aandeel des keizers in de verantwoordelijkheid voor de rampen, die het land gc- troitin hebben, minder groot is dan men wel denkt. Naar men nil Parijs aan de Times meldt zal de prefect van het dep. di r Beneden-Pyreiieënwelkein strijd met de stellige bevelen uil Versail les. don Carlos over de grenzen heeft laten vertrekken, ontslagen worden. Gok (fe Spaansche consul te Bayonne had van zijne regering den last ont vangen om den prefect te verklaren dat hij. in de oogen- der Spaansche regering, verantwoordelijk was voor al hel bloed, hetwelk na de aankomst van don Carlos zou vergoten worden. Van den anderen kant had de ge- noemde prefect de ontevredenheid der Fransclie ingezetenen van vele grens plaatsen opgewekt, door aan alle Spaansche uitgewekenen zonder onder scheid den last te geven de grensstreek te verlaten en zich in de meer binnenwaarts gelegen Fransehe departementen te vestigen. SPANJE. Het gevecht tusschen de Carlisten en de regeringstroepen, waarvan dezer dagen werd melding gemaakt, werd geleverd door den ritmeester Dclgadi te Numbres, in Navarra. De Carlisten waren i2()0 man sterk. Lan gen tijd bleel de strijd onbeslist, maar eindelijk behaalden de regeringstroe pen de overwinning. Van de Carlisten gaven 400 man zich over. De ontwerpers van den Carlislischen opstand moeten zich zeer teleurge steld gevoelen, daar zij zien dat hunne rekering verkeerd uitkomt. Zij had den teil stelligste gerekend op een opstand in verschillende steden, maar dat gebeurt niet. Naar hunne meening zouden geheele bataillons van het leger zich bij den opstand aansluiten, maar dit bepaalt zich bij enkele over- loopers. Van geld zijn zij mede slecht voorzien, en zij ontvangen weinig of niets. DEITSCHLAN Tusschen Frankrijk en Baden was in I860 eene overeenkomst gesloten tot den aanleg van zestien bruggen over den Rijn, waardoor men een einde w ilde maken aan de belemmeringen in de gemeenschap tusschen de beide Rijnoevers. Dat verdrag is echter nooit ten uitvoer gebragt en daar nu de Elzas weder met üuilschland is vereenigd, heeft de Duitsche regering besloten in het nog altoos beslaande ongerief te voorzien. Na daarover met Baden in onderhandeling te zijn getredenis nu de overbrugging voorloopig op acht punten definitief vastgesteld, terwijl er ook spoorwegbruggen zullen worden gelegd bij AltbreisachNeuenburg en Leopoldshöhe. De tentoonstelling der plannen 'voor het rijks-parlementsgebouw te Berlijn is in de akademie van beeldende kunsten geopend. Er zijn 102 plan nen ingezonden en wel 25 met 235 bladen leekeningen uit Berlijn, 13 met 101 uit het overige Pruisscn, 8 met 64 uit Saksen, 12 met 104 uit Noord- Duitschland, 12 met 86 uit Zuid-Duitschland. 7 met 53 uit Oostenrijk. 4 met 23 uit BelgiC en Nederland, 15 met 130 uit Groot-Brittaunië3 met 25 uit Frankrijk2 met 11 uit Italië en 1 met 3 uit Amerika. Uit Limburch aan de Lalin wordt gemeld, dat het groote dorp Nieder- brechen op 30 April jl. door brand is vernield. Niet minder dan 96 wo ningen, benevens 110 schuren en stallingen, zijn door de vlammen verteerd. Meer dan der bevolking is tijdelijk van dak en have beroofd; want de brand nam zoo snel toe, dat schier niets kon gered worden. VERSAILLES, 7 Mei. In de nationale vergadering heeft de heer Routier verlof gevraagd om den minister van oorlog te interpelleren over zijne maat regelen ten opzigte der personen, genoemd als betrokken in de bedriege rijen vermeld in het rapport aangaande dc leverantiën. De minister ver langde veertien dagen uitstel. De vergadering heeft zich hiermede vereenigd. PARIJS. 7 Mei. De Union meldt, dat dc laatste ontmoeting tusschen de regeringstroepen en Carlisten voor deze laatsten zoo weinig voordcel heeft opgeleverd dat don Carlos met zijn geleide naar liet gebergte is terugge- jwekenzonder verontrust te worden. Volgens het blad wordt de organi satie der Carlisten in Catalonie, Arragon en Valencia krachtig voortgezet. LONDEN, 7 Mei. Dc heer Gladstone heeft in het lagerhuis gezegd, dat vóór het recès de correspondentie betreflende de Alabauia-quaestie, of anders een naauwkeurig overzigt daaruit, zal worden medegedeeld. Hij betuigde zijn dank aan het parlement en de bevolking voor het ten deze betoonde geduld; hetwelk hij beschouwde als een blijk van vertrouwen in het bewind. Hij hoopte dat men uit de mededeelingeu zal erkennen, dat de regering ge heel in den geest barer verklaringen gehandeld en zich het in haar gesteld vertrouwen waardig gemaakt heelt. Volgens berigt uit Bombay zijn bij de overs!rooming in Indië 400 per sonen omgekomen. MADRID, 6 Mei. De heer Camacho heeft in den senaat verklaard, dat hij de financiën in een zeer mceijclijkcn toestand heeft gevonden en het be spreken daarover tot een geschikt oogenblik zou uitstellen. BERLIJN, 7 Mei. Na gehouden overleg door de gedelegeerden der liberale 'fractiën is besloten, dat de commissie, belast met liét onderzoek der adres sen die op de Jezuïien betrekking hebben, bij den rijksdag een voorstel zal indienen strekkende tot indiening door de regering van een ontwerp van wet. krachtens hetwelk de Jezuïten en andere aan hen verwante orden zich niet in eenige plaats van het Duitsche rijk mogen vestigen, zonder daartoe de goedkeuring van de regering gevraagd en verkregen te hebben, en bij verzuim daarvan de strafwet op hen moet toegepast worden. LUNDEN, 8 Mei. De hertog de Broglie zal zijne brieven van terugroe ping als gezant van Frankrijk aan de koningin overhandigen. VERSAILLES, 7 Mei. Morgen of eerstdaags zal de regering bij de natio nale vergadering indienen de voordragt tot zanienstclling van den krijgs raad, voor welken maarschalk Bazaine zal te regt staan. Ten gevolge van een onderhoud tusschen Thiers en Chasseloup-Laiibat zijn de moeijelijkheden, die nog tusschen Thiers en de commissie voor de leger- organisatie bestonden, bijna geheel uit den weg geruimd. iaurgcrltjhc f&taitb. Van 2 tot cn met 8 Mei 1872. BEVALLEN J. M. Pelt, geb. Zwarts, D. A. Fles. geb. Beukenholt, Z. - J. Kahlman, geb. Schmitt. Z. J. J. Linschoten, geb. Brokkaar, Z. M. Vorst, geb. Storm, M. A. Gijzen. geb. Knaap, D. - C. J. Penseel, geb. Matters. D. 11. VV. Neuteboom, geb. Hyzelendoorn. Z. Jkvr. M. C. Schoch.geb. Gevers Deynool. Z. A. de Jong, geb. de Goede. Z. L. A. Vogelenzang, geb. Vermond, Z. A. M. Link. geb. Dickolf. -- 11. VV. Sombeek. geb. Burgers. Z. F. de Munnik geb. Blom, D. - J. Wetter, geb. Zwaan, Z. C. J. Brumuielkamp, geb. de Nie, Z. J. Rlansjaar, geb. Kooien, Z. - J. Kop. geb. van der Starre, Z. M. W. Har tendorp, geb. Iloups. Z. - K. van der Hani, geb. van der Meer, Z. - A. C. van Bochove. geb. van Leer. Z. G. Wassenaar, geb. van Oosten. Z. L. Ruitenbeek geb. de Haas, D. - C. Vervark.geb. van Leeuwen, 1). -- J. M. Nicolay. geb. Leef- lang, D. 11. van Biiuren, geb Redei. Z. J. de Neef, geb. de Gruiter, Z. -J van der llcyden. geb. Snijders, Z. A. Chaudron, geb. van Evert, D. - VV.de Wringer, geb. Militie, Z. G. W. van Dij!, geb. Eggiuk, Z. GEHUWD: J. Voorzaat, jui. en II. A. Eikerbout. jd. B. de Bruin, jm. en X Erades, jd. D. Tcyn, jm. en G. G oeneveld, jd. J. Reygersvcer, jui en J.U Hanselaar, jd. J. Goddijn, jm. cn M. Reyken. jd. G. Tisseiir, wedr. en P. Fles jd. II. Melel, jm. en C. Teljeur, jd. II. J. Berkhout,jm. cn T. Doctor, jd. - J, Schouten, jm, en M. C. Brugman, jd. A. Boot, jm. en L M. Noest. jd. 0.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2