LMDSCHI) COURANT. <872. V. 110. 21 Ci VRIJDAG 10 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijg/jaar voer 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nemmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenticn is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door ITAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg, LubeckFrankfort a. il.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden iV'. 20 blad 23) der Handelingen tan den Gemeenteraad. STA DS-BEK 1 GIITEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zalurdag 11 Mei 1872, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1«. Onderzoek der geloofsbrieven van de onlangs benoemde leden van den Gemeenteraad, de heeren Jhr. Mr. .1. N. van Duttkammer en .1. Seciig. 2°. Verzoek van de becren P. C. Knijff en A. Kaptijn, voorloopige conces sionarissen van den llijnstreekspoorweg, om de inschrijving van de ge meente Leiden ten behoeve van gezegden spoorweg, ten bedrage van ƒ200,000, te willen verhoogen. 3». Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1871. 4». Verzoek van A. van Driel en Mr. P. II. Engels, dat de grond tusschen de Zijdgracht en de Sint Jaeobsgracht, reeds aan eerstgenoemde afge staan, aan beiden in gemeenschap worde overgedragen. 5». Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor den dienst 1871. 6". Rekening van de Stadsbank van Leening, 1871. 7». Rekening van het Gereformeerd Minne- of arme oude Mannen- en Vrou wenhuis. BINNEN LANÜSGHE BEBIGTEN. LEIDEN, 8 Mei. De Victoria regia, de koninklijke waterlelie, van den Amazoncnslroom begint zich in de niet alleen fraaije, maar ook zeer doelmatige kas voor tropische waterplanten, in den akademietuin alhier, reeds krachtig te ont wikkelen. Was, toen de plant, voor een paar weken, in het midden van 't groote bassin werd geplant, het grootste blad naauwelijks 10 centimeter groot, thans zijn cr reeds van meer dan 30 centimeter middellijn, terwijl elk nieuw blad aanzienlijk grooter is dan liet voorgaande. Men mag dus met grond hopen dat deze prachtige plant zich weldra in hare volle schoon heid zal vertoonen, en, levert zij thans nog geen buitengewoon schouwspel op, zoo zal het toch gewis velen aangenaam zijn, haar reeds van nu af in hare snelle en weldra grootsche ontwikkeling te volgen. De Staatscourant meldt het volgende: «Volgens mededeeling van den afgetreden waamemenden gouverneur der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, den heer Ferguson, gedagtcekend 8 April jl. en verzonden van de recde St. George d'Elmina, aan boord van Z' Si' stoomschip Citadel van Antwerpen, heeft de overdragt en feitelijke overgave der Ned. bezittingen aan de Britsche autoriteiten, ingevolge de over eenkomst van 25 Febroarij 1871, op denfi*0 April jl. plaats eehad, terwijl het onnoodig is geacht de aankomst van het fregat Admiraal van Wasse neer en van den commissaris voor de overdragt af te wachten. De over dragt geschiedde binnen het kasteel St. George, in het openbaar en in tegenwoordigheid en met toestemming van de koningen, hoofden en neger bevolking van Elmina, Chama en Saccondee. Noch voor, noch tijdens of na de overgave, is eenige tegenstand ondervonden. De beste orde is vóórt- durend bewaard gebleven. Zoo wel door den heer Ferguson, als door den lieer Hope Hennessy, gouverneur en hoofdadministrateur van de Britsche nederzettingen in westelijk Afrika, zijn proclamaliën uitgevaardigd, welke aan alle aanwezigen in de //Palabber zaal" (groote openbare raadzaal) van het kasteel en op het plein voor de poort van het kasteel zijn voorgelezen en duidelijk vertolkt, en daarna op de gewone wijze behoorlijk zijn aan geplakt." Het bezetten der forten en het aftrekken der Ned. troepen had met alie millitairc honneurs plaats volgens een programma, opgemaakt door de respective kommandanten van de Ned en van de Britsche zeemagt. De ver wisseling der vlaggen geschiedde in dier voege, dat na de overgave de En- gelsche vlag geheschen werd naast de Ned. en beide vlaggengesalueerd met 101 schoten, naast elkander bleven wapperen tot zónsondergang. Dadelijk na de overgave heelt de heer Ferguson zich hegeven aan boord van de Citadel van Antwerpen, waarop hij zijn verblijf heeft gekozen. Omtrent 4e overgave der buitenforten en verdere schikkingen van minder belang, worden nadere berigten gewacht Aan liet slot van de proclomatie van den heer Ferguson leest men het vol gende «Koningen, hooiden en bevolkingen ter Kuste van Guinea! Namens den koning, wordt gij ontslagen van den eed dien gij gezworen hebt van gccne andere dan dc Ned. bescherming te zullen aannemen; en wordt u levens, bij deze, namens den koning, dank gezegd, voor de trouw en dc vriend schap steeds door u betoond en welke door Z. M. hoog worden gewaardeerd. Het is 'skonings opregte wensch, dat het u altijd wel ga, en hoe smartelijk het ook vallen moge van u te scheiden, is Z. M. zicli echter bewust, daar door te handelen in uw welbegrepen en toekomstig belang. Al worden de langdurige heirekkingen opgeheven, die tusschen Nederland en de Kust van Guinea bestaan hebben, blijft niet te min de verwachting, dal de aloude vriendschap niet zal verbroken worden, waarop Z. M. zal blijven prijs stel len. Bij goede gezindheid van uwe zijde en vertrouwen in II. M. de konin- i gin van Grool-Britlannië en Ierland, zullen de vooruitzigten en wenscheu zich verwezenlijken, welke de koning voor u koestert en zal Z. M. zich mogen verheugen in het bei'igt uwer tevredenheid en welvaart." De Staatscourant bevat hel reglement, houdende vaststelling van den hofrouwuitgeschreven bij het overlijden van II. K, II. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden. Voor de betrekking van directrice der hoogere burgerschool voor meis jes te Amsterdam is de volgende voordragt gedaanmcj. M. R. Westerman llolsleindirectrice aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem: mej. 11. J. von Schubertz, directrice aan de meisjesburgerschool voor middelbaar onderwijs te Haarlem, en mej. B. T. de Bocve, hoofdonderwijzeres aan de gesubs. school van meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Zwolle. Te Steenwijk is voor de vacante plaats van hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs de volgende voordragt opge maakt: du Croix, te Leiden; Verhaafs, te Zwolle, en Sannes, te Steenwijk. De kiesvereeniging Burgerpligtte Amsterdam, heeft, na discussie, met 57 tegen 9 stemmen, aangenomen de volgende motie: De vergadering, overwegende dat bij de jongste discussiën in de tweede kamer gebleken is, dat mr. Godcfroi zich met liet beginsel eener rijks-inkomslenbèlasting niet heeft kunnen vereenigen, betrenrt het, dat bedoelde afgevaardigde heeft kunnen goedvinden, de candidatuur aan te nemen van deze vereeniging, op wier welbekend programma die rijks-inkomstenbelasting als wenschelijk wordt vermeld. Te Gouderak zijn Maandag avond de boerenhofslede van W. Graafland met schuur en drie arbeiderswoningen een prooi der vlammen geworden. Te Amsterdam had eergisteren avond in het militair hospitaal een treurig ongeluk plaats. De machine, waarmede de zieken worden op- en neergelaten, is door het uitschieten van het touw plotseling nedergestort op den sergeant-ziekenvader Verloopdie het zware werktuig met zulk een kracht op hoofd en beeneit kreeg, dat hij onmiddellijk dood was. Te Wageningen zijn dit voorjaar veel meikevers. Men meent opge merkt te hebben, dat er onder die gevlengeldc bewoners een soort van treklust bestaat, want nadat zij eerst om Arnhem in groolen getale ver schenen en verdwenen waren, zag men ze in Oostcrbcek. Nu Oosterbeek en omstreken zoo goed] als bevrijd zijn, zijn zij te Wageningen aangeko men, misschien inspecteren zij het terrein voor den seprojecteerdenmaar thans weer ingedomrnelden spoorweg Arnhem—WageningenSchalkwijk. Als een bewijs in hoe groolen getale de meikevers er voorkomen, kan die nen. dat iemand in zijn tuin uit een boom naar raming een 2400-tal heelt geschud. Dikwijls gebeurt het, dat men in zijn kamer zwarte exemplaren ziet rondkruipen, meen evenwel niet, dat zij belmoren tot eene nieuwe spe cies: zij zijn door den schoorsteen binnen gekomen. {.\ijm. /Vb.) 's GUAVENHAGE, 8 Mei. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het op 20 November 1871, nabij de haven van Ancona, verongelukt Nederlandsch koopvaardijschip Cornelia Susanna, toe gekend; aan G. Gualandi, havenmeester te Ancona en B. Violini, haven- schipper aldaar, ieder de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loflelijk getuigschrift; aan C. Malucci, A. Trau, G. Pier- sanli, M. Braura, A. Ferretti.'M. Ferretti en P. Catena, zeelieden, ieder de bronzen medaille, ingesteld bij genoemd besluit, alsmede een lodeljjk ge tuigschrift, en aan de Societa di Salvataggio dei naufraghi, gevestigd te Ancona. onder wier leiding en op wier kosten de hulp verleend werd, mede een loflelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Schoterland is benoemd de lieer mr. il. W. de Blocq van Scliellinga, in de plaats van den heer A. Meinesz, op zjjii verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot plaatsvervangend kantonregter te Alphen is benoemd de heer J. H. van Marselis Hartsinck, burgemeester der gemeente Boskoop, en aan deii heer L. L. Woutersen is vergund zijne nolariële standplaats over te brengen van de gemeente Serooskerke naar de gemeente Middelburg. Aan den heer dr. P. II. .1. Wcllenbergh is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der verzameling van landbouwwerktuigen te Utrecht, en als zoodanig is benoemd de lieer dr. Th. II. Mac Gillavry, di recteur van 's rijks veeartsenijschool aldaar. De luitt. ter zee 2' kl. P. Le Comte en E. Kempe, dienende respecti- velijk aan boord van het radersloomschip Falk en het wachtschip te llelle- voetsluis, worden op non-activiteit gesteld en vervangen, op de F alk door den luit. ter zee 2' kl. C. J. de Jong, en op het wachtschip door dc luitt. ter zee 2e kl. G. J. Buyskes en B. de Groot. De minister van oorlog heeft o. a. goedgevonden: op non-activiteit t* stellen; op de daartoe door hen gedane aanvrage, de.i majoor 9.11.11. Gisser

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1