L EIP 8 IIE COURANT. Jt 1872. N°. 109. WOENSDAG 8 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 13.50; Biet het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. H.Berlijn, Leipzig, Dresden, Brestau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Uithoofde van den Hcmelsvaartsdag zal Donderdag avond geene Courant worden uitgegeven. STA DS-BERICHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat, ter roWoening aan de Wet van den 11 April 1827 Staatsbln®. 17), een aan vang tal worden gemaakt met de inschrijving roor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat dete inschrijiing lal geschieden in lien al/onderlijke registers, met dien terstande, dat de personen, geboren in 1838 tot 1846 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezetwaaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij iing hun paspoort verkregen en zich alhier hehheri gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom hehoorenterwijl de geborenen in het jaar 1N17 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1872 en het tiende, of dat der geborenen in 1837, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat do registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit va den 21 Maart 1828 Staatsblad n°. 6), zullen worden geopend op Woensdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1™ Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben hekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teckening tot sluiting, door het hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, melde bijvoeging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der loting, bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krach te der wet van den 31 December 1832, op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dgt bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van lieden af, van des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór de inschrijving rullen moeten aanschaiTen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner gehoorle-aetc, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden hij deze nog wordt herinnerd, dal zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatshenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit bet hiiwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij,vronen, het getal hunner kinderen ledoen certificeerenteneinde daarvan hij de inschrijving te doen blijken, zullende almede lot dc afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer .gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen villende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van liet Raadhuis, en wel: Op Woensdag den 15 Mei 1872, de bewoners van Wijk I en 11; Op Donderdag den 16 Mei 1872, de bewoners van Wijk III en IV, Op Vrijdag den 17 Mei 1872, de bewoners van Wijk V en VI, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op Zaterdag den 18 Mei 1872, de bewoners van Wijk VII en VIII: op cerstgemeldcii 'dag'snamiddags van 1 tot 3 uren, de overige dagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; ®et uitnoodigingons op den bepaalden dag zich sliptelijk ter aangeduider plaatse aan Ie melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders hel tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke, volgert#>de wet, vóór den Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloupcn, nader weiden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of weduwenaar! met kind of kinderen, in hel nfgeloopen jaar in dc termen xijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tussehen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe* ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigea toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. v. d. BRANOELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1872. E. KIST, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Curatoren deb Leidsche Hoogeschooe, gericht aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, en houdende verzoek om in het nieuw gebouwde Nosocomium Academicum alhier een stoomwerktuig van vjjf paardenkracht te mogen doen plaatsen; en b. Paulus Hakkenberg, koper en blikslager alhier, daarbij vergunning verzoekende tot het plaatsen eener smids vuring in het achterste gedeelte van zjjn huis aan de Koepoorts gracht, N°. 24; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 13d,n Mei aanst. 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan,'zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 7 Mei 1872. E. KIST, Secretaris. ClNNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 7 Mei. Bij de firma P. Noordhofï en M. Smit te Groningen ziet het licht een vocabulaire voor de Engelsche taalde meest gebruikelijke woorden en spreekwijzen bevattende in de beschaafde zamenleving gebezigd. Zij is za- mcngesteld door den heer J. N. Valkhoff, leeraar aan de hoogere burger school te Heerenveen, en schijnt wat aangaat de wijze van bewerking ten volle geschikt ten gebruike van hen, die zich in de Engelsche taal wenschen te bekwamen, of voor den onderwijzer, die daarin onderwijs geeft. Omtrent de visscherij meldt men ons het volgendeKort na de heropening der zeevisscherij te Katwijk kwamen de schuiten doorgaans met eene niet onbevredigende vangst terugten gevolge waarvan de marktna altrek van den naar het buitenland verzonden visch, nog voldoende kans gaf om tegen redelijken prijs te koopen. Sedert de laatste weken is echter, hetzij door het ongeregeld aankomen der schuiten, hetzij door ongelijke vangst, ver mindering in den aanvoer van visch ontstaan. Het stormachtige weer dezer dagen beneemt de gelegenheid om uit te zeilen, aan de vertrokken schuiten om naar den wal te zettenwaartoe dc ongunstige wind medewerkt. Een weinig thans ter markt gebragte schol, die zeer hoog in prjjs is, gaat traag van de hand. Niet dan door vermogenden is de schier tot lekkernjj verheven visch le genieten. Voor den niet vermogende is de keus tussehen geen of peperduren zeevisch spoedig gedaan. Hij herinnert zich gelezen te hebben dat men alhier in April 1013 20 schclvisschen om een sluiver gaf; hij weet dat thans een schelvisch soms 20 stuivers kost en hij berust er in. Naar men verneemt is door dr. Slahl, uil Keulen, in de fabriek van den heer Regout, te Maastricht, eene nieuwe ventilatie-inrigting aangelegd, waarbij alle zwarigheden zijn overwonnen en die aan het doel, tochtvrij volkomen te ventileren, op de verrassendste wijze voldoet. Te Gouda brak Zondag nacht een hevige brand uit in den stal van den stalhouder W. T. Blom, op den Kleiweg; door den hevigen wind stond alles in korten tijd in vlam. De stal met bovenwoning, bewoond door een

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1