RIJNSTREEK-SPOORWEG LEIDEN-UTRECHT. PER TELEGRAAF. 0p de begrooting van het wetgevend ligcliaam bragt ten behoeve van aller lei kleine dienstverrigtingen en huishoudelijke uitgaven. Zoo veroorloofde hij zich de weelde van 32 bedienden, die elk van 1440 a 1800 fr. bezoldi ging hadden, behalve de emolumenten. De kleeding dier 32 personen, uit sluitend ten dienste van den president, kostte ruim I60M0 fr. aan den staat, terwijl die van de boden en andere beambten van het wetgevend ligchaam, ten getale van 121, slechts eene uitgave van 11387 fr. veroorzaakte. Het Journ. des Déb. zegt dat het berigt van de Mem. Dipl., als zou prins Gortschakoff zijn afgetredenonjuist is. Er is geen sprake van zijne aftreding. Te Parijs heeft zich Woensdag een Duitscher, Tapper genaamd, op eene vreeselijke wijze van het leven beroofd. Hij heeft zich van een dei- torens van de Notre-üame op straat geworpen. Hij was oogenblikkelijk dood. OI11TSC1ILAKD. Bij den bondsraad is door den rijkskanselier een wets-ontwerp inge diend betreflende de bezoldigingen toe te kennen aan de onderwijzers en onderwijzeressen aan de lagere scholen in liet rijksland Elzas-Lotharingen. Het strekt om te bepalen, dat te rekenen van I Jan. 1872 het minimum der bezoldiging gedurende de eerste 5 jaren van dienst zal zijn 900 fr. opklimmende met 100 fr. per 5 jaren dienst: na een diensttijd van 25 a 30 jaren zal de bezoldiging derhalve bedragen 1400 fr. Die 30 jaren diensttijd heeft vervuld, zal minstens een bezoldiging erlangen van 1500 fr. De tractementen der hulponderwijzers der eerste klasse zullen worden bepaald op 000 fr.die der tweede op 500 fr. Het tractement der onder wijzeressen is bepaald als volgtvan de eerste klasse op 800 fr.tweede klasse op 700 fr. en der hulponderwijzeressen op 450 fr. Het aantal onder wijzers en onderwijzeressen bij de lagere scholen in Elzas-Lotharingen bedraagt ongeveer 5000 en de verliooging hunner bezoldiging, volgens hel bedoelde ontwerp, bedraagt 1,203,000 fr. Volgens de Köln. Zeit. heeft bij de feestviering te Straatsburg, bij de opening der universiteit, de bevolking er hoegenaamd geen deel aan genomen. Er woei geen -enkele vlag en aan de feeslgenoolen viel in de koffijhuizen eene alles behalve vriendschappelijke ontvangst ten deel. Een kunsthande laar had in zijne w inkelkast allerlei platen en pholographiën opgehangen waarin een hoogst vijandige geest ten opzigle van Duitschland doorstraalde. Zonder de drukte der talrijke groepen professoren, studenten en andere vertegenwoordigers der Duilsche, Oostenrijksche en Zwitsersche universitei ten, zou men op straat niet gedacht hebben dat er iets bijzonders te doen was. Alleen toen een paar uren voor de plcgtigheid de Heidelberger en andere studenten zich tot een grooten optogt hadden vereenigd, kwam er eene menigte volks op de been. Tusschen Prnissen en België ligt sedert 1815 een strook gronds. die een neutraal gebied vormt, waar de bewoners geenerlei belasting betalen en schier in elk opzigt in een exceptioneelen toestand verkeeren. Sedert lang heeft het plan beslaantot eene verdeeling van deze strook gronds over te - gaan. Waarschijnlijk zal dit plan spoedig worden verwezenlijkt.- De Elberf. Zeitung deelt mede, dat de commissie, met de regeling dier aangelegenheden belast, op 29 April te Aken bijeen is gekomen. Den vol genden dag zou men zich naar het terrein begevenmet hel doel om de quaestie te regelen. De commissie voor hel lager en middelbaar onderwijs heeft aan den magistraat van Berlijn het voorstel gedaan, om den I0dr° April, den dag, waarop te Frankfort in 1871 de vrede met Frankrijk isgeteekend, voortaan als een feestdag voor de scholen te beschouwen De magistraat heeft zich met hel voorstel vereenigd en bepaald, dat die dag voor de scholieren ge zamenlijk in de open lucht zal worden döorgebragt, indien het weder zulks veroorlooft. In de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad zal over dit voorstel worden beraadslaagd en men verwacht met zekerheiddat het zal worden goedgekeurd. De kappers- en friseursgczcllen Ie Berlijn zullen weldra het voorbeeld van andere werkstakers volgen. Men vreest dat, indien zij volhouden bij de door hen gestelde eischen, vele dames en heeren zich in de grootste verle genheid zullen bevinden. Te Erlangen heeft voor een paar dagen eene jonge dame. mej Anna Secthaler uit Augsburg, examen afgelegd als oogheelkundige. Zij voldeed daarbij op uitnemende wijze aan de vereischten, zoodat zij bij haar examen den hoogsten graad verwierf. In Saksen worden vrouwenvercenigingen opgerigt met het doel gelden in te zamelen, om den koning en de koningin, die op 21 November e. k. htm gouden bruiloft hopen te vieren, geschenken aan te bieden, als zoo vele bewijzen van de liefde en gehechtheid, die algemeen voor ben worden gekoesterd Dit is inderdaad het geval, want geen plaatsje, schier zoo ge ring, dat niet een vereeniging van dien aard in zijn midden heeft zien ontstaan. Uit Génève wordt gemeldIn de laatste dagen is er op geheel de uit- gesterktheid van den Simplon nog zulk een aanzienlijke hoeveelheid sneeuw gevallen, dat de weg op sommige plaatsen tot 15 a 20 voet hoog daar mede overdekt was. Sneeuwval op sneeuwval "maakte den weg nog ge vaarlijker tusschen den berg en de galerij der koude bronnen. Op het oogen- blik dat de postwagen zich gereed maakte om de bruikbaar gemaakte baan over te trekken, stortte er een lawine van den berg neder, die in haren val twee kantonnale opzigters medesleepte. Beiden stonden echter ongedeerd op, toen zij aan den voet der rots gekomen waren, de gedwongen reis per sneeuwval had hen geen letsel toegebragl. Toen de postkoets de galerij voorbij gelrokken was, gleed zij van den engen weg en stortte met voer man en reizigers over de helling des bergs, waar zij bijna drie honderd voeten lager liggen bleef. De voerman is ernstig verwond opgenomen en bijna stervend naar Gonda overgebragt; de drie reizigers, welke in het rijtuig zaten en waaronder een officier was, die te Gravelotte gekwetst werd, zjjn er met eenige ligte kneuzingen afgekomen. MADRID, 5 Mei. Alle Carlislische benden in Navarra, vereenigd onder bevel van Don Carlos, zijn geheel geslagen. De troepen hebben honderden gevangenen gemaakt. KOPENHAGEN, 5 Mei. De hoofden der alhier gevestigde afdeeling der internationale zijn in den afgeloopen nacht in hechtenis genomen. MADRID, 5 Mei. Bij het gevecht te Uruquieta hebben de opstandelingen 40 dooden en 10 gewonden gehad. Er werden 737 gevangenen gemaakt. Don Carlos vlugt naar Frankrijk. Een telegram uit Bayonne meldt dat hij gevangen is genomen. BAYONNE, 5 Mei. liet gerucht blijft aanhouden dat don Carlos gevangen is genomen. Het is zeker dat de generaal Rada zich in Frankrijk bevindt. De Spaansche autoriteiten vragen zijne uilzetting uit Frankrijk. BERLIJN, 6 Mei. De kardinaal Hohenlohe is heden middag door den keizer ontvangen en heeft een langdurig gehoor bij Z. M. gehad. JssjVijecJtjkc ^Sattb. ONDERTROUWD: A. R. van Roy, jm. 29j.enC D. W. Quant, jd. 29 j. - L. Spaanderman, wedr. 58 j. en M. Berg, jd. 49 j. B. van Berkel.jm. 28 j. en L. M. E. du Pon. jd. 21 j. P. van Rossen, jm. 21 j. en C. P. Neulians, jd. 20 j. B. van Tol, jm. 34 j. en C Nieriker, jd. 40 j. J. Oudshoorn, jm. 32 j. en J. van der Burg, jd. 23 j. C. J. Noest. jm. 25 j. en J. J. Tellingen, jd. 24 j. H. J. Platleel, jm. 24 j. en A. van der Staay. jd. 31 j. A. F. Ballemaker. jm. 43 j. en P. M. Koree, jd. 38 j. P. Kooreman, jm. 21 j. en J. M. Arnoldus, jd. 27 j. H. Zaalberg, jm. 22 j. en E. van Leeuwen, jd. 21 j. J. Pijnakker, jm. 27 j. en II. van der Ploeg, jd. 21 j. W. H, Lut, jm. 28 j. en M. P. van der Steen. jd. 28 j. H. J. I. Fortrie, jm. 21 j. en J. M. Huuge, jd. 23 j.J. Favre, jm. 32 j. en W. J. Kali, jd. 27 j. H. Somerwil.jm. 19 j. en E. van der Ham, jd. 21 j. N. van Heteren, jm. 30 j. en M. A. Geeve. jd. 24 j. A IJVER TOT! EN. Bevallen van een Koon C. J. BRUMMELKAMP, geboren DE N1E. De Ondergeteekcnden, voorloopige Concessionarissen voor den aanleg van bovengenoeinden Spoorweg, hebben de eer bekend te maken, dat in de Gelillcening, groot twee millioen Gulden, ln Aandeelen, oo in het buitenland als in liet binnenlandis deelgenomen voor een bedrag van 1,700,000, terwijl tevens overeenkomsten zijn gesloten ter ver krijging van de meerder bcnoodigde gelden, waarvoor Obligatiën zullen worden uitgegeven. Het kapitaal ter verkrijging der definitieve concessie, en moelende strekken tot waarborg voor den aanleg van den geprojecteer- den Spoorweg, ligt gereed, om terstond, nadat het aandeelen-kapitaal zal zijn volleekend, te worden gestort. Er ontbreken nu nog 300,000 om de Geldleenlng van twee millioen Gulden volteekeiid en de werkzaamheden te zien aangevangen, tot daarslelling van eene lijn LEIDEN- UTRECHT, die sedert jaren door zoovelen is gewenscht. De vooiloopige Concessionarissen wenden zich derhalve op nieuw tot de Besturen en tot de ingezetenen der Gemeente Leiden en anderen, langs den geprojecteerden Rijnstreekspoorweg gelegenmet uitnoodiging om de handen ineen te slaan en door eendrachtige zamenwerking liet nog ontbrekende kapitaal bijeen te brengen. De gelegenheid tot Inschrijving voor Aandeden van ÏOOO, 500 en 250 wordt op nieuw opengesteld van af den eersten tot en met den 13l,en Mei a. s., ten kantore van de Heeren: I.EZWtJN 4' EIG ESS AN A. E. K EI *1 EK ING ER «V ZOON, SCHEETTE 4' FELIX, G. J. HOELANOET II. A. OE SWAAN G. E. KORSSE, IINAREEMSCilE B A Vlil LREEVIGIVG (Kantoor Leiden), en bij de Heeren: K. IVHENGEVEED, Notaris te llazerswoude J. W. P. KEG ITAlphen, G. F. AESC1IE, te Valkenburg. De voorloopige Concessionarissen vertrouwen niet te vergeefs te hebben gerekend op de krachtdadige hulp en medewerking van Leiden's Gemeente bestuur en zijne Ingezetenen en niet minder op die der Gemeentebesturen en bewoners der Rijnstreek., Wanneer op 13 Mei a. s. voor de ontbrekende som niet is ingeschreven, dan zullen de pogingen der Ondergeteekcnden als mislukt worden beschouwd, en het plan voor den aanleg van den spoorweg moeten worden opgegeven. Mogt daarentegen het vereischte bedrag worden verkregen dan bestaat bjj de Ondergeteekenden het vaste voornemen om terstond na de volteekening concessie aan te vragen voor eene lijn LEIDEN KATWIJK. Inschrijvingsbiljetten zijn te verkrijgen bij bovengenoemde Heeren1, door wie tevens nadere inlichtingen zullen worden gegeven. Woerden, 29 April 1872. KNEÏFF «I HAFTIJV

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3