Je om haar natuurschoon bekende gemeente Gaasterland. liet vertrek moet bepaald zijn op Dingsdag a. s.om den volgenden Vrijdag hier te retour neren. In de maand April jl. werden door het rijkstelegraafkantoor alhier ver zonden 225iontvangen 2357 en in transito behandeld 3802 telegrammen. Naar men uit Beets meldt hebben de veenwerkers den arbeid weder hervat. Het loon was eenigzins verhoogd. In de veenderijen «de Krim", nabij Coevordenwas mede de arbeid hervat, zonder dat de verveeners het dagloon hebben verhoogd. De te Stads-kanaal woonachtige II. Schuur, wiens huis jl. Dingsdag morgen is afgebrand, is den volgenden dag gevankelijk gebragt naar het huis van arrest te Winschotenal? beschuldigd van brandstichlieg. Door het prov. geregtshof in Noordbrabant js I'. J. v. d. H., oud 22 jaren, wever en metselaar, wonende te Veldhoven, schuldig verklaard aan het bij naamloos geschrift bedreigen met brandstichting van eene woning of ecnig eigendom, geschied met bevel om een som gelds op een aangeduide plaats neder te leggenen veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van vjjf jaren en in de kosten. Naar men verneemt heelt Z. M. besloten eenige dagen langer in Luxem burg te vertoeven dan aanvankelijk het voornemen was. Met betrekking tot de aankomst van den koning-groothertog te Walferdange verneemt men het volgende: Z. M. was vergezeld van den heer Servais, de overige minis ters en den heer de la Fontaine, die HD. aan de grenzen van het groother togdom hadden opgewacht. Ofschoon het weder plotseling hoogst ongunstig was geworden, was toch eene aanzienlijke menigte op de been, die Z. 51. verwelkomde. Aan het station w erd de koning door hel plaatselijk bestuur van Walferdange ontvangen. 's GRAVENHAGE. G Mei. Aan den luit. ter zee le kl. J. F. van kervel is. op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewe zen diensten. Bij den minister van financiën is ingekomen eene som van ƒ300, van een onbekende, onder bet pestwerk Zwolle, ter voldoening van te min be taalde suceessie-regten, -- De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. - Naar men verneemt is de kamerheer ceremoniemeester, baron Snouckaart van Schauburg, naar Luxemburg bij Z. 51. den koning ontboden tot rege ling van de begrafenis-plegligheid van H. K. II. prinses Hendrik. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap, waarin Z. 51. met diepe droefheid kennis geeft van den slag, die hem en zijn huis heeft getroffen, door hel overlijden van H. K. 11. prinses Hendrik. Berustende in Gods wil hoopt Z. 51. met gelaten heid deze nieuwe beproeving te dragen. De kamer' heeft besloren zich dade lijk naar de afdeelingen te begeven tol zamenstelling van liet adres van rouwbeklag. Ingekomen is het verzoek van den minister van binnenland- sche zaken, namens hel ministerie, dat de kamer dc aanhangige werk zaamheden zou schorsen, voor zoover daarbij de tegenwoordigheid der ministers vereischt wordt. Sommige leden hadden daartegen bezwaar, met liet oog op de urgentie van sommige zaken. De heer Storm van 's Grave- sande heeft bepaald verlof gevraagd om nog heden den minister van oorlog te interpelleren over de afdoening van zijn budget. Daartoe werd besloten en de zitting geschorst lot een uur. De heer Storm van 's Gravesande herinnerde dat hij bij de beraadslaging over art. 1 der wet op de inkomstenbelasting als zijne meening te kennen had gegeven, dat het ministerie, als zoodanig, bij verwerping van dat artikel niet behoefde af te treden. Inlusschen blijkt nu, zeide hij, dat de geruch ten omtrent het aanbieden van het ontslag door het geheele kabinet bevestigd zijn. Spr. betreurt dit zeer: maar, dit nog daargelaten, kwam het hem j voor, dat de houding van het ministerie zonderling is. Men wist genoeg boe lang eene ministeriële crisis kon duren en nu waren er op dit oogenbük vele zaken 'aanhangig die kunnen en z. i. moesten afgehandeld worden. 51en wist niet of dc ministers hun ontslag aan den koning hadden ingediend, dan wel hunne portefeuilles ter beschikking des konings hadden gesteld. Dit lag geheel in het duister. Als men nu onder deze omstandigheden op recèS uiteenging.dan wist men niet wanneer men terugkeerde. Dc ziiliug hervat zijnde is het concept-adres van rouwbeklag Ier tafel gebragt. Dc behandeling daarvan zal morgen ten 2 ure plaats hebben. Op voorstel van den heer van Reenen is met G3 tegen 3 stemmen besloten de overeenkomst betreffende de kanaalmaatschappij morgen of overmorgen in de afdeelingen le behandelen. Omtrent den dag der interpellatie van den heer Storm van 'sGravesande aan den minister van oorlog is nog niets naders bepaald. Dc commissie lot het opmaken van het adres van rouwbeklag beslaat uit de hh. van Reenen, Jonckbloet, dc Brauw, Cremers en Heemskerk Bz. 51en verneemt dat het eindverslag der commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaalover het wets-ontwerp nopens den aanleg van spoorwegen op Javadal dezer dagen is uilgebragtdoor den minister van koloniën zal worden beantwoord. Het prov. geregtshof heeft ter correctionele tereglzilting, o a. uit- i spraak gedaan op het appèl van een vonnis der Ilaagsche regtbank, be treffende dc veroordecling tot 1 jaar gevangenisstraf en ƒ8 boete, van de vrouw, die in hel Ilaagsche Bosch een heer zijn portemonnaie met geld ont nam. Het hof heeft het vonnis der regtbank, wat den vorm betreft, ver nietigd, maar de beklaagde lot dezelfde straf als haar bij dal vonnis is opgelegd veroordeeld. Zco men weet, hebben de heeren dr. J. Ten Brink en J. D. van der Waals, in de afgeloopen maanden, een cursus voor dames gegeven, de eerste in de letterkunde, de tweede in de natuurkunde. Bij het sluiten van die voordrasrten voor dit saizoen heeft eene der dames, namens het gehoor van beide heerenmet zooveel belangstelling gevolgdhun een album gesclioii- kenwaarin zooveel mogelijk de namen vermeld zijn van allendie deze hooggewaardeerde gelegenheid tot oefening hebben gevolgdmet een inleidend woordwaarin die gevoelens van opprijsstelling en van dank voor het on baatzuchtige houden dezer reeks van voordragten worden uitgedrukt. Bij dat album was tevens een geschenk voor beide heeren en den amanuensis gevoegd. iiU l i'Ki\ LA A DSCIIC BEU 1GTLA' ElVCSEEANf». LONDEN5 Mei. Een aantal schilderstukken van oud Hollandsche meesters, behoorende tot de collectie Gillolt, zijn le Londen verkocht. Bloemacrt, de verloren zoon, bragl op 108 guineas; de slapende herder, 115 guineas; P. de Koning een Ilollandseh landschap. 575 guineas; G. Dou, een kerk van binnen, 84 guineas; 51. llobbeina, een bosch220 guineas; Isaac Ostade, boeren paarden, 108 guineas; Rubens, de familie Rubens. 1230 guineas; J. Ruys dael, een Ilollandseh landschap, 145 guineas, een Geldersch landschap, 300 guineas; D. Teniers, een binnenvertrek van een alchymist, 380 guineas P. Wouwerman, de waarzegger, G00 guineas; J. Wijnants en A. v. d. Velde een klein landschap, 185 guineas. Eugenie, de ex-keizerin van Frankrijk, heeft heden haren 47>lt» ver jaardag gevierd. In de Amerikaansche bladen wordt de tekst medegedeeld van den tus- schen Spanje aan den eenen en de geallieerde republieken Bolivia, Chili Ecuador en Peru aan den anderen kant gesloten wapenstilstand, ten doel hebbende de genoemde landen te bevrijden van den staal van oorlog, waarin zij sedert de vijandelijkheden van 186G vèrkecren. Bij deze overeenkomst welke door de bemiddeling der Vereenigde Staten tot stand is gekomen wordt bepaald dat de feitelijke schorsing der vijandelijkheden veranderd zal worden in eenen algemeenen wapenstilstand van onbcpaalden duur, dit door geen der oorlogvoerenden zonder voorafgaande uitdrukkelijke opzeggij' mag worden verbroken. Gedurende den wapenstilstand zal het aan eiken der genoemde staten vrijstaan met de neutrale natiën handel te drijven alle artikelen waarin de handel in tijd van vrede als wettig beschouw! wordt, en alle beperkingen van het neutrale handelsverkeer zullen ophouden. FKAS K K U 11. Ten opzigte van de komst van graaf von Arnim alhier zegt de fa tional: De Duitsche ambassadeur is met de beste bedoelingen van Pruissen ten aanzien van Frankrijk alhier teruggekeerd. Zijn onderhoud met den president der republiek had gedurende eene poos de verontrustende beriglen van den Daily Telegraph ten onderwerp, en het viel den heer von Arnim zeer gemakkelijk te bewijzen, dat die berigten van allen grond ontbloot Waren. Hij voegde er bij dat de Berlijnsche regering daarover even veel leed gevoelde als dc Fransche. en hield het daarvoor dat het Engelsche dag blad zich tot tolk gemaakt had van dc vrees van sommige Duitschers, na» wier gevoelen Frankrijk zich te spoedig van de ondergane tegenspoed™ herstelt. Voor het oogenblik wenscht Pruissen de voldoening der nog ver schuldigde drie milliarden zoo veel doenlijk bespoedigd te zien en legt het de meest vriendschappelijke gezindheid aan den dag. De onderhandeling™ zullen met den üuitschen gezant, die op de spoedige regeling dezer ge wigtige aangelegenheid even veel prijs stelt als wij, weldra eenen aanvaK nemen. Bij de behandeling van de voordrag! betreffende den raad van state it de nationale vergadering is ten gevolge van de aanneming van een amende ment de benoeming van de leden van dien raad aan de vergadering toege kend. Natuurlijk werd dat voorstel door de regering krachtig bestreden. Dit besluit wordt vrij algemeen afgekeurd, en het regt van de regering, omdit benoeming te doen. erkend. Daar het ontwerp nog eene nadere lezing mod doorslaan, verwacht men dat de heer Thiers zelf zich in het debat nl mengen om het verloren terrein te herwinnen. Onmogelijk acht men bil niet dat het dap op eene schikking zal uitloopen, t. w. dat de vergadcrii» eene aanbevelingslijst opmaakt en dat de regering daaruit eene keuze doel. De nationale vergadering heeft besloten eene commissie le belasten met het instellen van eene enquête omtrent den toestand van het oorlegsmalt- rieel in Julij 1870 en den tegenwoordigen toestand. 45 leden van de linkerzijde der nationale vergadering, welke in der tijd aan die vergadering wets-ontwerpen hebben ingediend tol afschaffi»! der doodstraf en tot afkondiging eener algemeene amnestie voor alle deel nemers aan den Parijschen opstandhebben thans tol den lieer Thiers liel verzoek gcrigt dc tenuitvoerlegging van alle doodvonnissen en alle andere vonnissen wegens deelneming aan dien opstand te willen schorsen tol dit de nationale vergadering .over die wets ontwerpen zou hebben beslist. W op 28 April waren bij 507 vonnissen 8818 veroordeclingen van dienaar! uitgesproken, en 21280 beschuldigden in vrijheid gesteld. Generaal Ducrot heeft, in overleg met eenigen zijner mede-leden,» de nationale vergadering hel voorstel gedaan lot het instellen van «i comité van defensie. Eene commissie, zamengesteld uit 5 leden der natifr nalc vergadering eil 5 leden gekozen buiten de vergadering, zal belast zrja om, onder voorzitterschap van den minister van oorlog, de maatregelenl' overwegen om 's lands verdediging te organiseren. De heer Noël Parfait heeft dezer dagen rapport uilgebragt over bet onderzoek, dat de commissie der kamer heeft ingesteld betreflende de uil gaven van het wetgevend Iigchaam gedurende het dienstjaar J870. liet ii o. a. gebleken, dat de heer Schneider, president van het wetgevend Iigchaam. die als zoodanig 100,000 fr. genoot en bovendien voor representatiekost» 30000 fr. trok, ongerekend dc 15000 fr. als afgevaardigde, nog somm»

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2