LËIDSCHE COURANT. 1872. DINGSDAG 7 MEI. V. 108. STADS-BERIGTEN. Bi N NEN LA N ÜSGI'I E RKKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LuheckFrankfort a. Ai.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Heetten, Praag, Bazel, Ziirich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze den ingezelenen dat de gelegenheid tot kosteloose vaccinatie en revaccinatie voor onvcrmogcndenin het locaal der Stads-Waagbij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Woensdag Mei, Donderdag 9 Mei, Vrijdag 17 Mei. en zoo vervolgens telkens met eene tusschenruimte van acht, of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 'snamiddags te één uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leiden, 30 April 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, G Mei. De boekbandelaars Gebroeders van der Hoek alhier zullen in de vol gende week verkoopen eene verzameling boeken betreffende godgeleerdheid, reglsgeleerdheidnatuurwetenschappen, geschiedenis, oude en nieuwe letter kunde, enz., alsmede onder meerdere voorwerpen van verschillenden aard, twee schilderstukken van A. A. de Meijier en eene collectie Indische kapellen en andere insecten, gedeeltelijk nagelaten door mr. G. R. Voormeulen van Boe- keren, notaris te Stadskanaal. De aandacht van belanghebbenden wordt op deze verkooping. van welke de catalogus verschenen is, gevestigd. Men schrijft ons: Werd door het- toenemen van de middelen van ver voer de handel in alle opziglen gebaat, ook de veefokkerij verkreeg daar door eene grootere uitbreiding, waarvan het stijgen van den prijs van hel vee liet gevolg was. Blijkens marktberigten van verscheidene jaren terug bleven de prijzen echter veel lager, dan die 11. Vrijdag alhier besleed zijn, zoodal uien veilig kan zeggen dat het vee nog nooit zoo hoog in prijs is feweest als thans. Er is lorfi p. m. ƒ100 voor eene kalf koe,/GO voor eene varekoe meer besteed dan het vorige jaar. Het vee behoefde niet eens nil de schepen gelost en aan de lijn gebragt te worden, meh kocht maar voetstoots weg. Te vermelden, hoe het dan ook met den landbouwcrstand is gelegen, mag bijna overbodig geacht worden. Een gunstig voorjaar, gras in overvloed, hooge veeprijzen, alles getuigt van voorspoed: de steeds toe nemende weelde, vooral in de noordelijke provinciën, van welvaart. Toch wordt door vele bouwlieden nog niet dan onder cenig beding het tot dusver zoo bij uitstek gunstige jaar geprezen. Nog kort geleden werd voorgegeven dat het gras ja wel groeide, doch dat hel land nog "erg kouwelijk" was 1 en thans houdt men het er voor dat het gras wat geil groeit eu het met het weer wel eens erg kon misloopen. Naar het aantal boerendat dan na zulk een marktdag de kantoren in effecten-handel bezoektkan eenigzins worden afgemeten, welke waarde er aan deze en dergelijke bedingen te hechten is. De Ned. Industrieel meldt: De commissie voor de Weener-tentoon- stelling van 1873 hield Donderdag te 's Hage hare eerste bijeenkomst. Nu deze zich alzoo heeft geconstitueerd achten wij het nuttig hh. industriëlen, ^ie opgewektheid gevoelen aan deze tentoonstelling deel te nemen, aan te bevelen hiervan, zonder verdere oproeping of nitnoodiging af te wachten, aan een der leden van de commissie reeds nu keunis te geven en lij hen alle inlichtingen te vragen, die zij zullen meenen te behoeven. Op die wijze zal, van den verloren lijd, veel kunnen worden ingehaald en de omvangrijke en moeijelijke laak der commissie niet weinig worden verligt, i Er is in allen deele zamenwerking noodig om eenigermate te mogen ver wachten dat de uitkomst zal beantwoorden aan liet doel: ruimere bekend making der krachten en vorderingen van de Nederlandsche nijverheid. Hoc gunstiger de indruk zijn zal, dien wij ter wereldtentoonstelling van 1873 Wnsclien te maken, te grooter de voldoening voor de personen, die zich bereid verklaard hebben de leiding dezer gewigtige aangelegenheidin gevolge de vereerende keuze des konings, op zich te nemen; te ligter de verantwoording der regering en der wetgevende magt, wegens de onbe krompen financiële hulp van staatswege aan het welslagen der zaak toe te kinnen. Op het aan den koning gerigte adres tot herstelling van den vrijdom van invoerregt voor de granen heeft het bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlenonder dagteekening van 29 April 11. (in- en uitgaande regten en accijnsen), eene beschikking ontvangen van den minister van financiënwaarin hij namens den koning aan de vereeniging te kennen geeft, dat het invoerregt op granen gedurende het jaar 1871 heeft opge- bragt omtrent ƒ483,000 en dat de minister bezwaar moet maken dit belangrijk bedrag voor de schatkist voor alsnog zonder equivalent prijs te geven, te meer omdat het regt op granen, als bedragende gemiddeld niet meer dan pCt. der waarde, niet als drukkend is aan te merken. Wij ders geeft de minister te kennen dat bij afschaffing van het regt op granen, als eerste levensbehoefte, ook in overweging zou kunnen komen, in hoe verre dat op meel zou moeten vervallen, waardoor het verlies in inkomsten nog aanzienlijk zou stijgen. De minister zal evenwel dit onderwerp niet uit het oog verliezen. Bij de Ned. herv. gemeente te Ravestcin is beroepen d». Coenenpred. te Batenburg: bij die te Noordwijk-Binnen en bij die le Middclharnis d'. Vos, pred. te Katwijk aan Zee; te Sclioonrewoerd dr Ploos van Amstel, pred. le Hilversum; te IJsselmonde d'. Ringnalda, pred. te Doornspijk, te Huizen d'. Niessenpred. le Wijk; te Noordwijk aan Zee de cgnd. B. van Schel ven; te Heino de cand. van Lindonk; te Leerbroek de cand. Laan; bij de krtgelsch licrv. gemeente le Amsterdam de cand. bij de kerk van Schotland W. Macfarlane. Door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken zijn na afge legd examen tot de evangelie-bediening toegelaten de hh. W. C. Deyl en J. J. P. Valeton Jr. Door mej. J. de Graaf, wed. den heer T. B. Kléman, is aan de diaco nie der hervormde gemeente te Maasland en aan het wees-armenfonds aldaar elk eene som van ƒ1000 gelegateerd. Men meldt uit Rotterdam: De werken voor den spoorweg door den stad groeijen met den dag; zelfs de toenemende stofwolken zouden er reeds de aandacht op vestigen, al ware het dan niet op zeer aangename wijs. Intusschenlangzamerhand komen wij de zandperiode te boven. Zoo is met den opbouw van het nieuwe postkantoor een begin gemaakt en is het sta tionsgebouw over de beurs reeds aanbesteed. Het pad voor het sloomros door de stad is gebaand. De werkzaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat de tijd niet ver af meer kan zijn, waarop de vreemdeling met verbazing de plek zal betredenwaar de Beursbrug eens stond. Door de arrond.-regtbank te Rotterdam is de winkelier, die eene waschvrouw verwondde door haar peper in de oogen te werpenveroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Te Nieuwediep had zich Vrijdag 11 een man, die zjjn brood wint met het vangen van ganzen en eenden in netten, voor zijn gemak van een sloepje of vlet voorzien, en zou daarmede naar den zoogenaamden Zuidwal zeilen. Ongelukkigerwijze schijnt hij den schoot van het zeiltje vastgezet te hebben, zoodal het, toen er een rukwind inviel, moest omslaan. De onge lukkige moest zijne onervarenheid met den dood bekoopen; een jongentje echter, dat hij bij zich had;, werd gered. De man laat een groot gezin na. Te Laren ontstond Vrijdag middag 11. brand in het huis van T. v. d. Brink, die, door een zachten N. W. wind aangeblazen, zoo hevig toenam, dat in spijt van alle aangewende moeite binnen het nur twee woningen ,en een hooiberg in de asch waren gelegd. Vier huisgezinnen zijn daardoor van woning beroofd; alleen het boerenhuis van T. van den Brink is tegen brandschade verzekerd; van den inboedel is slechts een klein deel gered en twee stuks vee verbrand. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt moet tegenwoordig de landverhuizing naar Amerika in deze en de andere noordelijke provin ciën weder op groote schaal plaats hebben. Dit blijkt vooral uit het getal landverhuizers, dal in eenige weken zeker niet minder dan 1000 was, die allen Harlingen tot uitgangspunt hebben gekozen. Naar men zegt heeft daar Zalurdag morgen weder een 80-tal personen de reis naar de nieuwe wereld aanvaard. Naar men verneemt zullen de heeren, die zich vereenigd hadden om hier, tijdens het verblijf van Z. M. den koning, als eercwachl op te treden, doch nn, wegens het uitstellen van het bezoek van Z. M.daarin verhinderd zijn,, nu, tyj gunstig weder, gezanifnlijk eene rjjtoer tg paard doen naar

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1