BUITENLANDSGHE BERIGTEN. 1 1 PER TELEGRAAF. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de lih. B. van Schelven en W. S. van Lindonken door het prov. kerkbestuur vau Zuidholland de hh. MekkingLampingRutgers van der Loeff en Oudegeest. Ds. Felixpred. te Utrecht, heelt voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Mej. E. H. Pool, wed. van den heer H. Kervezee, op 23 Dee. 11. te Utrecht overleden, heeft by uitersten wil gelegateerd aan het Ned. herv. kerkbestuur te Utrecht 500, en aan de armen, door de diakonie der Ned. herv. gemeente bedeeld wordende, een certificaat van ƒ1000, 4 pCt. Nat. Werk. Schuld. Aan de diaconie der herv. gemeente te Varik is door wijlen den heer J. Boelaard 1000 gelegateerd. Het stoomschip Cónrad, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, is op 3 Mei te Batavia aangekomen. Te Amsterdam werd eergisteren de 49sle algemeene vergadering gehou den van het Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De voor zitter, dr. C. C. van Hees, bragt in zijne openingsrede eene hulde aan den overleden secretarisden heer A. A. Stuart. De tegenwoordige secretaris t}r. E. Laurillard, bragt verslag uit van den slaat der werkzaamheden in liet afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a. dat het ledental ruim 3000 bedraagt; dat door de ijverige bemoeijingen van mr. Timmers Verhoeven te Koudekerk en omstreken dezer dagen 173 leden waren aangewonnen; dat de afdeeling Medemblik zich ontbonden had o. a. op grond dat het hoofdbestuur in 1869 de overplaatsing van hel tuchthuis van Leeuwarden naar Medemblik had tegengewerkt. De secretaris gafnamens hel hoofdbestuur, zijn verbazing te kennen dat eene afdeelingwegens een locaal belanghet algemeen be lang uit het oog verloor, en dat een in 1869 opgewekte ontevredenheid eerst in 1872 naar builen werkte. Uit het verslag bleek voorts dat aan Onderscheidene ontslagen gevangenen reiskosten naar Amerika zijn ver strekt, en dat voor jeugdige veroordeelden bij voortduring veel is gedaan. Uit 4é door den algemeenen thesaurier, den heer W. J. E- Smissaert, ge dane rekening en verantwoording, bleek, dat de financiën in goeden staat verkeeren. Op voorstel van de afdeeling Utrecht werd besloten het hoofd bestuur uit te noódigen tot het aanwenden van pogingen bij de regering, ten einde de gevangenen, na hun ontslag uit de gevangenis, door het ge- heele rijk kosteloos te vervoeren naar de plaats van hunne woning. Voorts werd het hoofdbestuur gemagtigd zorg te dragen voor een het genootschap waardige vertegenwoordiging op het in Julij dezes jaars te Londen te hou den congres van het gevangeniswezen. Wegens het niet direct urgente der zaak werd, op voorstel van prof. Modderman, besloten de behandeling van het vraagstuk der levenslange gevangenisstraf lot het volgend jaar uit te stellen. Van den heer W. 11. Suringar, die wegens verzwakte krachten de vergadering niet kon bijwonen, werd een opwekkend schrijven ontvangen. Na afloop der vergadering vereenigden zich de leden aan eenen vriend- schappelrjken maaltijd, waarbij zij verrast werden door de tegenwoordigheid van den heer Suringar, die zich uit zijne nabijgelegen woning derwaarts had laten brengen. Dê onderwijzer der christelijke school te Bodegravenis door den kantonregter ie Woerden, wegens het toelaten van een ongevaccineerd kind op zijne school, in strijd met de gemeentel jke verordening, veroordeeld lot een geldboete van ƒ5, subsidiair in de kosten. Onder Ridderkerk is gisteren eene landbouwershoeve met schuur een prooi der vlammen geworden. Te Westervoort heeft bij den steenoven van den heer Terwindt een lféurig ongeluk plaats gehad. Terwijl twee arbeiders bezig waren het rad êèiier kar te smeren, haastte zieh de zoon van een hunner, een knaap van lien a elf jaren de luns voor het andere rad weg te nemen, met het nood lottige gevolg, dat dit van de as schoof, den jongen omver wierp en zijn hoorn verbrijzelde, waardoor hij onmiddellijk den geest gaf Men meldt uit Leeuwarden: Heeft de weersgesteldheid der laatste weken een gunstigen invloed op den landbouw enz. uitgeoefendmen mag aannemen, dat zij eveneens gunstig heelt gewerkt op den gezondheids toestand. Althans, hier ter stede, waar deze Hi den beginne des jaars zooveel te wenschen overliet, wegens de toen heerschende epidemische ziekten, is die toestand nu aanmerkelijk verbeterd. Van heerschende ziekten wordt nu weinig of niets meer vernomen en ook de de sterile is, in verhouding, van geringe beteekenis. De prijs der boter is aanzienlijk dalende. De le soort gold aan de waag alhier ƒ43.50, de 2e soort ƒ38, per ton of 40 kilogram. Het eindverslag over het ontwerp tot aanleg van spoorwegen in Ned.- Indië behelst, dat de commissie van rapporteurs eenstemmig van gevoelen was, dat de wijze van aanleg van spoorwegen op Java, zooals die thans wordt voorgesteld, geen goedkeuring verdient. Hare groote meerderheid, evenals de groote meerderheid der kamer, is bepaald gestemd tegen aanleg der spoorwegen door den staat, en kon dus niet goedkeuren, dal de rege ring thans een halfslagtig systeem in de plaats stelt, volgens hetwelk ge heel van haar zon afhangen, op welke wijze de aanleg zou plaats hebben. Het valt toch in het oog, dat elke regering liet geheel in hare hand zou hebbenom door het niet verleenen van aangevraagde concession of door het laten liggen van zoodanige aanvragen, hoe aannemelijk anders ook, maar vooral ook door opname en onteigening van gronden in eene rigting, die door geen enkel concessionaris zou begeerd wordenden aanleg voor rekening van den staat door te zetten. Een van de leden der commissie van rapporteurs keurde het wets-ontwerp af, omdat, door de plaats gehad hebbende wijziging, van het door hem voorgestaan stelsel van staats-aanleg is afgeweken. 's GRAVENHAGE, 4 Mei. Dóór Z. M. is geagreëerd de door het kapittel der Duitsclie orde, Balye van Utrecht, gedane keuze van VV. A. baron Schimmelpenninck vanderöije tot coadjutor der orde, en goedgekeurd de door deze keuze ontstane op klimming van de overige commandeurenen van den eersten kapittel-ridder O. baron van Dedcm tot jongsten commandeur. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezond heid 3de kl. bij het leger in Ned. IndiëW. N. de Graaf, is, wegens onge schiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienstten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Voorts is aan den Oost-Indischen ambtenaar H. Dessauvagieslaatstelijk ad- sistent-resident van Patjitan, en aan den Oost-Indischen ambtenaar W. liralt, laatstelijk hoofdingenieur le kl. bij den waterstaat en de burgerlijke open bare werken in Ned. Indië, thans met verlof hier te lande, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. de koning zal nog ruim eene week in Luxemburg, bij HD. broeder prins Hendrik verblijven, alvorens naar de residentie terug le keeren. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat in eene openbare algemeene vergadering van het provinciaal geregtshof in Zuidholland op aanst. Vrijdag, den I0'len dezer te houden, plegtig zullen worden geinstalleerd de heeren mr. H. W. de Graaf als raadsheer en mr. B. Ermerins, als substituut-griffier bij dat collegie. ENGELAND. LONDEN3 Mei. Door het lagerhuis werd Woensdag 1L, met 222 tegen 143 stemmen, het door den heer Bright gedane voorstel om hetstemregt aan de vrouwen te ver leenen verworpen. De attorney-general sir Coleridge was onder de verdedigers van het ontwerp, hetwelk echter door zijnen ambtgenoot, den attorney, general voor Ierland, bestreden werd. De eerstgenoemde meende dat het .voorstel zeer billijk en regtmatig was, daar de vrouwen even goed haar aandeel betaalden in de lasten van den slaat als de mannen, en het toe- kennen van het stemregt aan de vrouwen bij de kerkelijke verkiezingen m de praktijk tot geenerlei bezwaar had aanleiding gegeven. Hij verklaarde daarbij dat hij de voorgestelde quaestie uitsluitend beschouwde van een regts- kundig standpunt, en haar beoordeelde geheel afgescheiden van de vraag der emancipatie van de vrouw en der volkomen gelijkstelling in regten der beide geslachten. De meeste bestrijders van het wets-ontwerp voerden ech ter aan dat, hoe groot het getal namen ook wezen mogt die ouder de in gekomen adressen van adhaesie voorkwamen (bijna 250,000), in daad de de groote meerderheid der Engelsche vrouwen de gewenschte nieuwigheid niet verlangde. Wanneer de wet zóó zeer door de billijkheid gevorderd wierdzou huns inziens gewis meer dan 1/32 van de 8 millioen vrouwen, welke Engeland telt. hare stem verheven hebben. Alhier is eene collectie oude Italiaansche mnziek-instrumentenvan be roemde makers, geveild. De verzameling, uit 147 nommers bestaande, bragt 4195 op. Volgens berigten uit Bombay heeft aldaar een verschrikkelijke orkaan gewoed. Te Madras zijn, in den nacht van 1 Mei, twaalf schepen veron gelukt en verscheiden personen verdronken. De schade in de stad en in de omstreken is groot. FRANKRIJK. Het Journ. off. bevat de benoemingen van den graaf d'Harcourt lot ambassadeur te Londen en van den graaf de Bourgoing, gezant van Frank rijk te 's Gravenhagetot ambassadeur bij den Pauselijken Stoel. Uit Parijs wordt aan een Duitsch blad o. a. het volgende geschreven: De minister Victor Lelranc moge met nog zoo veel nadruk verklaren dat de gemoederen in Frankrijk veel rustiger zijn geworden, het blijft toch een feit dat er eene groote spanning heerscht onder de arbeidende klassen. Waartoe zouden anders 40 departementen nog altoos in staat van beleg ver keeren De gedurig herhaalde inhechtenisnemingen te Lyonde arrestatiën van den laatsten tijd in het elfde arrondissement van Parijs, de verbittering van den algemeenen raad van het dep. der Bouches du Rhone tegen den prefect de Keratry, de wrevelige stemming in alle steden der zuidelijke departemen ten, ziedaar zoovele feiten welke niet strooken met de woorden' van den minister en met de taal der officieuse bladen. Te Lyon moet bij eene huis zoeking onder de papieren van een radicaal democraat eene volledige cor respondentie gevonden zijn. In het zuiden ziet men de radicalen broederlijk met de soldalen omgaan en hun wantrouwen inboezemen tegen de officie ren, als verdacht van Bonaparlistische of royalistische gezindheid. Deze revolutionaire propaganda brengt de krijgstucht in gevaar, daar zij aan de soldaten, onder den schijn van politiek, ongehoorzaamheid predikt jegens hunne chefs. Dezelfde invloedendie den geest der soldaten bedervenzijn ook elders werkzaammet name onder het personeel der ambtenaren. Sedert het hervatten der zitting loopen eenige leden der nationale vergadering bij de ministers de deuren af om het ontslag van dezen, of genen ambtenaar te vragen. Ook voor de vervulling van diplomatieke betrekkingen en bjj de benoeming van prefecten speelt de intrigue haar spel. Dingsdag 11. heeft een der medepligtigen aan den moord der gijzelaars van la Roquette, de beeldhouwer Genton, die ter dood was veroordeeld, op de hoogvlakte van Satory, zijne straf ondergaan. Tot een der beambten van de gevangenis zeide hij kort vóór zijne wegvoering naar de strafplaats: »Ik ken mij niet geheel vrij van schuld, maar den dood had ik niet ver diend.". SPANJE. De berigten omtrent de operaliën der troepen tegen de Carlistische benden luiden gunstig. Deze benden zouden reeds trachten de Fransche grenzen te bereiken. Een dier benden zou reeds aan die grenzen staan, en de aanvoerder Rada naar Frankrijk gevlugt zijn. Eene bende, onder aan voering van Gammundizou vernietigd zijn. Te Madrid had op 2 Mei het jaarlijksche burgerfeest plaats. Het is met plegtigheid, te midden van eene volmaakte orde, gevierd. De koning nam het voorzitterschap waar en was het voorwerp van levendige bijvals betuigingen van de zijde der menigte. DITITSCHLAND. De Reichs-Corr. meldt dat te Keulen, Metz en Straatsburg stations van postduiven zijn opgerigt, en een centraal-station in den Zoölogischen tuin le Berlijn. Indien deze proefneming aan de verwachting beantwoordt, zullen" ook in andere grensvestingen dergelijke stations worden opgerigt. Naar men verneemt is alhier uit Rome het berigt ontvangendat kar dinaal Antonelli, op de mededeeling dat kardinaal Hohenlohe was aangewe zen tot Duitsch gezant bij den H. Stoel en het daarbij gedaan verzoek om te vernemen of die keuze den Paus aangenaam zou zijnten antwoord heeft gegeven: dat de Paus aan een kardinaal niet kon toestaan zulk eene be trekking te aanvaarden. LONDEN, 4 Mei. De koning der Belgen heeft gisteren, op hun verzoek, een onderhoud gehad met den Turkschen gezant en met graaf von Beust. Maandag zal de koning een bezoek afleggen bij de koningin te Windsor. Men gelooft dat de Duitsche keizerin haar verblijf te Windsor tot den I4de° dezer maand zal verlengen. PARIJS, 3 Mei. Het Mém. dipl. meldt, dat de keizer van Rusland aan prins Gortschakofï', op diens verzoek, eervol ontslag als minister van buiten- landsche zaken verleend en den heer Volunieff tot deze betrekking benoemd heeft. MADRID, 3 Mei. De Carlistische generaal Rada is teruggeworpen naar de grenzen. CINCINNATI, 3 Mei. De conventie, vertegenwoordigende al de Amerikaan- sche staten, heelt na zes stemmingen Horace Greeley tot candidaat voor het presidentschap en Grate Brown, gouverneur van Missouri, tot candidant voor het vice-presidentschap gekozen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G, DRABBE,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6