komen zjj in nog grooter hoeveelheid voor dan kier. Als bel zoo gaal als vóór een paar jaar. dan worden de boomen spoedig door dil ongedierte van hunne bladeren beroofd, en zal menigeen groolc schade Worden toegebragt. De firma Boele en Zoon Ie Kampen vierde gisteren den gedenkdag van de oprigling, voor 25 jaar, van bare tabaksfabriek de Beurs. Door de acht depothouders werd aan de chefs der firma te dier gelegenheid een prachtig door den heer van Kempen te Voorschoten vervaardigd talclniiddenstuk aangeboden. Men meldt uit Leeuwarden: Dal de treurmare van het overlijden van li. K. II. prinses Hendrik hier een ontzettcnden indruk heelt gemaakt, ja zelfs groole ontsteltenis teweeg bragt, laat zich wel denken, liet vermoe den, dat hel bezoek van Z. M. den koning1 nu wel niet zou doorgaanheeft zicli bevestigd; althans, naar men verneemt, is het berigt gekomendat Z. M. dat bezoek voorloopig heeft uitgesteld. Alle maatregelen om de ontvangst van Z. M. zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn, zijn nu aanvankelijk Ie vergeefs genomen. Woensdag middag is van hier niet der woon vertrokken de voormalige chef van het le regiment infanterie, de thans gepensioneerde kolonel \V. H. Maclaine en familie. Aan het slation werd hij opgewacht door alle hier aanwezige officierenzoomede door eeue menigte onder-officieren enz. Daar volgde toen een regt hartelijk afscheid: de kolonel hield in de wachtkamer van hel station eene warme toespraak, die getuigde dat hij de gehecht heid en vriendschap van allen regt waardeerde. Door hel kader onder-olïi- cicren is den oud-kolonel, tot een blijvend aandenken, een sierlijk album aangeboden, voorzien van de portretten der gevers, benevens eene lijst van hunne namen. Door de regiments-muzickdie ook aan hel station tegen woordig was. werden cenige toepasselijke stukken uitgevoerd. Ook waren aan het station onderscheidene voorname burgers van deze stad, onder wie de oud-kolonel ook vele vrienden telde, verzameld, om hem insgelijks een vaarwel toe te roepen. s GRAVENHAGE. 2 Mei. Door Z. M. is vergunning verleend aan S. Meihuizendoctorandus in de geneeskunde aan de hoogeschool le Groningenlol het dragen van het hcrimieriugskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden, ge durende den oorlog van 1870-1871, hem door den groothertog van Baden geschonken, cu aan vrouwe A. van Wickcvoort Crommelin, douairière van der Oudermeulengrootmeesteres van II. M. de koningin, tot hel dragen van hel herinueringskruis voor de jaren 1870 en 1871, haar door den ko ning van Saksen geschonken. Tol regter in de arrond.-reglbank te 's llertogenbosch is benoemd de heer mr W. I). Bosch Hz, thans kantonregter te lleusden, en aan den heer G. J. F. Tijdentan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als no taris te Naaldwijk. Door Z. 11. is, wegens overlijden, ingetrokken tie benoeming, bij be sluit van 21 Dec. jl.van den heer J. van Assum, lot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Deventer, en als zoodanig is benoemd de heer G. Blok, thans ontvanger dcrzelfde middelen te Gouda. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne funcliën zul len uitoetenen, als volgt, te weten: de commies le kl. H. A. Thoonsen, ten postkanlore te Nijmegen; de commies 2e kl. J. G. Plooster, (voorloopig) ten postkantore te 's Gravenhage; de commies 3e kl. J. P. van N'ieuwkuyk, ten poslkantore te Leiden. Naar men verneemt is Z. 11. de koning lieden morgen van het Loo over Luik naar Luxemburg vertrokkenten einde een rouwbezoek te bren gen aan IID. broeder, prins Hendrik. -• De minister van biuneiilandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. v In de zitting der tweede kamer van gisteren, bij de beraadslagingen over art. I der inkomsten-belasting zette de heer Heemskerk zijne bedenkin gen uiteen tegen de amendementen van de heeren Smidt en van Dclden; welk laatste amendement, z. i.. niet past in deze wet, die eene algemeene belasting op de inkomsten en niet alleen op de bezittingen bevat, terwijl hij aanneming van dil amendement de wet geheel zou moeten worden om gewerkt. liet stelsel, door het amendement Tak voorgesteld, zou hem meer loelagchen dan dat van de wet; maar hij zou wel niet behoeven te betoo- gcn. dal dit amendement niet is eene wijziging van art. 1, maar een art. 1 van een geheel nieuw ontwerp. Hij zal tegen al de drie amendementen stemmen. De heer van Houten gaf den heer Smidt in overweging, zijn amendement te laten rusten, en mogt art. 1 worden aangenomen, bij art. 2 eene explicatie te geven van hel woord "ingezetenen". Omtrent het amen dement van Delden trad bij in eene uitvoerige bespreking van de quaeslie der grondbelasting, en verklaarde zich tegen dat amendement. Wat het amendement Tak betreft, het had hem verwonderd, dat dit amendement eerst na eene negendaagsche discussie is voorgestelden hij meende een ver band te zien tusschen dat amendement en de motie van den lieer van Aker laken. Ilij kon er niet mede instemmen, omdat hij daardoor niets wezen lijks krijgt. De heer Fransen van de Putte motiveerde zijne slem omtrent de amendementen. Dat de inkomsten-belasting niet populair is, was geble ken; maar hjj kon niet erkennen, dat deze belasting een deel van belas tinghervorming moet uitmaken. Ilij bestreed het amendement van Delden, daar, z. i.de grondeigenaren best kunnen bijdragen in deze belasting, om dat de grond sedert voorheen verdrievoudigd is in waarde. Hij vond liet amendement Smidt meer aanneembaar, maar achtte beide amendementen onnoodig, bij aanneming van het amendement Tak, dat hij verdedigde en dat zou kunnen leiden tot eene goede oplossing der quaeslie, zoo de rege ring wil medewerken. Anders was het onuitvoerbaar. Ilij riglte daarom de vraag tol de regering: hoe zij over dat amendement denkt? Zoo zij on verhoopt vjjandig daartegen mogt zijn, kon liet amendement Tak worden teruggenomen daar dan de uilslag daaromtrent niet twjjfelacbfig is, is zij er niet vijandig aan, dan kon zij de beraadslagingen schorsen om de wet te herzien. In de zitting der kamer van lieden is het debat weder uitsluitend gevoerd over art. .1 cu de daarop voorgestelde amendementen en vooral over dat van Tak, waaromtrent gisteren en lieden bepaald de opinie der regering was gevraagd. De heer Wijbenga verklaarde dat het eene ramp voor het land zou zijnals liet ministerie aftraden dat moet bij de verwerping der wet het gevolg zijn. liet land had vooral het prestige, de kennis en het staals- mansbeieid van het hoofd van het kabinet noodig. Na velerlei discussiën over de amendementenheeft de minister van finan ciën verklaard dat hij, ter bevordering van het gemeen overleg, bij aanne ming van hel amendement Tak gaarne zal overwegen om op die grondslagen de wet te "veranderen, maar dan ook zullen de verdere discussiën moeten geschorst worden. Tot stemming overgegaan zijnde, werd het amendement Tak verworpen met 50 tegen 8 stemmen: het amendement van Delden werd verworpen met 64 legen 14 stemmen; en liet amendement Smidt mede verworpen met 41 legen 37 stemmen. Daarna werd artikel 1 van het ontwerp betreffende de inkomsten-belasting verw orpen met 51 tegen 27 stemmen. De minister van financiën heeft daarop de wet ingetrokken. De aannemer van groole werken, de heer Lienders, nam in 1870 o. a. aan het maken van werken ten behoeve der staats-spoorwegen in de provincie Zeeland, voor eene som van 1,500,000. Deze aannemer, die een onvermogend man bleek te zijn, wendde zich tot liet bekomen van geld, om die werken aan te vangen en ook voort te zetten, tot de bankiers Bervoels en Brouwer te 'silage, die den aannemer een crediet openden van ƒ294,000 legen het verleenen eener cessie van l^millioen als borg, het regt tot onlvdngst der mandaten die de aannemer van den staat ontving, benevens 1 pet. voor hel voorgeschoten geld. bedragende 15000. Genoemde bankiers hadden, om aan het contract te voldoen, wederom noodig eene Rotterdamsche firma, de heeren Gcbr. Chabot. Het aangevangen crediet werd. behoorlijk gepresteerd tot dat de aannemer op zekeren dag 40000 noodig had, welke de firma Rervocts en Brouwer, niettegenstaande som matie, weigerde le voldoen, omdat zij meende dat voor de werken in Zee land de aannemer toen geen geld noodig had. De weigerachtige bankiers werden toen voor de Haagsche regtbank gedagvaard, ten einde te hooren verklaren de ontbinding van het contract tot crediet-verleening en vergoeding van kosten, schaden enz. In den loop van dit proces ging de heer Lienders failliet, doch de curators in hel faillissement zetten de procedure voort. De ingestelde vordering werd den eischer ontzegd. Van deze uitspraak werd liooger beroep aangeteekend en heden hadden de pleidooijen voor het hof in Zuidholland plaats. De vraag, aan liet oordeel van het hof onderworpen, is: of teregt door de regtbank de curandus der appellanten is verklaard niet ontvankelijk in zijne vordering tegen de geïntimeerdenstrekkende daartoe dat zal worden verklaard ontbonden de overeenkomst van crediet- verleening en cessie tusschen den eischer en de eerste gedaagde firma, met veroordecling dezer firma tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, \en gevolge van de wanpraestaliealles op te maken bjj staat, en in dc kosten van het regtsgeding enz. Voor dc appellanten, de curators, trad op de heer mr. F. S. van Nierop van Amsterdam, die een verhoor op vraag punten verzocht; voor de geïntimeerden mr. B. M. Vlielander Hein, die tot bevestiging van het vonnis a quo concludeerde. Adv.-gen. mr. Terpstra zal den 22~lr° dezer in deze zaak conclusie nemen. Heden is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed: 1 hel maken van een stationsgebouw bij de Beurs te Rotterdam, voor den spoor weg van Breda naar Rotterdam; 2". hel maken van een haven-stationsge bouw enz. te Vlissingen, en 3". hel leveren en verwerken van slorlsteen, ten behoeve van de spoorwegbrug over de Oude Maas bij Dordrecht. Minste inschrijvers waren: voor n°. 1. de heer C. Bosman te Rotterdamvoor ƒ129,00!»: ii". 2. dc heer F. K. Osinga le Middelburg, voor ƒ1651500, en n". 3. dc heer M. C. Hofman Az. te Sliedreclit voor ƒ4810. BUITENLANUSCHE BEBIGTËN. ït I', 3, I K. j Zekere heer M. keerde op 1 April 11. terug van een feestmaal, dat. ter viering van de inneming van den Uriel door de watergeuzen, in het theatre des variétés te Antwerpen werd gegeven. Twee onverlaten wierpen lieui op den hoek van eene straat scherp bijtend vocht in het gelaat. De heer 11. verloor dien teil gevolge één oog en zijn gelaat werd vrecselijk geschonden; maar welligl zal het gevolg van die daad nog zijndat zijne vrouw we duwe, zijne twee kinderen weezen worden. Hij ligt op het uiterste. Tot nu toe was liet der policie niet gelukt de ellendelingendie deze misdaad bedreven, op het spoor te komen, maar thans is een zekere M., bediende bij den heer Gonst van Bellingciiaangehoudenonder beschuldiging van die schanddaad té hebben bedreven. Men verzekert dat ook de vader van den gearresteerde in hechtenis is genomen. FKAliKKIJH. De zesde krijgsraad heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak van Blanqui, die veroordeeld was tot deportatie in eene versterkte plaats, maar wiens vonnis vernietigd was wegens een gebrek in den vorm. Bjj de nieuwe uitspraak is de straf dezelfde gebleven. Sommige dagbladen dringen er ten sterkste bij dc Fransche op aau voortaan geene üuitsche badplaatsen te bezoeken. Voor de Franschenvoor den Parijzenaar, zegt le Siècle, moet er geen Raden-Baden meer bestaan, ten einde niet meer de Duilsche beurzen te spekken, terwijl Frankrijk zich arm maakt om den losprijs zijner vrijheid bijeen te krijgen. SPANJE. De hertog van Madrid heeft eene proclamatie tot de Spaansche natie gerigt. waarin hij zegt dat het hem vergund is den heiligen grond zijns vader-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2