LEHDSCHE OU RAAT. VRIJDAG 3 MEI STADS-BER1GTEN. ui.naolaindsciil m;uigtl.n 1872. V. !03. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'i jcars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentiïn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Ailvertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BrestauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt rerzonden N*. 18 blad 19) der Handelingen ran den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dal de kennisgeving van den 8slcn April dezes jaars. Rondende bepaling dat, lot nadere aankondiging, honden niet anders dan behoorlijk gemuilband op straat mogen gelalen worden, op heden wordt ingetrokken cn builen ge volg gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 2 Mei 1872. v. d. ÜRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zalurdag 4 Mei 1872, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Voortzelling der behandeling van de concept-verordeningen houdende ecne gewijzigde regeling van liet lager onderwijs. 2'. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1871. Bezwaarschriften tegen - en vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1872. 4'. Verzoek van HH. Curatoren der Hoogeschool te Leiden, tot afkoop van grond- en losrenten. 5". Adres van C. Mcurs en Zoon te Aarlanderyeenter bekoming van grond behoorende tot het Utrcchlsche jaagpad. 3' LEIDEN, 2 Mei. Hel standbeeld, dat ter cere van de nagedachtenis van Bocrhaavc nabij liet nieuwe akademische ziekenhuis zal worden opgerigtzal, naar w ij vernemenop den 26slen Junijden eersten dag van de alhier te houden algemeenc vergadering van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, worden onthuld. Bijzonderheden omtrent de onthulling, cn of van de zijde van het studenten-corps of door de studenten der medische faculteit aan deze pleg- tigheid zal worden deelgenomen, zijn nog niet bekend. In de kazerne den Doelen is door eene commissie van officieren voor den soldaat eene lees- en uitspanningszaal ingerigt en op heden opengesteld, liet is wel overbodig liet nul te betoogni eener dergelijke inrigting. waar de soldaat, zonder dat hij de kazerne behoeft te verlaten, zich op gepaste wijze kan ontspannen; waar hem voor een hoogst billijk tarief een goed glas hier of andere verversching, sterken drank uitgezonderd, wordt ver strekt, terwijl hij nog door eene ook daar geplaatste bibliotheek in de ge legenheid is kosteloos goede lectuur te verkrijgen. Nieuwspapieren en tijd schriften van alle soort is hij er iederen dag in de gelegenheid te lezen en zelts kan hij er op een zeer nel billard voor slechts 5 centen eene partij van 40 punten s-pelen. Het locaal is zeer net met schilderijen en boistbeel- den van leden van het koninklijk huis versierd. Verder is er aan het ter rein van de kazerne aan den Singel een aardige tuin aangelegd waar ge durende den zomer ecne kanLine geplaatst wordt en waarvan men bij wijze van builcn-societeit kan gebruik maken. Heden avond zal met een feestje in de kazerne deze nuttige inrigting worden geopend. Wij kunnen ons ten slotte niet onthouden een woord van lof toe te brengen aan de commissie, zamengeslcld uit de beeren officieren E. van Wickevoort Crotn- melin, B. J. Couvée, C. G. Ronkens en S. 0. van der Sfraatcn. voor de wijze waai;op zij loont belang te stellen in het lot van den soldaat. De lieer Couvce, die te Haarlem in der lijd reeds ecne dergelijke inrigting in het leven riep, schijnt ook voor deze hier ter slede zich lijd noch moeiten te hebben gespaard. Dat dit (linke streven bij velen navolging vindc. In de Vrijdag 11. gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam werd gelezen een brief van mevrouw de wed. J. A Herklots, geb. Susanna, meldende hel overljjden van haren echtgenoot, lid der akademie. De voorzitter wijdde een woord van hulde aan de verdiensten en het karakler van den ontsla pene, terwijl den secretaris werd opgedragen de deelneming der afdccling te beluigen. De heer Rijke gaf ecne beschrijving en deed verslag van be proevingen eener balans, door den instrumentmaker Olland tc Utrecht, vervaardigd en bestemd om in iedere schaal tot 50 kilogram te plaatsen, welke balans door betrekkelijk geringen prijs cn voortreffelijkheid boven vele andere uitmunt; de gevoeligheid was op een vijf-en-twinlig-millioenste geconstateerd. De heer J. Bosscha Jr. deelde een résumé mede van een be- rigt door den heer J. A. C. Oudemans te Batavia opgemaakt omtrent de waarnemingen door verschillende personen in Neèrlandscli Indie gedaan, bij gelegenheid der totale zon-eclips van 12 December 1871. De lichtkroon was zuiver wit. Op het eiland Lawoengan (in de Peperbaai) werd hoegenaamd niets van kleuren bespeurd. De kleurendoor enkele w aarnemers in de Preanger-regenlschappen gezien, schijnen van subjccliven aard te zijn. De stralen vertoonden langzame veranderingenhetgeen een natuurlijk gevolg is van de beweging der maan voorbij de zon. Zoowel de lichte als enkele minder lichte of zoogenoemde donkere spleten reikten geheel tot aan den maansrand. Zoowel met het bloote oog als in den zoeker des kijkers was dit door den heer O. met volkomen zekerheid gezienen met hem ook door andere waarnemers op liet eiland Lawoengan. Door de höofdadministralie van het 7e reg. infanterie te Amsterdam zal op Woensdag 29 Mei o. a. aanbesteed worden de levering van 500 een mans wollen dekens. Uit het Westland meldt men ons dat gisteren de eerste mandjes met nieuwe aardappelen zijn verzonden. Als een blijk van buitengewone groeikracht in dit voorjaar wordt ge meld, dat op de huilenplaats van mr. J. A. M. Biehon van IJselmondé, té IJselmonde, reeds gras is gemaaid en gehooid eri op 30 April is binnen- gebragt. L' Ami du Limbourg bevat eene oproeping van Italiaansche jongelie den aan de katholieken van de gehcele wereld, om, onder den naam van ^penning van kinderlijke liefde aan den II. Vader Pins IX". gelden bijeerl te brengen, ten einde den Paus in staat te stellen de verspreiding van ongods dienstig onderwijs tegen te gaan. Het eerste gedeelte van de opbrengst, dezer coilectejwil men den Paus aanbieden op 23 Augustus, eersten verjaar dag van den dag, waarop de Paus de jaren van St. Pieter op den Stoel van Rome bereikt had; het laatste gedeelte hoopt men op Driekoningen 1873 den Paus ter hand te stellen. Te Rotterdam mogt gisteren de heer Clir. van der Maaren, commis saris van policie in het eerste kwartier aldaar, het voorregt genieten, zijne 25-jarige betrekking bij de policie te herdenken. De inspecteurs van zijn bureau in vereeniging met de meeste hunner collega's uit de andere kwar tieren, de onder-inspecteurs, zoo mede de agenten, hebben hem, als bcwjjs hunner sympathie, souvenirs aangeboden. Ook van verschillende andere zijden ontbrak het niet aan bewijzen van toegenegenheid, gepaard aan den hartelijken wcnsch, dat hij nog lang in zijne betrekking mogt werkzaam zijn. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft het voor stel, om o. a. voor de verhooging van predikantslractementende heffing van boofdclijken omslag in te voeren, met 61 tegen 46 stemmen verworpen. Te Nieuwe Diep viel Zaturdag 11 een kind in het water en zou, daar het om geen hulp kon schreeuwenspoedig zijn verdronkenzoo niet mej'. Dito toevallig het reeds in het midden der gracht drijvende kind had ont dekt. Op haar geroep om hulp vloog de slagter J. de Beurs uit zijne wonirtg en sprong, zonder zich een oogenblik te bedenken, geheel gekleed in het water en greep het reeds zinkende kind. Maar volstrekt niet kunnende zwemmen, liep hij zelf groot gevaar, en hoezeer er bereids tal van toe schouwers aan den wal stonden, scheen niemand den lust of den moed te hebben de Beurs bij te springen. Op dat oögenblik is er echter ecne vrouw, die zonder aarzelen zich zoover in het water begeeft tot zij aan de Beurs de hand kan toereikeu, die nu met zijnen kostbaren last aan deri wal komt en het kind aan de doodelijk verschrikte moeder teruggeeft. Jammer dat men té vergeefs naar die tot nog toe onbekende vroiiw heeft geinformeerd. Men schrijft uit Randwijk; Sedert eenige dagen vertoonen zich de kevers, en wel in zulk een sterke male, dat men Zich zoo hier als elders zécr ongerust maakt voor de vruchlboomeh. By Wageningcn en RenkuiB

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1