m.NNKM.\M»St:ilK IJKKIUTKN. dat voorts alle palcnlplichtigenbij tabel n°. 7 der wet van den 16den Junij 1832 bedoeld, zijnde inlandsche en vreemde kramers, welke met kramen, stallen, tafels enz., hunne waren in herbergen, huizen, kamers of op openbare markten en ker missen uitstallen, mitsgaders de debitanten in loterijbriefjesen alle handeldrijvende en als kooplieden te belasten personen, welke hunne waren ter verkoop, hetzij in *t klein, hetzij in 't groot, te water of te lande met zich voeren, alsmede de onder nemers van openbare vermakelijkheden, in tabel n°. 15 genoemd, voor zoo verre al die patentplichligfn in de algemeene beschrijving voor 1872 en 1873 moeten worden begrepen, gehouden zijn, zich gedurende de maand Mei, ter bekoming van hun patent, aan te melden in een der vertrekken van bel Raadhuis, des voormiddugs van 10 tot 1 uur, de zon- en feestdagen uitgezonderd; zullende er na dien tijd geene aanvragen meer worden aangenomen, behalve van de zoodanigen, die hun beioep of bedrijf na dien tijd aanvangen, en alzoo in de bijzondere be.-ch rij vingen worden begrepen, welke gehouden zijn, zich dadelijk bij dien aanvang van palent te voorzien; dat ook op den 6den Mei aanstaande, een aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving der belasting op bet personeel voor liet dienstjaar 1872 en 1873. Zij die bij liet bezorgen der biljetten, of ook bij hel terughalen daarvan, mochten zijn overgeslagen, mogen zich, in geen geval, beroepen op zoodanig verzuim, maar zijn integendeel gehouden om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen in te dienen ten kantore des ontvangers, alwaar de biljetten ter invul ling steeds verkrijgbaar zijn Een ieder is gehouden de te docne aangiften met zijne bandleekening te bekrachtigen. Ingeval iemand verklaart niet te kunnen schrijven, zal de ontvanger of zijn ge machtigde, desgevraagd, de invulling in zijnen naam, en zonder daarvoor eenige betaling te kunnen eischenverrichten, met vermel ling der redenen waarom, en zal de aangifte door den ontvanger of zijn gemachtigde in tegenwoordigheid van eeri' derden persoon en met en benevens dezeworden geteekendna voorafgaande voorlezing. De belastingschuldigen zullen de door lien in betrekking tot de belasting op bet j personeel te doene aangiften, in het algemeen, behooren in te leveren in die ge- i meenten, alwaar de belasting is verschuldigd. Hnn echter, wier belasting-voorwerpen naar de vier eerste grondslagen, alle of gedeeltelijk, gelegen zijn of zich bevinden in eene andere gemeente dan die, waarin zij bun verblijf hebben,zal bet vrijstaan de aangifte voor allen, mits alsdan voor elke gemeente afzonderlijk, ter plaatste hunner woning of van hun verblijf te bewerkstelligen. Zoo wanneer paarden der vierde klasse door denzeiFden belastingschuldige in velschillende gemeenten worden gehouden, zal hij in elk van deze, het aldaar ge- j houden wordende aantal beliooren aan te geven. Eindelijk worden de ingezetenen verwittigd, dal tot tegenschatlers voor meer ge- noemde belasting zijn benoemd de navolgende personenals: HENDRIK FILIPPO, PI ETER GEORGE HOUTUUYSKN JAN VAN LITH, JOHANNES CORNELIS RIJK, GERARDUS RIETBERGEN, ADRIANUS VERHOOG. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. -- Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden 1 Mei 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. PROCESVERBAAL* ran de opening der stembriefjesdieter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leidenden 30^eD Aprib li$72 zijn ingeleverd (om af ie treden in 1875). Op heden den eersten Mei achttienhonderd twee en zeventig, in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op liet Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den beer dr. W. C. van den Brandeler, burge meester, voorzitter, en de heeren J. van Heukelom Junior en H. N. Veefkind leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 308teD April 1872 overgebragi uil de'beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der hussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zevenhonderd drie en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken Ie zijn even groot als liet getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vijftien stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zevenhonderd acht en veertig. Van dit getal zijn uitgebragt op de boeren Jbr. mr. J. N. van Pültkammer 403 stemmenJ. J. BraudhnfT ïsselman 337, mr. J. A. F. Coebergh 4 en J. Seelig twee stemmen, 1. Pols en J. C. Meysing, ieder ééne stem. Heeft alzoo de meeste stemmen verkregen jhr. inr. J. N- van Puttkamincr. Is derhalve verkozen tol lid van den Gemeenteraad Jbr. Mr. JACOBUS NICOLAAS VAN PUTTKAMMKR, wonende alhier. En zijn tegen deze opening \an stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop \an dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in' tegenwoordig- j heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den l8lcn Mei 1872. y. d. BRANDELER, Voorzitter. J. v. 11 KIJK KLOM, 1 stemopnemer, H. N. VEEFKIND. Y P e PROCESVERBAAL. van de opening der stembriefjesdieter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leidenden 30tsen April 1872 zijn ingeleverd (om af ie treden in 1877). Op heden den eersten Mei achttienhonderd twee en zeventig, in de gemeente Leiden, is door bet bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer dr. W. C. van den Brandeler, burge- meester, voorzitter, en de heeren J. van Heukelom Junioren H. N. Veefkindleden van den gemeenteraadstemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenhij hem den SO9*"1 April 1872 óvergebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bei ouden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zeven honderd negen en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn vier meer dan het getal dier kiezers. Nadat, de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor ,e.i geopend en Overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard tien stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zeven honderd negen en vijftig. Van dit getal zijn uilgebragt op de heeren J. Seelig 434 stemmen, inp. J. A. F. Cuebergh 318, jlir. mr. J. N. van Pült kammer 3, J. J. BrandbofF Ïsselman 2 stemmen, J. C. Wakerlin en B. van Dorsten ieder ééne s!>em. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, zonder dal bet verschil tusschen liet getal gevonden briefjes en dat der kiezers, die stemden op de stemming van invloed is geweest, de beer J. Seelig. Is derhalve verkozen lol lid van den Gemeenteraad de beer JOH AN SEELIG, wonende alhier. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid, Tan allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den l8teD Mei 1872. v. d. BRANDELER. Voorzitter. J. v. HEUKELOM, j c, H. N. VEEFKIND, Stemopnemers. LEIDEN, 1 Mei. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter algemeene kennis gebragt, dat aan 's rijks veeartsenijschool te Ulrecht gelegenheid tot plaatsing bestaat van een opziener over de leerlingen aan die instelling, op eene jaarwedde van 700 met genot van inwoning en voeding. Ongehuw- den, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeien zich vóór 20 Mei e. k. in persoon wenden lot den directeur der gemelde school, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Door de hoofdadministratie van het 8e reg. infanterie te Utrecht zal op Woensdag 29 Mei mede aanbesteed worden de levering van 1000 een- mans en 200 iweemans wollen dekens. liet heeft 11. M. de koningin behaagd aan de vereeniging tot bescher ming van dieren te 's llage te doen toekomen eene gift van 100 en zulks met het oog op de in September a. s. te houden tentoonstelling, waarvan dezer dagen is melding gemaakt. Volgens de uitvoerige en tabellarische opgaven van den minister van binnenl. zaken omtrent den census zal de afschaffing van het palenlregt eene electorale verbetering makenspeciaal met het oog op de uitoefe naars van eene menigte kleine bedrijven, en zal eene algemeene inkomsten belasting veel wisser maatstaf zijn, door menigeen, die thans uitgesloten wordt, het kicsregl te doen erlangen. Overigens schijnt er wel grond te bestaan tot eene aanmerkelijke census-verlaging in de groolere gemeenten. De herziening van de census-tabel wacht slechts op de beslissing omtrent liet belastingwezen. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is de heer C. L. Laan als can- didaat tot de h. dienst toegelaten. Tot predikant bij de herv gemeente te Wageningen is beroepen d". 1. Kooy, pred, te Zei hem. De arrond.-regtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van de twaalf jongelieden uit Maasland, die teregt stonden wegens liet inwerpen van glasruiten en het vernielen van huisraad op 1 April 11. 9 be klaagden zijn veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van tien dagen en 3 beklaagden tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf dagenacht hunner bovendien tol eene geldboete van 5.50. De vier arbeiders, die op denzeltden dag te Waddinxveen dergelijke feilen hebben gepleegdzijn mede veroordeeld, een tot eene maand en de drie anderen tot veertien dagen ge vangenisstraf en allen in eene geldboete van ƒ5.50. Vier personen zijn ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagenomdat zij op J April te Schiedam lieden, die geen oranjestrik droegen, hebben geslagen. In eene te Amsterdam gehouden vergadering voor typografen en aan verwante vakken is besloten, eene circulaire te rigten aan de patroons en deze uit te noodigen, eene bijeenkomst te houden met eene daartoe uit de be sturen van drie typografische vereenigingen gekozen commissie, ten einde over de volgende punten van gedachten te wisselen. 1° Afschaffing van den arbeid op zon- en erkende christelijke feestdagen2° den werktijd te bepalen op 10 uren daags; 3" 50 pCt. verliooging van loon voor het overwerk. Men meldt uit Leeuwarden: Omtrent de ontvangst deskoningsalhier, op den 12^° Mei a. s.verneemt men nog het volgende: Z. M. zal hier met een exlra-trein, ongeveer ten 5 ure 's namiddagsarriveren en door alle, civile zoowel als militaire autorileitenaan het slation worden op gewacht en verwelkomd. Behalve de schutterij zal ook de alhier garni zoen houdende infanterie bij het station tegenwoordig zijn. Z. M. zal zich in een met zes paarden bespannen koets naar liet hofplein hegeven, waar Z. M. ten huize van Hoogsldeszelfs commissaris in deze provincie zal af stappen. Z.M. zal zich van eigen equipage bedienen, die hier een paar dagen vooraf zal aankomen. Aan het vroeger verblijf van vorstelijke personen is het te danken, dal men in de Groote of Jacobijner kerk te dezer stede de gedislingueerde plaats bezit, die thans de konings-stoel wordt genoemd. Dezen stoel, be slaande uit drie zitplaatsen en geheel met rood fluweel bekleed, nu is m reeds bezig in orde te brengen voor liet aanstaande bezoek van Z. M. Naar men verneemt zal ds. Kramers, bij die gelegenheid, de preekbeurt vervullen Te Tilburg had Zaturdag II. eene zonderlinge regtspleging plaats. Hel was hekend, dat zeker dnglooncr in een achterbuurt zijn vrouw en kinde ren dikwijls schandelijk mishandelde, zoodat de policie er zich ook reeds mede bemoeid had. Toen de man hij zijn tehuiskomst weder baldadigheden wilde plegen, vlogen eenige buurvrouwen, met knuppels gewapend, zijn buis binnen en dreven hem de deur uit, waar hij werd opgewacht door een nog grooler aantal gewapenden. Men joeg hem naar een nabijgelegen akker, waar men hem voor den ploeg spande, een straf in vroeger tijde'

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2