LEIDSCHE COI KAM'. 1872. N\ 100. ZATURDAG 27 APRIL. STADS-BER1GTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1872. BUNNENLAiNDSCHE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEIÏ, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubech, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Doen te wetendat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1872 op heden voorloopig is vastgesteld en van den ÏS^» tot en met den 29slen April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 lot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergclegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 13 April 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E.'KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiëu over het jaar 1871, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorde ringen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). BRANDELER, Burgemeester. Lums, 20 April 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 April. De arrondissemenls-regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in zake de beschuldigden in de ongeregeldheden en de oproerige bewegingen, die ten vorigen jare te Bodegraven plaats hadden, naar aanleiding van het verbod tot het houden der kermis, tot wering en beteugeling der pokken- edidemie, waarvan wij in de vorige weck melding maakten. Zij werden schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde feiten en veroordeeld: Jan Turks tot 1 jaar eenzame opsluiting en in de kosten van het proces, te verhalen bij lijfsdwang, met bepaling dat het mes, waarmede door hem werd gedreigd en verwond, zal moeien worden vernietigd of onbruikbaar ge maakt; Cornelis Voordotiw tot 3 maanden eenzame opsluiting en 25 boete; Cornells Scheen tot 2 maanden eenzame opsluiting en de kosten van het proces; Willem van der Neut tot 6 maanden gevangenisstraf, en Christiaan vau den Heuvel tot 3 maanden eenzame opsluiting, ƒ8 boete en in de kos ten van het proces. - De voorstelling, gisteren avond door den üeensehen hof-prestidigitaleitr gegeven, in het Nut, heeft bewezen dat de heer Max. Alexander een gooche laar is, die op hoogst behendige wijze de meest verrassende toeren en hand grepen verrigt, het publiek op aangename en onderhoudende wijze weet bezig te houden. Natuurlijk zijn wij niet in staat hem in zijn goochelspel te volgenmaar wij kunnen verklaren dat het wel zeer der moeite waard is zijne voorstellingen bij te wonen. Op aanstaanden Woensdag, den l11"1 Mei, zal hij op nieuw in het Nutsgebouw eene voorstelling geven en op denzelfden dag, des namiddags van vijf tot half zeven ure, eene voor stelling voor kinderen. Wij durven de ouders, die hunne kinderen iets aangenaams wensclien te doen genieten, en de liefhebbers dezer kunst wel aanraden van deze gelegenheid gebruik te maken. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen der examens B, volgens artt. 6165 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, alsmede het verslag der commissie belast met het afnemen van het examen B, volgens art. 60 en van de examens C, volgens artt. 61—65 der genoemde wet. Aan de in de eerste plaats bedoelde examens werd door 25 candidaten deelgenomen, allen leerlingen der polytechnische school, waarvan 19 zijn geslaagdals: voor civiel en bouwkundig ingenieur 17, voor bouwkundig en scheepsbouwkundig ingenieur 1, en voor werktuigkundig ingenieur 1. Aan de in de tweede plaats bedoelde examens namen deel 32 candidaten. De uitslag was als volgt: technoloog 4 cand.loegel. 4; civiel-ingenieur 23, 'cegel. 10 (3 hadden zich teruggetrokken); architect 1, toegelaten; werk- toijjkiindig ingenieur 2, toegelaten; mijnen-ingenieur 3, afgewezen 2 (I had ach teruggetrokken). De leening der stoomvaartmaatschappij is nog niet volteekend. De inschrijvingen worden in haar geheel aangenomen. Hel heeft Z. M. behaagd, op een daartoe ingediend adres van de feest commissie te Delft, de vergunning te verlecnen, dat de door genoemde com missie op 2 April als blijk van hulde op het praalgraf van I'rins Willem I plegtig nedergelcgde zilveren lauwerkrans als blijvend aandenken op genoemd graf worde bevestigd. Woensdag avond is te Nieuwkoop bij een hevig onweer een jongmensch van 20 jaar, terwijl hij bezig was met op het land aardappelen te poten, door den bliksem getroffen en gedood. Ook te Huissen is op dien avond de bliksem in eene boerenwoning geslagen. Terstond sloegen de vlammen er uit, zoodat bijna alles verloren ging. De 20-jarige dochter des huizes, die nog poogde iets te redden, werd door een instortenden balk getroffen en is verbrand. Te Rotterdam stond gisteren voor de arrond.-rcglbank leregt een heer, met een zeer deftig voorkomen en elegant gekleed. Volgens zijne opgave is hij ruim 60 jaar oud, rentenier en plantage-eigenaar, naar Nederland ge komen om financiële aangelegenheden in orde te brengen. Rij zjjne komst aldaar bezocht hij eenige familieleden, en daar hij aan de dochter des huizes een souvenir wenschte te vereerenbegaf hij zich naar den winkel van de firma D. Romain op de Hoogstraat, waar hij een ring met brillanten uitkoos, er waarde van ƒ180. Terwijl de winkeljufvrouw dien ring in de werk plaats liet oppoetsen, hield de winkelierster een gesprek over onverschillige zaken mei den kooper. Een oogenblik later werd een juweelen ringter waarde van 250, vermist. Dit werd den kooper medegedeeld, die daarop in de achterkamer zijne jassen uittrok en beweerde niets van dien vermisten ring te weten. Toen de jufvrouw met den gekochten ring terugkeerde en de kooper" dien wilde betalen, bemerkte de winkelierster, dat hij den ver misten ring in de hand achter de portemonnaie hield. De poiicie, inmiddels gewaarschuwd en verschenen nam den heer mede en hield hem in arrest. De verdediging van den hekl. kwam hierop neder, dat hij meende, dat de ring, dien hij in de hand hield, dezelfde was, dien hij had gekocht. De officier requireerde vcroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van 6 maan den en 3 dagen. (AL C.) Bij den verkoop van de schilderijen-verzameling RöelI-IIodshon te Am sterdam, was de uitslag, wat de voornaamste stukken betreft, als volgt: T. van Bergen, landschap, ƒ2200; id., de Halte, ƒ2035; L. Boursse, lan delijk intérieur ƒ6000; G. Dou, jong meisje bij kaarslicht ƒ6930; C. Dusart, het kegelspel, ƒ6050; A. van Dijck, de jeugdige componist, 19800; M. Hobbcma, boschrijk landschap in Gelderland, ƒ49500; F. van Mieris (de onde), een man met een glas in de hand, ƒ1485; E. Murant, de hoeve, ƒ2915; G. Netscher, vier kinderen in eene nis, ƒ16610; Paul Potter, de zwjjnen8470; J.'Ruysdael, landschap in Noorwegen, 27500: W. van de Velde, stil water met eene menigte schepen, ƒ44550; E. de Wit, pro- lestanlsche kerk, ƒ29700. De totale opbrengst was ƒ233,299.50. Te W'ormerveer hebben de mazelen zulk eene uitbreiding gekregen, dat op eene der openbare scholen het getal kinderen van 225 op 25 is ge daald. De ziekte is echter van goedaardig karakter. Te Utrecht werd Dingsdag 11. de jaarlijksche vergadering gehouden van de Utrechtsche zendingsvereeniging. Tot inleiding werd 's avonds te voren door ds. H. V. Hooger'zeil, pred. te Driebergen, in de Jacobi-kcrk een opwekkende rede uitgesproken naar aanleiding van Phil. IV: 13. De ver gadering had plaats in de Dom-kerk en werd gepresideerd door d8. J. C. Verhoeff, pred. te Utrecht, die hulde bragt aan de nagedachtenis van den heer C. W. J. baron van Boelzelaer, een der stichters der vereèniging, door wiens dood eene diepe wonde was geslagen. Door baron Maekay, uil 's Hagc, werd aan den penningmeester overhandigd een bankhillet, groot ƒ1000 namens de Zustervereeniging te 'sliage, als opbrengst van een bazar. De heer G. Barger, directeur, en ds. J. J. van Toorenenhergcnpred. te Rotter dam rigtten beiden een krachtig bemoedigend woord lot den heer G. J. Remberg, die gereed stond als zendeling geordend te worden, bestemd voor Nieuw-Guinea. Ook prof. J. J. P. Valeton, van Groningen, sedert een 10-tal jaren van nabij met hem en zijne echtgenoote bekend', sprak hem een aaif- doenlijk en hartelijk woord toe. De plegligheid der inzegening werd ver rigt door d5. Verhoeff. Het Utrechtsche zangkoor liet zich bjj afwisseling hooren. De eollecle in de beide zamenkomsten bedroeg ƒ1157.51. 7-VA

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1