met bezwaren heelt te worstelenzooals die in hel verslag breed worden uitgemeten. Is die industrie in Engeland in sommige opzigten van betere condilie. in andere opziglen is zij hier te lande bevoorregl. Is dan het arbeidsloon hier Ie lande niet lager dan in Engeland? Als zij zich met Zwitserland vergelijkt, mag dan buiten aanmerking blijven, dat de Zwilser- sche industrie aanzienlijk hooger kosten te dragen heeft voor het vervoer harer grondstof, die zooveel dieper landwaarts in moet worden aangebragt? Sedert 18C5, hel jaar waarin de bescherming in Indië aanmerkelijk is ver minderd, is zij geenszins achteruitgegaan. Niet alleen de statistieke cijfers bewijzen dit; bij de opsomming van al de bezwaren wordt het erkend, zelfs door de voorstanders van eene trapsgewijze opheffing. Er zijn spinnerijen opgerigt, terwijl juist deze tak van industrie door het diflerentiecl regt wordt achtergesteld bij de weverijen. De katoenmarkt hier te lande breidt zich uit, het technisch onderwijs is verbeterd. Zoowel Twente als Noord brabant zijn aan hel spoorwegnet en daardoor ook aan de Duitsche steen- kooldislric'en verbonden, en de belastingen op de eerste levensbehoeften en op de brandstoffen zijn afgeschaft. Van welke zijde de zaak ook wordt beschouwd, men komt altijd lot het resultaat dal ue katoen industrie sterk is vooruitgegaan, ondanks verminderde bescherming, en dat de weinig be- teekenende bescherming, die haar nog wordt verleend, onnoodig is voor haren bloei, liet kan dus in het belang der industrie zelve niet worden verlangd, dat, in stede Van in hel benuttigen der gunstige en het zooveel mogelijk verbeteren der minder gunstige omstandigheden, haar heil worde gezocht in de lijdelijke verlenging van ccne bescherming, die, op het stand punt waarop zij thans gekomen is, over haar het vonnis zou uitspreken van onbekwaamheid om hare laak naar behooren te vervullen. Gaarne beaamt dc minister de opmerking, dal trapsgewijze opheffing van bescher mende regten niet in strijd is met het stelsel van vrijen handel en dat terugkeer tot een natuurlijken toestand niet in eens en met overijling be hoort plaats ie hebben. Maar die opmerking kan tegen dc aanhangige wels- voordragt niet als wapen worden gebezigd. De klagt, als zouden de fabri kanten door dadelijke afschaffing van de nog overgebleven bescherming plotseling worden overvallen, mist allen grond. Veeleer hadden zij den maatregel reeds iu 1872 kunnen verwachten. De differentiële regten zijn, ten gevolge van bijzondere omstandigheden, een jaar langer in stand gehou den dan aanvankelijk werd voorzien. 's GRAVENUAGE. 16 April. Door Z. M. is de heer C. C. Tromp, resident der Zuider- en Öoster- afdeeling van Borneo, benoemd tol ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en het districtshoofd van Sihong en Paltci. in de afdeeling Doesoen en Be- l ompai, Socta Ono, benoemd tot ridder der 4f kl, van de Militaire Wil lemsorde, tot belooning voor zijn gehouden gedrag bij de in de maanden November en December 1870 en Januarij 1871 plaats gehad hebbende krijgs- verrigtingen in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo; voorts heeft Z. M., tot belooning dergenen tan de zee- en landinagt in Ned. Indië, die zich bij bedoelde krijgsverrigtingen hebben onderscheidengoedgevondente be noemen tot ridder 4e kl. van dc Militaire Willemsorde, den sedert gepensio neerden en hier te lande teruggekeerden kapitein D. L. Haleli, den l«n luit. I'. P. II. van Ham, den lcu luit. adjudant D. C. A. Westerberg ,qn den luse lier J. B. Notcrmans, allen van het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indië; en te bepalen dat hij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: van de zeemagt, de luit.^ ter zee 2' kl. II. O. Fcith. de kwartiermeester 11. C. van Dijk en de matrozen 2e kl. P. G. L. Schippers en K. van den Houtenen van de land- magt in Ned. Indië. de luit.-kolonel der infanterie P. R. de Rochemont eu de fuselier H. Geurtsen. -- Z. M. heeft vergunning verleend aan mejufvr. C. C. van de Poll, te Utrecht, lot het dragen van het herinneringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden gedurende den oorlog van 1870—71. haar door den groothertog van Baden geschonken. Tot adjunct-commies bij het kabinet des konings is benoemd de heer A. 11. J. C. Telders, thans eerste luit.gedetacheerd bij het dep. oorlog; aan hem is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Tot directeur van het postkantoor te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer jhr. J. L. L. P. van Sasse van IJssclt, thans commies der posterijen le kl. tot commies der posterijen lc kl. de heer H. A. Thoonsen thans commies der posterijen 2e kl.tot commies der posterijen 2e kl. de heer J. G. Plons- ter, thans commies der poslerijen 3C kl. De heer M. Feickens, ontvanger der directe belastingen en accijnscn le Akkrum is benoemd tol ontvanger derzelfde middelen te Dronrijp. De heer N. J. A. Maarschalk is benoemd tol Ned. consul te Greenville voor Liberia, buiten- bezwaar van het rijk. Aan mej. T. L. A. Zeedijk, gcb. Somer. gewezen slads-vroedmeesteres te Samarang, is. op haar verzoek, eervol ontslag uil 's lands dienst verleend. De heer J. Ali Cohen te Mrppel is door den minister van koloniën ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië gesteld, om als genees-, heel- en verloskundige op Java geplaatst te worden; hem zal het opzigt over de vaccinatie worden opgedragen. Volgens hel Fad. heeft dc burgemeester van Loosduinen aan den ge meenteraad aldaar medegedeeld dal hij van hooge e autoriteit de uiinoodi- ging had ontvangen zijn ontslag aan le vragen. Volgens hetzelfde blad is de commissie uit Loosduinen wel degelijk ter audiëntie bij Z. M. den koning te Amsterdam toegelaten. Dc koetsier N. M.die den G(ltD Maart jl. aan den Zttidwal een kindje overreedaan de gevolgen waarvan hel spoedig is bezw ekenwerd gisteren bij vonnis der regtbank alhier schuldig verklaard aan onwilligen manslag en overeenkomstig den ciscli van hel openb. ministerie veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Gisteren zijn deor de prov. commissie geëxamineerd: in het Engelsch, 7 canriidaienalgewezen 3, toegelaten 4, de hh. J. Jansen, C. B. Simons, P. van der Vaart en 11. de Vrijer; in het handteekencn6 candidalcn. afge wezen 3, toegelaten 3, de bh. A. M. Biegman, A. Hola en T. Kromhout; in de vv.skunde: 12 caudidatenafgewezen 5, tocgelalen 5, de hh. J. Brevée, J. LI. Eybergen, G. VV. Hollander, P. II. Kis en W. in TVeld; 2 caudidaten hebbtn zich onder het examen teruggetrokken. Naar men verneemt bestaat er hij de eigenaars van den groeten kon. bazar, de lib. D. Boer en Zonen alhier, hel plan om die zoo te regt ver- maarde inrigling, waaraan dagelijks de eer van liet bezoek van vorstelijke personen te beurt valt, op nieuw aanmerkelijk le vergrooten door bijbou wing van een nieuw uitgestrekt locaal voor keur van kunstwerken en voorwerpen van smaak. Nog in dezen zomer zal de aanbouw gereed komen en opengesteld worden. -- Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat de trein van den llollandsclten spoorweg, welke de vorstelijke personen van Amsterdam naar den Haag voerde, slechts 55 minuten noodig heeft gehad om laatstgenoemde plaats tc bereiken. l5LTlTEALAM)SCiilb liKlUGTKN. ENGELANfi. LONDEN. 15 April. In het lagerhuis heeft, gelijk reeds met een enkel woord gemeld werd de heer Lawson zich lot de regering gewend met het voorstel zich los maken van'alle tractaten, waardoor Engeland verhonden werd om in zekere omstandigheden gewapenderwijze lusschenbcide te komen in de zaken eener andere natie. Na aan de verschillende tractaten van dien aard, waarbjj Engeland betrokken was. herinnerd, en telkens gevraagd te hebben in hoe ver Engelands belang bij het onderwerp regtstreeks betrokken was, koos de spreker vooral het tractaat van 1839 betreffende de neutraliteit van België als voorbeeld om zijne beweringen te slaven, dat dergelijke tractaten eigenlijk niets beteekenen. daar in 1870 hij liet uitbreken van den oorlo België's onafhankelijkheid en neutraliteit nogmaals bij afzonderlijk tractaat moest gewaarborgd worden, en dal zij Engeland in eenen oorlog kunnen medeslepen, zoo als de aanvrage der regering in 1870 van een crediet van 2 millioen en 20000 man troepen ter bescherming van België bewees Hij betoogde dat deze en dergelijke tractaten geenszins door Engelands belan voorgeschreven werden, maar alleen een gevolg waren van de interventiepohtiek van lord Palmerston, die aan Engeland volgens Cobdcn's schatting wegens nnttelooze oorlogen 100 millioen U had gekost, aan een oorlogzuchtige» minister eene gereedc gelegenheid gaven om oorlogen te beginnen en 's lands geld en 's volks bloed op te offeren. In antwoord daarop wees de heer Gladstone in de eerste plaats op gevolgen der aanneming en op de onmogelijkheid voor Engeland om zich zoo plotseling uit al zijne verbindtenissendie meestal bilateraal waren, teru te trekken. Uij verklaarde ook bovendien de gevaren der garantiën bij trac taat niet in te zien, daar hij zicli heriep op de woorden van lord Palmerston zeiven, dat zoodanige garantie aan den garant wel gaf een regt tot inter ventie, maar op zich zelf geen dwang tot interventie was. De meeste trac talen, waarop de spreker zich beroepen had, waren ook de. middelen ge weest om hevige en algenieene oorlogen te voorkomen, eene omstandigheid die men in hunne beoordeeling niet voorbij moest zien. Erkennende da! gegronde bezwaren tegen de vroegere buitenlandsche politiek van Engeland konden worden aangevoerd, en voor zicli zelven al keurende de ondoordachte oorlogen, waarin men zicli had laten medeslepen, achtte de minister het echter niet gepast, noeh waarschijnlijk dal hel huis door de aanneming der motie eene verklaring zou geven, welke die politiek zoo onvoorwaardelijk ook in hetgeen zij goeds gewrocht had, veroordeelde, om de regering drijven tot een ander uiterste, dat van den vrede tot eiken prijs. De motie werd met 126 tegen 21 stemmen verworpen. De Times merkt aan dat wanneer een tractaat, waarbij men zich ver bindt in zekere omstandigheden de wapenen op te vatten, geene meerden zekerheid geeft, dan dal men de wapenen zal opvatten wanneer men het dienstig en wenschelijk acht dat te doen, het in waarheid spotternij is daar omtrent eene plegtige overeenkomst le sluiten. Wanneer de uitlegging van den minister juist is, dan levert zij het krachtigste argument tegen de uit voering en voor de onverwijlde afschaffing van dergelijke tractaten. Het bcrigt beireflendc eene oorlogsverklaring van Guatemala aan Hou dnras wordt thans weder tegengesproken. F RANK K IJ K. Het Mém. dip!, meldt: De onderhandelingen betreffende de betalins der aan Duilscliland verschuldigde drie milliarden en betreffende de onlrui ming der zes nog door de Duitsche tfoepen bezette departementen zuilen eerst kunnen beginnen in den loop der volgende maandnamelijk nailil de overeenkomst van Berlijn van 12 October 1871 betreflende de ontruim»? der zes om Parijs gelegen departementen hare volledige uitvoering zal heli ben erlangd. De mededeeling van bepaalde schikkingen op dit punt. dit zouden voorgesteld zijn, kan derhalve niet anders dan voorbarig en onjuist zijn. De zaak is bij de regering in overw egingmaar er is nog niets gt- daan en nog tot niets besloten. - De JvenijMi lit. deelt mede. dat het ontwerp-rapport omtrent it capitulatie van Mctz gereed is.' Dit stuk beslaat niet minder dan 50 blad zijden druks, en handelt over al de bijzonderheden dier zaak. Het zal aai de commissie, onder voorzitterschap van den maarschalk Paraguay d'Hilliw voorgelezen worden. Er is besloten zinsnede voor zinsnede in discussie It brengen, ten einde zoodoende liet verband en de beteckenis van elk woorl naauw keurig te overwegen. Als liet rapport in zijn geheel en in zijut onderdeden voor goed aangenomen is. zal de commissie er hare coiulusit aan toevoegen. 15 I T S SS A W E». De bisschop van Ermeland heeft aan den keizer bij gelegenheid, van diens verjaardag in een brief van gelukwenschiitg zijne gehechtheid e« trouw aan Z. M. betuigd. De keizer heeft op dat schrijven het volgende geantwoord: Ik heb met welgevallen gezien, dal gij ook dit jaar bij geit geilheid van mijnen geboortedag ter heilige plaatse mijner gedachtig zijtst' weest. Terwijl ik u daarvoor en voor dc mij toegebraglc gelukwenschei

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2