different it le regt. Nu is het waar dal, by eiken vorm van bescherming de talrijke verbruikers te zarnen ecne som opbrengen, die zich over velen verdeelt, en dat hel aandeel van ieder hunner dus veel geringer is, dan de winst, die door de minder talrijke producenten door middel der bescherming wordt gemaakt. Maar deze omstandigheid stelt juist eenc zwakke zijde van het stelsel van bescherming in het licht. De massa der bevolking wordt belast ten bate van een betrekkelijk gering aantal producenten. Het alge meen belang wordt ondergeschikt gemaakt aan dat van een grooter of klei ner gelal bijzondere personen. Is dit in het algemeen reeds eene onbil lijkheid. hel cnregt is grooter, wanneer de bevolking eener overzeesche bezitting wordt gedwongen schatting op te brengen aan eenige industricn in het moederland. Nederland, dal zelf de bescherming van zijne nijverheid heeft opgeheven in het belang zijner eigen ingezetenen en ook in het wel begrepen belang zijner industrie, zou niet alleen inconsequent, maar ook zeer onregtvaardig handelen, indien hel de bescherming van zijne industrie ten koste van de bevolking van Ned. Indië bleef handhaven. Bestendiging van de nu nog bestaande bescherming gedurende een zeker aantal jaren kan dus slechts "op dezen grond worden verdedigddat zonder zulk eene tijdelijke bescherming de nijverheid van het moederland aan achteruitgang en wegkwijning zou worden blootgesteld. l)e leden, die* nu nog eene trapsgewijze opheffing voorstaan, beweren dan ook dat de voorgedragen maatregel een noodlottigen invloed zal uitoefenen op den bloei der Neder- landsclie nijverheid en meer bepaaldelijk op de katoenindustrie in Twente en Noordbrabant. Zij spreken van gevaar van ondergang voor die industrie, en van opoffering van de welvaart van geheele streken van het moeder land, die door de katoennijverheid bioeijen. Heeft die vrees eenigen grond? De cijfers en feiten vermeld in de me morie van toelichting en op blz. 5 van het verslag bewijzen dat de Neder- landsche katoenindustrie krachtig genoeg is geweest om aau de vreemde mededinging in Ned. ludië hel hoofd te bieden, niettegenstaande het be schermend uivoerregt van i2Ma pCt. der waarde, dat zij nog in 1865 ge noot, sedert 18'9 is verminderd tot een differentieel regt van 6 pCt. De beteekenis van die cijfers is niet tegengesproken. Zelfs de leden die de afschaffing van het differentieel regt bestrijdenerkennen dat de katoen industrie levensvatbaarheid loont. Is het aan te nemen, dat eenc nijver heid, wier levenskracht niet wórdt ontkend, voor ondergang zou moeten worden behoeddoor haar nog gedurende weinige jaren door een differen tieel regt van minder dan 6 pCt. der waarde, bij invoer binnen ons tol- gebied in Ncd. Indië. te beschermen? En is er geen overdrijving in de bewering dat opheffing van die bescherming de welvaart van geheele streken van liet moederland en het behoud van onzen handel en scheepvaart zou bedreigen In vroeger jaren was er grond voor de meening dat het be staan der katoenindustrie geheel afhankelijk was vap den uitvoer naar het beschermde debouché onzer Oost-Indische bezittingen. Doch die tjjden zijn nu gelukkig voorbij. Ware het anders, moest men aannemen dat de ka toenindustrie in gevaar zou worden gebragt, wanneer haar niet. gedurende een bepaald aantal jaren, nog een kunstmatig voorregt in Ned, Indie werd toegekend, men zou dan verder moeten gaan, en. in de onderstelling dat de bedoelde industrie eigen levenskracht mist, tot onbepaalde bestendiging van het differentieel invoerregt moeten besluiten. Waarop toch steunt de overtuiging, dat die nijverheid, indien zij op dit oogenblik nog bescherming noodig beeft, in 1879 of 1880 geheel op eigen wieken zal kunnen drijven? Zij, die den ondergang van de nijverheid voorspellen bij dadelijke afschaf fing van het differentieel regt, moeten het een greep in het blinde achten, nu reeds te bepalen dat na vijf of zes jaren alle bescherming zal worden ingetrokken Bij elke herziening van de handelswetgeving in vrijgevige rigling werden dergelijke klagten aangeheven en voorspellingen gedaan, die door de ervaring steeds zijn gelogenstraft. Zij, die zich niet kunnen vereenigen met het voorstel tot dadelijke af schaffing van het differentieel invoerregt van (i pCt. der waarde, overschat ten daarenboven de beteekenis. die deze bescherming voor de nijverheid l'.eeft. Met juistheid wordt wel van die zijde in het verslag aangevoerd, dat niet zelden andere oorzaken op den prijs van onze manufacturen in onze koloniën een invloed uitoefenenwaarbij die van het betaalde regt in het niet zinkt, maar de vraag mag worden gedaan of deze stelling alleen kan dienen om de beteekenis der schatting, welke de bevolking van Ned. Indie aau de Nederlandsche nijverheid brengt, te verkleinen? Ligt in die opmerking niet levens het bewijs, dat de bescherming ook voor de nijver heid zelve van betrekkelijk weinig gewigt is. en dat men zich schrikbeel den vormtwanneer men meent dat eene dadelijke opheffing van het diffe rentieel r.gl den ondergang der katoen-nijverheid en van alles wat daarmede zamenhangtzal veroorzaken 's CRAVENHAGE. 15 April. Z. M. heeft goedgevonden bij hel corps ingenieurs, mineurs en sapcurs te benoemen: lol kapitein 3C kl. den lcn luit. J. J. Brouwer, van bet corps, en tol IeD luit. de '2' luilt. A. F. Swaan en jhr. A. W. Quarles van Ufford mede van het corps. 1111. 31M de koning en de koningin en Z K II. prins Alexander zijn heden omstreeks 12 ure van Amsterdam alhier teruggekeerd. Z. M. vertrekt Maandag den 22"l"> dezer naar het Loo. -- Volgens het D.v.'stJr. heeft Z. li. II. prins Hendrik aan de commis sie, belast met de inzameling van gillen ten behoeve van de noodlijdende door de overstroomingen op Java, eene som van ƒ2000 doen toekomen. De burgemeester tevens secretaris der gemeente Loosduinen, de heer II. C. Wjldeck, heeft verleden Zaturdag aan het ministerie van binnenlaud- sche zaken e<ne conferentie gehad met den secretaris-generaal van dat depar tement, den heer mr. P. F. Hubrecht. Volgens het t ad. zijn de geruchten omtrent de schorsing van den bur gemeester ongegrond. Zaturdag zijn geëxamineerd voor de Fransche taal 12 onderwijzers; afgewezen zijn 9, toegelaten 3; de heeren J. Akkersdijk, K. .Missel en L. Onvlee. Wiskunde 10 candidaten, afgewezen 4; toegelaten G, de heeren J. Couvëc, C. van der Graaf. P. II. van Melaan. li. P. .1 Herder. J. Slewenburg en M. J. van Weltum. De Engelsche visschers, waarvan Zaturdag melding werd gemaakt, zijn gisteren van Rotterdam tc Scheveningen teruggekeerd en met hunne kotters, die voor de kust lagen, vertrokken. UITUF\LA.NDSUIIU LIKUIGTU,N EMGELAN». LONDEN, 14 April Een aantal werkslakende boerenarbeiders in Warwickshire hebben dat gedeelte des lands verlaten om elders werk te zoeken. Voor een groot ge deelte hebben zij dat gevonden in verschillende takken van nijverheid in Engeland zelf; anderen zullen naar Nieuw-Zeeland vertrekken, waar spoor wegondernemingen gebrek aan werkvolk hebben en liooge dagloonen uitloven Dingsdag jl. werden nog slechts 91 gezinnen door de opgerigle Unie onder steund, en van dezen hadden er later weder 45 elders werk gevonden. De landbouwers in Warwickshire zijn thans in de noodzakelijkheid hun werk volk van buiten af te ontbieden. Volgens berigten uit New-York heeft Guatemala aan San Salvador en Honduras den oorlog verklaard. F It A K R IJ K. Officieel is bekend gemaakt dat, te beginnen met den 20!le" dezer, het vertoonen van paspoorten niet meer vcrpliglend zal zijnnoch aan de Bel gische grens, noch in de havens aan het kanaal. De reizigers zullen toe gelaten worden, na hun naam geteekend te hebben. Bij de dep. van binnenl. zaken, oorlog en marine is een plan in be werking om hel bagno te Toulon op te heffen; de tot dwangarbeid veroordeel den zouden volgens dat plan voortaan even als de andere veroordeelden inde gevangenis bewaard en daaruit eerst naar de havens vervoerd wordenwan neer de gelegenheid aanwezig was om hen naar de stralinrigtingen in de Fransche koloniën over te brengen. Tot 30 Maart jl. waren volgens eene mededccling van het Journ. Off. in vrijheid gesteld 21,092 personen terwijl er 6887 waren veroordeeld. Op dat tijdstip wachten nog 4265 personen hun vonnis in de gevangenis. UUITSCHLAND. De Staats-Anz. deelt eene lange lijst mede van adressen aan prins von Bismarck uit alle Duitsche staten, alsook uit Engeland, Italië en Zwitser land, lot verklaring van adhaesie aan de wet op het schooltoezigt. Daar onder zijn er een aantal, waarvan de meerderheid der onderteekenaars lot de katholieke kerk behoort. -— Volgens nadere berigten omtrent den vestingbouw te Straatsburg zal de stad worden omringd door een gordel van 18 forten, gemiddeld op eene mijl afstand van de enceinte. Het eerst zullen de vijf noordwestelijke forten worden aangelegd. Deze moeten vóór I April 1875 voltooid zijn. De ove rige zijn reeds gedeeltelijk aan verschillende bouwkundige corporatiën aan besteed. Men is reeds bezig met het opslaan van een aantal houten gebou wen, tot tijdelijk verblijf, elk voor 800 a 1000 werklieden. Daar de Elzas- ser arbeiders weigeren aan de fortificatiën te werkenis men genoodzaakt uil de andere Duitsche landen werkvolk bijeen te brengen. Eerst wanneer al de forten voltooid zyn, zullen de tegenwoordige werken worden afgebroken. Met het oog op mogelijke gebeurtenissen heeft de regering hel voor nemen opgevat, om de voorschriften tol wering, enz., der longziekte onder het vee, zoo spoedig doenlijk te herzien. Nu reeds is bepaald, dat de civile autoriteiten de bevoegdheid hebben, bij het uitbarsten der gevreesde ziekte zoodanige maatregelen te nemen, welke strekken kunnen, om de kwaal terstond te bedwingen. Er is wijders voorgeschrevendat een naainv- keurige opgaaf zal worden gemaakt van het vee, aanwezig op de verschil lende hoeven en er is bepaalddat zorgvuldig zal worden gewaakt tegen het uitvoeren van vee, voeder en andere voorwerpen, uit plaatsen, welke, naar men vermoedt, als verdacht van besmetting mogen worden beschouwd. OOST-INDIK BATAVIA, 8 Maart. De westmousson, meldt hel N. Bat. Hbl.wil ons niet verlaten. De wegen op Java geraken in zulk een toestanddal soms 9 dagen noodig zijn om een brief van Soerabaija hier tc doen aankomen. De rivieren treden nu en dan nog buiten de oevers; o. a. is de Rening-rivier in de afdeeling Toebanres. "Rembang, van 2 tot 4 February jl. buiten de oevers getreden, ten gevolge waarvan in het district Srngahan de bibitvelden van eenige dessa's vijf etmalen onder water stonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn dc volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, de gewezen 2« stads geneesheer te Samarang dr. J. P. Dozy; de opzigter 3« kl. bij de kina-cul tuur P. Hartman; de postcommies, chef van het postkantoor te Soerakarla L. C. Janssen; de ambtenaar op wachtgeld J. F. Prager; de buitenge», subst.-griffiers bij den landraad te Buitenzorg A C. Schepper, L. Wcssils en G. H. G. van Zijil de Jong; de gewezen gezagvoerder van bet recherche- vaartuig te Samarang VV. ter Haar, thans met verlof in Nederland. Bij liet binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra's Westkust, benoemd: tot controleur le kl.de controleur 2e kl. G. J. J. Deutz; lot controleur 2C kl.. de contro leur 3e kl J. R. Lange; tot controleur 3e kl., de benoemde controleur 3e kl. bij het binnenl. bestuur in de Wester-afdeeling van Borneo II J. A. van Maarseveen. Bij het binnenl. bestuur iu de Wester-afdeeling van Borneo, benoemd: tot controleur 3* k:., de ambtenaar ter beschikking van den gou verneur van Sumatra's Westkust P. I). Vreede. Bij het binnenl. bestuur in hel gouv. Celebes en ond rhoorighedenbenoemd: tol controleur 2e kl., de controleur 3e kl. W. F. Neys; tol controleur 3e kl.. de ambtenaar ter be-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2