LE1DSCIIE €0URANT. N\ 90. DINGS DAG 16 APRIL, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50,- met het Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 15 April. Blijkens bij de regering ontvangen mededeeling zal van 13 tot 17 Dec. 1872 in liet locaal van het genootschap voor tuinbouw te Weenen eene ten toonstelling worden gehouden van boter, melk, kaas en alles wat tot de melkerij betrekking heeftwelke echter alleen voor zooveel de middelen tot uitoefening van het bedrijf aangaat, internationaal zal wezen. Daartoe worden gerekend stremsel, kleursel, gereedschappen van allerlei aard in ware grootte, in modellen of teekeningen, toestellen voor het beproeven van melk, modellen en plans van melkhuizen, kaasmakerijen, enz. 11c in zending moet geschieden lusschcn 1 en 8 Dcc. 1872. De Oosteurijksche rege ring heeft den wensch kenbaar gemaakt, dal de besturen van spoorwegen en stoomboolondernemingen eenige vermindering van vracht ten behoeve van de inzenders voor deze tentoonstelling vcrleencn. Het departement Arnhem der Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring van nijverheid is voornemens van 3 tot en met 7 October 1872 in Musis Sacrum' te Arnhem eene tentoonstelling te houden van vruchten, bloemen en planten. De inzending en mededinging zal vrij staan aan kwee kers en liefhebbers, ook uit het buitenland. Gouden, zilveren en bronzen medailles, op den stempel der maatschappij geslagen, benevens prijzen in geld, worden uitgeloofd. De beoordeeling geschiedt door eene daartoe uit te noodigen commissie. De heer J. I. de Beucker, van Antwerpen, wordt uitgenoodigd tot het houden van voordragten over de behandeling van ooft- boomen. Muziek-uitvoeringen zullen plaals hebben. Het programma zal in de maand Mei a. s. verschijnen. Naar men verneemt, zijn van ljet koninklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië verkozen tot voorzitter dr. P. Bleeker, te 's Gravenhage, tol onder-voorzitter mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, te Leiden, en tot secretaris dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, te 'sGravenhage. B|j de Ned. herv. gemeente te Scheveningen is tot predikant beroepen d'. Dcrmoul, pred. te Vlissingen; bij die te Ilijnsburg d\ Herwerden, pred. te Lisscbij die te Oud-Beijerland d\ Loysen, pred. te Klundert; hij die te Zunderdorp d9. van Vledder, pred. te Waal en Koog op Texel; bij die te Winterswijk d». Bergsma, pred. te Besoyen; bij die te Oldeschoot d9. Blon- tjjn, pred. te Hengelo. Tc Gouda is Zalurdag nacht een hevige brand uitgebarsten in de kis- tenmakcrij van den heer lloogcndijkaan het jaagpad. De brand had een dreigend aanzien, vooral door de groote hoeveelheid hout in en om de fabriek aanwezig. De fabriek is uitgebrand en vier of vijf arbeiderswonin gen werden mede vernield. Een klein magazijn is behouden, alsmede veel op de werf liggend hout. Bijna alles ,was geassureerd. Als eene bijzonderheid meldt de /V. R. C. dat Zaturdag avond te Rotter dam een Turksch barkschip is aangekomen van Taganrog. Niemand der thans met de scheepvaart-beweging bekende personen is een soortgelijk ge val bekend; en het is hoogstwaarschijnlijk de eerste Turksche vlag, die van een schip op deze stroomen wappert. Uit Amsterdam wordt gemeld dat Z. M. de koning mede Kattenburg, Oostenburg en Witlenburg heeft bezocht, Die wijken waren nog in den feestdos van 1 April en de bewoners ontvingen den koning met geestdrift. Voor het huis van den smid Hoeveier, in dë" kleine Kattenbnrgerstraat, werd Z. M.na een dichterlijke toespraakeen zilveren beker aangeboden, hes avonds waren de //eilanden" een vuurzee gelijk: men illumineerde er «ven als op 1 April. Z. M. heeft ook de Willemstraat bezocht. Ook daar werd hem eene hartelijke ovatie gebracht en ten geschenke aangeboden een zilveren snuifdoos, met een diamant versierd. De tentoonstelling van schilderijen in Arti werd èn door Z. M. de koning «n door H. M. dc koningin bezocht. Z. M. bragt ook. een bezoek aan dc inrigtingen, behoorende tol het riool- s|elsel van kapt. Liernur. De heer Liernur, zelf tegenwoordig, liet de sloffen "it de» tender in den aftapketel overbrengen en vervolgens een der vaten vullen. Z. M. onderhield zich geruimen tijd zeer minzaam met den kundigen 'loenietir, toonde in zijn onderhoud met den heer Liernur het belangrijke vraagstuk van de verwijdering der faecaliën van nabij te kennenbetuigdë zÜne bijzondere ingenomenheid met hetgeen door den heer Liernur was ver- rigt en prees niet het minst dc gelukkige oplossing door dezen gegeven aan de moeijclijkheid om de belangen van den landbouw en der hygiène gelijk tijdig te bevredigenzonder dat daartoe onmogelijke opofferingen van de gemeentebesturen worden geëischt. Gisteren morgen hebben Hll. 51M. de koning en de koningin en Z. K. H. prins Alexander de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe kerk, wukT het gehoor van ds. F. C. A. Pantekock, die tot tekst genomen had 1 Johan nes V, vs. 4b: '//dit is de overwinning, die de wereld overwint, namelijk «ts geloof." Niet het zingen door de gemeente der bekende bede; //Bescherm o Godbewaak den grond" enz.werd de godsdienstoefening besloten. Omtrent het bezoek, door den koning aan de bewoners van de eilanden gebrast, deelt de Amst. Cl. o. a. het volgende mede: Treffend was het tooneel, dat de eilanden Kattenburg, Oostenburg en Witlenburg opleverden. Nadat Z. 51. 's rijks werf bezocht en aldaar de torpedo inrigting in ooge»- schouw genomen had, vond Z. 51.bij het verlaten van het terrein, eene on telbare volksmenigte in de grootste orde geschaard aan de brug der werf, en werd met een hartelijke toespraak door een man uit het volkdie zich op eene verhevenheid had geplaatst, welkom geheelcu. Z. M. heeft vervol gens, stapvoets rijdende, de verschillende straten bezocht, nog geheel in feestdos getooid, en onbeschrijfelijk was overal de geestdrift der bevolking en de orde tevens niet hoog genoeg te roemen. Er werden bloemen voor Z. 51. gestrooid, aan alle scholen stonden de kinderen geschaard, en overal wachtte Z. 51. eene ovatie, hier gezang, daar een toespraak, ginds weder werd een gedicht opgezegd. Op Oostenburg werd Z. 51. door een knaap-. Jan van Sluyvenberg, een bloemkrans aangeboden, dien de koning met zigtbaar genoegen aannam, en iets verder ouder een eereboog doorrijdende, stortte een hoorn van overvloed, door Helms en van Veen vervaardigd, een schat van bloemen over Z. M. uit. De eerewacht der drie eilanden bege leidde Z. 51. over de eilanden. Een jongen, die tijdens het feest gecost»- mcerd en ook nu, evenals de andere kinderen in feestdos getooid, tamelijk vooraan stond, met zijn watergeuzenmuts met de halve maan, de bedelnap van koper aan dito kelen op de borst en een enterbijl in de hand, trok de attentie van Z. 51. dermate, dat Z. 51. hem wenkte; hij reikte de bijl toe en Z. 51. nam die in het ruiting mede. Ons is medegedeeld dat Z. 51. uit het rijtuig komende het paleis intrad, de bijl in de hand houdende. Het Hbl. meldt: Naar men ons mededeelt, zijn Zaturdag avond op en bij ,de rijkswerf ongeregeldheden voorgevallendoordien eenige personen wegens gricveu, die men tegen hen meende te hebben, door anderen z|jn aangevallen. Hel is te verwachten, dat dc directie van de werf en de policie voor de verdere handhaving van de orde zullen zorg dragen. Te Middelburg had Vrijdag morgen op de stoomboot die naar Rotter dam zou gaan, voor dat die de haven had verlaten, een treurig ongeluk plaats. De onder-machinist geraakte met zijnen linkerarm lusschcn de machine, zoodat die zwaar werd verwond. De man moest terstond aau wal gezet worden. In dc thans verschenen memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wets-onlwerp houdende vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Ned. Indië, verklaart de minister van koloniën met genoegen in het voorloopig verslag de verklaring aan te tref fen, dat de difï'erentiele invoerregten in beginsel niet werden verdedigd. Er bestaat dus slechts verschil van gevoelen over de vraag of de tijd gekomen is om, zonder overgang, te besluiten tot dadelijke afschaffing van de be scherming die ecu aantal takken der Nederlandsche nijverheid nog genieten fen koste der ingezetenen van Ned. Indië. Zoowel door de voorstanders als door de tegenstanders van de voorgestelde afschaffing der differenticle in voerregten wordt erkend, dat de staat, door middel van die differentiele regteneene schatting vordert van dc bevolking van Ncd. Indië, ten. be hoeve van eenige takken van nijverheid in het moederland. Hoe groot die schatting is, kan niet met juistheid worden nagegaan. Blaar de berekening op blz. 2 van het verslag vermeld, steunt op geen goeden grondslag. Tja regt wordt op blz. 4 aangetoond'dat de algemeene daling van den prjjpt der goederen, die het gevolg zal zijn van vrije concurrentie, hier in $gn- merking moet komen. De consument toch draagt niet alleen zijn aamket in hetgeen het differentieel invoerregt opbrengt aan dc schatkist. Hg betaalt ook de wiist, die de beschermende nijverheid maakt, ten gevolge van het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1