ij; i o s in; COURANT. 1872. N#. 88* ZATURDAG 13 APRIL. STADS-BER1GTEN. BI NA' LA LAN DSCME BEK IGTEN. ™$a£y V De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. ƒ3.60; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Adverienticn voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën ta Hamburg, Lubeck, Frankfort a. MBerlijn, LeipzigDresden, Breslau, heulen, Stuttgart, Weenen, Praag, BazelZurichSt. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER ES WETHOUDERS VAX LEIDEN, Gezien liet adres van Jacobus vax der Tasg, directeur van de stoomboot- dienst Amsterdam—Leidenwonende te Rijnsalerwoudewaarbij bij verzoekt om liet pakhuis aan de llecrengracht, N". 120, tot bergplaats ran steenkolen Ie mogen doen inrigten Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad ii0. 19): Doen te weten, dat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigle der informatiën de commodo et'incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 18d'n April aanst. 'svoovmiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn luinne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 12 April 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 April. Door den heer mr. J. J. van Angelbcek, raadsheer in het hoog ge- regtshof van Ned. Indië, is aan den minister van slaat, minister van bin- nenlandsche zaken, en aan den minister van justitie het volgende schrijven gerigt »De heer mr. van Rosse, minister van koloniën, beeft zich ten mijnen aanzien aan misdrijf schuldig gemaakt, door, ten mijnen nadeel, te hebben gebruik gemaakt van een geschrift van den afgetreden gouverneur-generaal, den heer mr. P. Mijer, d.d. 8 December 1869 ti". 1waarbij het misdrijf van lalschheftl in authentieke geschrifte is gepleegd, daar, in dit geschrift, liet met bewezen feit, als zoude ik, in December 1869, zijn geweest een gewe zen raadsheerals bewezen is voorgesteldniettegenstaande iktot op de zen oogenblik, bij geen enkel besluit, noch van den gouverneur-generaal, noch van den koning, als raadsheer uit 'slands dienst ben ontslagen. Blijkens de hierbij gaande notilie, heb ik de geschriften, die het bewijs leveren, dat de heer van Bosse van voormeld valsch geschrift, ten mijnen nadeel, heeft gebruik gemaakt, aan Z. M. den koning opgegeven, zooals ik aan al de leden van de Is,e en 2de kamer officieus, en thans aan uwe excellentie officie! heb medegedeeld." Wy vernemen dat de opgave der stukken, in bovenstaand schrijven be doeld, ter perse is, om ten spoedigste aan al de ministers en aan-de beide kamers der staten-generaal te worden aangeboden. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan J. Knijff Az.te Zoelerwoudetot wederopzegging vergunning verleend voor eene stoombool- dienst tot vervoer van personengoederenen vee en geldswaarde van Aals meer naar Amsterdam en Leiden en terug. - Djj kon. besluit van 29 Maart jl. is bepaald dat voortaan door den minister van koloniën geen personon ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned. Indië zullen gesteld worden om te worden benoemd lot ambtenaren voor de burgerlijke dienst daar te lande, dan nadat alvo rens uit het onderzoek eener militaire geneeskundige commissie zal zijn gebleken, dat zij zijn van een gezond ligchaamsgcstel en vrij van voor de fast in Ned. Indië hinderlijke gebreken. Volgens de Purm. C. bedragen de inschrijvingen voor den Noordliol- iandsch-Friesciien-spoorweg reeds meer dan 1 miiiioen. - Tc Amsterdam is gisteren de vergadering van moderne godgeleerden, lhans in vereeniging met gemeenteleden voortgezet. In de morgen-bijeen komst werd van gedachten gewisseld over de autonomie der gemeenten en oter die autonomie in verband met het bestuur en het beheer der goederen alsmede over de vraag welke gevaren kunnen voorlvloeijeti voor de positie der modernen uit de bestaande aanncmings-qtiaestie en hoe die gevaren zijn J'te wenden. Een nieuw denkbeeld, l. w. om zonder voorafgaand ouder- zoek ieder die het verlangt ongehinderd te laten toetreden na het overleg gen van een bewijs van goed gedrag, vond veel bijval., -- Nabij het slation Delft had eergisteren avond een treurig ongeluk plaats. fai?e arbeiders warén bezig met het verplaatsen van een drietal ledige fhndwagenstoen een hunner, een oppassend huisvader van 50jaren, G. de koning genaamddie zich voor de wagens bevond, door welk toeval weet men niet, op de rails viel, zoodat een der voorwielen van den eersten wa- 1 °ver hem heen ging. Het tweede of achterwiel stopte voor het ligchaam den ongelukkige, zoodat de kameraads van de K.van wien men niet "wminsten kreet vernomen had, naar de reden van het oponlhpud onder zoek deden en toen, lot hun niet geringe schrik cn ontsteltenis, het deerlijk *«Tninkt lijk van hun makker op de rails uitgestrekt vonden liggen. - Een treurigen indruk, meldt de N. H. C., maakte de zaak, die in dé correctionele tereglzitting der reglbank te Rotterdam gisteren is behandeld. De beklaagde Willem Dons had zich schuldig gemaakt aan handelingen, die van zeldzame woestheid en geringe ontwikkeling getuigen. Den 21slen Maart 11., des avonds ten 9 uur, had hij zijne 73-jarige moeder, na haar de grofste be- leedigingen en laagste scheldwoorden le hebben toegevoegdbij de keel ge grepen, en met de vuist slagen op liet hoofd gegeven, waardoor zij tegen den grond is gévallen. Deze vrouw, die door eene beroerte reeds verzwakt was, is spoedig na liet voorgevallene overleden, hoogst waarschijnlijk ten gevolge van hersenschudding door de slagen veroorzaakt. Naar aanleiding van een ontvangen briefkaart stelde de commissaris van policie een onder zoek naar deze zaak inwaarvan geene aangifte was gedaangroot was de verontwaardiging van de bewoners der buurt tegen bekl. Drie hunner be vestigden de ten laste gelegde feiten, die icliler door bekl. werden ontkend op eene wijze die hem niet tot eer strekte; hij begon met het gedrag zijner moeder ten opzigte van zijn vader en de kinderen in een zeer ongunstig daglicht te plaatsen, beweerde dat zijne moeder over den drempel was ge struikeld en beschuldigde de getuigen, dat zij een valsche verklaring afleg den en het op zijn ongeluk gemunt hadden. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst, Uit Amsterdam meldt men dat Z. M. de koning gisteren morgen audiëntie heeft verleend aan particulieren. Vier hceren uit Loosduinen, als commissie gekomen om Z. M. te spreken over liet aldaar op 1 April ge beurde, werden niet door Z. M. onLvangen. H. M. de koningin heeft, met ge» volg, het raadhuis met een bezoek vereerd, om de nieuwe verbouwing der raadzaal en de laatste uitbreiding van het archief te bezigtigen. 11. M. be- gTli zich eerst naar de raadzaal en bewonderde de sierlijke inrigting van dit vertrek, waardig de hoofdstad des rijks. Ook nam zij daar met groole belangstelling in oogenschoiiw de teekeningen der aanstaande verbouwing van den stadsschouwburg. Daarna bezocht II. M. het archief, waar haar door dr. P. Scheltema eenige belangrijke voorwerpen werden aangetoond, waarmede het archief verrijkt is na het jaar 1868, toen het archief ook een bezoek van II. M. mogt ontvangen. Eindelijk kreeg H. M. op haar ver zoek inzage van eenige brieven door prins Willem I, Alva en anderen ia het begin van den opstand tegen Spanje aan de regering van Amsterdam geschreven. Z. M. heeft den heer J. Tjasinkdirecteur van den slads-schouvvburg te Amsterdambenoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Te Vclsen is het officiëel berigt ontvangen dat Z. M. de koning Vrijdag a. s. de kanaalwerken niet met een bezoek zal vereeren. De teleur- steling, zoo schrijft men van daar, is zeer groot, dewijl door de verschil lende direcliën belangrijke toebereidselen waren gemaakt en geforceerde werkzaamheden verrigt, om Z. M. op waardige wijze te ontvangen. Naar men verneemt, zal Z. M. alleen de Oranjesluizen bezoeken, waarvan hij voor eenige jaren den eersten steen heeft gelegd. Te Abbenbroek is Dingsdag morgen de woning van A. Kraaijenbrink afgebrand. De wind was zoo lievig dat men voor de geheele vernieling van het dorp vreesde. Men is er echter gelukkig in geslaagd den brand te sluiten'. De justitie heeft gemeend in deze een onderzoek te moeten instellen. Te Kommerzijl is dezer dagen de loods of het kalkhok van den aan nemer van de nieuwe onderwijzerswoning door een windvlaag ingestort; tijdens daarin vier kinderen aan het spelen waren. Twee kinderen zijn zoodanig gewond geraakt dat men voor het behoud van hun leven vreest. -- Als eene bijzonderheid wordt uit Aduard gemeld dat bij een Iandbouwér aldaar de knecht en de meid op Paaschmiddag te zamen 63 ejjeren hebben genuttigd. liet onlangs door den heer Dercksen bij den gemeenteraad ingediend voor stel, strekkende tot vermindering van den prijs van het gas alhier, is het volgende: «Aan den Raad der gemeente Leiden. Ingevolge het door mij in de vergadering van 26 October 1871 geuit voor nemen heb ik de eer eene verandering voor te stollen in het raadsbesluit van den 14deD Mei 1858, Gemeenteblad n'. 2, en wel in art. 13, zooals hét is gewijzigd bij raadsbesluit dd. 4 Maart 1869; welk artikel ik voorstel dus nader te wijzigen dat liet luiden zal als volgt "Rij het begin van iedere maand zal van wege de administratie, in- "dien de verbruiker zulks verlangt ook in zijne tegenwoordigheid, op "den meter worden nagegaan hoeveel gas sedert het plaatsen van den //meter of de laatste opneming is verbruikt. "De hoeveelheid verbruikt gas zal worden berekend legen 2 de28lyi)'I //kubieke ellen (1000 kubieke voelen).' Ik voeg bierbij het voorstel dat het gewijzigd artikel zal beginnen le werken den lslen Januari 1873." Dit voorstel was vergezeld van de volgende toelichting: "Behalve eene kleine wjjziging in redactie, welker wenschelijkheid ik aan de heoordeeling mijner geachte medeleden overlaat, is het hoofddoel van dit

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1