14 4 4 30 B. Hoogere Burgerschool. Benssen. Jesse. controle. vormschool. oefeningen leidt in de daarvoor bestemde uren. heeft hij iiell eenc nuttige afwisseling in zijne werkzaamheden; maar wat meer beteekent, hrj zal ook beter acht geven op de houding der leerlingen terwijl zij in de banken zitten. Hoewel het nu zeer wenschelijk is, dal het hulppersoneel voor het onder wijs in beide vakken acten hebbe. is hun voorloopig deelnemen aan dit onderwijs, zonder acte, daarom toch niet uilgesloten. Door vele paedago- gen wordt de vormleer opgevat als aanvankelijk teekenondcrwijs en dit laatste onder dien naam gegeven.* Hetzelfde kan zonder bezwaar op de lagere scholen dezer gemeente geschiedenzooals in werkelijkheid reeds op meer dan een school plaats heeft. En wat de gymnastiek betreftdeze zal vooral bestaan in het leeren marcheeren en het maken van ligte oefeningen waartoe reeds nu op verscheidene scholen de pauzen bestemd worden en die meer als uitspanning dan wel als leervak gelden. l;it de aanieckening op art. 5 zal de noodzakelijkheid der aanstelling van een tweeden tcckenomlerwijzer blijken. De jaarwedde is voor beide onder wijzers op hetzelfde bedrag gesteld, daar beide-van gelijken rang zijn en gelijke diensten te presteeren hebben. Dit bedrag is dat wat tegenwoordig door den heer de Vink wordt genoten, als 500 voor de hoogcrc burger school, ƒ600 voor de lagere scholen, 00 voor hel vormend onderwijs. Volgens raming is het maximum der aren op de hoogere burgerschool te geven bij vermenigvuldiging van parallelklassen 24, dat voor de lagere scho len 18 uur, nl. vier voor eik der scholen van Wijk, Japikse en Jesse, 6 voor de school Renssen. Hel maximum der uren onderwijs aan de vorm school is 10 en voor de contröie in art. 4 bedoeld kunnen 5 uur gerekend worden. Een plan van verdeeling der lesuren tusschen de twee onderwijzers is het volgende: A. Hoogere Biirgi rschool. 10 japikse. 6 van Wijk. 4 5 vormschool (3 a 4 uren zamen) 5 "30 Het aantal uren door elk der onderwijzers werkelijk te geven (en dit geldt eveneens voor den onderwijzer in de gymnastiek) zal wel beneden dit cijfer blijven, doch zij zijn verpligt-, indien hel noodig geoordeeld wordt, zich voor dit getal uren beschikbaar te stellenzonder aanspraak op vcr- hooging van jaarwedde. 'tZon wel beier zijn indien aan iedere school eene voldoende gelegenheid bestond voor gymnastische oefeningen en aldaar al liet onderwijs in dit vak kon gegeven worden, maar tegenwoordig is geene andere regeling mogelijk dan die in dit art. is opgenomen. Het teekenonderwijs daarentegen zal bijna geheel in de scholen gegeven worden. De raming der uren is: 4 scholen uitgebreid lager onderwijs elk 6 uren 24 uren (thans 23) vormschool controle 10 Hoogere Burgerschool 0 40 uren. Hierbij valt op te merken, wal ook voor liet teekenonderwijs geldt, dat de lessen aan de vormschool bijna uitsluitend des avonds gegeven worden. Met het oog op de vcrpiiglingen den gymnastiek-ondenvijzcr opgelegdis liet misschien noodig de jaarwedde hooger, b. v. op ƒ1800, te stellen. 's GRAVENHAGE. 12 April. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl, Leetiw de heer nr. P. Teding van Berkhout, eervol ontslagen als regter in de arrond.- regtbauk te Haarlemcn als vice-president der commissie van administratie over het vereenigd huis van arrest en provoost aldaar. De heer ,1. Ilotz is toegelaten als consul-generaal van Honduras te 's Gravetihage. Z. M. heeft goedgevonden den militairen onder-intendant 1® kl. P. Schrier en den kapitein hospitaal-directeur G. J. te Boekhorst op pensioen te stellen den laatslen onder toekenning vau den rang van majoor; voorts te benoe men: bij het personeel van de militaire administratie: bij de militaire inten dance, tot onder-intendant le kl., den kapitein-kwartiermeester G. F. de Groot, van het reg. grenadiers en jagers; bij bet 6" reg. infanterie, tot ka pitein-kwartiermeester, den 1" luil.-kwartiermeester F. 51. A. Ooslerman van bet 7' reg. iuf.lot 1'" luit.-kwartiermeester, den 2e" luit.-kwartier- meesler N. li. 51. van Altena. van liet corps; bij het 1' reg. vesting-artil lerie, tot lc0 luit.-kwartiermeester, den 2'n luit.-kwartiermeester J. Warn- sinck, van het corps; bij het bataillon mineurs cn sapeurs, lol kapitein administrateur van kleeding en wapening, den lcn luit. administrateur van kleeding en wapening T. L. 5Iuller, van bet corps; bij de hospitaal-direc teurs, tol kapitein-directeur van het garnizoens-bospilaal te Nijmegen, den len luit. kwartiermeester jhr. J. H. G. NV. von Schmidt auf Altcnstadt, van het 8' reg. infanterie: tot kapitein, in hunne tegenwoordige betrekking, den j,° luit. W. N. Kreyger, directeur van liet garnizoens-bospilaal te Vlis- singen en den 1 luit. F. van Tiel, directeur van liet garnizoens-hospitaal te Amsterdam; alsmede over te plaatsen, in zijnen rang, bij liet reg. grena diers en jagers, den kapiïoir,-kwartiermeester jhr. A. W. T. van Spenglcr, van hel 6C reg. inf. De Ie luit. J. Knnppc is van het 3C bij het 4s reg. inf. overgeplaatst; de le luit. \V. li. .1. Kuipers, van hel depót van het 2C reg. inf., is, opzijn verzoek, op non-activiteit gesteld, en de 2' luit. P. F. \V. van der Paardt, van het 2' reg. inf., is tot adjudent bij genoemd depót benoemd. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzer B. Sloutjes- dijk ei de hulponderwijzer D. J. Pont gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië. om te worden benoemd lot onderwijzer 3' kl. voor de dienst daar te lande. In de zitting van de eerste kamer der statcn-generaal van heden is het ontwerp van wet tot verstrekking van tijdelijke hulp aan de Amster- damsche Kanaal-maatschappijna beraadslaging, met algemeenc stemmen aangenomen. Vervolgens is de kamer tol nadere bijeenroeping uiteengegaan. De regering beeft geantwoord op liet verslag der tweede kamer om trent de spoorwegwet voor Java. Zij handhaaft den aanleg der stamlijn over geheel Java. maar'wijzigt dc voordrag!' in zoo ver, dat. overeen komstig liet gevoelen der groote- meerderheid, nu hel beginsel van parti culiere concessie, met of zonder staatshulp, wordt voorgesteldfaalt dit, dan blijft de aanleg voor staatsrekening. De opnemingen van staatsweg gaan inmiddels door. De hooge raad beeft heden de directie van de Hollandschc ijzeren spoorweg-maatschappij van alle reglsvervolging ontslagen, de kosten te dragen door den staat. 51en weet, dat zij vervolgd was ter zake van over. treding der wettelijke bepalingen omtrent de vaststelling der tarieven en het niet-onderhoitden van paralelwegen. Gisteren zijn geëxamineerd voor de acte van hoofdonderwijzer 17 can- didaten. Algewezen zijn 10, toegelaten 7, zijnde de hh. W. B. 51aas, L. A. ButselaarA. M. Catel. G. 11. dc Bok, J. G. Enders, S. Broos en C. Stolp. KUITEN LA NjBSCHË BEK IGTKN. BELGIS, Het Journ. de la Soc. agric, du Brab. berigt dat thans, ten gevolge van het geheel verdwijnen der veepest in Belgie, de verschillende regerings maatregelen van voorzorg zijn ingetrokken; het cordon rondom dc vroeger besmette streek is opgehevenalleen de grenzen worden door lijdelijke ambtenaren met naauwkeurigheid bewaakt. Dat dit laatste, vooral langs de zuid-oostelijke grens, noodig is blijkt uit de berigten, die genoemd bit uit grensgemeenten van Frankrijk mededeelt. De veepest heerscht nog in twaalf gemeenten van het dep. dn Nord, en krachtige maatregelen lot be teugeling worden er niet genomen. De veemarkten worden daar als naar gewoonte gehouden en de maatschappij van landbouw le Rijssel heelt zelfs tegen den 2Jen September eene groote internationale Fransch-Belgische ten toonstelling van vee te Roubaix aangekondigd. ENGELAND. LONDEN, li April. Dc Globe deelt mede dat in Park-lane weder een vreesselijke moord heeft plaats gehad. Hel slagtoffer is eene Fransche dame, mej. Besson Riel, 42 jaren ond. De keukenmeid gaf als reden van de afwezigheid harer meeslcresse op dat zij eene wandeling was gaan doenmaar spoedig was ook die meid verdwenen. Toen men eindelijk, in tegenwoordigheid van dc dochter, die uit Parijs was overgekomen, het huis onderzocht, vond men in eene der vertrekken de ongelukkige vrouw verworgd. De sleutel der secretaire, die zij gewoonljjk bij zich droeg, en ook eene aanzienlijke geld som in de secretaire aanwezig, waren verdwenen. F IS. A N li Ik IJ K. In de permanente commissie van de nationale vergadering beeft de heer de Rémusat ten opzigle van de nog niet afgekondigde wet op bet regt van overdragt van vreemde waarden nadere inlichtingen gegeven. Hij deelde mede dat werkelijk de vertegenwoordigers van de voornaamste bankiers buizen de bezwaren van den fondsenhandel tegen deze belasting in eenc bijeenkomst met den heer Thiers hadden uiteengezet, doch dat de president zich tot niets verbonden had. Hij begreep alleen dat de afkondiging der wet zonder gevaar kon uitgesteld worden lol dat dc .nationale vergadering w"eder zou zijn bijeengekomen, te meer daar de bankiers hadden toegezegd het ontwerp ^ener andere belasting, die nagenoeg hetzelfde bedrag kon leveren, zonder zoo groote bezwaren voor den handel te veroorzaken, te zullen uitwerken. De geneeskundige school te Parijs, die wegens de ongeregeldheden door de studenten gepleegd was geslotenis thans weder heropend. Het blad le Dixneuvième Siècle deelt mede, dat dezer dagen aan het Fransche ministerie van marine beraadslaagd is over de keus van een nieuw verbanningsoord in de plaats van Nieuw-Caledonië. 5!en begint te merken, dat het transport derwaarts van honderden,ja duizenden Commu nisten der schatkist te veel opofferingen kost, en nu wenscht men eilanden te vinden, die, hoewel onbewoond, nogtans op een niel te verren afstand van de Fransebe havens verwijderd zijn. 5Ien wil hen nu naar de Voorzienig heids-eilanden sturen. Deze eilanden werden in 1817 door den kapitein van -een handelsschip, Crcmazy de oudere genaamd, op vrij zonderlinge wijze ontdekt. Zijn vaartuig verging en 43 dagen lang moest bij, als een nieu- werwetsche Robinsonop een der onbewoonde eilanden vertoeven. De Voor zienigheids-eilanden liggen noordelijk van Madagascar, bijna aan den ingang der Roode Zee, op 5 graden oosterlengte en 10 graden zuiderbreedte onge veer. Hun klimaat moet zeer voldoende wezen. Zij zijn tamelijk groot en kunnen, van Toulon of Marseille uit, door liet kanaal van Suez, gemakke lijk in 18 ol 20 dagen worden bereikt. Z'j zijn natuurlijk geheel in staat van woestenij. De noodige provisie» en gereedschappen lot ontginning van den overrijken bodem zouden evenwel aangevoerd kunnen worden. De correctionele reglbank van de Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Parijsehen bankier en publicist Jules Motlu. De regt bank heeft hem aan bankbreuk, gepaard met misbruik van vertrouwen, verduis tering van gelden en .onregelmatige boekhouding schuldig verklaard en licm deswege veroordeeld lof eene gevangenisstraf van twee jarencn eene geld boete van 50 fr. Het passief zijner bank bedroeg nagenoeg 1)00,000 fr. Het actief bedroeg nagenoeg niets. DDITSCULAN De rijksdag heeft zijne werkzaamheden nog niet kunnen aanvangen, uithoofde er nog geen genoegzaam aantal leden aanwezig was. Wat bet reft de afgevaardigden uit Beijeren is dit te verklaren, omdat dc zittingen van den landdag aldaar nog niet zijn geëindigd; maar van de overigen acht men bel eene laakbare nalatigheid. Als aanleiding tot de landverhuizing, die thans op zoo groote schaal onder de plattelands-bevolking en inzonderheid onder die van Mecklenburg plaatsvindt, meldt de correspondent van de Bank- mul Hand.-Ztg. het vol- s gende: Wanneer de adellijke grondbezitter gehandhaafd blijft in zijne voorde r meerderheid der bevolking nadeelige privileges, en worden andere verkeerdheden

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2