LE1DSCIIE COURANT. 187*2. VRIJDAG 12 APRIL V. 87. De Cour a fit verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.-franco p.p. 3.BO piel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.30 jaars, huilen de expediti'ekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cènts. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advtrtentiën roor OnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeékFrankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslemKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Hallen, Geneve en Lausanne 5itin i mi BIN N N L A N D S Cl IE BERIGTEN. LEIDEN, 11 April. De commissie uit het provinciaal gereglshof in Zuidholland lot het afnemen van het examen voor het notaris-ambt gevorderdheeft bekend gemaakt dat zjj tot voormeld einde zal vergaderen op Donderdag den 23,,e, Mei en, zoo noodig, volgende dagen. De door belanghebbenden aan haar toe te zenden stukken moeten portvrij gezonden worden aan den griffier bij het prov. gereglshof. De prijzen door de werkmans-vereeniging "Nut en Genoegen" alhier, uitgeloofd voor de beste tcekeningen door de leden dier vercèniging ver vaardigd, zijn behaald door: J. J. van der Blij, le prijs, 1' klasse; G. P. Philippo, 2e prijs, 1« klasse; W. J. Bomli, prijs, 2' klasse; H. van der Mark, prijs, 3e klasse. Volgens bjj het dep. van koloniën ontvangen berigten van Elmina loopende tot den 9de" Maart jl.beslaat er meer en meer grond voor de verwachting, dat de overdragt der Ned. bezittingen ter Kliste van Guinea op vreedzame wjjs zal kunnen plaats hebben. Ook de vroeger tot verzet geneigde kwartieren zjjn thans tot andere inziglen gekomen. Van die zijde is achtervolgens, uit vrije beweging, aan den waarnemenden gouverneur Ferguson de verzekering gebragt, dat zjj in geen geval tegen Europeanen, hetzjj Nederlanders of Engelschen, zullen vechten. In eene den 411'0 Maart belegde vergadering, waartoe alle Elminesche hoofden en vrijburgers waren uilgenoodigdis eenstemmig verklaard dat de Ashanlijnsche grootvaandrig Atjempondie een gedeelte der bevolking trachtte op te ruijenthans naar zijn land moest terugkeeren. Daar Atjempon tegen zijn vertrek bezwaar maakte, is hij op nieuw in het fort in verzekerde bewaring genomen en, in verband tot de tegen hem ingebragte beschuldigingeneene strafregtelijke vervolging legen hem ingesteld. In verband tot dit een en ander en naar aanleiding van de vele bespreking; n met verschillende negerhoofdenook van builen Elmina, gehouden, meende de waarnemende gouverneur omtrent den geest der bevolking de meest geruststellende verzekeringen te kunnen geven en het er voor te mogen houdendat zij nu haar eigen belang inziet en zich niet feitelijk tegen de overgave zal verzetten. Gisteren is te Amsterdam de jaarlijksche vergadering gehouden van moderne godgeleerden, onder voorzitting van dr. van Bell, die de bijeen komst met eene sierlijke rede opende. Na het verriglen van eenigc gewone werkzaamheden, werd, overeenkomstig den beschrijvingsbrief, behandeld de vraag: slaat of valt de christelijke opvatting van de waarde van den individu met eenige theorie over den oorsprong van het menschelijk geslachtb. v. met die van Darwin? Die vraag werd door den heer Slolemaker, van Am sterdam. toegelicht. Zijne beschouwingen gaven tot geen debat, slechts tot eenige opmerkingen aanleiding. In de tweede plaats werd de vraag behan deld: Wordt het godsdienstig leven door het anti-formalisme der moderne r'gling met gevaar bedreigd? De heer van llille, van Rossum, lichtte deze vraag toe, op eene wijze die hem aller lof deed inoogslen. De vraag ech ter gaf aanleiding tol verdere gedachlenwisseling. lieden zal de vergadering voortgezet worden in vereeniging met gemeenteleden. -- Door de directie van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij zijn omtrent bet goederenvervoer naar Duitschland zeer gunstige beschikkingen genomen; o. a kan door den afzender weder katoen in open wagens verzonden wor den, zonder dat hij voor dekking behoeft zorg te dragen; evenwel blijft bjj aansprakelijk voor elke schade. Ook zullen in het reglslreeksch vervoer de ievcrings-tijden weder algemeen in acht genomen worden en vervalt de ver- pligling voor de afzenders om van alle reclames op den vrachtbrief afstand te doen. Be rust in de fiódegraafsche Meijen is in zooverre gehandhaafd, dat «én gedeelte, van liet derwaarts gezonden detachement van liet 8e reg. inf. naar Woerden is teruggekeerd. Voorloopig blijft er een detachement infant, wn 25 man, onder bevel van den 2den luit. Saddee, gestationeerd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Dordrecht is behandeld het verzoek van den heer Jan van Drunen, le Londen, om subsidie voor zijne op te risten stoomvaart-maatschappij met 4 zeestoom- hooteii2 slccpbooten en 20 slcepkanen, en is te dien aanzien besloten: dat aan door dien lieer op te risten maatschappij, welke ten doel zal hebben hel vervoer van goederen wekelijks met twee booten van Londen en twee booten van Huilinct overlading te Dordrecht, naar Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk enz., enz., en van daar terug naar Engeland, ge durende 5 jaren uit de gemeentekas een subsidie zal worden verleend ten j. bedrage van ƒ10000 'sjaars. onder voorwaarde: a. dal dit subsidie dan alleen zal worden uitbetaaldwanneer door de maatschappij op deugdelijke wijze, ter beoordceling van burg. en wetli., zal zijn aangetoond, dat inden loop van het jaar, waarover het subsidie loopt, door vier aan haar toebe- hoorcude zecstoomboolen minstens 50000 ton goederen van 1000 kilogram binnen de grenzen der gemeente Dordrecht zijn gelost, geladen of overge laden; b. dat de maatschappij vóór of uiterlijk op dén eersten October 1872 opgerigt en de geregelde dienst met den I', n Julij 1873 in werking gelre- den zij. Lit Amsterdam meldt men dal Z. M. gisteren morgen audiëntie hfceft verleend aan een groot aantal autoriteiten. Na een bezoek aan (ft Sophia- school en de bloemententoonstelling, waar de koningin hare bijzondere j tevredenheid heeft te kennen gegeven, heeft II. M. des middags Kattenburg, i Wiltenburg en de Willemstraat bezocht, waar zij met uitbundige geestdrift j door de opgetogen menigte werd ontvangen. j Van de kunstverzameling Roëll-llodsliondie op 25 April zal woMen verkocht, en die bestaat uit eene verzameling van een 25-tal schildërjjen i van zeer hooge waarde, is bij gebr. van Es, te Amsterdam een catalogus in het licht verschenen, waarin gravures van al deze schilderyen voor komen. Reeds die afdrukken, naar tcekeningen van den heer J. A. Roland en gegraveerd door de hceren Roland, RehnefeldMolenaar en Siuyler, heb ben kunstwaarde en maken dezen catalogus tot meer dan eene gewone lijst van le verkoopen voorwerpen. -- Te Amersfoort zullen Donderdag 18 April aanst. voor de "arrond.- regibank aldaar teregt staan eenige personen, zoo mannen als vrouwen, beklaagd van zich tijdens de jongste Aprilfeesten te hebben schuldig gemaakt aan het inwerpen van glasruiten. Te Wageningen is mede hel geregtelyk onderzoek naar de aldaar plaats gehad hebbende ongeregeldheden aangevangen. Uit Randwijk zijn dezer dagen, aangelokt door de hooge dagloonen en den overvloed van werkverscheiden werklieden naar Pruissen getrok ken. De lust lot verhuizen is in de Betuwe in den laaislcn tijd toegeno men; vroeger toch hoorde men zelden dat, zooals thans het geval is, geheele huisgezinnen met pak en zak opbrakenten einde óf in Amerika óf in Pruissen hun brood le zoeken. Men schrijf! uit Groningen: Door curatoren der hoogeschool alhier.is dr. J. Jacobs ontslagen als adsistent bij het akademiScn ziekenhuis aldaar Dit ontslag is gegeven zonder vorm van proces aan iemand, die met regt kon genoemd worden een uitstekend adsistent te zijn van prof. Rosenslein. Wel werden er feiten genoemd, die aanleiding hebben gegeven tol dit ont slag; maar ook tegelijk wordt daarbij ten stelligste verzekerd, dat die feiten niet in de geringste mate kunnen gebragt worden teil laste van den heer dr. Jacobs. -- Volgens de N. R. C. verhaalt men te Bergen op 7oom dat de kolonel eerst aan twee officieren, leden der feest-commissie, en vervolgens aan den majoor, die hun verzoek nogmaals ondersteunde, geweigerd had, dat de muziek van het 3e regiment met standaard en wacht hel feest van 1 April zou opluisteren. De majoor moet toen naar het ministerie van oorlog ge- telegraphccrd hebben, waarop binnen een uur het bevel kwam aan den kolonel, om aan het verzoek te voldoen. In de memorie van toelichting, behoorende bij de door burg. eri wetb. aan den gemeenteraad overgelegde concept-verordeningen eener gewijzigde regeling van het openhaar lager onderwijs in deze gemeente, komt betref fende het tceken- en gymnastiek-onderwijs nog het volgende voor. Teeken- en Gymnastiek-onderwijs. Wanneer men het onderwijs in teckenen en gymnastiek niet grootenderiA door het hulppersoneel laat geven zullen er alleen voor de negen lagere scholen stellig twee onderwijzers voor elk vak noodig zijn, wat de uitgaven voor dit onderwijs veel te hoog zou opvoeren. Doch ook al was dit niet het geval, dan is toch de maatregel vferkieseïijk, Wat het teekenen betreft, voor eiken onderwijzer, die lager onderwfjè geeft, is eenige kennis daarvan bijna onontbeerlijk, en het aansehótfwélijk onderwijs, zonder dat door den onderwijzer en de leerlingen getéekend wordt, is slechts half werk. En als de onderwjjzer zelfde gymnastiek-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1