liü 1 TLALAlLSCUL BEKIGTEA PEK TELEEÏWAF. tiurgcrlijkc ^lauD. ile oprigtiag tier Vereeuiging de Ambachtsschool te 's Gravenhageen ver volgens de statuten goedgekeurd. Te Sclieveningen zijn de meeste schuitendie langs de kust varen en verschen visch aanbrengen, te huis geweest. Weinige bevinden zich om de Koord. Verleden Zalurdag kwamen ruim 40 schuiten, die langs de kust visschen, aan, en slechts twee van de zoogenaamde Builenlek; de eene be- somde/ 300 en de andere f200. De liuilenlekscbc schol gold 20 tol ƒ30 je vijf mandende Binnenleksche 15 de vijf manden en de scharren /i4. levende tarbot gold aan den afslag op het strand ƒ7 a ƒ8; de levende longen van 12 tot 15 cents het stuk en de doode nog 8 a 10 cents. E5IKELA JB. LONDEN, 9 April. H. M. de koningin is van hare buitenlandsche reis op Windsor terug gekeerd. -Dezer dagen is te Londen overleden prof. Frederick Denison Maurice, een man die zich door zijne belangstelling in het lot der armen een wel verdienden naam had verworven. De armen van Londen inzonderheid lijden door zijn dood een groot verlies. Duizenden arme werklieden hadden zich uit eigen beweging bij den lijkstoet aangesloten, om den overledene een laatst bewijs hunner hulde te brengen. FKANKRIJK. liet Journ. d. Déb. deelt, de nota mede, waarbij lord Granville aan den Franschen gezant te Londen de ontvangst berigtte der opzegging van liet liandeistraclaat. Daaruit blijkt dat die minister, hoewel hij zonder eenig voorbehoud het regt der Fransche regering erkent om hel traclaat op Ie zeggen, gemeend heeft er op te moeten wijzen dal de bepalingen van het traclaat, gedurende den lijd dat het nog van kracht is, belmoren te wor den gehandhaafd. De minister gevoelde zich daartoe gedrongen, omdat er Dij de autoriteiten aan sommige Fransche grenskantoreii eene neiging scheen te bestaan om van die bepalingen af te wijken, zeer ten nadeele van den Engelschen handel. De minister wijst dat in bijzonderheden aan. De algemeene raden der dep. dn Xord en Pas de Calais hebben aan de prefecten van hun dep. verzocht bij den president der rupubliek al het moge lijke te doen om de afschaffing der paspoorten te verkrijgen. In veel andere dep. hebben de algemeene raden besloten bij de regering aan te dringen op invoering der schoolpligtigheid en op wettelijke beperking van den arbeid der kinderen in de fabrieken. De bepaling der Duitsche regering, dat de inwoners van Elzas-LoLliaringen die de Fransche nationaliteit verkiezen dat land verlaten moeten, wordt in de dagbladen scherp veroordeeld. Le Siècle merkt op dat de Fransche rege ring er geen oogenblik aan gedacht heeft om de in Frankrijk gevestigde Duilschers te dwingen Fransche staatsburgers te worden of hel land te ver ijlen, en ziet in den maatregel eene nieuwe toepassing van het grondbe ginsel, dat mast boven regt gaat. Het Jo int. d. Déb. ziet daarin een blijk dat de Duitsche regering met alle gestrengheid gebruik zal maken van haar regt of van hetgeen zij als haar regt aanmerkt, en noemt het, ironisch, een blijk van groole langmoedigheid dat ouders of voogden, wier kinderen of pupillen voor de Fransche nationaliteit aannemen, niet voor de toestem ming, welke zij daartoe moeten geven, gestraft worden door, even als die minderjarigen, uit het land le worden gedreven. Het dagblad van Rotman wil welen dat dezer dagen weder gcwiglige stukken zijn ontdekt, weinig vercerend voor het keizerrijk, t. w. de lijsten der uitgaven voor den gewezen senaat en het voormalig wetgevend ligcha.am. Diestukken moeten van eene schandelijke verkwisting getuigen. Ook zouden de stukken gevonden zijn betredende dc verdecling der Chinesche oorlogs schatting, waaruit zou blijken dat aan Palikao niet minder dan een half millioen is ten deel gevallen. Van de 20 leden, die den jury voor de aanstaande tentoonstelling van schoone kunsten zamenstellenhebben 18 geweigerd de werken van Courbct aan Ie nemen. De heer Meissonnier heeft zijn stem aldus gemotiveerd: «Nooit zal ik er in toestemmen deel uit te maken van een jury, voor wien de qnaestie van eer niet boven alle anderen gaat. Wij moeten den heer Courbet uit ons midden verbannen -, hij moet dood voor ons zijn." Te Bordeaux is dezer dagen de wet legen de Internationale voor het eersl toegepast. De policie heeft aldaar een persoon in hechtenis genomen die zich aan het verspreiden van oproerige geschriften schuldig had gemaakt en verdacht werd van tol de Internationale in betrekking te staan. Dit ver moeden is nader gevestigd. Te Marseille is bij hel jongste akademische examen een diploma als doctor in de letteren uitgereikt aan eene dame, en wel aan eene Afri- kaansche datne. mejufvr. Cornebois, van Gonstanline, in Algerië, die van daarnaar Marseille is overgekomen, om zich aan het examen le onderwerpen. DCIT8CHLAN». He keizer heeft dezer dagen het voor Frankfort zeer gewigtige besluit genomendat een som van ruim 100,000 tb. aan dc stad zal worden uit betaald door baar wegens verplegingskosten van militairen in 1866 uitge ven. Sommise leden van den sledelijkcn raad hebben nu het voorstel gedaanom eene kazerne te bouwen van die gelden, ten einde tic burgerij m het vervolg te ontlasten van het bezwaar van inkwartiering: anderen verlangen dat zij zullen gebruikt, worden tot hel bouwen van goedkoope woningen voor de mindere klasse. Waarschijnlijk zal het eerstbedoelde voorstel worden aangenomen. De Ndd. Al/g. Zeit. zegt omtrent de ongeregeldheden door bewo ners van Emmerik tc 's lleerenberg gepleegd: -Naar hetgeen ons wordt bc- ri°l» is het onderzoek wegens dien inval op vreemd grondgebied reeds aan- jevaugeu. De heer regerings-presidentde landrath en de procureur-gene raal hebben zich met deu burgemceslcr Franken naar s Heerenberg begeven. Wij hopen dat het gelukken moge de daders uit te vorsclien; wij hopen dat hun de verdiende straf zal worden opgelegd, opdat de regtmalige onte vredenheid der Nederlandschc bevolking niet de Duilschers in het algemeen trefle, maar alleen die heillooze partij, voor welke zelfs de landgrenzen niet meer heilig zijnen die in het naburig Nederland door haar ruw geweld de Duitsche nationaliteit smaad heelt aangedaan. Een aantal vereenigingen en particulieren in Duifschland hebben bij het uitbreken van den oorlog kostbaarheden en premiëu uitgeloofd op de verovering van Fransche kanonnen, vaandels, standaards enz. Tot nog toe zijn die premiën niet uitbetaald, ten gevolge van de vele bezwaren, die er aan verbonden zijn om uit te maken wie regtmatig op die belooningen aan spraak hebben, liet hiertoe ingesteld onderzoek wordt echter voortgezet. In Posen en Wesl-Pruissen beslaat thans onder de bevolking een vroe ger ongekende zucht om het land te verlaten en naar overzeeschc oorden te trekken. Honderden mannen en vrouwenbenevens een menigte kinde ren, ziel men dagelijks met de spoortreinen aanvoeren. In den omtrek van Nackel vindt men vele dorpenwaar meer dan een tiende gedeelte der be woners reeds is vertrokken of op het punt staat een ander vaderland te zoeken. Nog eene andere provincie is door dien geest aangetast. Slees- wijk, en wel voornamelijk het noordelijke gedeelte dier provincie, wordt thans bereisd door een aantal vreemde agenten, die reeds vele honderden bewoners van het platte land naar Hamburgen Bremen hebben gezonden, om hen vandaar hetzij naar Noord-Amerika of naar andere overzeesche gewesten over te schepen. Volgens dc Deutsche Heichs-Corr. is de qnaestie van den aanleg van een scheepvaart-kanaal tussehen de Oost- en de Noordzee bij hel ministerie van koophandel le Berlijn op nieuw ter sprake gebragt, en is een ambtenaar met een grondig onderzoek der plannen belast geworden. Men twijfelde echter of dc staat zich wel met deze onderneming zou belasten, vermits daarvoor eene uitgave van 40 millioen rijksdaalders noodig zou zijn. Dezer dagen is eene stoomboot der Keulcn-Dnsseldorpsche stoomboot maatschappij van Coblenz vertrokken om eene proefvaart le ondernemen op den Rijn tussehen Mannheim en Straatsburg. Mogt die proefneming gunstig uitvallen, dan zal de genoemde maatschappij twee nieuwe, weinig diepgang hebbende booten laten bouwen om eene regtstreeksche stoomvaart tussehen Straatsburg en Rotterdam te openen, die ook bij lagen waterstand op den Rijn zal kunnen voortgezet worden. Prins Leopold van Beijeren, tweede zoon van prins Luitpold, heeft, naar uit Muiichen wordt berigt, aanzoek gedaan om de hand van prinses Gisela, de oudste dochter van den keizer van Oostenrijk. De genoemde aartshertogin is geboren op 12 Julij 1856, de prins op 9 Februarij 1846. Naar men verneemt, zal het huwelijk nog eenigen tijd worden uitgesteld, uithoofde van de jeugd der aanslaande bruid. Volgens de Augsburger Al'g. Zeit. is de toestand van Rumanië zeer verontrustend. Overal hebben woelingen plaats, niet alleen in de steden, maar ook op het platte land. De opgewondenheid onder het verwilderde landvolk is zoo groot dat elk oogenblik een opstand is te verwachten. LONDEN, 10 April. De Morning Post heeft reden te gelooven, dat geen document tussehen Italië en Duitscbland onderleekend is, waarbij beider ge meenschappelijke handeling bepaald wordt. John Bright is gisteren hier aangekomen. De vertegenwoordigers der handelsvereenigingen hebben in een gisteren gehouden vergadering besloten de landbouw-arbeiders bij te staan. BERLIJN, 10 April. Naar men uit goede bron verneemt zijn vele Elzas- ser militaire dienstpligligeu als vrijwilligers in dienst getreden bij deulanen die te Straatsburg garnizoen houden, en bij het 105e reg. infanterie. FULDA, 9 April. Tot bijwoning van de conferentie, die morgen hier geopend wordt, zijn aangekomen de wij-bisschop van Freiburg voor dc llohenzollernsche landen, cu de bisschop van Trier, en worden heden ver wacht: de aartsbisschop van Keulen, de vorst-bisschop van Brcslau, de bis schoppen van ErmelandPaderborn, Minister, Limburgllildesheimenz. De zittingen zijn geheim. Voorzitter is de aarlsbisscl op van Keulen. De conferentie duurt twee dagen. Van 4 tot en met ÏO April 1§ÏÏ. BEVALLEN: A. C. Peper. geb. Kellinghans, Z. - E C. Kouters,geb. Visser, Z. M. C. Schmifz, geb. Kreusch, A. Broekhuizen, geb. Slavleu. Z L. La- terveer, geb. Duikers, D. - B. BLijnen, geb. de Blauw, 1). - S. Plasmeijer. geb. Weerman. D. F. Maiurel, geb. Holsvvilder, Z. E. P. Montanns, geb. llodden- bach, Z. - A. Stikkelorum. geb. de Wit. Z.— M. J. van den Berg, geb. van Hassel. D. -- A. Biesiot. geb. Mcurs, D. T. van Rijn, geb. de Bree, Z. A. J. Gijzeny, geb. Beun. Z. 11. G. van Poelgeest, geb. Jutting. D. J. vart Kan. geb. van Zon neveld, D. M. den Os. geb. van Helden, Z. K. van Houten, geb. van Rossen, Z. - J. Ouwerkerk, geb. Lardé. Z. W. M. van Houten, geb. Heykoop, Z. M. Zindel, geb. Verhoeven, Z. - J. Kling, geb. Ramak, C. van Rooijen. geb. van der Mey, Z. GEHUWD: J. Jansen, jm. en J. E M. Bontje, jd. - J. Fleur.jm. en G.van Beek, jd. - A. Zwarts.jm.enG.de Vrind. jd. - H. Singerliug. jm. en C. Fuchs. jd. G. J. van Beek. jm. en E. C. M. van Ulden. jd. F. H. Aniba.jm. en E. Schouten, jd. J. W. van Hees, wed', en S. Philippo. wed'. W. Driessen, jm. en M. A. Lindenhof, jd. W. A. Eikerbout, jm. en M. j. Hoefnagel, jd. OVERLEDEN A. Verhoog, Z 2 j. - A. van Rijn, 1 Im.-J. van Duuren, geb. Vermond, Z. levenl. J. Hemerik. geb. van Ooye,49 j. A. Stekwcg. 57j. - J F van Wijk. Z„ 1 m. - M. P. de Monnik, wed'. J. A. Binder, 77 j. - E. L. Fon- tijn, geb. Canter, 70 j. 11. C. Fles, Z.. 3j. - L. P. van Zanten, Z„ 7 w. -J Nevens. Z 7 w. T. A. N. Staats, Z., 2 j. - 11. C.de Haas. geb. Bentz. Z. levenl. - P Zaalberg, Z 6 m. D. de Jong, Z„ 9 j - S. M. Boelee, I».. 4 j. - J. Overvehl, 11 70 j.- G. J. van der Helm, Z., 4 m. - M. Vervark, D„ 16 m. M. J. den Os, D.,Cj

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3