hebben, namen /ij aan al <le feestelijkheden deel; ook hebben zij, na afloop van het vuurwerk, in het hotel de Beurs, alwaar vele feestvierenden bijeen waren, in de hartelijkste woorden hunne sympathie over de wijze van feestvieren en over de aanleiding daartoe te kennen gegeven. Te 's Hertogenbosch is Maandag avond op de Groote Markt, bijna voor het bureau van politie, een zonderlinge moordaanslag voorgevallen. Een bakkersknecht, werkzaam in de Zandstraat te Botterdam, vatte een hem tegenkomend jongeling bij den schouder en bragt hem met een scheermes een gapende wonde toe van achter in den hals tot in het aangezigt aan den mond. De jongeling slaakte een rauwen gil. De inspecteur van policie schoot met een paar agenten toe en nam den dader, die hun, bedaard of er niets gebeurd was, tegenkwam, in arrest; eerst verklaarde bij niet te welen, dat hij het feit bedreven bad, doch later herinnerde hij het zich en verklaarde toen niet te w:eten waarom hij de daad bedreef; even bedaard at h'j daarop een boterham, juist of er niets gebeurd was. Aan den jongeling werd onmiddellijk geneeskundige hulp verleend, in den beginne liet zich de wond ernstig aanzien door het vele bloedverlies; was zij een halve duim dieper geweest, dan zou de slagader afgesneden zijn. Men houdt het er voor. dat de dader, die van zijne vrouw gescheiden leeft, aan verstands verbijstering lijdt. Te St. Jan Steen, nabij Hulst, is Zondag nacht eene boeren-hofstede afgebrand Het perceel stond in volle vlam, alvorens de bewoners het be merkten; men had nog even tijd de beesten los te snijden en te redden. De bolstede zou. wegens schuld, gcregtelijk verkocht worden. Men meldt uit Petersburg, van 2 April. Er heeft hier een bijzonder zachte winter geheerseht. De laatste vier weken was het bij afwisseling dooiweder of geringe vorst. Thans schijnt het tc zullen blijven dooijen. Het ijs op de Newa draagt altijd nogmaar zal wel spoedig niet meer te ver trouwen zijn. Vervolg der memorie van toelichting, behooreude bij de door burg. en weth. aan den gemeenteraad overgelegde concept-verordeningen houdende ecne gewijzigde regeling van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. Behalve de verbetering der vooruitzigten van het hulppersoneel, heeft deze concept-verordening nog een ander doel, 11. 1. de verdeeling en Massificatie tc vereenvoudigen, wat hier geen nadere uiteenzetting behoeft. Alleen is het noodig nog een enkel woord te zeggen over drie punten, waarin de aangeboden concepten van de bestaande verordeningen afwijken. In de bepalingen omtrent de kweekelingen zijn een paar kleine wijzigin gen aangebragt. Het maximum is voor de 5 scholen voor uitgebreid lager onderwijs gelijkelijk gesteld op 6, en het bedrag der toelage voor ieder kweekeling op deze 5 scholen met ƒ10 verhoogd. De noodzakelijkheid dezer laatste wijziging is ligt in tc zien. Waar de hoofdonderw ijzer beschikt over 70 X 8 ƒ560, die hij onder zijne 8 kweekelingen naar gelang yan be kwaamheid kan verdedenkan hij aan de oudste en geschiktste, zoo dit noodig is, 100, 150, zelfs ƒ200 toeleggen. Tot dusver had de hoef '.onderwijzeres der meisjesschool I' klasse slechts ƒ280 ter beschikking en kon dus hare kweekelingen slechts zeer kleine toelagen geven. En juist op de scholen voor uitgebreid lager onderwijs mogt dikwijls de toelage wat hooger zijn dan op de andere scholen. Door het aantal kweekelingen, voor elk dezer 5 scholen, op 6 te brengen, welk ge tal voor elke school genoeg, maar geenszins le veel is, komt nu ter be schikking van eiken hoofdonderwijzer ol hoofdonderwijzeres 480, terwijl de hoofdonderwijzers op de scholen voor on- cn minvermogenden ƒ560 ter beschikking houden. Nog eene andere bepaling is verder in het ontwerp opgenomen, die van gewigtige gevolgen kan zijnn. 1. dat aan de scholen voor on- cn minver mogenden ook onderwijzeressen en bulponderwijzeressen zullen mogen aan gesteld worden. Daar het w ord kweekeling zoowel van mannelijke als vrouwelijke personen kan opgevat worden, is reeds een paar malen eene vrouwelijke kweekeling aan deze scholen aangesteld. Tot dusverre verzette zich de letter der verordening tegen eene uitbreiding in denzelfdèn geest, wat het eigenlijke hulppersoneel betreft. Stellig zal ook deze wijziging bij den gemeenteraad instemming vinden. Eindelijk zijn de jaarwedden der onderwijzeressen in vrouwelijke hand werken op de scholen voor on- cn minvermogenden verdubbeld. Bij de vast stelling namelijk der Verordening lot regeling van dit onderwijs is door eene ligt verklaarbare vergissing de jaarwedde, die in liet oorspronkelijk concept voor ééne onderwijzeresxop ƒ300 was bepaald, voor twee onderwijzeressen bestemd geworden. De gelegenheid schijnt thans gekomen om in het be lang dezer onderwijzeressen eene verandering van dat raadsbesluit te vragen te meer daar ook eene uitbreiding van dit ouderwijs noodzakelijk schijnt te zijn. Het komt namelijk wenschclijk voor, dal deze Iractemenlsverhooging ge paard ga met eene vermeerdering van twee uur onderwijs voor iedere school. Elke onderwijzeres zal dan 12 uren per weck werkzaam zijnwaarvoor de jaarwedden respectievelijk van ƒ300, en ƒ200. zeker niet hoog zullen kun- j nen genoemd worden. Nadere toelichting van art. 2 der herordening bepalende de jaarwedden. De hulponderwijzers cn hulponderwijzeressen worden bezoldigd mei 300 -ƒ500 jaarlijks. Men zal zich, vooral na hetgeen boven in de algemeenc opmerkingen se- zegd is, welligt verwonderen dat het minimum op ƒ300 gesteld is. Dech iu het geval aldaar bedoeld, dal men voor deze som geen hulponderwijzer van el Iers kan krijgen, voorziet de bepaling, volgens welke, als dit noodig geoordeeld wordt, men op eene hoogere wedde kan beroepen. Hel ineerendeel ccbter onzer jonge hulponderwijzers zijn Leidsche kweeke lingen, voor wie op 18-jarigen leeftijd eene bezoldiging van 300 vol doende kan geacht worden. Hei onaangename lag tot dusver daarin dat zij op deze jaarwedde ver scheidene jaren bleven staan. Nu wordt dat anders. Een bulponderw ijzer b. v. aan eene school voor onvermogenden kan na twee jaar functie reeds ƒ400 hebben, na vier jaar (dus op zijn 22' jaar) ƒ500, en als hij dan in het daarop volgende jaar zijne acte als hoofdonderwijzer verkrijgt ƒ550. In waarheid bewijst men hem veel grooter dienst, door hem goede vooruitzig ten te openen, dan door hem in zijne hulponderwijzers-jaren betrekkelijk boog te bezoldigen, wat, zooals de ondervinding hier en elders geleerd heeft, dikwijls ongunstig werkt op de énergie. Wil de gemeenteraad eene hoogere som beschikbaar stellen, dan volgens deze 'verordening wordt gevraagd, dan verhooge hij liever de jaarwedden der onderwijzers en onderwijzeressen 1' en 2' klasse. Of er termen zijn eene verhooging toe te kennen. Wat hel toekennen der verboogingen betreft, behalve in de speciaal ver melde gevallen zal niemand aanspraak op verhooging kunnen doen gelden. Zij zal alieen gegeven worden aan diegenendie zich bijzonder nuttig voor de school makenen moeten beschouwd worden als een blijkdat men ben gaarne aan de school verbonden wil houden. Boven is reeds op gemerkt, dat de bevoegdheid en geschiktheid om het onderwijs in teekenen en gymnastiek te geven of daarbij te helpen, steeds in bijzondere aanmer king zal genomen worden. Onder de kweekelingen naar bekwaamheid te verdeelen. De bedoeling is noch dat de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen steeds elk respectievelijk 560. en ƒ480, onder hunne kweekelingen zullen verdeelenook al zijn er minder dan acht of zes door hen aangesteldnoch dat zij slechts over zooveel maal ƒ70, en 80, zullen mogen beschikken, als zij in dat jaar kweekelingen hebben. Als de hoofdonderwijzer eener school voor on- of minvermogenden zes kweekelingen heeft, aan wie hjj respectievelijk naar bekwaamheid ƒ150, ƒ100, /70, ƒ50, ƒ30, en ƒ20, heeft toegelegd, en de twee jongste vragen ontslag, terwijl hij geen plaats vervangers heeft, dan kan hij de toelage der vier overigen daarom toch niet verminderen; hij zal dus voor zijue vier kweekelingenƒ150-f 100-f 70 50 370 noodig houden. Uit dit voorbeeld blijkt genoeg dat de laatste opvatting eene onmogelijk heid is. En wal de eerstgenoemde opvatting betreft, de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen zijn omtrent de beschikking over deze gelden reke ning en verantwoording schuldig aan burgemeester en wethouders, hetgeen voldoenden waarborg geeft, dat zij van de vrijheid hun bij deze bepaling verleend, en die voor hen zeer veel waarde heeft, geen misbruik maken zullen. 's GRAVENUAGE 10 April. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning-groothertog behaagd te benoemen tot ofïicter der orde van de Eikenkroon den kapitein van het 8' reg. infanterie C. Jongelijn. Tot plaatsvervangend kantonregter le Alpben is benoemd de heer D. Raven, ontvanger der registratie aldaar, in de plaalsvvan jhr. F. de Charon de St. Germain, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen, en tot kan tonregter te Gennep is benoemd de heer mr. E. de Limpens, thans griffier bij bel kantongeregt te Heerlen. Door den minister van financiën is benoemd tot lijdelijk adsistent hjj den rijkstelegraaph G. J. Jongkindt, tc Schoonhoven. Door den Nederl. consul te Havre is.de heer Fr. Bunge aangesteld tot zijnen vice-consul aldaar. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Door de eerste kamer is beden bet wets-ontwerp tot vervanging der art. 414--416 wetb. van strafregt (coalitien van arbeiders) aamreiiomen met 24 tegen II stemmen. Morgen is de voordragl betreffende de Kanaalmaat schappij aan de orde. Maandag jl. heeft de thans afgetreden chef van het topograpbisch bureau, de generaal majoor Besier, afscheid van de ambtenaren bij dat etablissement genomen. Laatstgemelden hebben bij die gelegenheid buil voormaligen chef, die zooveel tot de vermaardheid der gewrochten van dat bureau ook builen 's lands bijgedragen heelt, een aandenken aangeboden, bestaande ineen zilveren inktkoker, gedekt dooy een beeldje; op liet deksel prijkt een toe passelijk opschrift. Tevens werd den gencraal-majoor Besier aangeboden eene portefeuille m.et eene zeer fraaije teekening, waarop de medailles afgebeeld zijndie zoowel binnen 's lands als in den vreemde, door het etablissement, bij Onderscheiden gelegenheden behaald zijn, en die de ver schillende eereleekenen omgeven welke aan den afgetreden chef zijn toege kend. Op een ander blad zijn de bandteekeningeii der ambtenaren bij het topographisch bureau. De generaal-majoor Besier, die twintig jaren daarbij geplaatst was, cn wel ruim de helft van dien tijd als hoofd 'sprak zijne vroegere onderboorigpn op treffende wijs toe, waarop de tweede chef, ook namens zijne mede-ambtenaren, dank zcide en hem voormeld geschenk over handigde, dat ten bewijze strekken mogt van hun hoogc waardeering van den gewezen leider cn tot blijvende herinnering aan zijne scboone loopbaan. Gisteren zijn door de commissie voor het lager onderwijs in de pro vincie Zuidholland geéxannneerd voor de acte van hoofdonderwijzer lü candidaten. Onder hel examen hebben zich 2 teruggetrokken. Er werden algewezen 8 en toegelaten 9 candidaten, zijnde de bh. T. van Geideren. A. L. Green, J. J. Ket, J. Koek, D. C. J. Kool. N. Kraaijenbrink, E. A. Reisig, L, Vogelesang cn II. van Wouw. - In eene vergadering van inschrijvers cn donateurs voor eene alhier op le rigten ambachtschool is door de in die zaak benoemde commissie mede gedeeld dat het bedrag der tol dat doel gedane inschrijvingen beliep 13079.75, terwijl voor jaarlijksche bijdragen eene som van ƒ2088 was ingeschreven, Voorts bestaat het plan voor die school een subsidie van den gemeenleraad tc vragen. Na eenige deliberatie, werd met algemeenc stemmeu besloten tol

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2