LEIDSCDE COURANT. V. 80. 1872. DONDERDAG 11 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voep 2.5Ö 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is Tan 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Genive en Lausanne BINNENLAADSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 10 April. Bij de stemmiug op 8 en 9 dezer, voor 26 leden van liet kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier, zijn ingekomen 1808 geldige stembilletten. De candidaten van "Geloot en Belijdenis" hebben bekomen van 1229 tot 1253, en die ^van "Vrijheid en Orde" van 536 tot 543 stemmen. De candi- daat van beide kiesvereeitigingen, mr. C. VV. Ilubrccht, bekwam 1761 stemmen. F. den Hoed, wed. van A. TaHijn, 43 jaren oud, geboren en wonende te Leiden, heeft den I9dcn Maart jl. hare wonjng verlaten, hare vier min derjarige kinderen onverzorgd achterlatende. De eerste commissaris van policie te Leiden verzoekt in het Politieblad opsporing en berigt. Het Staatsblad n". 20 bevat het kon. besluit van 29 Maart jl.waarbij, met uitbreiding van art. 68 van het besluit van 8 Mei 1862, wordt bepaald, dat, met opzigl tot de toepassing van de eerste zinsnede van art. 127 der wet betrekkelijk de nationale militie, van 19 Augustus 1861, mede als stu denten in de godgeleerdheid worden beschouwd zij, die, met het stellig gebleken voornemen om zich aan den geestelijken stand toe te wjjden hunne opleiding tot bedienaar van de godsdienst bij hel kerkgenootschap ide oud-bisschoppelijk klerezy der roomsch-kalholieken" op het aartsbis schoppelijk seminarium, te Utrecht gevestigd, ontvangen. Van wege den minister van hinnenlaudsche zaken is ter algemeene kennis gebragt, dat in de maand Junij of Julij aanstaande gelegenheid zal worden gegeven lot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van het diploma en van acten van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens wor den afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die lot de exa mens wenschen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het natuurkundig examen, den staatsraad hoogleeraar dr. I'. L. Rijke, te Leiden; voor het geneeskundig examen, den hooglceraar dr. L. C van Goudoever, tc Utrecht, en voor het examen van hulp-apotheker en apotheker, den hooglecraar dr. P J. van Kerckhoff, te Utrecht. Te Amsterdam is op ecne aldaar gehouden vergadering besloten tot de oprigling eeucr "algemeene Nederlandschc Vrouwenvereniging, onder de zinspreuk Tesselsehade." Het doel dezer vereeniging is de verbetering van het lot der onvermogende vrouw uit den beschaafden stand door aanmoedi ging en bevordering van haren arbeidszin. De vcrèeniging zoekt de vrou welijke nijverheid en talenten te ontwikkelen en te verbeteren, en de vruch ten daarvan in den handel te brengen, door die tegen de waarde in te koopen en weder te verkoopen; door oprigling van depóts of magazijnen, door het houden van tentoonstelling-bazars; door verlotingen, of op andere wijze. Op den 30un Maart is te Utrecht aan het directie-gebouw van den Nederl. Rijnspoorweg eene bijeenkomst gehouden van afgevaardigden der Nederl. spoorwegenter onderlinge bespreking en vaststelling der ontwerpen voor de zomerdienst-regelingen, die ter goedkeuring aan den minister vau binnenl. zaken zullen worden ingezonden. Naar wij vernemen, zegt het V. D., zullen verschillende belangrijke verbeteringen worden ingevoerd. Zoo zal de maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen een sneltrein doen loopen van Amsterdam via Salzbergen en Minden naar Berlijn en vice wsa. liet materieel van den staatsspoorweg zal tot Amsterdam doorloopen, zoodat het overstappen te Arnhem wordt vermeden Verder is, in overleg melden Nederl. Rijn- en centraalspoorweg, een sneltrein ontworpen, onge veer ten 8 ure 's morgens van Groningen en Leeuwarden vertrekkende, die 4e reizigers reeds ten 1.30 te Amsterdam brengt, terwijl zij ten 4.30 we derom van daar vertrekkende nog vóór 10 ure 's avonds weder in Gronin- Seu en Leeuwarden kunnen zijn teruggekeerd. liet Pad. meldt dat de pastoor van Loosduinen bij den minister van binnenl. zaken is toegelatenen dat twee Loosduinsche ingezetenen zich Mar Amsterdem hebben begeven om zich te laten inschrijven op de lijst van hen, die Donderdag hij Z. M. ter audiëntie wenschen te worden toe gelaten. Te Rotterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d». J. W. Felixpred. te Utrecht. Z. M. de koning is gisteren hij zijne komst in de hoofdstad met geest- drilt door de bevolking ontvangen. Naar men verneemt is Z. M. voorne mens Vrijdag aanst. de kanaalwerken aan de Noordzee tc bezigligen. Daar dit de eerste keer is, dat Z. M. dat groote werk in oogcnschouw zal nemen, is men voornemens Z. M. bijzonder feestelijk te ontvangen. --- Betreffende hel voorval, dat in de vorige week te Delfshaven plaats had, het werpen van peper in de oogen eener vrouw, deelt de Delftsclle Cour. het volgende mede: Eene weduwe, die 15 stuivers schuld in een komenijs- winkel had, werd op jl. Maandag om die schuld gemaand. Zij achtte de kerkelijke en nationale feesLdag minder tot het doen van zaken geëigend en zeide: "kom morgen, dan ben ik beter te spreken." Zij wachtte echter hel bezoek van haar schuldeischer niet af, maar terwijl zij naar Rotterdam zou gaan, om een gereed gemaakte wasch thuis te bezorgen, liep zij den bewusten winkel binnen en zeide: "ik ga deze wasch te huis brengen; beur (ontvang) dau duiten en terugkomende zal ik je betalen; zorg dat mijn pand (een servet of doek) gereed ligt." Dit gesprek echter werd van weerszijde niet zeer vriendschappelijk gevoerd. Hij was nijdig, dat zij zooveel praats had (dit beweert zijn vrouw) en zij kon hem zijn manen op den oranjedag niet vergeven. Spoedig ging men van woorden tot daden over, cn werd het tooneel uit den winkel naar huilen verplaatst. Nadat ecnigc klappen waren gewisseld en de muls der vrouw was afgetrokken rilde» de vele omstan ders den strijd. Hij ging zijn winkel in en sloot dc deur, zij bleef de buren haar nood klagen. Toen het buurpraatje uit was (een honderd vrouwen namen er aan deel; dus zoo heel spoedig was men niet uilgepraat], wilde dc vrouw haars weegs gaandoch op het oogenblik dat zij daartoe de win keldeur van haar tegenpartij passeerde, vloog deze (die door de winkelruit zijn prooi beloerd had) naar buiten en wierp haar een hoeveelheid peper (men zegt in een test, doch dit heeft schrijver dezes niet gezien) in het aan- gezigt. Geen wonder dat nu schier allen zich stelden tegenover den man die zoo strijd voerde tegen eene vrouw. En de getroffene? Drie volle dagen zijn reeds voorbij gegaansinds zij hevig kermend naar hare woning werd gedragen, waarin zeer spoedig een deskundige kwam. Nog houdt haar ker men aan: nog heeft ze brandende koorts en is ze door follerpijnen in keel (ook in dat oorgaan was even als in de neus en ooren veel peper opge nomen) en oogen schier krankzinnig. Zij, die als weduwe met reeds ge noemden handenarbeid in haar onderhoud moet voorzien, is met totale blindheid geslagen en (verschrikkelijk om le zeggen) men vleit zich dat liet daarbij blijven zal. Erger toch is nog te vreezen. Ontsteking der hersen vliezen en daardoor krankzinnigheid kan het gevolg zijn van deze onmensche-. lijke daadHeden (Donderdag) heeft men voor de ongelukkige een collecte in de buurt gedaan en hel betrekkelijk schoon resultaat van dit edel pogen van arbeiders bij arbeiders grootendeelsdie juist deze week minder dan ooit te missen hadden, getuigt wel van de algemeene deernis. Onder Hardinxvcld is Maandag 11. een schip, met steen geladen, ge zonken, en een schip, met kalk geladen, in brand geraakt, daar de onge- bluschtc kalk in aanraking kwam met het water. Van beide vaartuigen zijn de opvarenden gered. Te Haarlem is gisteren een 5-jarig kind op eene allernoodlotligste wijze omgekomen. Dit kind liep achter een molcnaarswagendie de hooge brug opreed. Daarbij is de kleeding in aanraking gekomen met de as, met dit gevolg, dat het kind als het ware is gewurgd. Naar men uit Amersfoort aan de IV. H. C. meldt is de verbittering tus- schen de partijen aldaar, door de feestviering op 1 April ontstaan, nog verre van bedaard; zonder de aanwezigheid van garnizoen zouden er misschien ergerlijke tooneelen plaats hebben. Van Amersfoort waren militairen naar llamelsveld getrokken, uithoolde aldaar vechtparljjen onder de hoeren plaats hadden. Te Dalfsen is Maandag avond het logement "de Vecht-Kamp" met aan- hoorigheden afgebrand. Slechts een gedeelte van den inboedel en ceuig tee werd gered. -- Naar men uit Delfzijl aan het II. D. meldt, als tegenhanger van het gebeurde op 1 April te 's Heerenberg, zijn bjj gelegenheid van de feestvie ring te Delfzijl een 20-tal Diiitsche heeren per extra-stoomboot nit Einden en Leer derwaarts gekomen. Na zich van de oranje-kleuren voorzien te

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1