BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 8 s/pril 3872, lf°. 83. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregligdendat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni) 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeen teraad openvallende plaatsen door het genomen ontsla? van de Heeren M'. H. P. J TOLLENS) die in 1875, en Mr. C. W. HUBUECI1T, die in 1877 moest aftredenzal plaats hebben op Dingsdag 16 April aanstaande, en dat voor eerstgemelde vacature een wit, voor de laatste een blaauw stcm- billet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lsiben, 30 Maart 1872. E. KIST, Secretaris. BININKIMLAMDSCIIË BKRIGTËIN. LEIDEN, 6 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 167 kin deren, als: 75 zoons en 92 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee- linirgeboorlen en 1 driclinggeboorte. Overleden 124 personen, als: 18 man nen') 15 vrouwen, 49 zoons en 42 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 6. Voltrokken 19 huwelijken. Wij vernemen met veel genoegen, dat onze stadgenoot, de heer D. F. van Heyst, door directeuren en leden van Teyler's stichting te Haarlem be kroond is wegens een door hem ingezonden tooneelspel. I Heden werd alhier de 18de algemeene vergadering gehouden der sedert 1838 bestaande vereeniging van] Zuidholl. onderwijzers en onderwijzeres sen, out, bij overlijden, hunne weduwen, kinderen of andere erven, te verzekeren eene toelage in ééns. Onder de werkzaamheden dier vergade ring nam het verslag van den staat en de werking der vereeniging, hetwelk ditmaal om bijzondere redenen over de jaren 1870 en 1871 liep, eene voor name plaats in. Daaruit toch bleek bij vernieuwing de nuttige en welda dige strekking der vereeniging en mogt zij zich gelukkig rekenen, dat zij baar doel meer en meer bereikt. In twee jaren tijds toch had de vereeni ging aan de weduwen of kinderen van 14 overleden deelnemers uitbetaald de aanzienlijke som van 6372 en alzoo gedurende den lijd van haar be staan aan de weduwen of kinderen van 125 deelnemers ƒ42748,85. Uit dit eijfer spreekt duidelijk de toenemende belangstelling die de vereeniging ondervindt en zoo ruimschoots verdient. 18 nieuwe leden en 2 donateurs, de heeren dr. M. P. Lindo en mr. J. A. F. Coebergh, traden in dien tjjd tot de vereeniging toe, zoodat zij nu telt: 2 Donateurs lsle kl., 6 donateurs en 1 donatrice 4e kl. en 1 donatrice 6' kl.benevens: 108 leden l«,e kl.3 leden 2' kl.59 leden 3ekl.20 leden 4' kl, 28 leden 5' kl., 27 leden 6e kl.waardoor de uitkeering op dit oogenblik bedraagt: Voor de erven van een lid der ie klasse 538,00 li u n n 2» n 483,00 u u ii n 3« n 426,50 H II a li h u 4« 341,00 II II n u li u 5« u 241,00 en H n u n n 6« u 127,50. Algemeen wordt dan ook hare nuttige strekking erkend en ons vader land telt reeds 6 provinciën waar men, het voetspoor van Zuidholland druk kende, gelijke vereenigingen heeft gevestigd. Met geheel ons hart deelen wij dan ook den wcnsch der directie, dat nog vele onderwijzers en onder wijzeressen in Zuidholland tot de vereeniging mogen toetreden en deze meer nog dan tot dus verre krachtig moge strekken om het helaas! vaak Irenrige lot van onderwijzers-weduwen en weezen te verzachten. De uitreiking der prijzen behaald op de gisteren gehouden schietwed strijd, bragt in den avond een groot aantal belangstellenden in de stads gehoorzaal bijeen, waar ook de muziek van het garnizoen zich liet hooren. Se president der commissie, de heer van der Chijs, wees er in zijne rede op met hoevele moeijelijkheden aanvankelijk de commissie voor dezen wed strijd had te kampen gehad, en "welke resultaten niettemin werden behaald. De feest-commissie hier ter stede b. v. had gemeend hen in hun pogen niet te moeten steunen, de studenten-vereeniging «Pro Patria", zag door de I Paaschvacantie nagenoeg al hare leden zich naar elders begeven, zoodat de president het niet der moeite waardig had gekeurd haar op het concours te vertegenwoordigen. De dd. schutterij had zich niet door eene commissie uit de officieren doen vertegenwoordigen, niettegenstaande hiertoe aangezocht; maar dank zij de krachtige wijze waardoor de commissie in de eerste plaats gesteund was door den kommandant van bet garnizoen, den kolonel vob VVrangel auf Lindenberg, het corps officieren -en vele belangstellenden, was het der commissie toch mogen gelukken het ontworpen plan ten uit voer te brengen. En de uitkomst had bewezen op welke verblijdende wijze zij daarin was geslaagd. Een tiental smaakvolle prijzen was bijeengebragt I en in de aangenaamste stemming was er dien morgen op werkelijk ver dienstelijke wijze om gestreden. Onder het klinken van fanfares ging hij daarna over tot de uitreiking si der prijzen, daarbij ieder in het bijzonder een hartelijk woord toesprekende. De kolonel von Wrangel auf Lindenberg reikte daarbij aan de vijf prijs winnaars uit het garnizoen met een korte toespraak aan ieder, den verwor- ven prijs uit.' Hij wees er op, wat oefening vermag, hoe bij hun ieder in bet bijzonder dankbaar was voor de flinke wijze, waarop zij de eer van I hun corps hadden weten te handhaven, drukte zijne verwachting uit dat, mogt in tijd van nood land en koning hunne diensten roepenzij met even juist oogmet even vaste hand den vijand zouden weten te kceren en sprak ten slotte den wensch uit dal nimmer een hunner in tijd van vrede van deze, boven velen gebleken, meerdere geoefendheid zoude misbruik maken. Vrolijke en luide bijval volgde op deze woorden en nog langen lijd bleef meu op deze wijze in de beste stemming bijeen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende te week dagelijks 109 tot 133 volwassen personen en 52 tot 62 kinderen. Door de commissie van beoordeeling voor de tentoonstelling van voort brengselen van tuinbouw, die thans in hel Park te Amsterdam gehouden wordt, is o. a. toegekend eene zilveren medaille aan. het Pomologisch ge nootschap te Boskoop, voor eene verzameling coniferen in 12 soorten; eene zilveren medaille aan de hit. Valk en O., te Lochem, voor eene verzameling planten-stokken en planteu-etiquelten, en eene bronzen medaille (ter be- schikking der commissie) aan den acclimatalietuin van wijlen jhr. von Sie- bdd, te Leiden. Bij den boekhandelaar D. B. Centen, te Amsterdam, ziet het licht de feestrede, door dr. E. Lauriflard in de Nieuwe kerk aldaar uitgesproken op 1 April II. Naar aanleiding van 2 Kon. VII: 9bbeschouwde de gevierde spreker dien dag als //een dag van goede boodschap". Het is een flink woord, zoowel uit een vaderlandsch als uit een godsdienstig oogpunt, dat velen nu nog met genoegen zullen lezen. -—Te Haarlem is thans eene afdeeling der vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Ilandwerksnijverheid opgerigt, die reeds 27 leden telt. Be Tijd deelt mede dat de Nederlandsche gezant bij het Italiaansche hof op last zijner regering zich hij het Vaiicaan heeft aangemeld om zijne opwachting bij Z.' 11. den Paus te maken. Hij werd afgewezen. Te Uithoorn zijn de feestelijkheden op 1 April mede niet zonder stoor nis afgeloopen. Een der ingezetenen, die, schoon r. kath., de vlag liet wapperen en des avonds eenige verlichting ontstakmoest het jammerlijk misgelden. Eenige leden van den oplogt, die den burgemeester eene sere nade hadden gebragtwerden bij hunne terugkomst door de belhamels aan gevallen en zoo mishandelddat er ernstige verwondingen zijn toegebragt. Door het Huisgezin wordt betreffende de te Brielle gehouden feestvie ring het volgende getuigenis afgelegd: «Niels hatelijks hebben wij in den Briel vernomen. Integendeel,* wij komen er rondborstig voor uit: aan de festiviteit van den Briel brengen wij hulde, omdat er opregte en geestdrif tige hulde werd gebragt aan onzen beminden vorst en dewijl de bevolking aldaar geloond heeft door hare welwillendheid ten opzigté" der katholieken, dat zij de eendragt tusschen de zonen van hetzelfde vaderland weet op prijs te stellen. Wij zijn er getuigen van geweest, hoe 'savonds verschillende volksscharen zich voor de pastorie verdrongen en herhaaldelijk een «leve de pastoor van den Briel! leven de katholieken van den Briel! leven de katho lieken van Nederland!" deden wcèrklinken. Wij geven deze getuigenis te liever, omdat velen met ons den afloop van het feest met bezorgdheid lege- moet zagen. Te Amsterdam is eene oproeping aangeplakt, uitgaande van «een vol bloed Nederlander", waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd Z. M. den koning bij zijne komst in de hoofdstad niet te vergasten op «die Wacht am Rhein". daar wij onze volksliederen in overvloed bezitten, zoo als het Wien Neêrlandsch bloed, het Wilhelmus, O God verlaat mijn Neerland niet, het Vlaggelied, Wij leven vrjj en 't Blijft Oranje. «Die Wacht am Rhein", zegt hij, moge weder hare grenzen bewaken; de onzen hebben het niet noodig. -- De heer J. Grimm, administrateur van den vorst van Hohenzollern schrijft nog, behalve de bekende bijzonderheden omtrent het gebeurde te 's Heerenberg op 1 April, aan het Bl>l. het volgende: De burgemeester van Hugenpoth had goedgevonden zich op 1 April uit het stadje te verwijderen en had in zijn plaats den wethouder Bossmann gesteld. Tot dezen begaf ik mij tegen 9 uren savonds, om hem over te halen de stormklok te laten luiden en te beproeven of er niet zoovele mannen bijeen te brengen waren, dat men ile schelmen uit het stadje kon jagen. Wel kwamen eenige man nen voor het stadhuis bijeen en verklaarden zich bereid te helpen, maar toen men hen tegen de belhamels aanvoerde, lieten zij hun aanvoerder in den steek en het eenige gevolg was dat ik, ofschoon zelf katholiek, met een pak slaag op het kasteel terugkwam. Nadat bet gepeupel nog voor het huis van den pastoor driemaal een daverend hoerah! geroepen en een kerklied gezongen had, verliet het onder getier en tumult omstreeks mid dernacht de stad. De heer Grimm heeft eene aanklagt ingediend bij de. Pruissische autoriteiten. - Men meldt uit Leeuwarden: De pokziekte blijft bjj voortduring nog in deze provincie heerschen. De alhier gevestigde commissie voor het christelijk schoolonderwijs heeft aan de Druifstreek alhier voor ƒ12533 een huis c. a. aangekocht, het welk, naar men verneemt, tot een schoolgebouw zal worden ingerigt. De prys der boter aan den waag alhier was: 1« soort ƒ56, 2e soort/ 51. 's GRAVENHAGE, 6 April. Door Z. M. zijn de heeren F. van Braam Morris, Controleur 1« kl. bij hel binnenlandsch bestuur in het gouvernement van Celebes en onderhoorig- heden, en C. W. A. Kloër, burger opnemer bij de statistieke opname van Zuid-Celebes. benoemd tol ridder 4e kl. van de Militaire Willems-orde, tot belooning van hunne daden en hun gedrag bij gelegenheid van den vijandelijken aanslag op het gouvernemenls-etablissement te Bikeroe (afdeeling Oosterdis tricten van Celebes en onderhoorighedeu) in den ochtend van den 24"cn November 1871. De heer J. B. Oosteweeghelhoofdschout te Weltevreden, is benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. 51. heeft goedgevonden aan den adjunct-commies bij het topogra- phisch bureau J. 51. Kierdorff, met 1 Julij aanst.eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen, en te benoemen, bij hql topographisch bureau, tot commies, technisch opzigter, den adjunct-commies C. A. Eckstein en tot 1«> klerk den leerling J. A. Haaring. De luitt. ter zee 2C kl. A. de Bruyne en W. J. van Hoogenhuyze, uit 0. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft heden middag ten 12 ure den voorzitter en dé leden van de eerste kamervoor zoover deze in de residentie aanwezig zijn ten gehoore ontvangen. Naar men verneemt zal de president van de eerste kamer, mr. E. J. A. graaf van Bylandt, aanstaanden Dingsdag den leden dier kamer een diner aanbieden. Ook de substituut-officier van justitie bij de arr. regtbank alhier, jhr. m'. de Jonge, (bij ongesteldheid van den officier, jhr. mr. W. 51. de Brauw) heeft zich. vergezeld van den waarnemenden griffier bij de instructie in straf zaken nir. Pape. reeds Dingsdag jl. des avonds ten 6'ure naar Loosduinen begeven, ten einde aldaar aan het gemeentehuis eenige personen te hooren over het aldaar gebeurde op I April jl. In de eerste plaats was dit het geval met den heer burgemeester Waldeckwiens verhoor zeker meer dan een uur heeft geduurd. De heer subst.-olf. keerde eerst des middernachts naar de residentie terug. Van de verklaringen der gehoorde personen moet, naar men verneemt, proces-verbaal zijn opgemaakt, dat aan de hoo- gere autoriteiten is opgezonden. Gisteren zijn geëxamineerd voor de acte van hulponderwijzer 19 can- didaten. Afgewezen zijn 10; toegelaten 9, de heeren: J. C. Brandt, J. van Dobbelen, F. J. Dun. W. van 't Hofï', A. Holla, C. Spruit, A. van der Velde, G. van der Wolf en G. van Wijngaarden. Ter gelegenheid van de feestviering van 1 April werd eergisteren avond aan de weeskinderen der hervormde gemeente alhier eene aangename ver rassing bereid. De heer L. A. J. Kroon heeft de jeugdige bewoners van het geheele gesticht doen onthalen op krenlebrood en chocolade. In de werkplaats van den heer S. in de Westerbaenstraat, ontstond lieden morgen brand, die echter spoedig gebluscht werd.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5