COURANT. 187'i. ZATURDAG 6 APRIL. N 82. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.J'rcuco p.p. f 3.5Ü «iet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer ƒ3.50 'ijaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertcutiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DuitschlamlOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Adverteutiën te Hamburg, LubeckFrankfurt a. Al.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, Wecnen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne geloofd door de Leidsche serg. der inf., met 43 p. loofd door de verceniging der int., met 43 p.4' pr. LEIDEN, 5 April. De schietwedstrijd, die, naar aanleiding van de April-feestendoor eene commissie van scherpschutters hier ter stede is georganiseerd, had heden voormiddag, onder begunstiging van goed weder, plaats in de duinen van Katwjjk. (De schietbaan aan den Singel mag sedert eenigen tijd niet worden gebruikt, daar eenige maanden geleden, waarschijnlijk doorliet ricochelereneen kogel over den kogelvanger is licengevlogen en in de nabijheid van eenige huisjes neergevallen is.) lieden morgen om half acht ure traden 50 deelnemers aan den wedsirijd, uit het garnizoen, de schut terij de studenten- en burger- scherpschutters-vereenigingen voor de hoofd wacht aan en begaven zich daarna onder muziek met een met vlasgen en oranjewimpels versierde stoomboot naar de schietbaan te Katwijk, liet ter rein aldaar was ook feestelijk en gezellig ir.gerigt en omslreeks 12 ure was de strijd heslist, waarvan de uitslag was als volgl Op 200 pas afslands: le prijs, 2 lampen, uitgeloofd door de leden der commissie, behaald door J. Rollandet, lid van de sludenten-vcreeniging "Pro Palria", met 40 punten2e pr.2 wjjnkaraflen met zilver gemonteerduit- scherpschutters-vereeniging, door D. La Feber, 3e pr.inktkoker met. zilver gemonteerd, uitge- /'Kennis en Genoegen", door D. Bisschop, serg. 2 bronzen beelden, uitgeloofd door ceil belang- sieliende, door VV. P. Mulié, serg. der Leidsche scherpschuttcrs-vereeniging, met 42 p.; 5' pr., een pracht-exemplaar van "Neerland's roem" door Hofdijk uitgeloofd door D. Noothoven van Goor, door A. de Goede, serg. der inf., met 42 p.; 6' pr.een sigarenkist, bois antique, aangekocht uit de gecon tribueerde gelden, door L. L. Mond, 1' luit. der inf., met 41 p., 7' pr., gemonteerd bierglas, aangekocht uit de gecontribueerde gelden, door W. F. U. Mac Lean, serg.-maj. der dd. schutterij, met 41 p.; 8e pr., een photo- grafie-albumuitgeloofd door een belangstellende, door L. C. van der Klugt, serg. der dd. schutterij, met41 p.; 9e pr.eene collectie photographifen naar tafereelen uit den Spaanschen tijd, uitgeloofd door een belangstellende, door G. ten Sande, serg. der Leidsche scherpschutlers-vereeniging, niet 40 p.; ifl" pr,, een kist sigaren, uitgeloofd door een belangstellende, door P. de Wilde, serg. der inf., met 40 p. Heden avond zal in de stads-gchoorzaal, door den president der commis sie, den heer W. P. J. van der Chijs, de plegtige uitreiking der prijzen plaats hebben. Naar wij vernemen is de Leidsche Zaïigverecniging voornemens op 23 en 24 Mei aanst. weder een groot muziekfeest te geven in de Hoogland- sclie kerk. Het programma daarvan moet weder met zorg zijn gekozen; behalve het oratorium Samson, van Handelkomen daarop verschillende met roem bekende loonwerken voor. Ook vernemen wij dat bh. commissa rissen voor dit muziekfeest voornemens zijn, in het belang van het publiek eh ook van vreemdelingen, te bepalen dat niet meer dan 10 plaatsbewijzen dooréén persoon zullen kunnen genomen worden, en dat die plaatsbewijzen reeds verkrijgbaar zullen worden gesteld op 18 April aanst. bij de boek bandelaren Schreuder en van Baak en P. Engels alhier. Op dien dag zon bij genoemde lieeren gelegenheid zijn op eene lijst te teekenenen na afloop daarvan terstond eene loling plaats hebben oiuler de inteekenaren, om de rangorde te bepalennaar welke zij onmiddellijk in de gelegenheid zullen gesteld worden hunne plaatsen te bespreken. Den kinderen der openbare bewaarscholen alhier werd gisteren, naar aanleiding van het Maandag gevierde herinneringsfeest, eene feestelijke ure bereid. Bij het zingen van een toepasselijk versje en het ontvangen van eenige versnapering, was het jeugdige volkje niet weinig vrolijk. Bij de op 4 April jl. in het 13' district van Rijnland (hoofdplaats Lei derdorp) plaats gehad hebbende verkiezing van een hoofdingeland-plaatsver vanger zijn 288 geldige billelten ingeleverd, waarvan 179 stemmen verkregen werden door den Heer Klaas van der Lee te Koudekerk, die alzoo is geko- z,m De stemgeregligden hebben ditmaal weinig belangstelling aan den dag 8e,6Sd, daar in hel district 1G93 slemmen hadden kunnen zijn uilgcbragt. Naar men verneemt zijn ihans alle bezwaren in verband met de cx- Ploitatie van het station, tusschen de Keulen—Mindener en Staatsspoorweg maatschappij, na langdurige onderhandelingen opgelost en is de overeen komst, thans ook door de directie der exploitatie-maatschappij onderleekend definitiel tot stand gekomen. Van Delfshaven is gevankelijk naar Rotterdam overgebragt een per soon, die eene vrouw, waarmede hij in twist geraakte, na haar eerst eenige klappen te hebben toegedeeld, eene groote hoeveelheid peper in de oogen heelt geworpen, waardoor zij van haar gezigt beroofd werd. Bij gelegenheid van de feestviering te Brielle werd tijdens het déjeuner- dinatoire het volgend telegram van Z. K. II. prins Hendrik ontvangen: »Uit den grond van mijn hart in gedachten met u feestvierende op dezen heugelijken dag, roep ik: Leve de koning! Leve Nederland!" Te Amsterdam is door het gemeentebestuur aan de personen, die voor het feest van 1 April ecrepoorlen enz. hadden opgcrigt, vergunning verleend die te laten staan tot na den dag dat Z. M. de koning uil de hoofdstad zal zijn vertrokken. Op den 3de[1 April had te Vianen mede een gecoslumeerde oplogt plaats. Die optogt, die voor het grootste deel te paard was en de voor naamste hoofden van den geuzentijd voorstelde, was prachtig, even als eene schuit, die door twee paarden getrokken werd en hel schip van Lumey moest voorstellen, liet muziekcorps van hel garnizoen van Gorinchem bege leidde den stoet; des avonds werd de dag besloten met een vuurwerk. Jammer was het, dat de muziektent instortte en daarbjj eeue vrouw ge wond werd. Bij een paar ingezetenen, die niet vlagden, werden de glazen stuk geslagen. Naar men uit Nijkerk meldt werd daar de feestviering op 1 April gekenmerkt door ongeregeldheden, veroorzaakt door het niet vlaggen van katholieken. Bij verschillende hunner, ook hij den pastoor, werden de ruiten ingeslagen. Des avonds werden deze baldadigheden herhaald, niet tegenstaande zij aan den geuiten wensch hadden voldaan. Op 2 April werd de orde niet gestoord, waartoe bijdroegde komst van een detachement artillerie uit Amersfoort, De Zutph. Cour. deelt het volgende mede betredende de ongeregeld heden, die op 1 April te 's llcerenberg zijn voorgevallen. Hoewel erom bij zondere redenen niet bepaald feest te 's Heerenberg zon worden gevierd zoo had toch eene commissie, met den burgemeester van Bergh tot voor zitter, die evenwel laterals lid van die commissie bedankte, hetwenscheüjk geacht, de kinderen der verschillende scholen in het lokaal de Vereeniging op het een en ander te onthalen. Een groot aantal schoolkinderen maakte van die uitnoodiging gebruik en was met de ouders en de commissie op het bepaalde uur ('snaai 5 uur) vrolijk bijeen, toen de alarmklok werd geluid en het bleek dat een groot aantal vreemdelingen me! slokken, som migen (Pruissische militairen) met sabels gewapend, de inwoners wilden dwingen de vlaggen in le halen en ieder, die oranjelint droeg, dit met ge weld af te rukken. Reeds waren zij lot feitelijkheden overgegaan, hadden een heer en dame aangegrepen, den veldwachter en een beambte van het gemeentehuis, die zich tusschenbeiden wierpen, zwaar verwond, en maakten zich nu gereed om, onder het geroep van "Oranje in de geut" weg met de Geuzen" het feestlokaal te bestormen. De verwarring op dit berigt. ouder de kinderen vooral, was onbeschrijflijk en hoe noode uien daartoe ook over ging. zoo begreep de commissie toch dat men zich tegenover de overmagt niet kon en ook niet moest verzetten, maar de kinderenontdaan van hunne oranjekleuren, in veiligheid moeslen worden gebragt. Het gebouw werd dan ook door de commissie en de kinderen rmt hunne ouders vlugtende ver laten, de vlaggen werden ingehaald, de oranjekleuren verwijderd en mogt men nu hopen en verwachtendat de oproerige bende nu tevreden zou zijn en aftrekken. Men scheen echter met eene georganiseerde, algesproken zaak te doen te. hebben; want, toen tegen den avond eenige heeren en dames zich wederom in het voornoemde lokaal hadden vereenigd, werden op het onverwachts alle ruiten ingeslagen en trok de bende wederom onder hetgè- roep: "Dood aan de geuzen" "Oranje in de geul" en het zingen van de "Wacht am Rhein" de stralen door, overal ruiten ingooijende, totdat zij naar Emme rik afdwaaldenwaar de policie van de zaak in kennis was gesteld. Naar men verder verneemt zijn de regerings-president uit Dusseldorp en de landraad uit Wezel te Emmerik geweest om de zaak te onderzoeken.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1