begeleiding van orkest en orgel ten gehoore gebragt waren 2 verzen van Ps. 98, eene muzikale compositie van den heer Bastiaans, sprak de heer Brons- i veld een slotwoord. Hij bragl zijnen wannen dank aan de sprekers, aan liet koor, uil verschillende Haarlemsche zangvereenigingen zamengesteld aan de leden van Euterpe, die in het orkest hadden medegewerkt, aan den heer Bastiaans, en ook aan den heer Allan, onder wiens leiding de weezen hadden gezongen. Hij eindigde met de aanwezigen uit te noodigen tot het zingen van twee coupletten van het Nederlandsche volkslied. De feestvie ring werd besloten met het Hallelujah uit den Messias van Handel voor koor, orkest en orgel. Te Amsterdam zijn Maandag 11. in het Binnengasthuis gebragt: een manspersoon, die zich zelf aan den hals verwond had; een persoon, die door een pistoolschot was verwond geraakt, en een man, die neer is ge vallen en een hoofdwonde had bekomen; alsmede een onbekend meisje, dat reeds was overleden. In het policie-bnreau was het getal van hen die er den nacht hebben doorgebragt nooit zoo klein geweest als in den nacht volgende op den feestdag. Te Moordrecht heeft Zondag morgen een vrij hevige brand gewoed. Hij ontstond in de woning van den zadelmaker en slijter van Diest. Binnen korten tijd sloegen de vlammen van alle kanten uit, aangewakkerd door geestrijke dranken en verschillende brandbare stollen. Men heeft den brand gelukkig tot het aangetaste perceel kunnen beperken. Van den inboedel en andere goederen is veel vernield. Bij het dep. van koloniën zijn over den slaat van zaken ter Kuste van Guinea berigten ingekomen, loopende tot den 21<,n dezer. Gaven vroegere depêches van den waarncmenden gouverneur de verwachting te kennen, dat zich tc Elmina meer en meer de gezindheid zou openbarenom in hel wel begrepen belang der bevolking zich van verzet tegen den afstand der Ned. bezittingen aan Engeland te onthouden, uit de laatste tijdingen blijkt, dat een aanzienlijk gedeelte der bevolking te Elmina zoodanige gezindheid ern stig heeft aan den dag gelegd tegenover degenen, die door allerhande midde len de overdragt zoeken te bemoeijelijken en tegen te werken. Den 24*i") en 25sl'n Febr. li. is het tusschen de verschillende kwartieren tot eene openlijke verklaring en afscheiding gekomen. In de op die dagen door de Tapoeijers, vrijburgers en een vijftal negerkwarlieren gehouden be raadslagingen is, op voorstel en raad van eenige der voornaamste Tapoeijers en negergrootenbesloten, «bij het verwisselen der vlag zich rustig en bedaard te houden, en geene pogingen te wagen om zich legen de blanken te verzetten." Na langdurige palabber, waarbij nog een hevige woorden strijd tusschen den Ashantijnschcn grootvaandrig Atjempon en de voornaam st en onder de Tapoeijers, bij monde van den heer G. E. Eminsang, plaats vond, heeft bovengemeld gedeelte der bevolking, dat verreweg de meerder heid in Elmina vormt, besloten, den koning Kobbena Edjon niet langer als zoodanig te erkennenvoornamelijk omdat hij aan inblazingên en op- ruijing van Atjempon gehoor gaf. Tot zijnen aanhang behooren slechts een drietal kwartieren en de te Elmina aanwezige Ashantijnen. Twee kwartie ren van dit drietal waren echter weifelend. In de plaats van den koning zijn, door het vrijburgerskwartier en de groote meerderheid der overige kwartieren, de grootvaandrig Kobbena Eminsang (oom van den heer G. E. Eminsang) en de burgemeester M. Marman Smith tot opperhoofden gekozen en aangewezen als de personen, die met de regeling en leiding der palabbers belast zijn. Tevens is gehoorzaamheid aan koning Kobbena Edjon verboden. Op den 28,lt" Februarij jl. kwamen de hoofden der voor de vredelievende overdragt gestemde negerkwarlieren. en de voornaamsten der vrijburgers, i met hunne nieuw gekozen opperhoofden Kobbena Eminsang en M. Marman Smith den gouverneur officiële medcdccling doen van de verandering in den stand van zaken en de gezindheid der bevolking. Door de welgezinde partij daartoe gedwongen, hebben al de te Elmina aanwezige Ashantijnen den zoogenaamden tuin moeten ontruimen en zich over den Benjan moeten terug trekken. Wat Atjempon betreft, zelfs wanneer hij buiten Elmina verblijf hield, zou hij niet minder schadeloos kunnen zijn dan nu, daar hij thans geheel door het welwillende gedeelte der Elminezen bedwongeu wordt. Nu hij zoo veel tegenstand van de bevolking zelve ontmoet en iedere reden tot zijn langer verblijf te Elmina vervallen is, zal hij. naar verwacht wordt, spoedig weder naar zijn land terugkeeren; vooral daar de administrator van Cape Coast, op de uitnoodiging van den gouverneur te Elmina, hem openlijk en officiël heeft doen te kennen geven, dat thans de weg voor hem open is, en hem Ëngelschc bescherming op zijnen terugtogt naar Ashantijn zal wor den verleend. In eene op den 28,1<'I, Februarij gehouden vergadering heeft de gouverneur overigens de verklaring afgelegd «dat hij niet wil dat de Elminezen legen elkander vechten." 's GR A V EN H AGE. 4 April. Door Z. M. is aan den heer mr. Ph. van den Broccke, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als rjjks-advccaat in Zeeland. Z. M. heeft dien heer alsmede den heer mr. S. M. S. Modderman, rijks-advocaat in Gro ningen benoemd tot ridders der orde van Nederl. Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. B. Tetar van Elven, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Isabella la Catholica van Spanje. Door Z. M. is geagrecerd de opklimming van den eersten kapittel ridder der Duitsche orde, Balye van Utrecht, F. M. baron van der üuyn, tot jongsten commandeur der orde, en de admissie van G. F. W. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenheim, oudste riddcr-expectant der Duitsche orde, Balye van Utrecht, als tweede kapittel-ridder der orde. Tot procureur bij de arrond.-reglbank tc Appingedam is benoemd de hetr m'. J. Lobman Janssonius, advocaat te Usquert. De luit. ter zee le kl. J. Tromp en C. L. van Woelderen. uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde commies 3e kl. C. C. Yrendenberg op het spoorweg-postkan- toor Amsterdam—Emmerik—Bentheim: de commies 3e kl. P. F. Freudenberg ten postkantore te Nijmegen; de commies 3e kl. J. A. J. van der Schaaff ten postkantore te Zwolle; de surnumerair II. C. de Marrée ten postkantore te Zierikzee; de surnumerair H. J. Grevrn ten postkantore le Gouda. Z. M. de koning vertrekt aanstaanden Dingsdag den 9d,n dezer per extra-trein des middags ten 1.35 ure met het Ilollandsch spoor naar Amster dam, om aldaar tot den 15den April le verblijven. Z. K. H. de prins van Oranje heeft den afgeloopen nacht minder rus- tig doorgebragt dan den vorïgen. Men verzekert dat de prins aan rhuma- tische koortsen lijdende is. Z. K. H. prins Frederik wordt heden avond ten 8 ure uit Neuwicd in deze residentie terugverwacht. Van de feestvieringen in de residentie ter herinnering aan de grond legging onzer vrijheid, is de muziekale feestuitvoering, gisteren avond in den kon. schouwburg ten voordeele van de algemeene armen van 's Graven- hage gegeven, het best geslaagd. HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. prins Alexander, met een talrijk gevolg, vereerden deze uitvoering met hunne tegenwoordigheid, liet toonecl was in een tuin herschapen en op de meest smaakvolle wijze versierd. De zaal was buitengewoon bezet. De uitgevoerde stukken bestonden uit; 1. Feest-cantate (17 November 1869), woorden van N. Beets, muziek van VV. F. G. Nicolaï; 2. Ilollandsch lied; «God zal met ons en Holland zijn" uit Op: 38, woorden van N. Beets, muziek van J. J. Verhulst, en 3. Feestcantate (17 November 1863), woor den van C. G. Wilhuys, muziek van J. II. Lubeck. De uitvoering vond plaats onder directie van den heer W. F. G. Nicolaï, met medewerking van mevr. S. OfFermans van llove, hof-zangeres van II. M. de koningin (sopraan), mej. J. K. (alt), de hceren Louis Roothaan (tenor), W. Deckers Wz. (bary- ton) en Th. Jeltes (bas). Het koor was zamengesteld uit ruim 200 dames en heeren, dilettanten uit de residentie. Allen verdienen den mecsten lof voor hunne deelneming en medewerking, waardoor de uitvoering naar wenseh is geslaagd. Inzonderheid komt den heer Nicolaï bijzondere dank toe voor de uitnemende leiding der uitvoering, waaraan hij zooveel zorgen ijver heeft besteedvooralals men in aanmerking neemt den zeer gerin gen tijd, dien deze toonkunstenaar te zijner beschikking had om het gan- sche concert te organiseren. Zoo de solo's over het algemeen zeer voldeden, was ontegenzeggelijk mevr. Offermans van Hove de heldin van den avond, die door haren smeltenden zang, hare zoetvloeijende voordragt en gevoel volle dictie hel talrijk gehoor meermalen in verrukking bragt. - Te Loosduinen heeft de feestviering op 1 April aanleiding gegeven tot onrustige tooneelen. Door vier ingezetenen dier gemeente, de hh. J. D. Car rière, A. de Lange, J. van Alkemade en B. van der Gaag Andz.. wordt daaromtrent in het Vad. medegedeeld, dat eenige jongelieden het denkbeeld hadden opgeval, om, met oranje versierd, een optogt te houden, eenige vaderlandsche liederen te zingen en tevens een serenade te brengen aan - eenige aanzienlijke ingezetenen, die ruimschoots voor genoemd doel hadden bijgedragen. Hiertoe werd hun echter door den burgemeester de vergunning geweigerd, waarop zij zich tot een «hooggeplaatst persoon in de residentie" moeten gewend hebben, die hun de verzekering zou gegeven hebben, dat, zoo de rust te Loosduinen nog nooit was verstoord, er geen reden bestond waarom zij hun plan niet zouden mogen uitvoerenen dat hiertegen dns geen bezwaar bestondmits zij van hun kant geen aanleiding gaven tol krenking van andersdenkenden. Er was toen bepaald dat er geen sterke drank mogt gebruikt worden, en dat hij die iets deed of zeide dat anders denkenden kon kwetsen, uit den trein verwijderd zou worden. Toen me» nuna de feestviering in de kerk en eenige andere handelingen tot de» dag betrekkelijktot het houden van den optogt zou overgaanmoet de burgemeester aan een paar ingezetenen te paard, die zich naar het kerk gebouw begaven, om zich aan het hoofd van den stoet te stellen, in naam des konings, verboden hebben, den optogt te houden. Toen de kerkgangers zich daarop dorpwaarls begaven, moeten zij, ter plaatse waar de kerkelijke grond aan den gemeentegrond grenst, in tegenwoordigheid des burgemeesters en diens zoon door de politiemagt met sabel- en stokslagen en door R. C. burgers met messteken zijn begroet en eenige oranjevaandels hun ontnomen zijn. Een der feestvierenden werd ernstig, anderen ligt gewond. Door de» burgemeester werd hierop de hulp van de militaire magt ingeroepen, die echter niet noodig was. Volgens het D. v. 's Gr. was eergisteren avond op nieuw militaire magt naar Loosduinen vertrokken. De bleekersknccht uit Leiden, die in de vorige week voor het pro*. geregtshof in Zuidholland teregt stondbeschuldigd van diefstal van een portemonnaie met ƒ24, zijn kameraad toebehoorende, en diefstal van een zilveren horologie, is bij arrest van hel hof van heden schuldig verklaart aan het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van goed en geldhem ter bewaring gesteld om terug te gevenalsmede diefstal hij nacht in een bewoond huis, en veroordeeld tot correctionele gevangenisstraf van 5 jaren en eene geldboete van 12.50 De arrond.-regtbank alhier heeft heden de handige vrouw, die een heer in het Ilaagsche Bosch zijn portemonnaie met geld ontstalschuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot één jaar gevangenisslraf. Gisteren zijn alhier aangevangen de voorjaars-examina, ter verkrijging van aden voor het lager onderwijs. Geëxamineerd zijn- voor het Fransck 12 candidaten; 7 daarvan zijn afgewezen; toegelaten zijn 5, de hh. W.Cra- mer, P. van der Ent, A. de Keizer, W. J. A. Kruijer en F. E. Luitjes. BUHKM,AM>SI:HL: liiiiiiuo. belgie. Hel Joirn. de la Snc. Agricolv dn Drab. brengt hulde aan de krach-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2