LE1DSC11E COURANT. 1872. N 8!. VRIJDAG 5 APRIL STADS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer l '2.50 'tjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DohschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lnbeck, Frankfort a. Al,, Berlijn, Leipzig, Dresden, Brestan, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gnicn art. 92 der wet van den 19dM Augustus 1SG1, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op (Ie missive van den Generaal-MajoorMilitie-Commissaris in het 3llc dis triet der provincie Zuidholland; Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in eeu der vertrekken v an liet Raadhuis, op Maandag den 8>ttn en Woens dag den lO^e* April 1872, op eerstgemclden dag des vooririiddags te half tien, tot het doen iaa uit«prual( omtrent »!le i» de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des middags tc twaalf uren, tot liet doen va» uitspraak omtrent ken, die als plaatsver vanger of nauiinerwioelnar verlangen op te treileu 5 voorts, dat Uit liet opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van lieden af, ter Secretarie dezer gemeente, tan des vooriniddags tien tot des namiddags drie uren, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden orden rermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie ie ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den koning, niet dan in bijzondere gevallen, het steilen van een plaatsvervanger kan »oiden vergund. Eludclijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omlrenl wicn de Militieraad in zijne eerste zitting roert» uils|iraalt lieeï't gcdnnn IIKT in de twceilc zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger «f een nuniinerverniisselaar mogt villen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, blltiEN, 30 Maart 1872. Y. BRANDELER, Burgemeester. K. KIST, Secretaris. JAST EST VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die lich voor het aanstaande saizoen 1872/3 in het bezit wenschen te zien tan Jagt- of Vlschacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zij behoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den I5'len April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade? lijk gedierte, het visscheu als het waler met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Maart 1872. v. d. BRANDELER. DIN N EN LA NIJSCH E DE It IGTEN. LEIDEN, 4 April. In ons voorlaatste nommer deelden wij medevolgens Sempervirens dal het bestuur der Holl. maatschappij van landbouw, aid. Leiden, besloten bad iu Augustus eene tentoonstelling van bloemen enz. te houden in de zaal der soeieteit Musis Sacrum. Naar ons van goeder band wordt medegedeeld is dit berigt onjuist, en is in de gisteren avond gehouden vergadering van ledeu besloten zich met den eigenaar van het kotTijhuis Zomerzorg in betrek king te stellen, ten einde aldaar die tentoonstelling te houden. De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen gemagtigd aan de Israëlitische militairen verlof te verleenen van 19 April a. s. tot 3 Mei daar aanvolgende, ten einde het Paaschfeest ten hunnent te vieren. Onder de berigten omtrent de feestviering van 1 April, die bijna weral met geestdrift plaats bad, worden echLer ook eenige wanklanken geboord; op enkele plaatsen heeft die dag tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Te Amersfoort werden bij katholieken, die gevlagd of geïllumi neerd hadden, de glazen ingeworpen; een detachement artillerie moest uit rokken om dat werk te sluiten. Te IJssclstein hadden vechtpartijen plaats hisschen hen die de Oranje kleur droegen en anderen die het niet droegen, "ok werden op twee plaatsen glazen ingeworpen; alle volksoploglen en romenscliolingen van meer dan 5 personen werden door den burgemeester verboden en patrouilles doorkruisten de straten. Te 's Heerenbcrg heeft een groot aantal personen, uit Emmerik gekomen, bet Oranje afgerukt en hier en daar glazen ingeslagen. Te Ooslerhout begonnen des avonds eenige kwaadwilligen zich te vereenigen in en voor een koffijhuis, men komman deerde drank, maakte woest gelier, zong het geuzenlied op eene tergende .wijze, en ontzag zich zelfs niet het een en ander te vernielen. Buiten ging het niet veel rustiger toe, een groole menigte was daar verzameld, welke de kreten van; //Weg met de liberalen! Weg met de magons! Weg met de Geuzen! Leve de Paus! Leven de katholieken!" aanhief; de glazen werden met steenen ingesmeten, de voor Oranje meest vernederende liederen gezon gen. De policie mogt er in slagen de volkshoop uit elkander te doen gaan. Te Nijmegenwaar de wet houdende verbod van zamenscholingen en aanheffen van liederen nog van kracht is, vertoonde natuurlijk het feest weinig opgewektheid. Enkele woningen, waren schitterend verlicht. Op 31 Maart liepen aldaar velen met ^strikken van zwart en wit lint, in tegen stelling van Oranje-kokardes. Op 1 April was dit aantal nog slechts gering, daar men de opmerking had gemaakt dat het de kleuren der Pruissische vlag en ook die der vrijmetselaarsloge waren. Te Maastricht wapperden slechts enkele vlaggen; het trok de aandacht dat ook van het raadhuis geen vlag was uitgestoken. Te Venlo werden enkele personen, die de Oranje kleur droegenuitgejouwd of soms met steenen geworpen. Te Haarlem had gisteren in de Groote Kerk de door eene commissie uit den kerkeraad der Ned. herv. gemeente ontworpen feestviering, ter ge dachtenis van Nederlands verlossing van deSpaanschc overheersching, plaats. De O. C. deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede: Naeenprae- ludium voor orgel van den heer Bastiaans en eene feestouverture op het prachtige koraal //ein fester Burg ist unser Gott" van Olto Nicolaï, voor orgel en bazuinen gearrangeerd door den heer Bastiaans, werd door d'. A. W. Bronsveld een openings-woord gesproken. Hij heette de aanwezigen, eene buitengewoon talrijke schaar, welkom, en wees kortelijk op de rede nen, waarom aan dit feest inzonderheid eene kerkelijke, eene godsdienstige wijding behoorde gegeven te worden. Nadat een koor van 200 personen, onder begeleiding van liet orgelvs. 2 en 6 van n°. 259 der Evang. Gezan gen had uitgevoerd, trad de heer J. J. L. ten Kale als eerste spreker op. Hij wees, zinspelende op eene bekende plaats uit Ezccliiels profetie, op het feit der inneming van den Bricl als op het eerste tecken van leven, dat in de doodsbeenderen werd bespeurd. De geschiedenis van Nederlandgelijk die der menschheid in liet algemeen, biedt telkens wcêr het schouwspel van zulk een herleven na schijnbaren dood. De spreker stelde zich ten doel in dat herleven, in onze geschiedenis van vóór driehonderd jarenin het feit der inneming van den Briel den vinger Gods te doen opmerken. Zijne wel sprekende rede besloot hij met een gedicht, waarin hij de denkbeelden, reeds door hem aangegeven, in nog aangrijpender vorm, en op wegslepende wijze voordroeg. Toen hij geëindigd had, werden zijne hoorders'nog onder den indruk van het gesproken woord, aangenaam verrast door een twee stemmig gezang van de weezen der Ned. herv. gemeente, die op eene melodie van Fastré in drie coupletten een feestlied uitvoerden. Na hun ge zang en na de daarop volgende uitvoering van vs. 1 en 3 van n". 241 der Evang. Gezangen, trad als tweede spreker dr. L. R. Beynen, van 's Graven- hage, op. Door hem werd herinnerd, dat onze vaderen niet alleen voor dc staalkundige vrijheid, maar vooral niet minder voor die van geloof en ge weten gestreden hebben. Hij deed uitkomen de beteekenis van het marte laarschap. dat zij 40 jaren lang hadden ondergaan vóór zij dien strijd be gonnen. Zonder veel lijden en strijd, zonder martelaarschap komt trouwens niets goeds of groots tot stand. In dat lijden, zoo lang verduurd, ligt de verklaring, de vergoelijking daarom nog niet, van den zoo af keurenswaardi- gen beeldenstorm, gelijk van de gruwelen, door de Watergeuzen bedreven. Met krachtige trekken teekendc de spreker den toestand, waarin Willem de Zwijger, hij ook een lijder en martelaar, optrad, met vaste hand de teu gels grijpende, doende wat hij vermogt om. terwijl hjj den vijand bestreed, in zijne eigene partij wreedheid en baldadigen overmoed te kecren. Zjjne met veel vuur en kracht uitgesproken voordragt eindigde de spreker met te gewagen van de zegeningen, door den strijd onzer vaderen ons verwor ven. De verdraagzaamheiddoor Willem van Oranje vurig begeerdis thans eerst regt ons deel. Aan ons is het, den schat te bewaren, dien wjj teil erfdeel verkregen hebben. Na deze toespraak en nadat door hel koor onder

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1