dank it voor de groote eer en het groote voorregt, dal ge mij hebt willen schenken, om den eersten steen te leggen voor heide heerlijke gedcnktee- kenen, die w eldra op deze plek in de toekomst zullen worden verwezenlijkt. Mijne heeren, toehoorders van allen stand en rang: Leve het vaderland!" Welk een geestdrift 's konings woorden te weeg bragten is ligt te hegrijpen. Een daverend hoezee klonk uit duizenden monden. Na den afloop der plegtigkcid nam Z. M. de koning het groote feestlokaal in oogenschouw. Vervolgens begaf hij zich naar het huis van den burge meester om den optogt te zien voorbijtrekken. Die optogt was betrekkelijk niet groot, maar uiterst nel zamengesteld. Vooral trok de aandacht een prach- vvagen die een hulde aan Oranje voorstelde. Eene Nederlandschc maagd hield, leunende op de grondwet, de zijden teugels der paardenterwijl twee geniussen des \redes de busten van koning en koningin kroonden; op een tweeden wagen waren de bronnen van Neerlands welvaren voorgesteld; en een derde wagen voerde eene reddingsboot rondbegeleid door hare beman ning. liet geheel maakte een goed ell'ectjammer was hel dat op dal oogen- blik eene regenbui veel van het genoegen deed verloren gaan. Ten 3 ure ving op het raadhuis hel dejeuner dinatoire aan, uil 52 couverts bestaande, waaraan behalve Z. M Z. K. 11.. hun gevolg, de ministers, den commissaris van Zuidholland, de Brielsche hoofdcommissie en deUtrechtsche commissie voor hel Asyl, o. a. de hoogleeraar de Vries. John Lolhrop Motley, de oudste predikant van Brielle d5. Adriani. de r. c. pastoor van Saagsveldt, de hh. Koelmanüullert, Rombach enz. deelnamen De groote zaal van het raadhuis was smaakvol versierd. De Oranjekleur dekte de wanden, waarop de Neder landschc wapenschilden, het wapen van den Briel en talrijke groene festoe nen om de spiegels goed uitkwamen. Van de groote kroon liepen wimpels met ile nationale driekleur naar de verschillende kanten van den zolder. Aan tafel werd menige toast uitgebragtl, en herhaalde malen nam Z. M. het woord. De hoogleeraar de Vries deelde uiede dat de juridische feculteil te Leiden hem had opgedragen den heer Motley, den beroemden Amerikaanschcn geschiedschrijver, die den' opstand tegen Spanje in hel juiste licht had ge steld, kennis te geven, dat hij eershalve tot doctor in de regtcn was benoemd. Nadat de heer Motley in de Engelsche taal zijne vreugde en ontroering had te kennen gegeven, nam de koning de gel geilheid te baat om. mede in de Engelsche taal, den heer Motley met deze eervolle ouderscheiding geluk te wenschen. Ten half zeven ure verliet Z M. de plaats om terug te keeren naar het stoomschip de Leeuw, dat op stroom lag. Aan de kade nam hij een har telijk afscheid van de leden van het gemeentebestuur, van de leden der commissie enz.die hem uitgeleide deden. Aan den avond van den dag was de stad feestelijk verlicht. Het raadhuis vooral blonk daarbij uit; mna'- er was niet eene woning, zelfs niet de nede rigste, die niet op de eene of andere wijze van deelneming deed blijken Eene jubelende menigte doorliep daarbij de straten; alles nam aan de vreugde deel. Met een prachtig vuurwerk werd hel feest besloten. -■ Te Amsterdam is het feest van 1 April met groote geestdrift gevierd. De plegtigheid nam een aanvang met ecu ziunebeeldig-geschiedkundigeii optogt. Omstreeks 10 ure in den morgen verzamelden zich de deelnemers in de Plantage en schaarden zich in de aangewezen orde. Inmiddels werd het 11 ure, het uur waarop de opening van den optogt in tegenwoordigheid van de overheden en de hoofden van elke afdeeliug in de Koningskroon moest plaats hebben. Na de uitvoering van hel //Wien Neêrlandsch bloed" werden allen welkom gcheelen door deu president der rcgelings-com missie, den heer Gulhschmidl. Vervolgens werd den burgemeester de eerewijn aangeboden door den voorzitter, zooals hij zeide «uit de hand eens werkmans''. een werkman echter, die niet onder voorwendsel van lotsverbetering de be staande regeringen wil omverwerpen, maar een werkman die zijn vaderland, liefheeft en zijne overheden eerbiedigt. Spreker sprak ten slotte den wensch uit, dat het, waar er sprake was van voorziening in den toestand van den arbeider, niet mogt ontbreken aan den steun des burgervaders. De burge meester gaf in zijn antwoord te kennen dat, al mogt de oplossing van dit gewiglig vraagstuk niet dadelijk komen, zij bij kalm beraad niet kan uit blijven. Wal de feestviering betrof, met het oog op de toebereidselen mogt hij voorspellende hoofdstad zal waardiglijk voorgaan. Ook de heer de Bosch Kemper bedankte den voorzitter in cenige sierlijke woorden voor zijne be- moeijingen en wenschte allen een echt vaderlaudsche feestvreugde toe op dezen dag. Tegen 12 ure zette zich de treinbegroet door daverende hoera's en het geknal van vreugde-schotenin goede orde in beweging. Zij werd geopend en gesloten door cavalerie, terwijl cavalerie den gehcelen stoet langs reed. De werklieden van 's lands werf. met hunne keurige banieren en smaakvol be werkte attributen, de verschillende ambachten voorstellende, gingen voorop, met een triomfsloep, waarop de Ilollandsche maagd. Daarop volgden, in on afzienbare rijen, de verschillende vercenigingen van ambachtslieden, waar onder de banketbakkersmet hun enorm suikerbrood, de sigarenmakers met hun even groote sigaar en van sigaren gevormde banier, de stukadoors, de lood- en zink werkers, de meubelmakers, de metselaars, de timmerlieden, de typografen, de scheepmakers met hun net bootje, de kistenmakers, de aandacht trokken; de banieren der onderscheiden ligchamen waren soms prachtig: de afbeeldingen der ambachten altijd fijn bewerkt Onderscheiden van die werklicden-vereenigingen hadden hunne wagens, soms met vier paarden bespannen. De gecostnmeerdeneen groep watergeuzengevolgd door een triomfwagen, en een net groepje oude boogschutters, van de hand- boogschut tcrij Amsterdam, de dragers van hel Zilveren en Metalen Kruis, in wagens gezeten, en de muziekcorpsen die den stoet vergezelden, gaven aan het geheel eene welkome afwisseling. Overbodig is het bijna te ver melden, dat aan de Neder'andschc maagd, eene zeer bevallige verschijning, op haar langen zegclogt talrijke schoone bloemruikers werden vereerd. Omstreeks 4 ure had de optogt zijn eindpaal bereikthetwelk evenals het begin met kanongebulder werd aangekondigd. De sterke regenbuijen, die daarna begonnen te vallen, verminderden weder op liet uur dat de verlichting zou worden ontstoken en ofschoon er nu en dan regen bleet vallen, verhinderde dit niet dat de verlichting vrij goed slaagde. Aan het stadhuis werd door den heer Maju verlichting met pris ma's aangebragt. die zeer voldeed. Hel feest in het Volkspaleis was zeer talrijk bezocht en het gebouw zelf verrassend schoon versierd. Aan de acht pilaren, die het koepeldak van acht zijden schragen, waren even zoovele tropee» aangebragt van harnas sen, helmen enz., van vlaggen en banieren omringd. Acht wapenborden, met lauweren omkransd, droegen dc namen van de hoplieden der geuzen- vloot. Bloemslingers en banieren, van de zoldering afhangende, vormden de banderollen dezer tropèën. De beide tegenovergestelde muurvakken ver toonden de wapens van Nassau en des konings, omgeven door een stralen krans van fonkelend edelgesteente, en bevestigd aan banderollenuitloo- pende in eeri glinsterende ster. Tegen de pilasters, aan weêrszijdc twaalf in getal, hingen blauwe schilden, met gebeeldhouwde» rand. dc namen en ge schiedkundige bijzonderheden vermeldenden van een aantal dapperen, die bij de inneming van'den Briel tegenwoordig waren. Het glanspunt der geheelc versiering bevond zich aan het noordelijk einde der zaal. In den grijzen achtergrondomwonden en begroeid met bloemenbevonden zich drie nis sen, in de middelste daarvan prijkte een bekoorlijke ruiker, terwijl in de beide zijdelingsche drie gekoppelde vlammende kanonnen, aan kettingen be vestigd en rustende op een tros kogels, een vaas vormden. Om deze nissen waren gasbogen aangebragt met ster en de jaarlallen 1572— 1872. Helder beschenen door die duizenden vuurtongen prijkten daarvoor op voetstuk, te midden van een tropee van geschut, schanskorven, wapentuig en vlug opge nomen vlaggen, de nimf, die, vóór hare geboorte hoe fel ook bestreden, zegevierend vooruittrad, in de linker een ontplooid dundoek zwaaijende, en met de regterhand voorwaarts wijzende. Welk een fantastisch effect dit alles op de toeschouwers maakte is moeijelijk te beschrijven; dit is zeker, dat niemand, die het Volkspaleis dezen avond in zijn feestdos heelt aan schouwd niet een onuilwischbaren indruk zal bewaren. Plaatsgebrek verhinderd ons de feestvieringen te Rotterdam. Haarlem, Utrecht enz. uitvoerig te vermelden. Te Rotterdam werd een optogt geliou- den, waaraan 2000 personen deelnamen, en die. wat de zamenslellin» betreft, zeer geroemd werd. Verder hadden muziekuitvoeringenilluminatie en vuurwerk plaats. Te Delft begaf men zich in pleglstaligen optogt naar het vorstelijk praalgraf in de Nieuwe kerk, ten einde een lauwerkrans neder te leggen op het graf van prins Willem I. Het was eene indrukwekkende plegtigheid. Toen allen die aan den optogt deelnamen rondom het grat waren geschaardhield de heer Masthoff, lecraar aan de hoogere burger school, eene op het feest toepasselijke red:. Daarna legde dc heer dr. Sou- tendam, president der feestcommissie, den krans neder op het graf, melde woorden: /'ln den naam van een gedeelte des Nederlandschen volks, leg ik dit bewijs van hulde dankbaar neder op het graf van den grooten vrijheids held, den vader des vaderlands, den nooit volprezen Willem den Eersten, prins van Oranje." Door den heer Perkleeraar aan de hoogere burger school werden vervolgens nog eenige dichtregelen van den heer de Veer voorgedragen. Onder statig orgelspel verliet de stoet het kerkgebouw. 's GRAVEN1IAGË3 April. Z. M. heeft tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd de heer F. J. Plate, president van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam. Tot kanlonrcgter te Hulst is benoemd de heer mr. P. J. J. Hollingerui Pijpers, advocaat te Breda; tot kantonrcgler te Culcmborg de heer mr. F.G. van Binsbergen, thans griffier bij het kantongeregt aldaar, en tot griffier bij het kantongeregt te Uulemborg de lieer mr. O. B. Vrieseudorp, advocaat te Dordrecht. - Tot surnumerair voor de dienst van 's rijks schatkist is benoemd de heer mr. D. dc Jongii tol Polsbroek, cand -notaris te 'sGravenhage Tot Ned. consul te Galveston, voor Texas, is benoemd de heer II. Portman en tot Ncd. consul te Luik de heer .1. Fayn in de plaats van den heer L. Laporte, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Dc lieer jhr. Ploos van Amstcl is aangesteld tot Ned. vice-consul-gencraal voor Australië,-Nieuw-Zeeland cu Tasmanie. Z. M. heeft goedgevonden den 2e° luit. P. J. Schipperheynvan het 1' rcg. infanterie, op non-activiteit te stellen. -- De opper-kamerheer en de chef van hel militaire huis des konings hek- hen bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag, den 10!l° April aanst., des morgens ten 9% ure, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleeneu aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Donderdag, den 11UcDten 9% ure, aan particulieren. Z. K. H. de prins van Oranje is sedert eenige dagen ongesteld. Giste- Ven heeft Z. K. H. een onrusligen nacht doorgebragt en was hij koorts achtig. De afgeloopen nacht is rustiger voorbijgegaan. 11. M. de koningin heeft heden een bezoek bij den prins afgelegd. De minister van binnenlandse' c zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleeneu. Naar men verneemt zal de booge raad ^ler Nederlanden, aanstaanden Zaturdag 6 dezer, eene openbare algemeene vergadering houden, waarin'dl -nieuwbenoemde raadsheer mp. J. W. Schuurman als zoodanig plegtig zal worden geïnstalleerd. In de laatste jaarlijkschc algemeene vergadering van liet kon. instituut voor dc taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië, den 30"1 Maart 11. ge houden zijn lot leden des hestuurs gekozen de lih. nr. L. A. J. W. baroi Sloct van de Becle, prof. dr. J. H. C. Kern, beiden te Leiden en dr. Th. Cli.I; Wijnmalen, te 's Gravenhage. Een waardig deel van de feesten, gewijd aan de herdenking van den voor Neerlands historie zoo belangrijken 1 April, maakte de op gisteren avond gegeven voorstelling uit in den kon. Hollandschcn schouwburg onder directie van den heer J. C. Valois. Die directie heeft hare taak om ook van haren kant lot de opluistering der feestelijkheden bij te dragen goed opge vat en ten einde gebragt. 1111. MM. de koning en de koningin, alsmede Z. K. II. prins Alexander hebben de voorstelling met hunne hooge tegen woordigheid vereerd. De //zegepraal der Geuzen" bewerkt door den heer Wijnstok, was het gelegenheidsstuk, dat strekken moest om de herinnering van het gewiglige en roemrijke feit der inname van den Briel levendig te houden en aanschouwelijk temaken. Het schouwbttrglokaal, dat op alk plaatsen geheel bezet was, was overigens in de corridors, waar de kon.fa milie passeerde, rijkelijk van groen en bloemen versierd, terwijl eene schit terende gas-illuminatie, het slads-wapen voorstellende, voor het gebouw wa> aangebragt. Burgemeester en wethouders, die het koninklijk gezin in- en uitgeleide hadden gedaan, alsmede andere hooggeplaatste personen lot het tal behoorende, waren in gala-costuum. Z. M droeg de uniform van generaal der artillerie, terwijl 11. M. was gekleed in rose satijn met wit kant en eei juweelen diadème haar hoofd versierde. Prins Alexander droeg de uniform van luitenant ter zee. Zoowel bij het inkomen als het vertrek der vorste lijke familie gaf het publiek luide blijken van geestdrift en vereering én hel orchest voerde fanfares en volksliederen uit. Naar wij vernemen zijn uit elk der alhier bestaande weeshuizen 11 weezen uilgenoodigd lot het bijwonen van het concert, dat heden avond ii den Hollandschen schouwburg zal worden gegeven. liU!TKNLAi\l)Si;ill<; HKHMJTKN. K <4 K a, A A IK LONDEN, 2 April. De koningin zal op 8 April uit Baden-Baden de terugreis aannemen, ua een bezoek ontvangen te hebben van den kroonprins van Pruis# II. M. heeft door den Engelschen gezant te Parijs haren dank doen betuigt- aan den president der republiek voor de maatregelen, waardoor menii Frankrijk hare reis heeft gemakkelijk gemaakt. -»

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2