i,i:ii)S( iii: COURANT. 1872. N\ 80. DONDERDAG 4 APRIL. DINNENLANÜSCIIE BKKIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg, LubeckFrankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 15 (blad 16) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 3 April. Heden morgen vroeg is aan het Rapenburg, niet verre van de Houtstraat, het lijk opgehaald van een marinier, die, naar wij vernemen, reeds gerui- men tijd vermist werd. liet lijk is naar de garnizoens-infirmerie gebragt. Te Leiderdorp werd gisteren het leest van de grondvesting van Neder lands onafhankelijkheid gevierd, 's Morgens ten half elf ure verzamelde zich de schooljeugd, die onthaald werd op krentenbrood en chocolade, ter wijl aan ieder kind eene keurige feestplaat werd uitgereikt. Zingende en met vaandels trokken zij langs den weg en bragten de fecst-commissic eene ovatie aan liet raadhuis. Ten 12 ure werd den armen een rijkelijk geschenk van krentenbrood en eijeren uitgedeeld. De eigenlijke feestviering begon 'savonds te zeven ure. Om herhalingen te vermijden, verwijzen wij hier naar de verdere bijzonderheden omtrent dit feest, voorkomende in een ons toegezonden stuk, hierachter geplaatst. Aan de fecst-commissie aldaar werd algemeen hulde gebragt voor de wijze waarop zij het feest had georganiseerd. Bij kon. besluit van 24 Maart is bepaald dat in de gemeente Nijkerk eene kamer van koophandel en fabrieken zal gevestigd worden, welke kamer uit 7 leden zal bestaan. De minister van marine beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in dit jaar twintig jongelingen als adelborst der 3de kl. voor de zee- dieast (na behoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den 1"" September aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, moeten vóór of uiterlijk op 31 Mei aanst. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoek schrift indienen. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1856 en 1857. Genoemde minister beeft mede ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in dit jaar zes jongelingen na algelcgd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebben, vvenschcn te worden locgelaten, moeien op den l!lca January 1872 den ouderdom van 15 jaren hebben be reikt, doch mogen htm 18,jc jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen al leen zij in aanmerking die geboren zijn in de jaren 1855 o( 1856. Verzoe ken tot toelating moeten voor 31 Julij ingediend worden. Naar men uit Groningen meldt heeft 11. M. de koningin aan de hoofd commissie voor het IlcilLerlee-feesl doen beriglen. dat zij tol haar leed wezen verhinderd zjtl zijn aan de nitnoodigingom het feest der onthulling van het monument bij te wonen, gevolg te geven. Onder de feestvieringen die overal in den lande op 1 April hebben plaats gehad, en waarvan de beriglen van alle zijden inkomen, staat die van Iirielle natuurlijk op den voorgrond. Die stad toch voert bij haar wa pen libertatis primitiae en daar werd de hoeksteen gelegd waarop het ge touw van ons zelfstandig volksbestaan werd opgetrokken. Onnoodig te zeggen dat de stad reeds vroeg opgevuld was met vreemde lingen. Geheel de bevolking van het land van Voorne en Dutten was naar ïrielle gestroomden bewoog zich in de feestelijk getooide straten. Over eenkomstig het programma werd de feestdag aangekondigd door kanonge bulder en klokkengelui. In de bedehuizen der verschillende godsdienstige gezindheden werden godsdienstoefeningen gehouden, en daarna de bepaalde uildeelingen van brood en geld aan de armen gedaan. In het kleine feestgebouw, eene openbare school, had de ontvangst plaats van de Utrechtsche commissie voor het zecmansgesticht (asyl) en der gede legeerden van de suh-commissien. Het lokaal was versierd met tropeën van daggen, met schilden, waarop het kon. naamcijfer, en de wapens der ver schillende provinciën des vaderlands. Door den secretaris der hoofd-comniis- sie, de heer dc Jager, werden de gedelegeerden welkom gehcetcn. Geen schooner schouwspel, zeide hij verder, dan wanneer een volk, dat men wil vertrappenliet hoofd opheft. Aan de billijkstc klagtenaan de demoedigste beden onzer vaderen werd geantwoord door het zenden van een beul. Den lu" April 1572 was de victorie begonnen en de grondslag van ons onafhan kelijk volksbestaan gelegd. Nederland vierde thans den 300s,tn verjaardag der overwinning. Daarbij had de hoofd-commissic gerekend op de ondersleuning van alle regtgcaarde Nederlanders, en die verwachting was niet beschaamd geworden. Ten gevolge van dien steun zou thans, ter herinnering aan de bevrijding van het Spaansche juk, door den koning de eerste steen gelegd worden voor twee gedcnkleekenen. De spreker drukte ten slotte de erken telijkheid uit der hoofd-commissie, ook ten opzigte van dc broeders uit het zuiden, waarvan een tiental aanwezig was, en den wcnsch dat het feest zich mogt kenmerken door eendragt en getuigen mogt van gehecht heid van vorst en volk aan de duur gekochte vrijheid. Daverende toejuichin gen. lieten zich hooren, en daarna verzocht de heer dc Geylcr, uit Antwer pen, het woord te mogen voeren. Toen hem dit vergund was verklaarde hy dat zij uit Zuid-Nederland kwamen als broeders van een en denzelfden stam, voor welken dc geuzen hadden gestreden Zij hadden de vrijheid in Noord- en Zuid-Nederland gevestigd, en nog hield het Zuiden zich overtuigd dat het in de ure des gevaars op het Noorden zou kunnen rekenen. Maar evenzoo zou het Noorden ook op het Zuiden kunnen rekeneninzonderheid op Antwerpen. Die stad zou hel leest vieren op eene wijze, waarbij wei- ligt menige groote stad van hel Noorden zou achterstaan. De gang van al de fcestgenoolen rigtte zich nu naar het feestterrein, het Maaslandsche plein, alwaar ieders aandacht terstond werd getrokken door de zoo uiterst net ingerigle kon. tribune; daarnaast waren nog, als- vleugels, twee andere tribunen aangebragt. Üver de kon. tribune waren de plaatsen voor het zangerskoor en voor de vereeniging van het Metalen Kruis, de schutterij, enz. Midden op het terrein, lusschcn eene me nigte Vcnetiaansche masten, was het spreekgestoelte van den feestredenaar, overdekt door een driekleurig geschilderd regenscherm. Rondom het plein, buiten dc omheinde ruimte, bevond zich een digle drom van menschen. Ten hall 12 ure kondigde een buitengewoon gedruisch, eene uiting van jubeltoonen de aankomst van Z. M. de koning aan. Aan boord van het jagt de Leeuw was Z. M. gecomplimenteerd, namens de hoofdcommissie, door de lilt. Hein cn Krayenhod' van de Leur, en als vertegenwoordigers der Utrechtsche commissie door de lih. van Tuyll, van Zuylen en Merkus. Rij het aan wal stappen werd Z M. ontvangen door burgemeester en wet houders van Brielle. De koning droeg dc uniform van generaal der huzaren; prins Alexander die van de marine. De koning nam plaats op de tribune, prins Alexander aan zijne linkerzijde; dc officiële genoodigden namen achter de vorstelijke personen plaats. Het koor hief, begeleid door de muziek der veld-arlillerie, de feest cantate, het Wilhelmus van Nassauwen aan, cn de hooglecraar de Vries be klom liet spreekgestoelte. De rede van den gevierden spreker, zoo vol gloed en leven, werd door Z. M. en zijne omgeving staande aangehoord. Telkens werd hij door een daverend appiaudissementwaartoe Z, M. liet teeken gaf, afgebroken. De feestrede was in twee gedeelten gesplitst; lussehen beiden werd de eerste steen der dubbele stichting gelegd. De koning plaatste zich met zijn jongsten zoon en liet vorstelijk gevolgde leden der beide commis- siën en de overige officiële personen, henevens den heer Koelman, den ont werper van liet gedenkteeken, om den steen, terwijl Hollands Glorie, van R. Hol, werd gezongen. De heer Hein geleidde jonkvrouw Kraijenliofïdaar heen die aanstonds de hooge eer zou genietenden koning den smaak vol len melselbak aan te bieden. Vooraf echter las de secretaris der hoofdcom missie, de heer de Jager, het proces-verbaal der plegtigheid met luider stemme. De koning plaatste de bus, nadat die zorgvuldig was gesloten, in den steen, de deksteen werd geplaatst, Z. M. sloeg eenige malen op den steen en de duizendmaal herhaalde kreten: »Leve de koning! leve Oranje!" duidden aan, dat de handeling was volbragt. Z. M. de koning nam op dit hoogst pleglige oogenblik het woord op om uitboczemiiig te geven aan hetgeen in zijne ziel omging en zeide: Mijne heeren, de president en verdere leden der Iioofdcommssic ter oprigting van hel standbeeld en liet toekomstige zeemanshuis, te dezer plaatse te stichten! Wanneer mijne woorden gering zullen zijn, zult gij hel mij gewis vergeven. Want op het oogenblik, dat de nazaten van den grooten Zwijger, de nako melingen van het geuzenvolk, op dezen dag, op deze heilige plek zijn ver- eenigd, dan, mijne heeren, al zijn mijne woorden weinig in aantal, moogt gij dit verschoonen in een hart, dat mocijelijk kan uitdrukken de fierheid, die het diet kloppen. Ik ben trotsch, zeer trotsch Nederlander te zijn en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1