LEIDSCHE COURANT. fM*ë WOENSDAG 3 APRIL. STADS-BERIGTEN. BINNEN LAN DSCHE BEBIGTEN. 1872. ■fr i»S J t'f Il| N#. 79. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; miet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advcrtentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulenStuttgart, IVeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 9Jen Januarij 11., n°. 11 Provinciaalblad n°. 3), houdende bepaling- van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1872; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- Apotheeken wel: voor de gewigten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, bclcenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen voor Wijk I, If, III, IV en V, op den 2 en 3 April, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 4 en 5 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren en wijders tot 30 September, iederen Zalurdag van 9 tot 1 uur. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zakenvan den 6den December 1871 n°. 201 (12e afd.), de letter Din den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 17 Jantiarij 1872. v. d. BRANDFXER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 2 April. Door den senaat der Leidsche hoogeschool is, op voordragt der juridische faculteit, de heer John Lolhrop Motley honoris causa benoemd tot doctor in de regten. Leidens feestviering op gisteren, ter herinnering aan het zoo belangrijke feit van 1 April 1572, dat den grond legde tot ons onafhankelijk volksbe staan, moge niet zoo schitterend zijn geweest als in menige plaats van ons vaderland, toch mag men er met voldoening op terug zien. De verschillende tempelgebouwen openden zich des morgens, tot hel hou den van eenen dankstond. Lof en cere werd in de eerste plaats den Allerhoogste toegebragt voor de onverwachte redding aan de vaderen in hunnen hangen nood geschonken. Eene talrijke menigte, in eene feestelijke stemming, bewoog zich gedu rende den geheclen morgen door de straten. Meest alle woningen waren met vlaggen en wimpels getooid en allerwege was eene feestelijke stem ming duidelijk ziglbaar, die niet verminderde toen een digte regen het fraaije morgenvveder verving. Gelukkig nam het weder op den middag weder een gunstigen keer. Tea 12 ure kondigde het kanongebulder en het luiden van klokken de eigentlijke opening van het leest aan. Blijkens het programma van de feestviering was het leeuwendeel wegge legd voor de schooljeugd, en wie zal dit wraken. Zoo iemand daarop aan merking had willen makenwij hadden hem gaarne getuige gezien van het feest, dat aan een deel der schooljeugd was bereid in de groote stads gehoorzaal. Ten hall 1 ure waren aldaar een duizendtal (1051) kinderen hijeenvan de openbare en van de bijzondere scholen. Van rang en stand was hier geen sprake; alles was hier gelijk-, de weezen in het midden. De aanblik van die volle zaal was inderdaad indrukwekkend en greep menig gemoed krachtig aan. 0 hoe gaarne hadden wij niet alle onze stadgenooten getuigen gewenseht van dit kinderfeest. De indruk was hun zeker den ge- hcelen dag bijgebleven en had aan hunne feestvreugde de ware rigting gegeven. Bet geheel moest bijgewoond, genoten worden, want het laat zich zoo moeijelijk door woorden uitdrukken. De hoofdonderwijzer van Dijk opende, "adat de muziek der dd. schutterij een paar stukjes had uitgevoerdhet feest met eene korte maar hoogst gepaste toespraak, waarin hij de Ncder- 'andsche meisjes en jongens het welkom op deze plaats toeriep, en hen wees, voor zoo verre zij het konden begrijpen, op de hoogc waarde van de vrijheid die zij in ons goede land genieten. Niet geroepeu eene les in de vader- landsche geschiedenis te gevenmogt hij zich hier toch niet onthouden een blik daarheen te werpen op den toestand des vaderlands onder keizer Karei, een toestand in vele opzigten zoo gunstig, om vervolgens op den toestand te wijzen onder Philips, die als Spanjaard wilde heerschen. Dit gaf hem gercedclijk. aanleiding om het heugelijke van het ieit dat herdacht werd, de hooge waarde der verlossing, waarvan de inneming van den Briel het begin was, te doen uitkomen. Voor deze gelegenheid gal de spreker aan zijne jeugdige hoorders niets te veel, niets te weinig. Vervolgens werden door de kinderen, onder begeleiding der muziek, onderscheidene nommers gezon gen uit het bekende bundeltje van ds. Laurillard, waarvan aan ieder een exemplaar was uitgereikt. Liefelijk klonk dit gezang van die duizend kin derstemmen. Groot was daarop de verrassing voor de kleinentoen vervol gens de opvoering plaats had, door een aantal onderwijzersvan een looneel- stukje, toepasselijk op het feit dat herdacht werd: een tafereel uit den Briel in twee aideelingen. Het eerste tafereel stelde voor eene herberg waarin een inwoner dier stad zich onvoorzigtig als een enthusiast vader lander en geuzenvriend doet kennenenna door den kastelein te zijn ver raden door de Spanjaarden wordt gevangen genomen, liet tweede tafereel stelde den bedoelden persoon voor in de gevangenis, waarin hem het dood vonnis wordt medegedeeld; maar waaruit hij door de inneming van den Briel door de watergeuzen wordt verlost. Het was een stukje juist bere kend voor het jeugdige publiek, en dat den vervaardiger eer aandoetook de uitvoering mogt flink genoemd worden. De pauze lusschcn de beide tafe- reelen was voor het jeugdige volkje een oogenblik van opgewondenheid; daar alstoen eene uitreiking plaats had van zakjes bruidsuiker en koek. Door de voorbeeldige orde die er heerschte waren door een twintigtal jonge dames, mede onderwijzeressen, in een oogwenk de duizend handen gevuld. Om de orde bij het heengaan te bewaren verlieten de kinderen bij gedeelten het gebouw, en aan de kinderen der scholen voor on- en minvermogenden, die het laatst vertrokken, werd nog bij het heengaan een krentenbrood uitgereikt. Ten half drie ure vcrecnigde zich liet garnizoen, infanterie, cavalerie en artillerie, op de Breedcslraat, lot het houden ecner inspectie, waarbij de dd. schutterij door officieren en onder-officieren was vertegenwoordigd en de tweede sectie van het Metalen Kruis, alsmede de kweckclingen van de school voor zeevaart zich aansloten. In plaats van het gebruikelijke défilé werd door dc troepen een marsch gemaakt door de stad, waarbij zij overal gevolgd en omringd waren door eene opgewonden menigte. Hel denkbeeld om thans dezen marsch door de stad te maken mag gelukkig genoemd worden. Ten 6 ure vereenigde zich weder een duizendtal kinderen van de scholen ouderen in jaren, in den schouwburg, om een voor deze gelegenheid door den heer J. K. de Regt vervaardigd tooneclstuk te zien opvoeren. Dit stuk, een historisch drama in twee bedrijven met zang, is getiteld: //Het huisge zin van den Watergeus", en bleek voor deze gelegenheid zeer geschikt. De schrijver koos mede als onderwerp voor dit stuk als het ware het brand punt waarop de gedachten van allen in de laatste dagen waren gerigt, de inneming van den Briel. Hij schetst op verdienstelijke wijze in de vrouw van den watergeus de jammeren waaronder destijds de andersdenkenden ge bukt gingen, maar ook hoe diezelfde jammeren en onderdrukking menig hart van heilige verontwaardiging deden gloeijen en alzoo de oorzaak wer den dat Nederland het juk der onderdrukking van zich wierp. Het stuk werd door de jeugdige en talrijke bezoekers herhaalde malen toegejuicht en na den afloop werd de schrijver op het tooneel geroepeu om in luide bravo's dc regtmaligc hulde voor .zijn werk te ontvangen. Het spel van de leden der vereeniging Harmonie was mede zeer aardig te noemen, en het is zeker dat zij zich niet minder als de schrijver veel moeiten hebben moeten ge troosten om in zulk een korten tijd als hun overbleef zich voor hunne taak gereed te maken. De pauzen werden door de jeugdige bezoekers aan gevuld met op de maat van hel orchest verschillende liederen aan te hellen terwijl het duidelijk bleek dal de in dien. tusschentijd rondgedeelde ver- verschingen niet onwelkom waren. Ook dit nommer van het leeslprogramma mag als zeer goed geslaagd worden besehouwd. Naar wij vernemen wer den dc 72 leerlingen van dc tusschenschool op de Picterskerkgracht, door de zorg van den lieer Seppper rijtuig naar den schouw burg gebragt om aan het feest deel te nemen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1