Katioiiaïe_ Militie. PEK TELEGRAAF. A I) VERT 15IH T1 EX. Daily <Vew'-s deelt eenige bijzonderheden mede over hel plan van von Rismarck. om een hervorming van het postwezen in het leven te roepen. rjikskansclier wenseht te Berlijn een internationaal congres te beleggên 1 te beraadslagen over de navolgende voorstellen: 1» Alle staten van Vuropa, Aziatisch Rusland, Aziatisch Turkije, Canada, de Vereenigde Sla- tpu Algiersenz. vormen één postbond. 2". Binnen de grenzen van dit Lil worden brieven van I decagram vervoerd voor 10 cis; terwjjl voor miraiiien en drukwerken binnen dat gebied een stuiver per 4 decagram- Li betaald zal worden. 3". Brieven bestemd voor landen, die niet tot den bond beboorenzullen met het dubbele port worden belast. Men twijfelt "nsziiis aan het welslagen van dit plan. FUANbK IJl K. jlen moet er, naar men verneemt, in geslaagd zijn de begrooting voor 1872 tc ('oen sluitenzonder dat men de toevlugt behoeft te nemen tot eene belasting der grondstoffen. De quaestie betreffende de belasting op de grondstoffen en de andere veranderingen, die de heer Thiers in het tarief denkt te brengen, zouden dus eerst bij de begrooting voor 1873 aan de orde komen. Het Journ. tie Lyon berigt, dat de gewezen generaal Cremer en de beerde Serres, ter zake van de executie van den kruidenier Arbinet, voor ben isM krijgsraad van Lyon zullen teregtstaan. Hel volgende schandaal heeft den vorigen Zondag in Nolre-Dame plaats gevonden. Toen de père Mansabré, een ultramonlaaii, zijne welsprekende rede ten einde gebragt had, volgden er bij herhaling daverende toejuichin gen. He' was alsof men in den schouwburg zat. DÜIT8C1ILAA' D. Men is druk bezig met het ontmantelen van Straalsburg. Vele honderden arbeiders werken aan het sloopeu der muren van de citadel en het afgraven barer wallen; twee lunetten zijn reeds verdwenen. De aarde wordt gebezigd 0ÜJ de grachten te vullen en hel terrein wordt terstond op de vereischle boogie gebragt en gelijk gemaakt. De stad kan zich derhalve uilbreiden en, aaat'het zich laat aanzien, zal daarvan een ruim gebruik worden gemaakt. Om het verkeer tusschen de oude en de nieuwe aan te leggen stad gemak kelijk te maken zullen, op kosten der stedelijke schatkist, vier bruggen wor den gebouwd over de 111. Verscheidene industriëlen, te Bazel gevestigd, hebben de noodige terreinen aangekocht lol hel bouwen van fabrieken Vooral zijn het zijdefabrikanlendie zich te Straatsburg zullen vestigen: de stad zal in de eerste plaats een mede'ingster worden van St.-Etiennc, dooi de oprigting van een aantal zijden-linlfabrieken. - Naar men verneemt heelt de «Deutsche transatlantische Dampschifïfahrt Gesellschaft" te Glasgow zes groote stoombooten l« klasse besteld voor de vaart op Amerika. De stoomschepen zullen met spoed worden gebouwd, om in het volgende voorjaar in de vaart te kunnen worden gebragt. - Het volgende belangrijke arrest is dezer dagen door het Bcrlijnsche hol gewezen Een jongeling van 18 jaren, die als regimenIsjongen den ganschen oorlog tegen Frankrijk medemaakle, kreeg kort na zijne terugkomst in het ouderlijke huis, zooals meermalen plaats had. twist met zijn vader, die zoo boog liep dat hij hem doodsloeg. Deze jongeling werd nu veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf op grond- dat hij van der jeugd een slecht voor beeld had gehad en dat de reeds diep bedorven jongeling in den oorlog nog erger verwilderd was geworden. 'sGRAVENHAGE28 Maart. Z. M. heeft benoemd tot provincialen adju dant in Noordbrabant den majoor van Vugt. van den staf der artillerie; bij den staf der artillerie, tot majoor, den kapitein-adjudant van Trojen, van het le rcg. vesting-artillerie. ROME, 27 Maart. De Paus heeft heden eene langdurige audiëntie verleend aan den prins en de prinses van Wales. De ontvangst was hartelijk. De 11. Vader betuigde aan koningin Victoria zijn dank voor de voortdurende blij ken van sympathie, die hij van haar mogt ontvangen, en voor hare wel willendheid jegens de katholieken. Voorts bragt hij aan het Engelschc volk hulde wegens zijn godsdienstigen geest. PARIJS, 27 Maart. De vergadering heeft de begrooting voor marine goed gekeurd. In overeenstemming met den heer Thiers, stelt de commissie voor de kamer te doen uiteengaan van 30 dezer tot 15 April e. k. WEENEN, 27 Maart. De algemcei.e vergadering van aandeelhouders in het Credil-Anstalt heeft heden de balans over 1871 goedgekeurd en de be kende voorstellen betreffende de beschikking over de netto-winst aangenomen. INGE 7. O X 1» X. Wij kunnen niet genoeg de aandacht van de policie vestigen op de onge regeldheden die zoo vaak aan het station voorvallen en zoo hinderlijk zijn voor al degenen die rustig en kalm in het stations-gebouw zich bevinden om met het noodige geduld den trein af te wachten. Ditmaal was het niet eet) uit de club van Jobje Veilbrief, Jantje van Dertienen, die hunne sociëteit op de slationsbrug houden, vreemdelingen op hel lijf vallen en de harten van oude jufvrouwen trachten te vermurwen, maar een leidsche koeken bakker, zekere K., die. zooals hel ons toescheen, een der leidsche muzen zonen op eene zeer onbeschofte wijze een poets wilde bakken en hem ver raderlijk aanviel. Wij willen daarlaten wie van beide partijen hier gelijk had, wij willen zelfs aan den heer K. alle mogelijke vorderingsrechten toekennen, maar vragen ons af of dergelijke hinderlijke standjes in het publiek mogen plaats hebben, zoo alleronaangenaamst voor alle omstanders, waardoor de publieke orde en rust verstoord wordt. Waar moet het heen zoo een ieder zonder rechterlijke tusscheiikomsl op straat op iemands persoon een verraderlijken aanval kan doen en zichzelvcn op eene zoo hoogst gemeene wijze recht tracht te verschaffen? liet behoeft geen betoog dal dergelijke eenzijdige aanvallen als strijdig met het wezen en het doel van den staat te beschou wen zijn, tol wiens eigenaardige taak het behoort om door middel van zijne organen gerezen geschillen te onderzoeken en te beslechten en de gebrokene rechtsorde te herstellen. Het was ergerlijk hoe meergenoemde heer K. zich daar aan het station aanstelde. Groot was de ergernis van het geheele publiek. Te vergeefs werd ook nu naar een policie-agent gezocht, die altijd gemist wordt daar waar hij zulke uitstekende diensten kan bewijzen. Eene krachtige policie toch die vrees inboezemt aan het gemeen en zekere eerbaarheid, fatsoen en reinheid handhaaft op de publieke straal went het volk aan ontzag voor de wet. Wij eindigen met den wensch dat hierin spoedig verandering ko men moge en men te Leiden even kalm en veilig als op andere plaatsen kan loopep zonder een klus jongeus in lompen aan zijne becnen te hebben. veel minder verraderljjk te worden aangevallen door het alleronbeschaamdst geschreeuw en getier van meergenoemden leidschen koekenbakker. Amsterdam, 25 Maart 1872. Castigator morum. M. d. R. Bij advertentie in uw blad van 16 dezer, werd eene uitnoodiging gedaan aan bh. officieren en kader van hel garnizoen en dd. schutterij en leden der weerbaarheidscorpsen alhier, tot het houden eener bijeenkomst waarin bespreking zou plaats hebben tol het houden van een huishoudelijk con cours, ter gelegenheid der April-feesten. Aan een en ander werd gevolg ge geven en het besluit genomen dat een zoodanig concours op een nader le bepalen dag zou plaats vinden, voorts werd. volgens mij verstrekte inlich ting. een voorloopige commissie van vier leden benoemd, om voorloopig werkzaam te zijn tot een goede reussite, ondersteuning te verzoeken bij autoriteiten, enz. Na verloop van eenige dagen zou deze commissie, weder bij vergadering, verslag van hare bemoeijinuen geven en daarmede hare taak als geëindigd moeten beschouwen, om deze in handen te geven eener definitief te benoe men commissie. De voorloopig benoemden schijnen hare taak anders te hebben opgevat, althans blijkende uit hare oproeping tot deelneming in uw blad van gisteren, schijnen zij zich geheel geconstitueerd le hebben en alles eigendunkelijk te willen behandelen. Ik veroorloof mij de meening voor te staan dat de commissie door deze haar mandaat is vooruitgeloopen en een en ander volstrekt niet in de be doeling geweest is der vergaderden, die waarschijnlijk steeds wachtende waren op te ontvangen inlichting. Ik verzoek UEd. beleefdelijk voor bovenstaande een plaatsje te ruimen in uw geacht blad, waarmede UEd. zeer zult verpligten Een lid der dd. schutterij. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden den I8dfn Maart 1872. 4 wegens het verriglen builen de daargeslelde waterplaatsen (urinoirs) van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens het met een ijzer voorwerp weghakken van sneeuw van de straat. 1 wegens het pleijen met centen op de openbare straat. I wegens het werpen van vuilnis in gemeente-water. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 6 wegens het baggeren, zonder toestemming van het Hoogheemraadschap vau Rijnland. Getrouwd J. P. J. BRACHTHUIZER en Leiden, 27 Maart 1872. J. G. FREERS. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. VAN DER BLIJ, geboren VOGELZANG. Algemeeue kennisgeving. Na eene langdurige ongesteldheid overleed heden onze innig geliefde Doch ter IIEINDRINA HERMINA, in den ouderdom van 42 jaren. Leiden, 27 Maart 1872. G. J. ZAALBERG. Algeineene kennisgeving. II. A. C. ZAALBERG, Er worden geen visites afgewacht. geb. Sciienck. lieden overleed ons geliefd Kind DIEDERICA ANNA ELISABETH, in den aanvalligen leeftijd van ruim negen jaren. H. P. VAN KAATHOVEN. Leiden, 28 Maart 1872. 11. C. VAN KAATHOVEN, Spandaw. Eenige algetneeue kennisgeving. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij ons huwelijk ondervonden betuigen wij, ook namens onze betrekkingen, onzen hartelijken dank. J. P. J. BRAC1ITHU1ZER. J. G BUAGI1THUIZERFreebs. Aan de Houders van Aandeelen in de Geldleening gesloten voor den aan leg van den STRAATWEG van het Schouw van Duivenvoirde naar Kalwijh aan Zeewordt kennis gegeven, dat, na goedkeuring der rekening en verantwoording over 1871, het Aandeel N". SS is uitgeloot, en aflosbaar gesteld met 525. De intrest bewijzen, verschijnende 1 April 1872, zullen worden voldaan met 22.40. Aflossing en renten betaalbaar van af 2 April 1872, ten kantore van, den Commissaris-Penningmeester Mr. P. C. LEZWIJN, te Leiden. Ouders ot Voogden, die hunne Zonen wenschen te doen vervangen bij de Nationale Militie, kunnen op buitengewoon aannemelijke voorwaarden hiertoe contract aangaan bij den Ondergeteekende, die zich geheel ver antwoordelijk stelt om den Loteling en zijnen opvolgenden Broeder of Broeders voor den geheelen diensttijd te waarborgen, naar aanleiding van de artikelen der Wet op de Nationale Militie, dd. 19 Augustus 1861 [Staats blad N°. 72), aangewezen. Het vertrouwen van mijne Begunstigers gedurende eene reeks van jaren genoten hebbende door eene prompte en soliedc bediening, veroorloof ik mj) UEd» aanbeveling te verzoeken. Hebbende ik de eer met hoogachting mij te noemen UEd. Dv. Dienaar, J. DE TOS, Klarensteeg, Wijk VI, N°. 1083, te Leiden.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3