Ui I ILSE l!f, COURANT. Programma voor de Feestviering te Leiden j VRIJDAG 29 MAART. STA DS-BER I G TEN. 1872. N76. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ƒ3.50,- „1 et het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer /2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASBNSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubtck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne -mi-rjntrsvzxpxrzz-jnze- SBCZ|3SBsax!B De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien art. 109 der Algcmeene Policie-Verordening van den 24sleD October 1867, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om, bij bijzondere gelegenhe den, nadere bepalingen omtrent het rijden en verblijven van rijtuigen op straat te maken Bepaalt: dat ter gelegenheid van de feestviering binnen deze gemeente, op Maandag den lslen April e. k., 1». van 'snamiddags 5 tot des avonds 10 uren, de Oude Vest, van de Mare tot de Turfmarkt, niet mag worden bereden; 2». van des avonds 7 uren tot dat de illuminatie en de muziekuit voeringen op de Ruïne zuilen zijn afgeloopen, in dien omtrek met rijtuig niet in ccne andere rigting mag worden gereden dan van de zijde der lloogewoerd of Breêstraat langs de westzijde van de Steenschuur, naar het Rapenburg, of wel over de Nieuwsteegsbrug langs de gedempte Koepoortsgraclitde lange en korte Raamstegen. de Zjjdgracht, het Levendaal, zuidzijde, en de oostzijde van de Steen- schuur in de rigting naar de Hoogewoerd; terwijl het verboden is, uit aangrenzende zijstraten of stegen met rijtuig op den aangeduiden weg te komen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Maart 1872. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zaturdag 30 Maart 1872, 's namiddags te half drie. Onderwerpen 1'. Staat van af- en overschrijving op de gemeentc-begrooling dienst 1872, tot vinding eener bijdrage in de kosten voor de plaatselijke feestviering op 1 April e. k. 2°. Adres van W. C. Groenevelt, houdende verzoek om tegen 1». April te worden ontslagen als docent aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der le klasse, voor meisjes. 3'. Benoeming van een 2C" hulponderwijzer 3e klasse aan de openbare school r. 2 voor onverpjogenden. DINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 28 Maart. op 1 APRIL, 18Ï3. I Na afloop van de morgen-godsdienstoefening zal het begin der feestviering te 12 eren door kanonschoten en klokgelui worden aangekondigd. Te half één zal in de groote Stadszaal een feest bereid worden aan een deel der schooljeugd. Door eenige heeren onderwijzers zullen toepasselijke voordrachten worden gehouden. De muziek van de stedelijke schutterij zal zich doen hooren en de feestliede ren, die door de kinderen gezongen zullen worden, begeleiden. Te half drie zal op de Breêstraat door het garnizoen een luis terrijke parade worden gehouden. Te zes uren 's avonds zal in den Schouwburg door het gezel schap Harmonie een voor de gelegenheid door den heer J. K. de Regt vervaardigd tooneelstuk worden opgevoerd voor een ander gedeelte der schooljeugd dat het middagfeest in de Stadszaal niet bijwoonde. Te half zeven zal in de groote Stadszaal een volks-concert wor- den gegeven.waarvoor aan het Raadhuis gratis kaartjes zullen worden uitgereikt. Te negen uren zal op de Ruïne een illuminatie worden ontsto ken en twee muziek-corpsen zullen zich daar bij afwisseling doen hooren. De Commissie voor de Feestviering 1 April 1872, W. C. VAN DEN BRANDELER, Voorzitter. D. HARTEVELT, Secretaris. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding zijn als minste inschrijvers aannemers geworden van: 1°. het schoonhouden en invoegen van gemetselde bruggen, J. Verhoog, voor ƒ290; 2°. het vernieuwen van overdekken van houten bruggen, P. L. van Erkel, voor ƒ1085; 3°. het vernieuwen van een brugje op den Ouden Rijn, over de Burggracht, J. van der Drift, voor ƒ709; 4». het verrigten van diepwerken in de stadsgrachten, P. Kapteyn den Boumeester, voor ƒ1264. Men deelt ons mede» In plaats van de gewone voormiddag-godsdienst oefening op tweeden Paaschdag, zal aanstaanden Maandag, met het oog op de herstelling onzer godsdienstige en burgerlijke vrijheid, bij de Nederduit- sclie hervormde gemeente alhier, alsmede bij andere gemeenten, een open bare dankstond gehouden wordendes voormiddags ten negen ure. -■ Door de vereeniging /'Kennis en genoegen" is in eene gisteren avond gehouden buitengewone vergadering besloten voor den schietwetstrijd op 5 April, te Katwijk te houden, een prijs uit te loven. Door den minister van financiën is bepaald, dat op 1 Julij e. k. en volgende dagen te 's Gravenhage examen zal worden gehouden voor de be trekking van landmeter 3e kl. bij het kadaster. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen le Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Z. M. de koning heeft aan het personeel van het koninklijk domein het Loo een insigne doen uitreiken, bestaande in een watergeus in zilver aan nationaal lint. Te Amsterdain werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de aandeelhouders in de Ilollandsche IJzeren spoorweg-maat schappij. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de balans over 1871 en het dividend bepaald op 63 per aandeel. De lieer mr. J. Messchert van Vollenhoven, die moest aftreden als commissaris, werd als zoodanig weder herkozen. Een der aandeelhouders gaf aan het bestuur in bedenking, het reeds vroeger geopperde denkbeeld eener spoorweglijn naar Zantvoort nog eens in ernstige overweging te nemen, hetgeen werd toegezegd. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnenl. zaken aan den koning omtrent den afloop van de ligling der nationale milicie van 1871. Daaruit blijkt o. a. het volgende. Zoo bij de milicie te land als bij de zeemilicie zijn 10907 man ingelijid; cr ontbreken dus 93, ten gevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 59 meestal kleine ge meenten. Het aantal onlbrekenden bedraagt «lerha've iets meer dan in elk der jaren 1869 en 1870, doch blijft verre beneden het tekort op de ligtingen van 1867 en 18S8, niettegenstaande, even als in deze vier voorafgaande jaren, het bedrag der ligting van 1871 op het maximum van 11000 man was bepaald. De vermeerdering jan het tekort op deze ligling is toe te schrijven aan het minder getal ingeschrevenen dan in 1869 en 1870. Het getal lote lingen, bij de zeemilicie ingelijfd, bedraagt juist 600 man. Het aantal lote lingen, dat zich voor die dienst heeft aangeboden, is tot dus verre jaarlijks vermeerderd en in 1871 tot 1325 gestegen. Een bewjjs van toenemenden lust voor de dienst bij de zeemilicie. Het getal ingelijfde plaatsvervangers in 1871 bedraagt 1581, dus bijna een zevende deel van het aantal afgele verde manschappen. Van de bevoegdheid tol het stellen van plaatsvervangers is in 1871, ofschoon tot een lager bedrag dan in 1867 ruimer gebruik ge maakt dan in 1868, 1869 en 1870. Van vervanging door nommerverwisse- ling is daarentegen, even als bij de ligting van 1867., ook bij de ligting van 1871 minder ruim gebruik gemaakt dan in de beide laatste voorgaande jaren. Het aantal der als zoodanig voor de ligting van 1871 opgetredenen bedraagt 661, tegen 755 in 1869 en 685 in 1870. Hel getal ingeljjlde plaatsvervan gers en nommervervvisselaars te zamen bedraagt 2242, alzoo nagenoeg 1/5 van het geheele bedrag dei' ligting. Het aantal toegekende vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte bedraagt 1860, tegen 1676 in 1§67, 1862 ir. 1868, 198! in 1869 en 1935-in 1870. Daarentegen is het getal vrijstellingen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken in de laatste jaren toegenomen. In 1871 werden 2168 lotelingen om deze reden vrijgesteld tegen 1881 in 1867, 1924 in 1868, 1952 in 1869 cn 2013 in 1870. All

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1