POTPOUR RIETJES. luit. A. E. L. Wellan, van het 6f reg.; bij het 8* reg., tot l"<n luit., den 2Jen luit. H. J. 11. Janssen, van hel corps; 2°. den kapitein L. J. M. Glasius, van hel 5' reg. infanterie, op non-acliviteil le stellen3'. aan den mei ver- lol hier te lande teruggekeerden kapitein der infanterie hij het leger in Ncd.- Indië G. A. Haentjens Dekker, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervat ten van dc werkelijke dienst, ten gevolge van lichaamsgebrekeneen eer vol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. De 2^ luit. der artillerie op non-activiteit A. D. Baron van Verschuur is weder bij hel lf reg. vesting-artillerie in activiteit gesteld. De luitt. ter zee 1' kl. II. P. Köuig. G. F. T. van Woelderen en jhr. A. F Meijer, de beide eerstgenoemden dienende als 1' ollicier respectively k aan bcord van het ramschip /tuffel en raderstoomschip Balk, en laatstgenoemde gedetacheerd bij 's rijks werf te Amsterdam, worden op non-activiteit gesteld. Voorts worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de kapitein-luit. ter zee F. M. Parker Verboom; aan boord van hel ramschip Buffel, de luit. ter zee 1' kl. C. E. Uhlenbeck; aan boord van hel rader stoomschip kalk, de luit. ter zee lr kl C. Schuylenbergallen als 1" offi cier; aan boord van het wachtschip le Hellevoelsluis. de luit. ter zee le kl. F. 11. Coblijn; en gedetacheerd bij 's rijks werf te Amsterdam, de luit. ter zee lr kl. J. van Burg. - Z. M. de koning is gisteren namiddag van het Loo in deze residentie aang komen. en werd aan het station verwelkomd door Z. K. H. prins Alexander. Z. tv. 11. prins Frcdcrik is heden morgen naar Neuwicd ver trokken. Den 3l»,eD dezer zal van het le reg. huzaren alhier een detachement cavalerie naar Brielle vertrekken om gedurende dc feestviering aldaar le verblijven, De gemeenteraad alhier vereenigdc zich gisteren met 15 tegen 7 stem men met hel afwijzend praeadvies van burg. en vvelh. op hel verzoek van het bestuur van het genootschap tol bevordering van de Christelijke heili ging van den Zondag, om voorlaan de kermis te beperken van Maandag tot Zaturdag, na verwerping van een daartoe in den geest van het verzoek door den heer Bassecour Caan gedaan voorstel. Hel bezwaar tegen den verlangden maatregel was en blijft hierin gelegen dat zij den bloei der zoo genaamde volle markt op den eerst volgenden Maandag zoude bedreigen en daardoor aanzienlijke schade berokkenen aan vele nijvere ingezetenen. Men weet namelijk, dat, naar oud gebruik, de landlieden uit den omtrek dien dag bestemmen niet slechts lot hel bezoeken der kermis, maar voorname lijk om zich in de residentie vele benoodigdhedeu aan te schallen. HUI I'KA I.AADSC111^BEHÏGTKiN. E ai E 5, X ïi». LONDEN 26 Maart. Hel officiële blad. de London Gazette, deelt de door den Franschen minister van builenlandsche zaken, de Rémtisal, aan den herlog de Broglie toegezonden nota mede, betreffende de opzegging van het Engelsch-Fransche handeislraclaat. De prins en de prinses van Wales zijn den 235,eo dezer te Rome aan gekomen, waar zij aan het slation ontvangen werden door den syndicus en den prefect van Rome, door de leden van het Britsche gezantschap en vele te Rome aanwezige Engelsehen, alsmede door den koning en de koningin van Denemarken, de ouders der prinses van Wrales, met welke zij eenigen tijd te Rome zullen doorbrengen. Te Dublin worden groote toebereidselen gemaakt voor eene aldaar in Mei le houden tentoonstelling van kunst en nijverheid Men verwacht dat de koningin bij die gelegenheid een bez< ek aan die stad zal brengen. Mevr. Harrigt Beechcr Stowe, de schrijfster van de Negerhut, is over leden. Zij was den 15 Junij IBI2 te Litchfield (Connecticut) geboren. FRAN hit M H. Eenige bladen bespreken de thans in hun oog zonderlinge politiek van den koning van Italië, die men niet kan beoordeelen, omdat zij alleen gekend wordt uit geruchten en gissingen. De verkoeling van Italië jegens Frankrijk is echter in het oog vallend en de reden daarvan heeft men niet ver te zoe ken, zij ligt alleen in het gebrek aan energie van de Fransche regering, welke, in plaats van hel oor te Icenen aan de kiaglen der clericalen, had moeien beginnen met hetgeen, waarmede het thans is geëindigd, dat is. met het afvaardigden van cenen vertegenwoordiger van Frankrijk bij den koning van Italië. De heer Thiers verwacht van de tegenwoordigheid van den heer Fournier le Rome veel heil voor het herstel der goede betrekkingen lusschen de beide natiën. -- Bij hel door de nationale vergadering dezer dagen aangenomen wets ontwerp tot aanwijzing der oorden van deportatie, is hel schiereiland Dueos, op Nieuw-Caledonië, als verblijfplaats aangewezen voor die misdadigers, welke tot deportatie in eene vesting of versterkte plaats worden veroor deeld, en het Pijuboouien-eiland en het eiland Mare, beiden lol de kolonie Nieuw-Caledonië belioorende, tot verblijfplaatsen voor hen. die tot eenvou dige» deportatie worden verwezen. De eerstgenoemde categorie zal op het schiereiland Dttcos zoo veel vrijheid genieten als zich met de zorg voor hunne bewaking en voor het behoud der orde laat overeenbrengen. De vrjjheid, die de veroordeelden van de tweede categorie zullen genieten, zal ruimer zijn en alleen aan zoodanige beperkingen worden onderworpen als onvermijdelijk zijn om hun het ontsnappen te beletten. De lieer Veuillot is zeer ontevreden over de houding van den bisschop van Orleans, liet is eene schande, zegt hij, Thiers en uisgr. Dtipanloup, afgevaardigde van de Loirel, en voor deze gelegenheid lot vertegenwoor diger der katholieken verklaard waren hel in een oogenblikzonder dis cussie, eens. Voor ons, al is msgr. Dtipanloup in de kamer geen bisschop, maar eenvoudig een politiek vertegenwoordiger van een departement, is het Jsehuweljjk, wjj bekennen het, een zoo aanzieuljjk persoon, die voor twee jaar zitting had in het oecumenisch concilie, betrokken te zien in deze regts- weigering. ^>EK TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE. 27 Maart. Benoemd bij bet personeel van de genees- kundige dienst der laiidmagt; lol eerste officier van gezondheid l» kl., de eerste officier van gez. 2,le kl. van llces; tol eerste Officier van gez 2"r kl de officieren van gez. 2,le kl. van Breda, Kolff en Fles. Gepensionueerd: de eerste officier van gez. lp kl. van Dommelen, onder toekenning van den ran» van kolonel; en de eerste officier van gez. 2d" kl. Wolierson, met den ran» van luit.-kolonel. 'L. M. de koning heeft heden avond den heer Pulidogezant van Ve nezuela, in een bijzonder gehoor ontvangen. LONDEN, 26 Maart. In hel lagerhuis heeft lord llarlington, staatssecre taris voor Lrland, te kennen gegeven, dal er in vele graafschappen voor Ierland eene merkbare afneming van agrarische en andere misdaden valt op te merken; maar bij voortduring worden nog wapens in beslag genomen, die geacht worden voor Fenians bestemd te zijn. Uit dien hoofde kan aldaar nog niet gedacht worden aan het volledig herstel van den gewonen toestand. Dc regering deukt echter na over een gedeeltelijke opheffing van de excep tionele maatregelen in Ierland. De heer Macfie vestigde daarop de aandacht op de onvoldoende verdedigingswerken aan de Scholsche kust en stelde voor onverwijld aldaar, zoomede in de groote handelshavens van Engeland een begin te maken met tie uitvoering van verdedigingswerken. De heer Card- well, secretaris voor oorlog, erkende dal de zaak van gewigt was, maar het is niet mogelijk onverwijld een begin te maken met de uitvoering dier werken. Er zijn voorts reeds maatregelen tot bescherming genomen. He regering is voornemens later verdedigingswerken le Liverpool aan te leggen. Zij zal voorts in overweging nemen, of evenzoo ten aanzien van Glasgow en andere groote handelshavens gehandeld zal worden. Zij gelooft, dal er ten aanzien van Edimburg volstrekt geen gevaar bestaat. Men mag niet uit het oog verliezen, dat door de torpedo's de quaestie der kustverdediging ge heel van aard veranderd is. Nadat nog eene korte discussie was gevoerd, is het voorstel van den heer Macfie zonder hoofdelijke stemming verworpen, Een voorstel van den heer Fawcelt, om de hoogeschool le Dublin toegan kelijk te stellen voor studenten van alle gezindten, werd door de katholieke leden bestreden, maar met 94 tegen 21 stemmen goedgekeurd. WEENEN, 26 Maart. De H'\ener Zeitung behelst een besluit, waarhij de heer Horst, tot dusver chef van het ministerie voor de zaken der lands verdediging, benoemd wordt tot minister voor de landsverdediging. LEIPZIG, 26 Maart. De jury heeft dc lieeren I.iebknechl en Bedel schul dig bevonden. Beide zijn daarop lot twee jaren vestingstraf veroordeeld. De heer llepnér is vrijgesproken. MUNCHEN, 26 Maart. Kamer der afgevaardigden. Discussie over de be groot ing. Bij den post 200u0 fl. voor de dagbladen der regering, verklaarde de minister-president, dal. de kamer moge dezen post apnnemen of verwer pen de regering zich middelen zal verschuilen om hare drukpersorganen le hebben; zij zal echter le allen tijde gedachtig zijn aan haren pligt zich tegen over de kamer te verantwoorden en later een indemniteilsbill indienen. Met 188 tegen 9 stemmen wordt de post verworpen. De minister-president bragl hierop in herinnering dat de heer von Lerchenfeld. rapporteur der commis sie. met algenieene instemming der kamer het regt der regering erkend heeft uit hel rijks reservefonds, behoudens een indemniteit, over gelden te be schikken. De ziltiug wordt tot 5 ure verdaagd. XI. Wanneer men in lang niets van zich heeft laten hoorenof wanneer de correspondentie voor een poosje is gestaakt, dan wordt ze doorgaans weer geopend met een tal van allerbeleefdste verontschuldigingen die hel oitwilh- keurig verzuim moeten wettigen. Drukke bezigheden, allerlei bemoeiingen enz., zijn de schering en inslag, en ik zelf zou deze ar timeuleu le haat kunnen nemen, als ik mij verontschuldigen wilde dal ik gedurende geruime» tijd jegens u hel stilzwijgen bewaard heb; ik zal dit echter niet doenen li ronduit zeggen dat ik geen aanleiding gevonden heli om uwe mij gedane vragen in 't openbaar le beantwoorden. Hetgeen gij mij over Kappipo schreef! zal ik in hel midden latenwant al noemt gij liet nu ook eene letterkundige cliurlatamierie of een onbeduidend prul, er zijn er toch zoovele anderen the het een meesterstuk nochieu waaruit hel embryonaal genie duidelijk kenbaar is. Mijn kleine jongen zells loopt er hoog mee weg, en begrijpt maar niet hoe een knaapje van zijn leeftijd, als de schrijver van kappipo is, zoo keurig heeft kunnen teekeneureden genoeg oui met u over de meerdere ol mindere waarde van het boekske le verschillen; daarenboven heelt de uitgever er onlangs een tweeden druk van aangekondigd iu eenige brommende adver- lenlieii die wel als proeve van advertentie-stijl tol modél kunnen strekken voor uitgevers, die gaarne hunne papieren kindertjes aan den man weuschfit le brengen. Een en a,uder doel mij de overtuiging uitspreken dal Kappipo stellig een uitstekend bOek moet. zijn', dal in geen gezin waar kleine en groote kinderen zijn, ontbreken mag. Ook in ons dorp wordt, er verschil lend over gesproken, doch de meesten kunnen hel woord: «Kappipo" nog niet goed uitspreken; onze meester laat er zich echter veel aan gelegen lie gen, om het de schooljongens zóó te leeren spellen als het volgens den uitgever moet gespeld en uitgesproken worden, doch 'l kost den man vreese- lijk veel moeite en om nu hel boek meer ouder de algenieene aandacht le brengen beeft hij voor eenigen tijd eene voorlezing in 't //Nut" gehouden, over den naamsoorsproiig van Kappipo die hij van 't llebreetiwsch het Grieksclt en 't Spaanscli wil afgeleid zien, bij welke gelegenheid alle Nuis-ledeii en de leergierige jongens door het Bestuur zijn onthaald geworden op rekte Kappipo-sigaren waarvan eene scheepslading uit Rotterdam ontboden is. Zóóveel belang stelt men bij ons in dat «ongekend juweel". Men heeft wel eens gezegd dat «het Nul" zijn tijd gehad heeft doch ik beweer dat het Nut wezenlijk veel nut sticht. Wij buitenlui amusecrcii er ons ten minste altijd verschrikkelijkvooral wanneer er eene of andere onbekende grootheid van elders, een oude afgezaagde voorlezing of preek komt doen waarmee hjj hel land doortrekt en daarvoor [natuurlijk I) eene

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2