KUI ritlNLAMlSCilK ItKKHiïKM. PEK TELE(iKAAF. burg, de lieer \1. G. Mereus, thans ontvanger te Werkhoven; tut adjunct- controleur, te Dordrecht, de heer M. A. Bringenberg, thans ontvanger te Aflerden (Limburg); Ie Nijmegen, de lieer J. H. van der lleyden, thans surnumerair te Rotterdam; verplaatst: de adjunct-controleur J. M. Burger- houdt, van Dordrecht naar Rotterdam; benoemd: lol ontvanger der directe belastingen, te Aflerdende heer J. J. II. Quaedviieg, thans te Bergeyk c. a.; te Bergeyk c. a., de heer K. W. van Sandick, thans surnumerair te Zwolle; te Werkhoven c. a., de heer G. ,1. Backers, thans surnumerair te Leeuwarden. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleeuen. De provinciale stalen van Zuidholland hielden heden eene buitengewone vergadering. Na mededeeling van eenige koninklijke besluiten sedert de laatste verga dering ontvangen, werd overgegaan tot liet onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, den heer II. G. Waldeck, die voor het hoofd- kicsdistrict Vlaai-dingen is gekozen in plaats van wijlen den heer R. J. G. Metelerkamp. Zijne geloofsbrieven werden in behoorlijke orde bevonden waarop het nieuwbenoemde lid de gevorderde eeden allegdc en zitting nam. Hierop werd de vergadering door den voorzitter mr. C. Fockbij gele genheid, dat deze het eerst in die betrekking optreedt, verwelkomd en korielijk toegesproken, waarbij bij tevens hnlde brengt aan dc nagedach tenis van den heer Metelerkamp, in leven lid van de provinciale en van de gedeputeerde stalen. Door gedeputeerde staten werden onderscheiden ingekomen stukken ter tafel gebragt, die in banden van commissiën werden gesteld. Vervolgens werd overgegaan lot het verkiezen van een lid van de gede puteerde staten ter vervanging van wijlen den heer mr. R. J. C. Meteler kamp. die in 1877 als zoodanig moest aftreden. Bij de derde stemming werd als zoodanig gekozen de heer-nv. C. W. Hubreclilte Leiden, met 44 tegen 23 stemmen, die uitg'ebragt werden op den heer mr. P. G. A. M. van Weel Op de daartoe gedane vraag des voorzitters verklaart de heer llubrecht zich bereid zich de keuze te laten welgevallen eu betuigt bij zijn dank aan de vergadering die hem zulk een groot blijk van vertrouwen heeft geschonken, terwijl hij zich in dc welwillendheid van de overige leden van gedep. sla- ten aanbeveeltten einde de plaats van zijn voorganger naar behooren te kunnen vervullen, en de verzekering geeft zijnerzijds zijn beste krachten te zullen inspannen Ier bevordering van bet welzijn der provincie. Nadat de zitting lot 's namiddags ter 3 ure geschorst was, om de commis sie gelegenheid te geven tol het uitbrengen van rapport omtrent de aanvra gen om subsidie ter voorziening in de kosten van gewoon lager onderwijs, werden, de zitting hervat zijnde, de aanvragen om subsidie van de Lier en Noorden toegestaan, en die van Mijnsheerenland uitgesteld tot de zomcr- vergade in De buitengewoije zitting der staten werd daarna gesloten. Gisteren avond is uit dc Prinsengracht alhier opgehaald het in verge- vorderden staat van ontbinding verkecrend lijk van een kind van hel vrou welijk 'geslacht, dat blijkbaar als pasgeboren in het water is geworpen. FKAKttll IJ H. De Siècle bei'igt dat de commissie van enquête omtrent de capilula- tiën de zaak van den maarschalk Bazaine heeft ten einde gebragt en in haar rapport concludeert tot het brengen' van den maarschalk voor een krijgsraad. Daarentegen wordt aan de tud. tic'ge gemeld dat de commissie in haar rapport wel js waar hare afkeuring heeft te kennen gegeven om trent een aantal punten, rakende hel gedrag van den maarschalkmaar geen conclusie genomen heeft, om hem voor den krijgsraad te brengen. Dit punt wil zij overlaten aan de beslissing van den president der republiek. De krijgsraad te Versailles beeft dezer dagen de zaak behandeld van de beschuldigden in zake den moord aan den Parijschcn apotheker Dubois gepleegd. Dubois had toen I ij op 24 Mei van hel vorige jaar het voor- waartsrukken der troepen van Versailles binnen Parijs vernam zijne vreugde daarover aan den dag gelegd. De Communisten, die op dal oogeublik de ge- t noemde wijk nog bezet bielden, namen z'.cb voor, Dubois daarvoor te laten boeten, cn voerden een paar uren later dit opzet uit. Vernemende, dat eene bende van 50 man tegen hem in aanlogt was, barrikadeerde hij in allerijl zijne deuren cn vensters; de troep vuurde dapper op de muren en rigtle veel schade aan, maar moest eindelijk afdeinzen. Later kwamen de overweldi gers echter in grooteren getale terug. Ook toen trachtte Dubois zich nog te verdedigen; o. a. goot hij uit zijne bovenvensters vitriool op de gefedereerde!) uit: maar eindelijk drongen zij toch in zijn huis binnen; Dubois werd afge maakt, zijn huis geplunderd en zijn door 13 kogels doorboord lijk werd op het balcon der woning tentoongesteld, waar het tol den volgenden dagver- bleef. Zeven van de twaalf beschuldigden zijn tot deportatie of gevangenis straf veroordeeld; een, de aanvoerder der bende, lot dc doodstraf L'Vition wil weten, dat de gewezen kapitein der gefedereerden Simon Mayer, die wegen; medepliglicheid aan den moord der generaalsLecomteen Cl. Thomas ier dood veroordeeld is geworden, maar wiens vonnis in depor tatie is veranderd, uit zijne gevangenis ontsnapt is. De Ecole de Médecine is, naar men verneemt, voor zes weken gesloten. 8PAX J E. Volgens eene berekening der ministeriëlcn zullen er 150 unionisten er. 170 prognssislen en aanhangers van Sagasta verkozen worden. Ofschoon de officiëde berigten omtrent den slaat van zaken op Cuba gi nslig luiden en het einde van den opstand aanslaande doen voorkom n, luiden de bijzondere berigten daaromtrent minder geruststellend. De Spaan- scbe troepen zouden weder twee gevoelige nederlagen hebben geleden, de eene te T nas, de aid ere bij S. Jago de Cuba. waarbij een kort geleden aangekomen batailion van Santander bijna geheel vernield is. Tea aanzien der slavernij is sedert de in Spanje plaats gehad hebbende revolutie nog niets veranderd. Eerst weinige dagen geleden hebben twee schepen hunne lading negerslaven bij Matanzas aan wal kunnen brengen, zonder eenig beletsel te ontmoeten. UD1TÜCULAN». Het huis der afgevaardigden heeft de dislricts-wet in haar geheel aan genomen met 251) tegen 61 stemmen. Bij de behandeling van de reeds medegedeelde interpellatie betredende de openbaarmaking van een brief ten huize van den heer (vozuiian te Posen in beslag genomen, verdedigde de minister van biunenlaiidsche zaken in zijg antwoord het regl der regering om van de gercglelijke autoriteiten de uit, levering van in beslag genomene brieven van politiek belang te vorderen. De president-minister had den in de interpellatie bedoelden brief als van hoog politiek gewigt beschouwd, en wel zoo zeer dal hij afschriften daar van aan de Builsche gezanten in hel buitenland had doen toekomen. had dien aangemerkt als een bewijs van tie wijd uitgestrekte ullramontaan- scbe woelingen, en gemeend dat eene mededeeling aan de builenlandsche regeringen, bijv. ook aan den heer Thiers, die zich juist thans melden bisschop van Orleans en de petitiën der Fransche ullramonlancn bezig houdt, in het belang van üuitschland en van den Europeschen vrede noodzakelijk was. Aan eene verdere verspreiding van dal stuk was de regering g, heel vreemd; zij had daartoe gecne vergunning gegeven en zij vond geene aan leiding om nasporingen te doen naar de personen, van welke de versprei ding was uitgegaan; zij moest dit overlaten aan degenenaan welke dt openbaarmaking van den brief mishaagde. De heer von Windhorst nam uit het antwoord des ministers aanleiding om aan te kondigen dat hij een voorstel zou doen ter betere verzekering van liet brieveugeheim. De rijkskanselier heeft bij den bondsraad een voorstel ingediend om uit 's rijks schatkist een som van 400.000 III. toe Ie slaan, lol dekking der kosten voor Duilschlands vertegenwoordiging bij de W'eeuer tentoonstelling. Hetgeen door den Noord Üuilschen bond in 1867 voor de Parijsche tentoon stelling is geschied, heeft hij daarbij in zekere male lol grondslag genomen. Thans echter is de basis, waarop de zaak moet worden gesteld, veel breeder dan destijds. Gansch Beijercn, Wurtemberg. Baden, Hessen en Elzas-Lotlia- ringen hébben zich bij het vroegere Noord-Duilschland gevoegd. In 1867 hebben die uitgaven slechts bedragen 250.000 th. Met bevreemding beeft men te Berlijn kennis genomen van het beslnjt des konings van Beijerenwaarbij wordt bepaald, dat de zitting van deo landdag eerst op 13 Apiil zal worden gesloten. Niettegenstaande liet keit besluit, waarbij de Duilschc rijksdag legen 8 April e. k. wordt bijeengeroe pen. op 17 jl. is uitgevaardigd, neemt de koning van Beijeren op 20 deza genoemd besluit. Dat het keiz. besluit binnen het verloop van drie dagen te Mituchen bekend zal zijn gewor cn, mag als zeker worden aangenomen, Alen heeft de vaste overtuiging, dat de rijksdag deze aangelegenheid zal It baat nemen, om voor goed hel volgende punt uit Ie maken: als beginsel zal worden vastgesteld, dal de rijksdag den voorrang heelt op alle landdam en derhalve, dat staande de zitting van den rijksdag geen landdagen zitlin» mogen houden. Deze bepaling is niet ongerijmd, wanneer men in aanmer king neemt, dat er geen landdag is van een der Duitsche staten, waarin niet een zeker getal leden van den Duitschcn rijksdag zitting heeft. De bisschop van Ermeland heeft reeds een opvolger benoemd voor dei onlangs wegens verzet tegen de onfeilbaarheidsleer in zijne bediening ge schorsten pastoor Grunert te lnslerburg. Met spanning worden de door di regering te nemen maatregelen te gemoet gezien. LONDEN. 25 Maart. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Glad stone den lieer Otway medegede lildat hij geen enkel berigl had ontvan gen over bet sluiten van een tractaat lusschen Duitschland en Italië. De heer Enfield heeft in antwoord op de vraag des heeren White gezegd, dal Engeland, even als andere mogendheden, bij hel Chinesche gouvernement heeft aangedrongen om de haven Kungehow voor den l uilculaudschen handel open te stellen. LONDEN. 25 Maart. In het lagerhuis, dat morgen tot 4 April zal uit eengaan. heeft de lieer Lowe hel ingediende budget toegelicht. De uitgaven bedroegen in hel vorige jaar 7t.7vb.000 dal is I.OlG.OliO minder dan was toegestaan. De ontvangsten bedroegen 74.535.D00 dat is 2.815.0004 meer dan de uilgaven. De nationale schuld is sedert I860 met IV.740.000' verminderd. De minister berekende dal bet volgend dienstjaar een batig saldo van 3,602.000 zou opleveren. Dientengevolge stelde hij voor o» o. a. de invoerreglen op koflij en chicorci met de helft te verminderen, de income-tax met twee pence te verminderen en de belasting op te hellen, die gelieven wordt van huizen, kantoren en winkels, wier huur beneden ik 20 blijft, liet batig saldo wordt daardoor gebragt op 362.000 Zonder stemming is hel voorstel lol vermindering der belasting op de koffij en de chicore i en tol afschaffing der bovengenoemde huizen-belasting aangenomen. BERL:..N. 25 Maart. Prins von Bismarck is gisteren naar Varzin ui trokken om daar acht dagen door te brengen. INGE'/.ONDEA'. Eenige dagen geleden werd in het hotel «De Zon" eene vergadering f' houden, tot bijwoning waarvan de hh. officieren en de kaders der dd. schilt- terij en van bel garnizoen, alsmede de lib. leden der burger- en studenten- weerbaar! eidskorpsen alhier waren uitgeiioodigd, ten einde den wensch vu eenige leden dier korpsen in overweging te nemen. n. 1. om bij gelegettln» van bet binnen korten lijd plaats hebbende nationaal feest eciien liiiisDoiidé lijk-stedelijken schietwedstrijd te constitueren, waaraan de bh. ofTiciereit, onder officieren eu korporaals der beide eerstgenoemde, cn de leden d" laatstgenoemde korpsen zouden kunnen deelnemen. Nadat l el plan in rijpe overweging genomen was, werd dienzelfden avow eene commissie benoemd, die met de regeling van dien wedstrijd zou 'f

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2