LEIDSCIIË COURANT. N8. 69. DONDERDAG 21 MAART. i 187-2. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbadr vóór /2.5Ö 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1,- iedere regel inecr 25 cents. Advertentiën voor DuitsehlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn, lMpzigDresden, Bres/au, Keulen, Sluttgart, Weenen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Geneve en Lausanne Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1871 (2y vel), zijn exem plaren verkrijgbaar, a 25 ets. BINNENLANDSCI1E BKIWGTEN. LEIDEN, 20 Maart. Bij gelegenheid van de gisteren van wege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw te Rotterdam gehouden tentoonstelling van runderen, schapen en varkens, zijn o. a. be krooningen toegekend aan: H. M. Taverne, te Leiden, voor gemeste varkens de le-, 2e en 3e prijs; aan A. van der Burg, te Hazerswoude, voor vette schapen de le en 2' prijs-, aan J. van der Dreggen Az., te Waddinxvcen, voor varekoeijen de le en 3* prijs, voor kalfdragende koeijen de 2' en 3e prijs, en voor ossen (2 jaren oud) de 3e prijs. Zekere wed. T. alhier, die zich onlangs, met achterlating harer kin deren, van hier had verwijderd, is, na in hare woning te zijn teruggekeerd, eergisteren weder weggegaan. De polieie zal, naar men van goeder hand ver neemt, zich deze zaak aantrekken. De heer II. Houtmanhulponderwijzer aan de christelijke school voor on- en minvermogenden alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de chris telijke school le Woubrugge. Volgens het U. D. heeft de te Utrecht bestaande commissie voor het Brielsche geuzengesticht voor kinderen van zeelieden, die overleden zijn, zich tot dusverre in zulk eene deelneming mogen verheugen, dat de commis sie, bij eene blijvende sympathie, nog dit jaar tol opname van kinderen in het gesticht zal kunnen overgaan. Van Maassluis, alwaar voor eene plaatselijke feestviering op 1 April ongeveer 800 is bijeengebragtmcidt mei) de bijzonderheid dat door den heer P. van Rijn, broodhakker aldaar, is ingeschreven voor «twee Spaan- sehe mattenafkomstig van de Zilverviool." Te Schiedam is door den gemeenteraad besloten eene som van ƒ3000 te bestemmen tot viering van het feest op 1 April. Door hel kiescollcgie der Ncd. herv. gemeente te Rotterdam is, ter vervulling der openstaande predikantsplaats de volgende nominatie gevormd: dd. Felix, te Utrecht; dr. Iloedemaker, te Veenendaal; Vermeer, te Zwolle; Bryce, te 'silage; Creutzberg, te Arnhem, Nonhebei, te Middelburg. Door het próv. geregtshof in Noordholland is II. II. Deters schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in eene door hem bewoonde kamer in de Vinkenstraat te Amsterdam, met gevaar voor menschenlevens, en veroordeeld lot eene tuchthuisstraf van 6 jaren. Te Amsterdam is door de directie der ilollandsche spoorwegmaatschappij in het openbaar aanbesteed: het maken van de kunstwerken met de aanslui tende gedeelten der aardenbaan en eenige andere werken, lusschen Amster dam en Uitermeer (Oostcr spoorweg). Aannemer is geworden de lieer Osinga, te Middelburg, voor de som van ƒ474,400. In genoemde plaats is heden morgen ten 5 ure een lievige brand uitge barsten ui de sloom-meelfabriek de Weichsel op de Baangracht. Ten 10 ure was die brand gebluscht, maar het gebouw is geheel uitgebrand. 9 ge wone spuiten en 2 stoomspuiten zijn daarbij in werking geweest. Te Vuren hadden in dë vorige week de veldwachter en de oude jager van den heer Virtily last ontvangen het beddegoed van een aan besmettelijke pokken overleden persoon te gaan vernietigen. In plaats van hieraan te voldoen bragten zij het naar Gorinchcm en boden hel aldaar te koop aan. De polieie kreeg er echter spoedig kennis van en de veldwachter werd voor- loopig gedurende 3 maanden in zijne betrekking geschorst. Te Almelo geraakte dezer dagen in de fabriek van de bh. Kamerling Zoon een meisje onder den zwaren stamper der machine. Gelukkig werd Rj er spoedig onder uitgehaaldanders ware zij geheel verpletterd. Hoewel Rj belangrijke kneuzingen heeft ontvangenhoopt men haar in het leven to behouden. Het wetsvoorstel tot definitieve vaststelling van hoofdstuk VIII der stüatsbegrooling voor 1872 (dep. van oorlog)dat thans bij de staten-gene- raal is ingediendis grootendeels in overeenstemming met de vroeger aan genomen credietwet voor 6 maanden. Zijn enkele posten verminderdde Heeste afdeelingen z(jn daarentegen verhoogd tot een gezamenlijk bedrag van ƒ1,250.000. De begrooting is voorts gegrond op de thans bestaandé zamenslelling der staven er corpsen van het legerwelke naar 's ministers medcdeeling aldus zal moeten behouden blijven tot na de vaststelling der legerorganisatie bij de wetwelk wets-ontwerp eerst zal kunnen worden aan geboden wanneer de ontwerpen nopens het veslingstelsel en de wijziging der mililiewel door de wetgevende magt züllen zijn tot stand gebragt. In- tusschen belet niets den minister inmiddels de oefening der troepen te be vorderen en met meer kracht voort le gaan met het doen vervaardigen van zwaar geschut voor de kustbatterijen en met den aanmaak van nieuwe draagbare vuurwapenenklein kaliber. Wat de oefeningen der corpsen betreft, zoo bestaat bij den minister het voornemen een gedeelte van het leger in de legerkampen bij Milligen, bij Zeist en op de Wiesselsche heide te vereenigen, ten einde aldaar gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefend, en het overige gedeelte in de garnizoenen zooveel doenlijk gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren of in de vestingen te oefenen 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Aan den heer J. P. Feilh, secretaris-generaal' bij het dep. van kolo niën. is, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze tegen 1 Julij aanst. ontslag verleend uit 'slands dienst, omlcr dankbetuiging voor de veelvuldige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen; voorts is, met ingang van 1 Julij aanst. benoemd tot secretaris-generaal bij het dep. van koloniën de heer mr. G. T. Henny, oud-ambtenaar bij de burgerlijke dienst in Ned.- Indië, laatst advocaat en procureur bij het hooggereglshof daar te lande. Tot plaatsvervangend kantonregter te Kampen is benoemd de heer J. B. van der Dussennotaris aldaar. Aan den heer C. Sandt van Nooten is, op Zijn verzoek eervol ontslag verleend als bewaarder van de hypotheken en ontvanger der registratie l<e Deventer, met dankbetuiging voor de den lande in onderscheidene betrek- kingen bewezen diensten gedurende eem tijdvak van ruim 58 jaren. Gok- ik aan^ den heer J. A. Sannes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Veendam. Tot predikant bij de prot. gemeente in Ned.-Indië is benoemd- de heer N. van Klaveren, pred. te Streefkerk. Door den Ned. consul-generaal in Portugal is de heer K. J: Grill aan gesteld tot zijnen vice-consul te St. Ubes. Z. M. heeft goedgevonden, te bevorderen tot schout-bij-nacht, den ka pitein ter zee F. A. A. Gregory, tot kapitein ter zee, den kapitein-luit. ter zee J. A. Vandcvelde, tot kapitein-luit. ter zee, den luit. ter zee I'« kl. A. Jarman, en tot luit. ter zee Ie kl.den luit. ter zee 2e kl. J. L. Duker: de schouten-hij-nacht A. F. Sicdenburg en J. van der Meersch, eervol1 te ontheffen van de betrekking van directeur en kommandant der marine, respectivelijk le Amsterdam en te Willemsoord, onder dankbetuiging voor hunne in die betrekking bewezen diensten, en op non-activiteit le stellen; te benoemen: tot directeur en kommandant der marine te Amsterdam, dert schout-bij-nacht J. J. Wichers, en te Willemsoord, den tot schout-bij-nacht bevorderden kapitein ter zee F. A. A. Gregory. Voorts worden de kapiteiri- luitt. ter zee J. K. van de Kruysse Pilaar en A. J. van Mansvelt benevensf de luitt. ter zee le kl. J. A. E. Dinaux en E. J. van der Sleydeneervol* ontheven van het bevel respectivelijk over de ramschepen Buffel en Schor pioen en monitors Heiligerlee en Tijger, en op non-activiteit gesteld; ter wijl het bevel over genoemde bodems wordt opgedragen respectivelijk aan de kapitein-luitt. ter zee F. H; P. van Alpheii en A. N: L. Koops en dé lnllt. ter zee le kl. W. F. Meijen en G. J. Smith. Z. M. heeft goedgevonden: hij het wapen der cavalerie le benoemen, tol lslcD luit. bij het 1' reg. huzaren, den 2i"> luit. J. M. Simon, van het1 corps; en den lslen luit. T. F. Slinkers, van het 3e reg. huzaren, op non^ activiteit te stellen; bij het wapen der infanterie te benoemen, hij lief 3e reg., tot kapitein 3e kl.den is,en luit.-adjudant H. C. de Korte, vtrn het 2« reg.; bij het 5C reg., tot l(tcI1 luit., den 2dt» luit. J. P. Henrichs, vanhetf corps; bij het 7e reg., tot lstcn luit., den 2ia> luit. W. F. Stevens», van heV corps; bij het 8» reg., tot kapitein 3» kl., den l!l" luit. F. L. Carré, vail' het C>' reg.; en in zijnen rang over te plaatsen, bij het reg. grenadiers etf jagers, den kapitein W. H. Doorman, van het 3e reg. infanterie. De officier van gezondheid 3' kl. F. H: L. Roessingh van Itèrson wortft geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1