LEIDSCIIE COURANT. 1872. DINGSDAG 19 MAART. G7. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3,franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 'Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubcck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, BrestauKeulen, Stuttgart, IVeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 18 Maart. In de op Zaturdag 16 Maart 11., des avonds te zeven ure, in het che misch laboratorium op de Ruïne alhier gehondene vergadering van het departement Leiden der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid werd, na afloop der huishoudelijke werkzaamheden, door den voorzitter, prof van der Boon Mesch, eene hoogst gewigtige bijdrage gehou den over het glas en de in de bewerking daarvan aangebragte verbeteringen van den lateren tijd. De spreker begon met een geschiedkundig overzigt lp geven van de glasbereiding en de ontdekkingen op dat gebied bij de Egypte- naren en Phoeniciers, Grieken en Romeinen, trad in eene beschouwing van de schatten van glas te Pompeji gevonden en wees er op, hoe later de glasfabricatie eerst naar Bohemeu en daarna naar Engeland en Frankrijk werd overgebragt. Vervolgens de eigenschappen van het glas nagaande, stond spreker slil bij het kalikalkglas, het natronkalkglas, het kalilood- oxydeglas, het flintglas, en de strass ter bereiding van kunstedelgestecnten, het gewone flesschenglasen het gebruik van bruinsteen en arseniczuur lot ontkleuring van het glas. Eindelijk handelde spreker over het loodhoudend glas of het kristalglas, het optisch glas en het waterglas, en stelde de leder, ten slotte daarbij in de gelegenheid tot het bezigtigen van 61 soorten Boheemsch, 12 soorten Fransch en 12 soorten Engelsch en eene verzameling Maastriehtsch glas. Door den vice-voorzitler, dr. D. de Loos, werd uit naam der vergadering spreker dank betuigd niet alleen voor deze belangrijke medcdeeling, maar ook voor de gastvrije en gulle ontvangst door Z. llGcl. aan de leden in hel laboratorium bereid. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de, blijkens de hierachter voorkomende aankondiging, verandering, die in het programma van de Woens dag a. in den schouwburg te geven voorstelling is gebragt. In plaats van de Galathee zal opgevoerd worden le Misanthrope, eene der meest bekende scheppingen van Molière. Het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandscbe redding-maatschappij heeft het verslag over den toestand en de verrigtingen dier maatschappij gedurende het jaar 1871 openbaar gemaakt. Het bestuur is door ruime bijdragen en eenige legaten in staat gesteld, voort le gaan met het onderhouden en ver nieuwen van het materieel en hel in volkomen bruikbaren staat te houden. De stormen, die in het najaar zoo vele schaden en ongelukken in andere landen veroorzaakten, hebben onze kusten niet geteisterd, zoodat de hulp der reddingbooten niet zoo dikwijls vereischt werd als in de landen, die meer aan de zuidelijke en oostelijke stormen bloolliggen. Er zijn in 1871 teEgmond, Petten, Ameland, Schiermonnikoog, Nieuwe-Diep,-Callantsoog Zandvoort, Terschelling en Wijk aan Zee te zamen 11 pogingen lot redding gedaan, waarvan 6 zijn gelukt, waardoor 58 schipbreukelingen zijn gered, zoodat sedert de oprigling der maatschappij 2049 personen door hare bemid deling gered zijn. Onder de ingekomen giften komt voor een legaat van ƒ500 va mevr. S. C. P. du Rieu, wed. den heer L. C. Luzac. In het Policieblad komt onder cfe gesignaleerde personen voor Julius Karg, oud 32 a 33 jaren, ontvanger te Gynla, kreits Beker (Hongarije) beklaagd van verduistering eener som van 20000 florijnen. De opsporing en aanhouding van dezen gesignaleerde wordt verzocht en berigt aan het dep. van justitie. De Stoompost deelt mede, dat op den 10d,n~ Maart door den nieu wen Rotterdamsehen waterweg nog goed en wel in zee ging de stoomboot Fijenoord, gezagvoerder Kramers, naar Londen, met een diepgang van 32 decimeter, bij een waterstand van 0.95 meter boven A. P., of 7 centimeter beneden gewoon hoog water, en dat op den 9len Maart ook nog, met volle lading zeilende, uit zee een logger van Maassluis binnenkwam. Sinds is de scheepvaart door den nieuwen weg in vollen gang. Den lldrD Maart kwa men twee zeilschepen en een stoomschip binnen en gingen vijf zeilschepen uit. Den 12,lel1 Maart gingen twee stoom- en twee zeilschepen naar zee en kwamen twee andere zeilschepen binnen. Volgens de IFagen. Cour. is door de bh. Monlyn le Gouda en Ouwe- 'ant te Parijs concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg. ian Rotterdam over Wageningen naar Arnhem. Te Rotterdam is Zaturdag morgen omstreeks 4 uren een Duitschcaak, genaamd Hermine, schipper T. Beijerliggende op stroom voor de Wesler- kade, door de Engelsche stoomboot Harlequin, gezagvoerder Saeycrs, door midden gevarenmet het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den schip per, diens knecht en een jongen verdronken zijn, terwijl Beijer en diens zuster zich hebben weten te redden aan boord van eene aldaar in de na bijheid liggende Duitsche brik August Friedrich. Het aakschip is onmid dellijk gezonken. Zaturdag is het vonnis van den krijgsraad te Haarlem, gewezen in de zaak, aanhangig tegen de luitenants Ort en Thierry de Bye, wegens het gebeurde in den Ilout. in eene openbare teregtzitling uilgesproken, en heeft de auditeur-militair, namens den advocaat-fiscaal voor's konings zee- en land- magt, daarvan geappelleerd aan het hoog militair geregtshof der Nederlanden. Bij het vonnis zijn beide beklaagden schuldig verklaard aan vechterij met een burger en, met toepassing van art. 20 van het reglement van krijgstucht, gesteld ter dispositie van den commandant van hun corps. Luitenant Ort is bovendien schuldig verklaard aan het uiten van een scheldwoord tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn. De krijgsraad lgeeft overwogen, dal, daar door gebrek aan bewijs niet kon worden beslist, op welke wijze de strijd was ontstaan lusschen de beklaagden en den getuige Grobbee, niet anders kon worden aangenomen dan. dal de beide beklaagden zich hadden schuldig gemaakt aan vechterij, waartegen voorzien is bij art 20 van het reglement van krijgstucht. Te Amsterdam is Zaturdag middag op den Heiligen Wegnabij den Singel, een jong kind uit een raam gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het kort daarna aan de gevolgen is overleden. Men meldt uit Leeuwarden: Liet de gezondheidstoestand alhier inliet laatst van het vorige jaar en in het begin van dit jaar, wegens de heer- schende epidemiën van mazelen en kinkhoest, zooveel le wenschen over, men wordt nu op nieuw door eene andere ziekte bedreigd. In de laatste dagen toch komen er, naar men verneemt, nog al eenige gevallen voor van typhus, zoowel onder de burgerij als onder het garnizoen. In de infirmerie zijn, naar men zegt, in de laatste dagen een 10-tal aan die ziekte lijdende militairen opgenomen. De eerstgenoemde ziekten zijn gaandeweg afnemende. Den llde° dezer is in de te Leeuwarden gehouden jaarlrjksche vergade ring van commissiën uit de onderscheidene kamers van koophandel en fabrie ken in Friesland o. a. behandeld een voorstel van de kamer te Sneek. opzigtens het vvenschelijke van den spoorweg-aanleg Ilarlingen, Sneek, Hee renveen. Die wenschelijkheid werd, hetzij de aanleg van staatswege of door anderen wordt tot stand gebragt, algemeen erkend. Verder werd besloten de indiening van een verzoek aan de regering om geldelijke ondersteuning aan le houden, vermits de tot dit doel werkzame commissie hare bemoeijin- gen zelve nog voortzet. Van een en ander zal mededceling worden gedaan aan den minister van binnenl. zaken, aan de exploitatie-maatschappij, aan bovenbedoelde commissie en aan de kamers van koophandel en fabr. te Zwolle, Almelo, Meppel, Arnhem en Nijmegen. De kamer van koophandel te Maastricht heeft aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gerigt, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd van het instellen van een afzonderlijk ministerie van openbare wer ken, handel en nijverheid. 's GRAVENUAGE. 18 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den generaal-majoor A. Engel vaart, gouverneur der kon. militaire akademietot het dragen der versier selen van ridder-grootkruis der orde van Medjidié, hem door den Sultan van Turkije geschonken. Tot regter in de arrond.-rcgtbank te Sneek is benoemd de heer m'. L. U. de Sitter, thans substituut-griffier bij die regtbank, en tot substituut griffier bij die regtbank de heer mr. J. W. Telting, thans procureur bij die regtbankuit welke betrekking hij eervol is ontslagen. Aan den heer H. E. J. ten Kate van Lools eervol ontslag verleend als bakenmeester op den waterweg van Rotterdam naar zee. De gepens. officier van gezondheid 2e kl. van het feger in Ned. Indie A. G. Wildemanlaatst officier van gezondheid 1« kl. in de Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, is benoemd tot officier van gezondheid bij het kolo niaal militair invalidenhuis op Bronbeek.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1