PEK TEEE(?K A AF. Prins Arthur, de derde zoon van H. M. de koningin. luit, der genie 1 en in garnizoen Ie Dover, heeft aldaar eene voorlezing gehouden over het Duilsche «Kriegspiel". met hel doel om onder zijne mede-officieren in zijn garnizoen en in het district belangstelling in dal onderwerp op te wekken. De bekende Murphyde man die zoo dikwerf onrust in sleden van bel noorden van Engeland slichile door zijne openbare voorlezingen lecen de kalholieke kerk. is_Dingsdag 11. overleden, len gevolge van mishandelingen, hem te Whitehaven, in hel noorden van Engeland, door eene schare kalho lieke leren aangedaan. Hel Daily New-: zegt dal hel eene schande voor Engelands maatschappelijke gesteldheid en een in ieder opzigt betreurens waardig voorval is, ook al verdiende Murphy zelf niet de minsle achting of belangstelling. FRAHIHRIJN. De president heeft het noodig geoordeeld de budget-commissie meer in het bijzonder in kennis Ie stellen met de inzigien der regering. Naar het geen men daaromtrent verneemt heeft hij in eene zitiin? dier commissie i uren lang gesproken. Hij bleef van meening dal eene sterke ligiing voor het leger, en bepaaldelijk eene ligiing van 460.000 man. in dit jaar raad zaam was; doch hij verklaarde, zich niet te willen aankanten legen het voorstel der commissie om de ligiing voor dil jaar op 400.000 man Ie stellen waardoor eene besparing van 30 millioen fr. zou worden verkregen. Verder drong hij aan op het belasten van grondstoffen, als zijnde hel eenige middel om de inkomsten der schatkist geheel op de thans vereischle hoogte te bren gen. Volgens de Siècle heeft de heer Thiers verlangd dat de ligiing op 440.000 man worde gesteld, terwijl de commissie eene ligiing van 400,000 man genoegzaam achtte. De vijfjarige algemeene volkstellingten vorigen jare wegens den oor log uitgesteld, zal, krachtens een besluit van den president der republiek, op 1 Mei aanstaande plaats hebben. In le Days leest men een open brief van den heer Paul de Cassagnac aan den generaal Ladmiraull. komtnandani van Parijs, waarin de eerste den laatste aanspoort de carriealuren en geschriften, die tegen den ex-keizer te Parijs verspreid worden, le verbieden. Daarentegen belooft de briefschrijver den generaal de hooge bescherming des keizers, voor het geval dat deze weer op den troon mogl komen. ITALIË. De Opinione, een blad dal half-ofïiciëel gezag heeft, bevat een opmer kelijk artikel over de betrekking lusschen hel Duilsche keizerrijk en het koningrijk Italië. Dat prins Erederik Karei van Prnissen enkel voor ver maak in Italië is gekomen gelooft het blad niet; het brengt hel bezoek van dien prins in verband met de politieke tijdsomstandigheden, en het betoogt dat er thans voor Italië en voor Duitschland gemeenschappelijke belangen van groot gewigt bestaan: immers de beide landen hebben te strijden met een en denzelfden vijand, namelijk de clericale partij; deze is in het ver meende belang van kerk en godsdienst werkzaam om èn in Duitschland èn in Italië het werk van de hereeniging der natie weder, zoo mogelijk, op losse schroeven te stellen; te dien einde zoekt zij aan hel Duilsche en aan het Italiaansehe gouvernement moeijelijklieden le berokkenen. Een natuurlijk gevolg daarvan is dal de twee gouvernementen eene gemeene zaak le verde digen hebben; en het noodzakelijke van zaïnenwcrking tegen een gemeen gevaar is zoo duideljjk dat hel gewis niet miskend tul worden.- DITITSCHLAN D. De Ostsee-Zeit. berigt het volgende: Het clericale blad Tygntnik, het offieieuse orgaan van den aartsbisschop graaf Ledochowski, erkent thans openlijk dat de Paus aan dien kerkvorst hij gelegenheid van het Vaticaan- sche concilie den titel «Primas van Polen." verleend heeft, maar ontkent dat hij de aan dien titel verknochte bevoegdheid en magl uitoefent. Inius- schen zijn onder de in liet huis van den kanunnik Kozmian in beslag ge nomen pagieren de onwederleabare bewijzen gevonden dat zulks wel dege lijk het geval is. Merkwaardig is ook le dien opzigle dat de in Thorn onder den titel Sierp-Polaczek verschenen uliramonlaansche almanak voor 1872, in de lijst der regerende vorsten van Europa, den aartsbisschop Le dochowski als primas van Pokn en plaatsvervanger der Poolsehe koningen vermeldt. De Germania, mededeelende dat Emil Westerwell. de man die gezegd werd een aanslag tegen von Bismarck in den zin te hebben, op vrije voeten is gesteld, voegt er bij, dat hij nog eenige dagen in de hoofdstad zal ver toeven en intusschen een buitenplaats zal aankoopen, om zich aldaar met ter woon le gaan vestigen. Volgens een Kaokasisch blad zijn bij de aardbeving, die de Russische, nabij de Kaspische-zee gelegen stad Schemacha nagenoeg geheel verwoest heelt, 137 personen omgekomen. De schade, door deze ramp aan gebot.wde eigendommen toegebragt, wordt op I.l37.<t00 roebels begroot. De aardbeving heelt zich oostelijk van Schemacha lot de stad Bakou en westelijk tot het 12 wersten van Schemacha verwijderde Malrassy uitgestrekt; in welke laatste plaats 80 huizen zijn ingestort. Deze vroeger zoo welvarende streek van Kaukasië levert sedert dit onheil slechts eene uitgestrekte woestenij op. OOSTENRIJK. De Bank wnd- Band. Zeil. beval de vati goederhand ontvangen mede- deeling dal de graaf van Chambord door de Ooslenrijksche regering vriende lijkmaar met den meesten ernst is uitgenoodigd, om zijn verblijf iu het vervolg niet andermaal in Oostenrijk te vestigen, tenzij hij zich vereenigt met het volgende voorstel: Hij zal hel besluit nemen zich voorlaan le ont houden van allerlei woelingen iu verband met zijn caiididatuur; tevens wordt gevorderd, dal hij de noodige waarborgen daarvoor zal aanbieden. LONDEN. 15 Maart, in hel lagerhuis heeft de heer Gladstone gezegd, dat de ministetraad morgen middag hel antwoord der Amerikaansche rege ring in overweging zal nemen en daaromtrent dus nog geene mededeeling kou worden gedaan. WEENEN, 15 Maart. Het voorstel tot het toestaan van ten crediet. ten bedrage van een half millioen. tot voorloopige ondersteuning van die katho lieke priesters, welke daaraan het meest behoefte hebben, is in den rijks raad aangenomen. De minister van eeredienst heeft vooruitzigl gegeven op eene gelijke ondersteuning aan oud katholieke geestelijken. LONDEN, lö Maart. De minister van biiilenlandsche zaken '.treft mede gedeeld. dat hij heden van de Ffansche regering de opzegging van het han- delslraclaat ontvangen heeft. VERSAILLES, 15 Maart. De nationale vergadering beraadslaagde lieden over bel budget. Verscheiden sprekers bevalen bezuinigingen aan. De hetr Thiers zeide, dal hel budget zwaar is, maar beschouwd moet worden als een nalatenschap van hel verledene De hervorming van liet leger veroor zaakt verlioogitig van uitgaven, die echter van voorbijgaanden aard zijn. De regering hervormt het leger, niet om oorlog te voeren, maar om p# te trekken van de wreede lessen der ondervinding. Morgen voortzeij der discussie. LONDEN. 16 Maart. Volgens brieven uit VVeenen heeft Oostenrijk bej ten weldra een gezant tot den Paus af te vaardigen. LONDEN, 16 Maart. De heer Cadorna heeft aan de dagbladen een li geschreven, waarin hij Int gerucht van zijn ontslag voor ongegrondi klaart en kennis geeft dat zijne gezondheid niets te wenschen overlaat. De Times vindt het versterken der vriendschapsbetrekking lusschen lij en Duitschland zeer natuurlijk, opdat deze twee mogendheden gezang» de openbare en de geheime pogingen der ullramonlauen kunnen bestrijd PARIJS. 16 Maart. Men ver'ekert dat de hertog van Mout pensier aip Spanjaarden een brief zal schrijden, waarin hij de hem aangeboden cant tuur voor den'zetel in de Cortes weigert. Bedoelde brief zal een vorm, fusionistisch manifest hebben, en de hertog zal daarin verklaren dat voor de troonsbestijging van don Alfonso is. INGEZONDEN. Het Luthersclie Wees- en Oudelieitenliufs te Lelden. Wij achten liet met ongepast, de aandacht onzer sladgenootën te vesij op eene iiieu e poging van diakenen der Luthersclie gemeente, in h» betrekking als regenten van hel genoemde geslicht, om in hel ge® voorzien van den gehlelijken onderstand, dien zij. even als dit voor anj gelijke inrigtingen het geval is. uit de gemeentekas genoten hebben, maar dit jaar lij ksclie vermindering, spoedig geheel en al zal ingetrokken zijn. li, pogingen tot aanvulling van het ontbrekende en lol stichting van eens», kapitaal, welks reuten later de genoten ondersteuning moeten vervain door den ijverigen en grachten leeraar der gemeente. d\ luckel.sd eenige jaren tewerk gesteld en ook nog zeer kort geleden met toepa» van een nieuw middel voortgezet, behoeft niet opzettelijk gewezen te den. Zij zijn voorzeker bij ieder gewaardeerd en wettigen den wensch,; de heer luckel eenmaal zijn doel geheel en al bereiken moge. Maar om in de toekomst daartoe te geraken, is liet noodig. dat int eersten tijd nog lot dekking der jaarlijksche uilgaven en voorziening in: tekort door inkrimping van het bedrag der stedelijke onderstandsgel! leweeggebraglbuitengewone maatregelen genomen worden. Regenten vormden daarom het plan. om. even als vroeger, zoo ook Ik weder eene muziekuitvoering, en wel op den avond van den 3d'° April, de Stadsgehoorzaal te doen plaats hebben. Zij moglen er in slagen, daartoe zich van de welwillende en bclangelooze medewerking le verzelt van mejulvrouw de Graaf (zang), den heer L. Schlegel (piano) en denk Revius van 'sGraveuhage (violoncelle). Goed klinkende namen, door ec ring ons allen te wel bekend, dan dat eene aanbeveling noodig geachtI worden. Waar eene goede handeling bevorderd, tot hulp van een lielto geslicht deelneming wordt ingeroepen, daar zullen Leidens ingezetenen, worden in den tegenwoordigen lijd velerlei bijdragen gevraagd, nieti zitten. De bevordering van een goed doel gaal hier gepaard met uilzigt eenen schooneii avond van waar genot. De pogingen van regenten mogen aanspraak maken op die deelttet» hunner sladgeiioolen. Want zij kunnen met regt wijzen op een uili tend beheer; zij geven de prijzenswaardige blijken, dat zij geen middelr beproefd laten, om hunne inrigting van lieverlede van de ondersteuiiiiij! de gemeentekas geheel onafhankelijk te makenen zij stellen hun geslit steeds met de meeste welwillendheid en legen vergoeding van alleen dei vermijdelijke kosten, open ook ten behoeve van oudelieden en weezeiil Doopsgezinde en Remousirantsche gemeenten alhier, die lol nog toe a eene toevlugt voor hulpbehoevenden in Leiden nog niet bezitten. Leiden, 16 Maart 1872. T Leiden, 15 Maart 1872. Mijnheer de Redacteur! In naam van velen mijner katli. stadgenooten ben ik zoo vrjj UEd. plaatsing van de volgende regelen te verzoeken. Kunnen de «ullramonlauen" of «katholieken" op 1° April feestviert Om daarover te kunnen oordeclen is het noodig te weten wat men will er gevierd zal worden. Letten wij op de liberale dagbladen, dan moeien wij rond erkennen,: zij ons het feestvieren onmogelijk maken. Dagelijks toch vindt men iin bladen eene flinke dosis hatelijkheden tegen de «nllramonlanen", even als er nog verschil beslaat lusschen «uliramonlaan" en «katholiek". Wie zijn de «ultramoiilanen"? Dat zijn die «katholieken" die den Ft en de bisschoppen als hunne kerkelijke overheden erkennen en zich i de kerkelijke wellen onderwerpen, en dezen maken 69% pCl. van hels heel uit. De «katholieken", zooals hel Leidsch Dagblad en de /V. Ik Cour. die willen, zijn die personen, die. ofschoon katholiek gedoopt,li overigens nooit meer om de katholieke leer bekommerd hebben dan k haar te hespollen. Wil men nu dat het feest van den !5t,n April zij een protest lest» nllramonlanendan zullen er van de huizen der katholieken al bil weinig vlaggen wapperen; want «katholieken" van den stempel vanh l.eidsche Dagblad en de N. Bon. Cour. zullen er hier in onze S uaauwelijks IU te vinden zijn. ja mogelijk bovendien nog een paar oiita digen en schooljongens, maar daar houdt dan ook zeker de geheele'lil raai kalholieke" bevolking dezer stad bij op. Wil men echter vieren de verjaging van den vreemdeling, dan zulleni «ullramonlauen" met hart en ziel meêvlaggen. Als wij feestvieren op 1° April a. s dan vieren wij alleen feest oib onafhankelijkheid van den vaderlandschcn bodem le herdenken. 0 nevenbedoelingen daarbij. Dus ook niet om naar liberale pijpen te (luw Evenmin zouden wij als katholieken kunnen feestvieren, omdat met datum vóór drië honderd jaren de hervorming iu ons land regt van bestt heeft gekregen. Dal zou zijn een uitsluitend protestantse!] feest ettl alleen door protestanten gevierd kunnen worden. Dus de katholieken zullen alleen dan feest vie en, als het feest' I" April noch moet dienen als protest tegen de «ullramonianeii", wanneer hel als een bepaald piot. feest moet worden aangemerkt. Met plaatsing van deze zult UEd. zeer verpligten UEd. Dw. Dienaar, a. u. s; Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DllABBE,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6