uurïi^LA.mscm-; isKutmm Hen 11'1'" tlezer, in den nacht, werd de mare van brand vernomen. Dit onheil was ontslaan aan boord van de Amerikaunsehe bark May Queen, kapt. Teagne. den vorigen namiddag uil Boston alhier ter reede aangeko men. Ondanks allen bijstand, is liet schip zoo goed als geheel afgebrand: het wrak is niet den stroom naar een modderbank afgedreven. Het scheeps volk is gered. De consul der Nederlanden op Sl. Thomas heeft den geboortedag van Z. M. den koning Willem III weder op plegtige wijs gevierden o. a. een telegram van gclukwensch aan Z. M. per telegraaf kabel overgebragtwaarop dadelijk namens Z. M. uit 's llage werd dank gezegd. Bij de overweging in dej afdcelingen der tweede kamer van hel wels-ont- wci'p tol vaststelling der lariven van in-, nil- en doorvoer in Nederlandseh Indië. plaatste, blijkens het thans verschenen voorloopig verslag een der leden zich op een bijzonder 'standpunt. Zijns inziens was de helling van in- en uilvoerregten in algemeenen zin verwerpelijken dan alleen verdedig- tiaar, als de noodzakelijkheid uit den toestand der financiën voortvloeide. Naar zijn gevoelen nu bestond die drang niet voor Ned. Indie, welks geld middelen in gunstigen toestand verkeerden. Van dat beginsel uitgaande wilde bij niet dan voor enkele artikelen in- en uilvoerregten in Indië be houden hebben en dm nog slechts gedurende een bepaald overgangstijdperk, namelijk tol 1 January 1880. Na dat tijdstip zou geheel het Nederl.-Indisch gebied ééne groolc vrijhaven worden. Met het daarin uitgedrukt gevoelen toonde men zich in de afdeeling. waar het werd ontwikkeld, niet ingeno men. Men kon zich niet voorstellen, dat het zelfs op een eenigzins verwij derd tijdstip raadzaam zou zijn de tolheffing in Nederl.-Indië geheel los Ie laten en dus van eenc bron van inkomst afstand te doen, waarvoor niet dan zeer moeijelijk een aeijuivalent zou te vinden zijn. Zóó gunstig is de toestand der Indische financiën dan toch nietdat men daar zonder be zwaar cenige millioenen aan inkomsten voor altijd missen kan. Vestiging van vrijhavens wordt in den regel alleen door bijzondere omstandigheden geregtvaardigd. De hij het wels-ontwerp voorgestelde en dadelijke afschaffing van de thans in Indië gehevcne differentiële invoerreglcn vond bij verscheiden leden ernstige bestrijding. Ook uil de hij de kamer ingekomen adressen, zeiden zij, laat zich atleide'n, dat het opbonden der begunstiging, die de voort brengselen der Nedcrlandsche nijverheid thans nog bij den invoer in Indië genieten, een noodlotligen invloed op den bloei dier nijverheid zal uitoe fenen. Vooral de katoenindustrie in Twente en Noordbrabant zal gevoelig worden getroffen. Die industrie moge onder koning Willem l door regt- streeksche bescherming kunstmatig in het leven geroepen zijn, nu zij een maal beslaat en ook door hare gestadige uitbreiding levensvatbaarheid toont, moet men haar nietaan hei gevaar van weder ten onder te gaan bloot stellen. Dal gevaar zou ook daarom groot zijn, omdat onze katoennijver heid, behalve in Nederl.-Indië en in den laatsten tijd in sommige andere Aziatische gewesten, geen uitvoermarkten bezit, waar zij met Engeland, België en Zwitserland kan concurreren. Overal ziel zij door hooge inko mende region zich van mededinging uitgesloten. Vooral dan ook in ver hand met geheel ons koloniaal en handelsstelsel zou de afsohaffing -van alle differentieel invoerregt verderfelijk werken. De Nedcrlandsche scheepvaart en handel heeft behoefte aan uitvracht naar Indië. Wordt onze industrie niet meer beschermd: vermindert dus de uitvoer van voortbrengselen onzer nijverheid: kunnen Engeland en Zwitserland op volkomen gelijken voel op de Indische markt met ons mededingen, dan zal die uitvracht nog meer dan thans worden gemist. De 12000 in Indië gevestigde Europeanen zullen dan loei) wel niet aan onze producten den voorrang hoven die van vreemde fabrieken kunnen verzekeren De meeste dezer leden waren er echter verre af van de dilferentiele reg- ten in beginsel le willen verdedigen. Zij erkenden dat de Nederlandsehc katoen-industrie, na-eenmaal eene kunstmatige vlugt te hebben genomen, tot den natuurlijken toestand moest worden (cruggebragl; maar dit kon niet in eens, moest niet met overijling plaats hebben. Trapsgewijze ophef fing van beschermende regten is geenszins in strijd met het stelsel van vrijen handel. Integendeel leert de staathuishoudkunde, dat men hij de op heffing eener sedert jaren gevolgde regeling van regten, naar welke alle belangen zich hebben, geschikt, schokken vermijden moet. De katoen-in dustrie is op den weg om zich duurzaam te vestigen en alle bescherming te kunnen ontberen, maar heelt dal einddoel van haar streven nog niet be reikt. Toen zij kunstmatig in het leven werd geroepen, verloor men te zeer uit het oog dat weverijen zonder spinnerijen op den duur niet kunnen, beslaan. Men was voor het katoenen garen ten ecnenmale van Engeland afhankelijk. Allengs is hierin verbetering gekomen en zijn in verscheidene oorden lies lands spinnerijen opgerig!die gezamenlijk met 224,000 spindels werken. Onze spinnerijen voldoen nog naauwelijks voor een vierde in de behoefte der weverijen. Evenzoo bestond er tijdens hel opkomen der Ne derlandsehc, hoofdzakelijk voor Indië werkende fabrieken, hier te lande geenrrh i katoenmarkt. Sedert een paar jaren slechts is daarin gedeeltelijk voorzien; maar ook die katoenmarkt moet. zal zij aan het doel beantwoor den, nog meer vastheid erlangen. De fabrikanten zeiven waren, toen zij zich vestigden, niet genoegzaam voor hunne taak berekend. Verscheidene hunner hebben dit tot hunne schade ondervonden. Ook daarin is allengs verbetering gekomen. Een jonger geslacht is opgestaan, dal meer techni sche geschiktheid bézit, door reizen en plaatselijk onderzoek, bijv. in Zwitserland, de redenen heeft trachten op te sporen, waarom elders de nijverheid bloeit, en betrekkingen in den vreemde heef! aangeknoopt. Maar toch ontbreekt aan den omvang dier betrekkingen nog veel. Het technisch onderwijs is hier te lande veel verbeterd, maar de vruchten dier verbetering kunnen z'ch niet dan na cenig tijdverloop algemeen doen gevoelen. Te min der nog mag, naar dit gevoelen, dadelijke afschaffing van alle differentieel regt in aanmerking kernen, omdat de fabrikanten daarop niet zijn voorbe reid zulk eene geheele verandering van stelsel niet hebben kunnen voor zien. Zij konden, na hetgeen bij de behandeling der wet van 1865 is voor gevallen. verwachten, dat de bescherming, die zij genieten, zon worden gematigd; missehen dal thans het tijdstip zou worden vastgesteld, waarop die voor goed zen ophouden; geenszins dat daaraan binnen weinige maan den (en einde zou worden gemaakt. Wordt rervolgd.) 's GRAVEN11AGE, 15 Maarl. Z. 51. heeft vergunning verleend aan L. A. baron van Neukirchen ge naamd van Nyveulieim, te Cassel, lor het dragen van het militaire eeretee- lfen 2' kl. en hel IJzeren kruis 2r kl.hem door den koning van Pruissen geschonkenen aan den heer A. J. W. van Beldenpresident van de ka mer van koophandel en fabrieken ie Batavia, lol bet aannemen van liet eereuektn, genaamd Blmsana Blicru, hem door den eersten koning van Siam gesc n ken: Tot burgemeester der gemeente Echt is benoemd de heer J. Th. Gradus. Tol ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Onderden- dam, de heer P. H. Kok, thans te Schagen, te Sittard, de heer G. H. Peters, thans te Oirschot, te Oirschot de heer G. J. A. Iluiskes, thans surnumerair, Tot directeur van het vereeuigd post- en telegraaplikantoor te Scheve- ningen is benoemd II. J. Jlassink Wz., tot dusver directeur van het rijks- telegraaplikantoor (e Hengelo. Tot schoolopziener zijn benoemd: in liet le schooldistrict van Gelder, land de heer J, C. Vethakete Arnhemin het 4' schooldistrict dier pro vincie de heer L. A. F. 11. baron van Heeckeren, te Zulphen in hel 5« schooldistrict van Zuidholland de heer dr. 51. C. Mensing, le Rotterdam. - De heer YV. A. Hienfeld is erkend en toegelaten als vice-consul vau Spanje te Amsterdam. Z. 51. heeft goedgevonden den lstCD luit. II. Broers, van het 2lle reg, vesting-artillerie, op non-activiteit te stellen. Ook is de kapitein ter zee J. E. Buys, uit 0. I. teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de herziening van het reglement van orde. De artt. 33-36 gaven vooral aanleiding tot discussie. Die artt. hebben allen heirekking tot de behoorlijke voorbereiding der wellen voor het openbaar debat en van Je amendementen. Daarop waren door de lih. Godefroi c. s. eenigc amende menten voorgesteld, die de strekking hadden de zelfstandigheid der rappor teurs le bevorderen, de voorbereiding der wetten te verbeterener meer eenheid in te brengen en liet overleg met de regering te bevorderen, en 'overijlde of niet onderzochte amendementen tegen te gaan. Deze amende menten werden met eene geringe meerderheid aangenomen. De beraadsla gingen over hel regiement zuilen morgen worden voortgezel. Door het openb. ministerie van het prov. geregtshof is in zake van Helena van As gceischt schuldigverklaring aan moedwillige brandstichting in een gebouw waarbij niet te voorzien was dat mcnsclicnlevens in gevaar werden gebragt, en veroordceling tot tuchthuisstraf van 5-20 jaren. De verdediger,- mr. Jacobson, hield de onschuld van de beklaagde vol en con cludeerde lot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. E Ij Si I E. Bij kon. besluit is bepaald dat er te Brussel eene algcmccne tentoonstel ling van gewrochten van levende schilders en andere beoefenaren der schoone kunsten zal worden gehouden van I Augustus lot I October aans E T* «4 E A Nf LONDEN. 14 Maart De London das. bevat een kon. besluit, waarbij de heer Gibbons» lórd-mayor der City van Londen, en zijne wettige mannelijke nakomelin gen lot baronet van het Vereeuigd koningrijk worden verheven. Men ver neemt dat nog aan eenige andere der hooge magistraals-personen van dc Gity en ook aan den organist der St. Pauls-kathedraalden heer John Goss, den componist van liet bij gelegenheid van den nationalen dankstond gezon gen Te Deumdezelfde onderscheiding zal te beurt vallen. De inschrijving voor de inwendige vollooijing der St. Pauls-kerk, waartoe de koninginuit dankbaarheid voor liet herstel van den prins van Wales, bel voorbeeld heeft gegeven, vindt overal ruimen bijval. Lord Northbrcok, de nieuw benoemde onderkoning van Britsch-Indië, zal den 25"ien Maartover Marseille en Alexandria, naar Indië vertrekken. Volgens beriglen uit New-York heeft het congres van gelastigden van arbeidersvereeiiigingen uit onderscheidene deelen der Unie, in Ohio gehou den, getrouw aan haar streven om de arbeidende volksklasse lot eenc poli tieke partij te maken, eenen candidaal voor het presidentschap der Unie gekozen, namelijk den lieer David Davis, regter in Illinois. Het is niet onmogelijk dat liet over Grant's bewind ontevreden gedeelte der repubii- kcinsche partij, alsmede de democratische partij zicli met dien candidaal zuilen vereenigen, len einde iemand te hebben, dien zij in plaats van Grant kunnen aanbevelen. E SS A Si ïi Si. In hel rapporl, uitgebragt door eene commissie der nationale vergade ring, over dc wets-voordragt lol beveiliging der beslaande orde van zaken legen aanrandingen wordt zeer nadrukkelijk betoogd dat liet beslaande gouvernement wettig en reginialig beslaat, maar daarin wordt levens ge- -zegd: dat liet geen definitief gouvernement is; dat de vraag van republiek of monarchie nog zal moeien worden beslistal voert het bestaande gou vernement ook eene repubükcinsche benaming: dat'een regeringsvormwaar aan het land nog maar, eene Herroepelijke toetreding beeft gegeven, niet kan worden gemaakt tot voorwerp der bijzondere beschermingwelke in liet wels-ontwerp voor de regering gevraagd wordt; dat er zelfs in de niet- definitivc regering, die thans beslaat, door onvoorziene en onverhoopte om standigheden verandering zou kunnen worden gebragt; dat de aanhangige wet geene gelegenheidswet is, en dat zij aizoo vervat dient te worden in bewoordingen, die ruim genoeg zijn om ook in dc toekomst le kunnen gel den. Uit dien hoefde iieeft dc commissie uil de voordragl der regering ge schrapt al wat uitsluitend liet beslaande bewind betrof, dal is dc opnoeming der decreten, waardoor het is opgerigl en bevestigd. Voor liet fonds tol spoedige bevrijding van den vaderlandselieii grond is te Monlpcllier 1,299,074 fr., Tours 428,552 fr., Tourcoing 27J.510 fr„ Havre 3,58(1,( 00 fr.Rouaan 738,250 fr., Amiens 143.309 fr en Marseille 1.500,000 fr. hijeengebragt. Over liet geheel is in dc kleine plaatsen naar evenredigheid liet meest ingeschreven. 51arganeleen stadje van 8000 zielen in hel dep. Tarn, heeft meer dan 200,000 lol het fonds bijgedragen, dal is ruim 25 fr. per hoofd.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2