PEK TEL K(. KAAK ii. J. noos, Coster. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Te Rome 's °P den 4d'« Maartonder voorzitting van den admiraal fishbornein de zaal van den Argentijnschen schouwburg eene vergadering »an het ltaliaansche protestantsclie of Evangelische Bijbelgenootschap gehou den, Onder hen die het woord voerden was ook de bekende abt Hyacinlhe. Volgens de uilgebragte verslagen, zijn gedurende hel afgeloopen genool- gchapsjaar 2GÖÜ0 N. T. en 2;;000 gedeelten van het N, T., meerendeels legen [betaling, in het ltaliaansche schiereiland verspreid. D U I T S C II L, A IS D. IPe wet, waardoor het schoolwezen in Pruissen onder het toczigl der regering wordt gesteld, is door den koning bekrachtigd, en in het officiële regeringsblad afgekondigd. De (Peser-Zeit. spreekt met ingenomenheid over de spoedigp aanslui- Itin" van het Oost-Friesche aan het Nederiandsche spoorwegnet, welke thans [als'een uitgemaakte zaak mag worden beschouwd. De gevolmagtigden Legt het blad, zijn het omtrent alle punten eens geworden.en de regering behoeft nog slechts hare goedkeuring daaraan te hechten. Nabij Ihrhove Lal eene groole vaste brug met vier openingen over de Eems worden ge bouwd, benevens een reusachtige viaduct; hel station van den Oost-Frie- sclien spoorweg zal worden geplaatst tusschcn heer en Tagenbrug. Over Weener, aan gene zijde der Eems gelegen, komen wij in regtstrecksche j spoorwegverbinding met Groningen, Leeuwarden en verder westwaarts met iHarlihgen. die voortreffelijke zeehaven aan de monding der Zuiderzee, die I aelfs midden in den felsten winter voor de scheepvaart toegankelijk blijft. De afstand tusschen Bremen en Harlingen is 32 mijlen: in 7 uren tijds zal men derhalve van hier de Zuiderzee kunnen bereiken. In eene geheime zitting van den gemeenteraad van Berlijn is mede- deeling gedaan van de redenen die den heer von Winter hebben geleid om foor de benoeming tot eersten burgemeester te moeten bedanken. Onder scheidene leden gaven later niet onduidelijk te kennendat ofschoon de beer von Winter ten stelligste voornemens is in zijn besluit te volharden evenwel nogmaals hunne stem op hem zouden uitbrengen, en dat zij bij eene eventuële herstemming hunne keuze niet zullen vestigen op een burge meester, of op iemand die in eenigc andere openbare betrekking is geplaatst, maar op een ambteloos burger. I De aardschokken, die zich op 0 Maart over een deel van Duilschland bebben doen gevoelen, zijn ook te Berlijn waargenomen. Eenige minuten voor 4 uren des namiddags is het verschijnsel in de hoofdstad bespeurd. Hetgeen zeer opmerkelijk mag worden geacht, is het volgende: blijkens de menigte opgaven, bij de policie in den loop van den namiddag gedaan, heeft men den schok uitsluitend waargenomen van de Postdammer Strasse door de Königgratzer Strasse naar den Wasserlhor lot in de Alexandrinen Strasse. I! levens ziet men uit die medcdeelingen, dal de schok zich te Berlijn in ge lijke rigling heeft voortgeplant als in de overige deelen van Duilschland, namelijk van het zuidwesten naar het noordoosten. De stoot was zoo hevig, dal pendules en klokken daardoor zijn blijven stilstaan, meubels van hunne plaats geschoven en andere dergelijke verschijnselen zijn te weeg gebragt. I Het voormalig Augustijner klooster te Erftirt, in hetwelk«Luther den 17ta Aug. 1505, in den ouderdom van ruim 21 jaren, als bedelmonnik werd opgenomen en waarin thans het weeshuis der Evangelische gemeente gevestigd was, is dezer dagen een prooi der vlammen geworden. Alle po- gingen om de cel te redden, die door Luther bewoond en te zijner gedach tenis onveranderd in stand was gehouden, waren vruchteloos. Juist in dat gedeelte van het gebouw woedde de brand zoo hevig, dat het zelfs onmo- I gelijk was, de cel te bereiken. De bijbel met Luthers kantleekcningen, de aanwezige handschriften van onderscheidene mannen uil het tijdperk der hervorming: het vrecmdelingenboek met de handteekeningen van vorstelijke personen, geleerde en andere vermaarde personen van vroegeren en laleren tijd, alles is vernield. Dezer dagen werd gemeld, dat een huis in de Judengasse te Frank fort is ingestort. Als eene bijzonderheid worJt nog berigt, dal eene dame, die in dit huis woonde, ongedeerd en gezond onder de puiuhoopen is terug gevonden, 48 uren nadat het ongeluk plaats had. - De general-Arlz prof. von Nussbaum heelt eene operatic verrigt die wel eenig in hare soort zal zijn. Een 23-jarig soldaat, Hailer ge naamd, ontving bij Bazeilles met de kolf van een geweer een slag op den linker elleboog en den nek. Sedert leed hij aan pijnlijke zamentrekking der spieren of krampen, somtijds zoo hevig dat hij zijn bewustzijn verloor. Te vergeefs wendde men gymnastiekbaden en allerlei andere middelen aan. Toen prot. von Nussbaum uit Frankrijk terugkeerde, kwam deze patient onder zijne behandeling. Na overleg met den physioloog prof. Voigtkwam men tot hel resultaat, dat de oorzaak van het kwaad in het ruggemerg gelegen I was en dus slechts daarop moest gewerkt worden. De diagnose was voor den ongelukkige ook daarom belangrijk, omdat hij gedurende een half jaar gevangen werd gehouden, onder verdenking van voorgewende ongesteldheid. Prof. von Nussbaum besloot alle betrokken zenuwen bloot te leggen, die uit te rekken en daar het ruggemerg mede in het spel was, de vier onderste halszenuwcn tot hare plaats van uittreding uit de wervelkolom te volgenen op die plaats zooveel mogelijk te rekkenom misschen daardoor op het na bijgelegen ruggemerg te werken, mogelijke vergroeijing aan de wervelgatcn loste maken en zoo de kramp te doen verdwijnen. Hailer, wien de onze kerheid van den uilslag door den hoogleeraar niet werd verheeld, gaf zijne toestemming. Den 15de" Feb. werd hij in de kliniek van prol. von Nussbaum in een toestand van geheele verdooving gebragt en had de gevaarlijke ope ratie met het beste gevolg plaats. De toestand van den zieke is thans zeer bevredigend. Door ontblooting en uitrekking der vier onderste balszenuwen bij het ruggemerg, werd de verlamming der gevoelszenuwen en de kramp der bewegingszenuwen overwonnen, in het door prof. vou Nussbaum gege ven verslag zegt hij: //Ik ben blijde dat de operatie geschied is in het bij zijn van 100 toeschouwersmen kan nu niet zeggen dat ik gedroomd heb." OOSTENKIJK. Bij het huis van afgevaardigden is van regeringswege de indiening aan gekondigd van een ontwerp van wet tot verandering van eenige bepalingen der landweerwet. Het doel dezer veranderingen is eene zoodanige vorming en ontwikkeling van dat deel der nationale strijdkrachten te verkrijgen, als overeenkomt met hetgeen in deze dagen voor 's lands weerbaarheid vcr- eischt wordt. De regering schijnt reeds eenigzins terug te komen van de strenge be palingen, die zij op de oud-kalholiekcn wilde toepassen. Te Linz is hel ver bod tot het houden van godsdienstoefening door de oud-katholieken weder ingetrokken. LONDEN, 13 Maart. De Times meldt de aanstaande opening van eene inschrijving voor de Ooslciirijksch-Turksche Kredil-Anslalt. Er zullen 100,000 aamleelen van 20 worden uitgegeven. Verscheiden aanzienlijke bankiers huizen te YVeenen en te Konstantinopel, o. a. de YVeener Union-bank en de Anglo-Oostenrijkschc bank, hebben zicli reeds 10000 aandeelen gereserveerd. De inschrijving zal geschieden te Londen. PARIJS, 13 Maart. In de vergadering van aandeelhouders in de maat schappij van het Suez-kanaal is erkend, dat de raad belast met de admini stratie gehandeld had overeenkomstig de statutendoor vast te stellen een nieuwe basis tol het hellen van regten en door te weigeren de tegenwoor dige maatschappij in eene Fransche naamlooze vennootschap te wijzigen. VERSAILLES, 13 Maart. Thiers heeft gisteren audiëntie verleend aan den heer Fournier, die nog in deze week naar Rome vertrekt. Berigten van daar bevestigen dat de Paus er niet aan denkt die stad te verlaten. PARIJS, 13 Maart. Het berigt in de Times dat thans tusschcn Frankrijk en Duilschland onderhandeld oi'dt over de betaling van de resterende drie milliardcn is ongegrond. Op dezen oogenblik worden tusschen de twee lan den geen linanciële onderhandelingen gevoerd. BERLIJN, 13 Maart. Ilct berigt dat de twee huizen van den Pruissischen landdag niet zullen vergaderen, zoolang de Duitsche rijksdag zitting houdt, wordt van bevoegde zijdals ongegrondtegengesproken. Daarentegen beweert men dat de brjeenroeping van den rijksdag uitgesteld zal worden. ROME, 13 Maart. De Liberia meldt dat de koning in den loop dezer maand eene groole wapenschouwing te Rome houden zal, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Denemarken en van vreemde officieren. Volgens de Napolitaansche bladen zal een Italiaansch fregat prins Frederik Karei van Pruissen naar Sicilië niet alleenmaar ook naar de Ionische ëilsnden en Egypte brengen en hein daarna naar Italië terugvoeren. ADV ERLVliiV Bevallen van eene Dochter A. G. W. WIJTENBURG TETHOFF. Rotterdam, 13 Maart 1872. Lenige en alge meen e kennisgeving. Heden overleed, ten onzen huize, onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder Mejufvrouw ANNE OLIMP1E VAN TtlüIR, Weduwe van wijlen den Heer JAN THEODORUS COSTER. Uit aller naam, Leiden, 13 Maart 1872. P. H. HOOS. Heden overleed, na een kortstondig lijden, ons eenig Zoontje JOHANNES WILLEM, bijna 13 maanden oud. Leiden. 13 Maart 1872. C. II. VAN DRAANEN. Eenige kennisgeving. M. 11. VAN DRAANEN, Fi.orijn. De Heer en Mevrouw VAN LAATHOVEN SPANQAW betuigen hunnen dank voor de belangstelling bij de geboorte van hun kind ondervonden. Visites worden afgewacht 18, 19 en 20 Maart 1872. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van de ingelanden: x Dat de lijsten der stemgeregtigde ingelanden van het Hoogheemraadschap voor het jaar 1872, zoo als die door de Vereenigde Vergadering zijn vast gesteld. van af den 14Jen dezer dagelijks (behalve des Zondags) van des morgens negen tol des middags twaalf ure, ter inzage zullen liggen op de Secretarie van Rijnland, te Leiden, en wijders op de Gemeente-Sccrelariën van de hoofdplaatsen der districten en onder- districten, alsook in de lokalen van de Stoomgemaalwerktuigen deCruquius, de Lynden en de Leeghwaler. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, Leiden. 7 Maart 1872. DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G, DE BRIHJN KOPS, Secretaris,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3