Van den minister van oorlog is ingekomen ccnc nola van wijziging op het wets-ontwcrp tot regeling van het veslingslelsel. Bij de tweede kamer zijn ingekomen drie wets-ontwerpen als: 1°. tot goedkeuring cener dading met jonkvrouw C. E. C. Schorer van St. Philips- land, echtgenoot van mr. 1). Wcerts. over buitengronden in het Slaak 2°. lot beschikbaarstelling van de gelden wegens door hel dep. van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1872; en 3\ tol wijziging van hoofdstuk VIII der slaalsbegrooting voor hel dienstjaar 1871. Dit ontwerp strekt om te voorzien in een tekort van j 50900, ontslaan op art. 10 van de VIP afdee- ling van gemeld hoofdstuk, daar de hij dat artikel toegestane gelden in 1871 niet toereikend waren, om daaruit al de uitgaven betreffende de ver pleging van zieken en aankoop van medicijnen Ie kunnen bestrijden, welke in gemeld dienstjaar hebben plaats gehad. -- 11. M. de koningin heeft gisteren avond voor een groot gedeelte de voordragt bijgewoond, welke door mevr. Lina Schneider in Diligenlia voor een talrijk publiek, mcerendeels uit dames bestaande, werd gehouden. Schitercnd was de soiree gisteren avond ten huize van de grootmecs- teresse van II. M. de koningin, mevrouw de Douairière van der Oudermeuten in liet Lange Voorhout gegeven. 11. M de koningin verscheen er ten half tien ure. Z. K. H. de prins van Oranje woonde de soire'e mede bij. Onder de ruim 350 genoodigden merkte men op verscheiden ministers en leden van het corps diplomatique, waaronder de gezanten bij ons hof van Zweden, Amerika. Italië, Rusland, Frankrijk en de waarnemende Oostenrijksche gezant alhier. Nog waren tegenwoordig de opper-hofmaarschalk bij het huis des kouings en de grootmeester van II. lil. de koningin, baron Schimmel- penninek van der Oije en graaf van Randwijck, de cominissaiis deskonings de lieer Fock, de-burgemeester der residentie en andere burgerlijke en mili taire autoriteitenwaaronder de nieuwbenoemde kolonel plaatselijke komman- dant. Met een souper werd deze avond besloten, welke bij afwisseling werd opgeluisterd door de muziek van een welbezet orehest, voor hel grootste gedeelte bestaande uit leden van de stafmuziek van hel reg. grenadiers en jagers. Ten 2 ure nam dit prachtig feest een einde. II. M. de koningin had zich omstreeks middernacht naar II0. paleis terug begeven. -- Voor het prov. geregtshof iu Zuidhollaiid werd lieden behandeld de zaak van Helena van As, huisvrouw van II. Uagc. van Scherpenisse in Zee- tand. Bij arrest van het hof in Zeeland van 3 Maart 1871 werd besch. schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was, dal eeuig menschenleven in gevaar kon worden ge bragt en werd zij veroordeeld tot tuchthuisstraf van 5 jaren. Van dit arrest werd cassatie aangeteekend en de hooge raad vernietigde liet bij arrest van 9 Mei 1871, op grond van schending van art. 427 Slral'vord., en verweesde zaak naar hel hof in Noordbrabant. Dit hof behandelde de zaak op nieuw, maar veroordeelde haar wegens hetzelfde feit, bij arrest van 12"October 1871 ook toen tot vijf jaren tuchthuisstraf. Wederom werd cassatie aan geteekend en ook dit arrest werd door den hoogen raad op 3 Januarij II. vernietigd, omdat het hof in Nöordbrabant een onwettigen grondslag had aangenomen lol bewijs eencr aanwijzing, en daardoor de,artt. 427, 434 en 443 n". 1 van het wetb. van strafv. had geschonden. De hooge raad ver wees bij dit laatste arrest de zaak ten tweede male en wel naar het hof in Zuidhollaud. Ook nu, even als vroeger, ontkende besch. het haar ten laste gelegde. Het openb. ministerie werd waargenomen door den adv.-gen. nr. Terpstra, terwijl als verdediger optrad mr, A. W. Jacobson. Naar men verneemt, heeft het uitvoerend comité voor de feestviering op 1 April alhier besloten om. behalve hetgeen reeds omtrent de feestviering zelve besloten is of nog nader zal worden bepaald, op Woensdag 3 April ten voordeele der algemecne armen dezer stad eene letterkundige muzickalc uitvoering te doen plaats hebben in het lokaal van den Kon. schouwburg. Onze geachte directeur van de muziekschool, de lieer W. F. (1. Nicolaï, door de commissie uitgenoodigd om die uitvoering te leiden en daarbij nog eens zijne feestcantate van November 1889 ten gehoore te doen brengen, heeft die laak aanvaard, alleen in het vertrouwen, dat hij daarbij zal megen rekenen cp de medewerking van de muziekale krachten der residentie en in de eerste plaats op de hulp der dames en heeren. die aan de vroegere uitvoering hebben deelgenomen. Aan het ministerie van binnenlandschc zaken werd heden aanbesteed: het maken, leveren en opstellen van een draaischijf van 13.50 M. middellijns. Vervolgens is herbesteed; het aanplempen van liet middengedeelte van het open-havenfront Ie Amsterdam, ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwe Diep tot Amsterdam. Minste inschrijvers warenvoor de draaischijf de heer D. A. Sehrellen te Leiden, voor ƒ0516, terwijl voorde herbesteding het minst was ingeschreven door den heer L. lvalis kz te Sliedrecht voor ƒ1.347 508. Deze som is ongeveer 300.000 lager.dan hij de aanbesteding. BUITENLANDSCIIK BKHIC.TKN. KIV K L A IS. LONDEN13 Maart Kardinaal Gullen heeft zich in een herderlijken brief thans niet alleen legen gemengde schoten, maar ook tegen vcrpligt onderwijs en staatsscholen verklaard. Beide systemen noemt hij gevaarlijk, uitgedacht door vafsche wijs;; eer endie hunne nieuwe en verkeerde theoriën op de zielen der kin deren willen beproeven. Zij bevorderen zelfverheffing en geven aan de hartslogten en driften der jeugd vrij spel. Een merkwaardig exemplaar van de Rhinoceros sumalrensis is door den heer William Jamrach van Borneo naar Londen overgebragt en aange kocht door liet zoölogisch genootschap in Regent's Park. De heer Jamrach heeft te geiijk crue collectie wilde dieren naar Europa overgebragt. t. w. drie koningstijgers, twee panters van de groolste soort, vijl olifanten uil de bossc'ien vaii Ge ram. vier casuarissende reusachtige sirujabirus niet de ponjaard'ormigt hek, enz.; en wel opmerkelijk mag het beeten, d.at die groote cclieclic roofdieren uil O.-Indie, via Suez, naar Europa is overgebragt zonder één doode of liet een of ander ongeluk. Berigten uit New-York melden dat de coterie, die zich meester van de leiding der zaken van de Erie-spoorvvcgmaatschappij had weten te ma ken, omvergeworpen en uiteengevallen is, en wel door de uitvoering van ecu plan, beraamd door de Engelschc aandeelhouders en die Amerikaansche aandeelhouders welke regt aan de buitenlanders willen laten wedervaren. Zes van de directeuren der maatschappij werden gedrongen hun ontslag te nemen en plaats te maken voor den generaal Mac Glellan, den generaal Dix en andere regtsehapen mannen; en alzoo is er eene reorganisatie des bestuurs lot stand gekomen. De generaal Dix staal nu als voorzitter aan het hoold van dat bestuur. In de vergadering van liet bestuur ging het zoo wanordelijk en heftig toe, dat de tusschenkomst der policie moest worden ingeroepen. Uit Rio-Janeiro wordt gemeld dal er eene aardstorting heeft plaats gehad op den San-Paulo-spoorweg. Het verkeer op de baan zou, naar men meende, wel gedurende twee maanden gestremd zijn SA A A K IA E J H. Door de nationale vergadering is behandeld de zaak van twee harer leden, Pierre Lefranc en Rouvier, welke met dagbladartikelen de vergade ring gehoond hadden. De generaal Changarniei' stelde voor, tot de orde van den dag over te gaan, op grond dat de nationale vertegenwoordiging verre boven zulke belccdigiiigen verheven was, en daardoor niet in hare waardigheid kon worden getroffen. Ik vraag, zeide hij, dc amnestie der verachting voor wandaden, wier aandenken niet dient bewaard te worden. Hierop werd van de regterzijde geroepen dal zij die twee medeleden wel ongestraft wilde laten, maar ui! minachting, uit versmading van hetgeen door hen werd gezegd. Toen riepen Rouvier en Lefranc, dat zij de hun aangeboden /'amnestie van minachting" afwezenen dat zij het door hen geschrevene, wel niet in den vorm maar toch in de hoofdzaak, staande hielden. De vergadering kwam in groote opschudding; het was een tooneel van verwarring, zooals personen, die de zittingen dikwijls bijwonen, zich er geen herinneren. Ten slolle is Chaugarnier's voorstel aangenomen. Het hoofd-comité voor de vaderlandsche inschrijving der Fransclie vrouwen heefl in eene buitengewone vergadering, met eenparigheid van siemmen, besloten om, ofschoon de regering verklaard heefl zich van alle regtstreeksche inmenging in die nationale beweging te moeien onthouden, dc aangevangen taak met meer kracht dan ooit voort te zetten. De uit te schrijven leening is, naar het oordeel van liet comité, eene zaak. geheel afgescheiden en onafhankelijk van de vrijwillige vaderlandsche inschrijving, op welker welslagen het alten grond heeft te hopen. - Eenige burgers van Metz. die als getuigen gehoord zijn door de com missie voor de capitulationhebben een brief in de Siècle doen plaatsen, waarin zij namens hunne medeburgers hulde brengen aan het werk "Metz. .campagnes el négociations". geschreven door een hoofdofficier van het leger van den Rijn, waaruit zoo duidelijk mogelijk het allermisdadigste gedrag van Bazaine blijkt. "De afgevaardigden der stad Melz, zoo leest men. heb ben onwraakbare getuigenissen en onwederlegbare bewijzen geleverd en zijn tevens de tolken geweest der smart van hunne medeburgers. Nu onze pligt vervuld is, nu onze stemmen, onze getuigenissen, onze tranen voorden regter zijn gebragt, wachten wij met vertrouwen de slraf van den schul dige, die de schandelijke en nooit geëvenaarde daad, de capitulatie van Metz, volbragt heeft. De slraf is noodig voor de geschonden openbare eer" De Monile.ur deelt mede dat op dit oogenblik te Parijs onderhandelingen worden gevoerd tusschen den Russischen generaal Lewacheff en de hoofden der Poolsclie uitgewekenen, om tot eene verzoening te geraken door eene volledige amnestie te verzekeren aan al de uitgewekenen, die hij den opstand van 1863 betrokken zijn geweest. Dezer dagen zijn te Constantine 150 Elzassers aangekomen, die zich in Algerië komen vestigen. Eene aanzienlijke menigte, zamengesteld uit alle klassen der bevolking, ontving hen aan het station- met muziek aan liet hoold en begeleidde ze naar hunne woonplaatsen, waar Ie hunner eerc een feestmaal gereed stend. SPAN .9 E\ De regering heeft dezer dagen aan de gouverneurs der provinciën voor schriften voor hun gedrag hij de aanslaande verkiezingen gegeven zij komen hierop neder: de wet zeiven stipt naleven en door een iegelijk le doen eer biedigen. In die circulaire wordt de coalitie der oppositicparlij geschetst als eene vereeniging, waarin ouderling vijandige elementen dooreen woeien; daartegenover wordt de staatkunde der regering gesteld als zijnde eerlijk, constitutioneel en niet, als die der tegenpartijen, het licht schuwend en zich in dubbelzinnige uitdrukkingen verschuilend. Het stuk eindigt aldus: Onze leus _bij de verkiezingen is: "Volksvrijheid-, de constitutie van 1869; dc dynastie van den koning Amadeus; nimmer verkleining van Spanje's grondgebied!" liet bevestigt zich niet dat er dezer dagen onlusten in Madrid zijn voorgevallen; integendeel, de koning heeft er over de zoogenaamde vrijwilligers der vrijheid eene wapenschouwing gehouden; en bij is daarbij door het publiek met levendig gejuich ontvangen. STA LIE. In de kamer van afgevaardigden is door een der leden een voorstel ge daan en door leden van de onderscheidene partijen ondersteund, strekkende om te betuigen dal het Italiaansche parlement smartelijk was getroffen door dc tijding van den dood van Mazzini. lie zoo kraclilig had medegewerkt om Italië's eenheid tot stand te brengen. De voorzitter der kamer voegde daarbij cenige aanmerkingenhet was hemzeide hijeene vertroostende gedachte dal Mazzini de vollooijing van Italië's eenheid, het doel van zjjn gansche leven en streven, beleefd had, en dat hij op Italië's grond gestorven was. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2