le1iksc1ie courant. !S°. 64. VRIJDAG 15 MAART. «872. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De firijs de' Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer /2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels I.- iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advcrtentiën te Hamburg, Lubeclcfrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne yrrdrjLZJZszx. BV. deze Courant soordt verzonden /V". 12 blad 12) der Handelingen ran den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BKRlGTRN. LEIDEN, 14 Maart De Staatscourant bevat de verslagen van de eerste zittingen der com missionvan 1 Aug. 187i tol 1 Aug. 1872, belast met hel afnemen der examens van] hulp-apotheker en! van apotheker. Blijkens die verslagen was het examen voor bnlp-apotheker in vele opzigten niet zeer gunstig. Van de acht candidalen die het geheele examen ten einde hragten, werden drie afgewezen en vijf toegelaten. De namen der candidateu, aan wie eene acte is nitgereikt, zijn: W. F. Hammes, gel), te Rotterdam: L. C. W. Cocks, geb. te Amsterdam: D. E. J. de Ligny, geb. te Amsterdam; F. 11.1e Clereq, geb. te Middelburg, en A. Spfuyt, geb. te V'laardingen. Het examen voor apotheker leverde gunstige resultaten op. Van de zes candidateu werden vijf toegelaten, t. w.L. Beker, geb. te Rotterdam; P. Tak, geb. te Mid delburg; C. L. W. Stuttcrheim, geb. te 'sGravenhage; E. Stark, geb. te Rheucn. De beer David T. Ramberg, hofmcchanicus van Z. M. den koning, is, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, voornemens cenigen tijd al hier te vertoeven, lot bet geven van soirees in de goochelkunst, mimiek enz. Zpne bedrevenheid in al wat tot zijn vak behoort is ook bier genoeg zaam bekend,om geen aanbeveling te behoeven. Met vele nieuwe vindingen, waarmede zijn programma is verrijkt, mogt hij op onderscheidene plaatsen de bijzondere tevredenheid van het publiek'verwerven. De in de gemeente Valkenburg gehouden collecte voor het te Briclle op te rigten monument en asyl heeft opgebragl de som van ƒ15. Bij de erven Thierry en Mensing te 's Hage ziet, onder redactie van de lieeren Emants en Smit Kleine, een tijdschrift hel licht, getiteld; «Spar en Hulst." De redactie zegt in hare voorrede: '/wie de harde, altijd groene spar en hulst wel bekeken en belast heeft, kent ook bet karakter van bet tijd schrift." Om dit doel te bereiken doet zij een beroep zoowel op hendie als lezers belang stellen in de letterkunde, als op zoovele anderen, die als schrijvers de geschikte gelegenheid missen om hunnen arbeid onder de oogen van het publick te brengen. Zij heeft dus de behoefte begrepen die er in Nederland bestond aan een tijdschriftwaarin een jeng schrijver of dichter zijn werk aan de beoordeeling.van het publiek kan onderwerpen. En dat dit werkje weldra in ruimen kring zal zijn verspreid, waarborgt ons de gelukkige inhoud van hel eerste nornmer. Verscheidenheideene eerste vereisclitc voor een tijdschrift aan belletrie gewijd, oorspronkelijkheid en smaak zijn de gelukkige eigenschappen, die wij in de losse -schetsen en pun tige dichtjes van dit eerste nornmer opmerkten. Blijkens berigten uit Indië van 30 Januarij II. is het den gouverneur- generaal, bij een persoonlijk onderzoek te Batavia, gebleken dal de personen die voor hel water waren gevlugt, goed gebuisd en gevoed werden De vlugtelingen hadden hun goed gered. Menschenlevens zijn er niet te betreu ren geweest. Vanwege den minister van slaat en van binncnl. zaken is ter alge- meenc kennis gebragt, dat de Oranjesluizen bij Schcllingvvoude op aanst. Maandag den I8"f" Maart e. k., des morgens ten 6 ure, voor de scheepvaart zullen worden opengesteld. Van dit tijdstip is de vaart door de nog bestaande opening in den afsluitdijk bij Schellingwoude onveilig, enworden de schip pers mitsdien gewaarschuwd, van die opening nier meer gebruik te maken. Gedurende het jaar 1871 zijn door gedeputeerde staten van Zuidhol- land. ingevolge art. 158 der provinciale wet, 28 keuren van waterschappen goedgekeurd. In dit jaar zijn 138 verordeningen, legen wier overtreding straf is bedreigd, in de gemeenten en in de provincie afgekondigd. In de Maandag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is door het üd Naber verslag uitgebragt van het oordeel der commissie ter beoordceliug van de Lalijnsche prijsverzen. Het ecnig ingezonden gedicht Ad invetiem 'etiravoorzien met de zinspreuk; "Ridiculum acri fortius-et melius magnas pletmnpie secat /es'", bezat genoegzame verdiensten om met den gouden oorepenning van Hoeufft bekroond le worden. Na de voorlezing van liet rapport werd het naambriefje geopend en bleek het, dat P. Esseiva te Frei burg in Zwitserland de maker was. Die dichter zag reeds twee jaren ge leden zijn gedicht Urania met den gouden eereprijs bekroond. Te Bodegraven is lot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs benoemd de lieer J. Cremer, van Pekel-A. Door den gemeenteraad van Haarlem is tot leeraar in de Nederl. taai en letterkunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de beer J. H. Gallec, doctorandus in de letteren le Leiden. De Dordr. C. meldt dat Zalurdag 11. door den aannemer van den bo venbouw der spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht nagenoeg al het werkvolk werd afgedankt. De reden hiervan isdat met de nog te maken overspanning niet kan begonnen worden, omdat het regleüient, dat de scheepvaart regeltnog niet is goetjp'ekeurd. Hel laat zicli aanzien, dat de oplevering der brug ten gevolge dezer vertraging niet op tijd zal kunnen geschieden. Uit Schoonhoven meldt men dat Diugsdag morgen vele werklieden der goud- en zilverfabrieken daar den arbeid hebben gestaaktomdat zij liooger loon wensehten. Op den middag groeide het getal der ontevredenen aan en maakten zij wandelingen door de slad, geschaard om een oranjevlag, waaraan hel symbool der goud- en zilversmeden, enkele hazepooljes, gehecht was. Reeds des avonds hebben sommigen den arbeid hervat. Te Haarlem zal op den 3ll'n April aaust. in de Groote kerk gedachte nis gevierd worden van Nederlands verlossing van dc Spnansche overheer- sching. Deze feestviering, welke uitgaat van den kerkeraad der Ncd. lierv. gemeente, zal beslaan in de uitvoering van cenige ernstige'muziek- en zang stukken, onder leiding van den heer Joh. Basliaans, en het houden van eenige toespraken. Een der redenaars, die zullen optreden is d'. ten Katc, predate Amsterdam. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, op voorstel van burg. en wclh., eene som van 13000 beschikbaar gesteld voor het geven van open bare feestelijkheden op den gedenkdag der inneming van den Briel. Aan het Plantsoen bij de Willemspoort te Amsterdam, meldt het Hbl.is bet lijk opgehaald cener dame (weduwe), die om onbekende rede nen aldaar een eind aan baar leven heeft gemaakt. Zij bad zich met baar rijtuig in het Plantsoen laten brengen en tot den koetsier gezegddat zij verder wenschtc te wandelen. Daarop wist zij bare Kamenier met eene gemaakte boodschap te verwijderen, en schijnt toen in het water te zijn gesprongen. In de band van bel lijk vond men een kaartje met den naam der ongelukkige. Tc Middelburg heerschen de mazelen in zoo lievige mate onder de jonge kinderen, dat de Fröbel-school is moeten gesloten worden, omdat er slechts twee leerlingen ter school kwamen. Alhoewel de ziekte van geen kwaadaar dig karakter is, zijn er toch verscheidene aan bezweken. 's GRAVENHAGE. 14 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer G. A. N J. Jansen, adjunct-commies hij het dep. van justitie, tol het dragen der versierselen van officier der orde van Nichan Ifiiliar, hem door den Bey van Tunis ge schonken, en aan den heer B. Leon, deurwaarder bij de arrond.-reglbank te 'silage, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Santa Rosa, hem door den president der republiek Honduras geschonken. Tot plaatsvervangend kantonreglcr te flensden is benoemd de lieer J. J. van Tienhoven van den Bogaard, burgemeester der gemeente Wer kendam. - Tot directeur van liet verecnigd post- en telegraaphkantoor zijn be noemd le Bodegraven de beer C. Salonen te Boskoop de heer T. Tulle ken beiden tot dusver postdirecteur. Z. M. heelt goedgevonden in zijnen rang over te plaatsen bij den generalen staf den kapitein II. F. C. liardenberg, van het reg. grenadiers en jagers. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over Te herziening van het reglement van orde gevorderd tol art. 32. Met 31 tegen 28 stemmen werd aangenomen een amendement van flen heer Godefroi c. s. om aan de commissie» van rapporteurs een meer zelfstandigen werkkring te geven en de voorbereiding tot het debat te verbeteren. De heer Nierslrasz heeft verlof bekomen om de regering op een nader te bepalen dag te interpelleren over de deelneming van Nederland aan de con ferentie te Weenentot beraming van -maatregelen tot wering der veepest.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1