Hel gebeurde met de ongelukkige Eentje van der Kloet, voor eeuige dagen in liet krankzinnigen-gesticht te Franeker overleden, heeft den com- j missaris des konings in deze provincie aanleiding gegeven bij provinciaal blad de gemeentebesiuren in dit gewest uit te noodigen voortaan een meer waakzaam oog te houden op de bij familiën verpleegd wordende krankzin nigen en, zoo noodig, met den meesten spoed te bevorderen, dat zulke per sonen naar een geslicht worden overgebragt, belgeen geacht mag worden dat veel zal bijdragen lot eene betere verpleging en welligt zelfs tot herstel van die ongelukkigen. In de vorige week heeft te Terheiden, op bet gehucht Munnikenhof, een boschbrand plaais gehad. Ongeveer 50 uren maslbosch, locbehoorende aan Z. k. H. prins Frederik der Nederlanden, zijn verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. -- liet D. r. 's Gr. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de Fan- tijnsehc beweging, die in bet binnenland der Engelsche bezittingen ter Kuste van Guinea beeft plaats gehaden die ook ter sprake werd gebragt in de zitting der tweede kamer van 9 Maart jl. Door de koningen en hoofden van Fanti was eene confederatie gevormd, waarvan de erondwet te Man- kessim op 16 October 1871 was vastgesteld. Die grondwet wordt door ge noemd blad in haar geheel medegedeeld. De onder-gouverneur van Cape Coastde heer Salmonheeft het noodig geacht die beweging te onder- j drukken, en een aantal personen doen gevangen nemen, die later legen borgtogt weder werden ontslagen. De beweging werd door de Engelsche regering beschouwd als eene poging tot oproer. De door den minister van ko!on:ën aan de tweede kamer verstrekte inlichting op het adres van mr. J. J. van Angelbeek, over zijn ontslag uit 'slands dienst, is van den volgenden inhoud: "In antwoord op de mij bij uw Iloog-Edel Geslr. briel, dato 5 dezer, me degedeelde vragenvoorkomende in de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften betreffende het adres van mr. J. J. van Angelbcek, met welke conclusie de tweede kamer zich vercenigd heeft, heb ik de eer het volgende aan de kamer mede te de'elen. Ik acht mij noch verpligt noch bevoegd te voldoen aan het verzoek van den adressant, om een ambtenaar van het openbaar ministerie aan te wij zen bij wien eene aanklagt tegen eenige leden van het hooggeregtshof en tegen den procureur-generaal in Nederl. lndië zou kunnen worden ingediend, (tok heb ik geene aanleiding gevonden, zelf het initiatief te nemen tot eene stralregterlijke vervolging als die welke door den adressant wordt verlangd. De zaak van dm adressant is, overigens, breedvoerig besproken in de zitting der tweede kamer van 18 Maart 1871. De beschouwingen, welke desljjds hebben geleid tot haar besluit omtrent de conclusion van de com missie, in wier handen waren gesteld de inlichtingen, door mijnen ambts voorganger gegeven, komen mij allezins gegrond voor; ik meen dan ook haar besluit tot hel mijne te mogen maken. Eene voordragt tot wegneming van de bezwaren, waartoe het besluit van 28 Mei 1863 aanleiding geven kan, zal dan ook weldra gereed zijn; met het ontwerpen daarvan werd gewacht op de mededeeling van het hoog gcregtsbol van Nederl. Indiè van den 3I,,,n Augustus 1871 dat eerst zeer onlangs te mijner kennis is gekomen. 's GRAVEN 11 AGE. 13 Maart. Z. M. de koning-groothertog heeft bij de orde van de Eikenkroon benoemd tol grootofficier den kolonel II. A. Brialmonten tot officier den majoor G. A. A. Gratry, beiden geattacteerd bij het departement van oorlog te Brussel. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen: den kapitein C. L. D. Muschart, van het 6e reg. infanterie, den kapitein H. C. Mccima, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, en den magazijnmeester der artillerie 3' ki. D. van der Koppel; voorts te benoemen: bij het wapen der infanterie: bij het 4' reg., tot Itn luit. de 2C luit!. P. l,. li. Mansvelt en H. A. Russcr, beiden van het corps; bij hel Gc reg.. tot kapitein 3f kl de luitt. VV. Stevels, van het 4s reg., en N. van Millevan het reg. grena diers en jagers; bij het corps ingenieurs, mineurs en sapetirs: lot majoor, de kapiteins X. van Rhijn en P. Slolk, beiden van het corps; tot kapitein 3" kl. den len luit. P. C. Kool, van het corps, en tot lc0 luit. den 2'" luit F. 1. Haver Droeze, mede van het corps. De kapitein P. J. Kuipers van hel 6l' reg. infanterie is, op verzoek, op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcenen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden het onderzoek voortgezet over de gisteren vermelde wets-outwerpent. w.: de pensioenwetde brievenposterij en de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Dezen morgen is in den Hofvijver alhier, door zekeren W. Regelingen drijvende gevonden het lijk van den jongeling N.die sedert den avond van den 9dc0 der vorige maand werd vermist. iiü ITImN LA A i ISCUK UKitlti TLA. KNC! ELAND. LONDEN, 12 Maart. De prins en de prinses van VVales hebben Zaturdag avond de reis naar Nizza aanvaard. De Army and Navy Gas. verzekert dat de regering heeft besloten de inrigting van het hoofdbestuur der Brilsche zeemagt, de admiraliteit, te veranderen en te Greenwich aan de Theems eene school voor zec-officieren te slichten. - - Door den lord-mayor van Winchester werd dezer dagen een feestmaal gegeven ter cere van lord Norlhbrookden nieuw benoemden onderkoning van Britscb-fndië. Rij die gelegenheid verklaarde deze, dat hij in zijn ko loniaal beheer hoopte getrouw te blijven aan den geest van de proclamatie van 1858: «Indie te regeren voor lndië." Hjj had, zeide hij, eenige jaren bij het departement van koloniën gedienden had ten minste één groote les geleerd: namelijk, dat er verschil bestaat lusschen het Oosten en het Westen, tusschen Oostersche en Westersche beschaving; en dat hel gevaar lijk is, waar men te doen heeft met een bevolking van geheel bijzondere godsdienstige en zedelijke ontwikkeling, opvoeding en wijze van denken, zich te laten medeslepen door onsluimigen ijver voor hetgeen in Europa goed en verstandig wordt geacht. In llydepark is weder eene meeting gehouden, waarin, als demonstratie legen de wet tot wering van meetings in de parken, een exemplaar der wet werd verbrand. Dezer dagenis een personentrein, die uit Cardiff was vertrokken, inden tunnel van Caerphilly, op de Rliymney-lijn, tusschen genoemde stad en Cardiff, met een kolentrein in botsing gekomen. Door den schok werden de beide treinen uit liet spoor geworpen. Zij versperden den tunnel. Eenige oogenblikken later kwam een derde, mede een kolentrein, tegen de twee eersten aanrennen; het was een onbeschrijfelijk tooneel, te midden eener diepe duisternis. De machines waren verbrijzeld; persoonlijke ongevallen hadden er niet veel plaats. Gedurende hel jaar 1871 zijn als vergaan opgegeven 2768 zeilschepen en 253 sloombooten, tegen 2644 zeilschepen en 207 stoombooten in het jaar 1870. Een correspondent van de Pall. Mali. schetst op de volgende wijze de 1 geldigheid van de door Amerika geëischte schadevergoeding in zake de Ala- bama-quaestie. «Mogten deze eischen ooit in ernst worden opgenomen," danzegt hjj"zou ieder Engelschman te avond of morgen kunnen beschul digd worden van kindermoord, omdat zijn keukenmeid een pasgeboren poesje had weggegeven, dat, tot een grooten kater opgegroeid, een zuige ling aan de andere zijde van de straat in zijn wieg verstikt had." Deze sarcastische vergelijking kenmerkt volkomen de in Engeland bestaande mee ning omtrent den eiscli van Amerika. In verschillende brieven uit Amerika aan de Times en Daily News ge- rigt, wordt echter verzekerd, dat de Amerikaanschc staatslieden die ont zaggelijk hooge eischen slechts voor de leus te berde hebben gebragt. Ame rika zou tevreden zijn, zoo een onpartijdig Europeesch geregtshof slechts officiëel verklaren wildedat Engeland zeer verkeerd beeft gehandeld en dat de Amerikanen volmaakt gelijk hebben gehad met zoo toornig te wor den over de houding der Brilsche regering en hooge standen. De senaat der Vereenigde Staten heeft in het laatst der vorige week 1 eene commissie uil zijn midden benoemd om onderzoek te doen naar de omstandigheden, waaronder tijdens den Fransch-Duitschen oorlog wapenen door het gouvernement der Vereenigde Staten verkocht zijn. In een schrij ven van vroeuere dagleekeningzegt dé Washiiigtonsche correspondent van de Daily News hel volgende: Er beslaat veel grond om Ie denken, dat hel Amerikaansche gouvernement de bij verdrag aangegane verpligtiugen, -zoo al niet in de letter dan toch in den geest,heeft geschonden door wa pentuig te verkoopen aan personen, van welke het moest wélen dal het Fransche zendelingen waren. De bij den senaat voorgestelde enquête om trent die zaak is ook voor de eer van het bewind van den president Grant onvermijdelijk geworden; doch zij zal ons denkelijk niet tot de kennis der volle waarheid brengen; immers is het nu reeds zeker, dat de commissie v&n enquête geheel of groolendecls uit voorstanders van Grant's bewind zal bestaan. De Times beval eene beschouwing over het bestuur der Kaapkolonie en andere Britsche nederzettingen in Zuid-Afrika, hoofdzakelijk van den volgenden inhoudNadat de Kaap de Goede Hoop door ons aan de Neder landers ontnomen was. zijn vele Engelschen derwaarts verhuisd; deze ves tigden zich meestal in de oostelijke landstreken, en helen de westelijke provinciën aan de aldaar reeds gevestigde bevolking over. Ten noorden en ten noordoosten dier landstreken vormden zich van lieverlede andere neder zettingen; en nu laatstelijk zijn duizenden gelukzoekers naar Zuid-Afrika gelokt door de mare van den aldaar voorhanden schat van edelgesteenten. Bij slot van rekening is de staat der zaken er aldus: er is eene bevolking van niet veel meer dan een half millioen mensclien te zamen genomen: daarvan behooren riinn 300,000 tot verschillende volksstammen van kleur lingen. cn omstreeks 180.000 zijn blanken. Van deze blanken of Europeanen zijn ruim de helft Nederlanders, Franschen of Duitschers van afkomst, zoo dat de Engelschen er eene minderheid uitmaken. Deze opgave betreft de eigenlijk gezegde Kaapkolonie. Buiten hare grensliuie zijn andere neder zettingen tot stand gekomen, bepaaldelijk twee zelfstandige en onafhan kelijke gemeenebcsteiideze maatschappijen zullen zich denkelijk met der tijd vrijwillig en uit eigen verkiezing stellen onder de regering der Kaap kolonie; maar de groote vraag is thans, hoe die regering ingerigt zal zijn. Thans w ordt.de Kaapkolonie geregeerd door eenen vertegenwoordiger en ge lastigde der Britsche Kroon,'den gouverneur: deze voert het bestuur zonder ministerie, doch hij moet te rade gaan met twee wetgevende kamers, ge deeltelijk door volkskeuze gevormd, maar die in zake van belastingen en in de bewilliging der geldmiddelen voor het bestuur beslissende stem hebben. Dit heeft meermalen tol botsingen en tot stilstand der zaken geleid. Uit dien hoofde wordt door het Britsche ministerie van koloniën de oprigling van eene verantwoordelijke regering in de Kaapkolonie aanbevolen, dat is de invoering van het parlementaire regeringsstelsel. Aan dezen raad is nog geen gehoor gegeven; er zijn ingezetenen van elke afkomst, die de zooge naamde verantwoordelijke regering voor niets anders dan partijregering hou den en die voor den partijstrijd terugdeinzen, terwijl de Engelschendat zij» de oostelijke provinciën, vreczen onder zoodanige regering de Nederlanders geheel meester te zullen zien worden. Doch deze bezwaren zijn niet over- wiglig. Indien de twee zelfstandige gemeenebeslen zich aansluiten aan bet zamenstel der Brilsche bezittingen in Zuid-Afrika, zullen zij er eene verster king voor de Engelsche partij zjjnen het is een erkend feit dal de Neder-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2