LK1DSCHE 0II li ii H T. 1872. W 62. WOENSDAG 13 MAART. STADS-BERiGTElN. BIN tNENLAiS DSCÜB BKilGTHN J\ JSbSLs. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en l'eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.-p. f 3.59; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p./ 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer /2.50 j jaars, buiten de expeditieliosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASENSTEItT VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën to HamburgLubeck, Frankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 11, 2C alinea, der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4'!en tol en met den 16Jcn Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsleegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 28 Februarij 1872. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 12 Maart. In de vergadering van de Leidsclte sub-commissie voor de feestelijke her denking van de inneming van den Briel dd. 2 Maart, achtte men het een parig wenschelijk dal die, voor het gehecle vaderland zoo gewigtige, gebeur tenis op den eersten April ook in Leiden zou worden gevierd. Door den burgemeester daartoe uitgenoodigd besloten de leden der ge noemde sub-commissie nog niet te defungeeren, maar werkzaam te blijven als commissie die zich zou belasten met het ontwerpen en, zooveel noodig, leiden der feestviering in deze'gemeente. Den 6liD Maart vergaderde de commissie ten Raadhuize. waarbij op ver zoek van den burgemeester de volgende corporatiën vertegenwoordigd waren de Nationale Zangvereeniging, de Liedertafel Euterpe, de Koraalvereeniging, de Werkmansvereenigingde Typographische Vereeniging, de Kleermakers- vereeniging Eendragl en Vriendschap, de Kabinelwcrkersverceniging en de Harmonie. Het onderwijs der jeugd was vertegenwoordigd door de heeren Japikse, van Dijk en van der Togt. De voorzitter verklaarde het doel der vergadering, namelijk om gezamenlijk te overleggen, op welke wijze het feest van 1 April 1872 kan gevierd worden met de krachten, die Leiden be schikbaar heeft. Men was zonder eenige uitzondering ingenomen met het algemeene plan van feest te vieren op dien dag en ieder verklaarde zich bereid onderzoek te doen naar de njiddelen die men kon aanwenden. In eene vergadering van 12 Maart werd een programma voorgesteld en na eenige bespreking aangenomen, dat voornamelijk hierop neerkomt: Na de Godsdienstoefening In de groote Stadszaal feestviering voor de jeugd Nader op te geven openbare feesten 's Avonds 6 uren tooiieelvoorsteliing voor de jeugd door het gezelschap Harmonie Gratis-concert in de Stadszaal Vuurwerk op de Ruïne met verlichting en muziek. Vooral het denkbeeld om het gewigt van den dag, uit een nationaal oog- pv.ntaan de jeugd te verklaren en aan de kinderen vreugd te verschatten is een bekoorlijk punt in dit programma en daarmeê zullen zeker de harten gewonnen worden van velen, die overigens norsch over het feestvieren spre ken, dat natuurlijk niet iedereen naar den zin kan zijn. Maar wie het wel naar den zin is, die zullen waarschijnlijk eenige guldens of centen willen afzonderen om de onkosten te bestrijdendie bij elke feestviering onvermij delijk zijn. Zijl daarmeê niet te karig, burgers van Leiden. Het is een feest, waarop wij trotsch mogen zijn, ons vrijheid minnend volk waardig. Er zullen lijsten rondgaan, daarmede zijn twee personen belast. Hel is te voor zien dat het hiermee gaan zal, zooals het altijd gaat bij zulke gelegenheden velen zullen die lijsten niet te zien krijgen, om de duizend oorzaken, die iedereen weet of raden kan. Het geldt hier een vrijwillige bijdrage, het is geen belasting, waartoe men gedwongen kan worden. Laat die vrijwillig heid gepaard gaan met goedwilligheid en zoo iemand, die lust heeft om wat te geven, geen lijst te zien krijgt, laat die zijn otter dan brengen bij den Pfpingmeestcr of bij een der andere leden der commissie, die ongetwijfeld bereid zullen' zijn tot de ontvangst vóór den 20sle° dezer; want dan moet de inzameling zijn afgeloopen, omdat: de leiders van het feest naar de in komsten de uitgaven hebben te regelen. D. Bij kon. besluit van den 10'1"1 dezer zijn opgeheven de navolgende ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen, gevestigd te: Zoeter- woudc, bestaande uit de gemeente van dien naam; Leiderdorp, bestaande uit de gemeente van dien naam; en Zegwaard, bestaande uit de gemeenten 'Zegwaard, Zoetermeer en Benthuizen; is de gemeente Voorschoten afgescheiden van hel ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te Stompwijk, met toevoeging daarentegen van de gemeenten Zegwaard en Zoetermeer, zoodat het kantoor Stompwijk alsnu zal bevatten de gemeenten Stompwijk, Veur, Zegwaard en Zoetermeer; is de gemeente Benthuizen gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijuseii gevestigd te Iiazcrswoude c a.onder voortdurend beheer van den legcnwoordigen titularis, den heer F. M. J. van Ghert is ingesteld een nieuw ontvangkantoor der directe belastingen te Leiden (buiten-gemeenten), residentie Leiden, voor de gemeenten Zoclerwoude, Leiderdorp en Voorschoten is vastgesteld, dat het ontvangkantoor Leiden (buiten-gemeenten), bevat tende de gemeenten Zoeterwoude, Leiderdorp en Voorschoten, zal worden ingedeeld bij de controle Leiden dal het ontvangkantoor Rijswijk, bevallende de gemeenten Rijswijk en Wateringenzal worden afgescheiden van de controle 's Gravenhage (tweede afdecling) en daarentegen zal worden ingedeeld bij de controle Delft zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Stomp wijk c. a. de heer M. Schaalje, thans ontvanger derzelfde middelen te Zoe terwoude; te Leitien (huiten-geincenten), residentie Leiden, de heer E. G. de Gelder, thans ontvanger derzelfde middelen te Leiderdorp; te Bodegra ven c. a.de heer J. G. Oosterbaan, thans ontvanger derzelfde middelen te Zegwaard c. a. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee; In de vorige week zijn alhier 18 schuiten, noordvaardersaangeweest, die ƒ130 a 270 besomden, als mede 20 schuiten, die nabij de kust eene goede vangst maakten en de markten van krimp levende visch voorzagen. Daarvoor werden zeer liooge prijzen besteed; voor groote tarbot ƒ7 a 8 per stuk, groote tong ƒ0.15 a 0.35 per stuk, bunschol 0.30 a ƒ0.60 per stuk, levende kleine schol ƒ50/' 5.50 per mand, drooge kleine schol ƒ4 a ƒ4.25 per mand. groote braad 2.25 a 3.25 per mand, scharren j 2,75 a 3.50. De heer F. A. van Loenen, pred. alhier, heeft voor hel beroep naar Her- veld bedankt. De teelt van peulen en doperwten in de Veenen, zooals ons vandaar gemeld wordt, gaat zeer goed; zij hebben reeds eene aanzienlijke boogie boven den grond bereikt. Tot nogtoe ging het met de tuinderij voorspoedig en men vleit zich nu maar dat een paar volgende maanden geen tclcurslel- ling zullen aanbrengen; dat zou bij den zoo vrocgtijdigen groei erger zijn dan een koud voorjaar. Er is jong vee in de weilanden gebragt. Van wege den minister van biunenl. zaken is bekend gemaakt dat een verbeterbladbehoorendc hij de onlangs uitgegeven Pharmocopoea (Nederl. tekst)voor de koopers van dat werk kosteloos verkrijgbaar is gesteld bij de firma van Wedden en Mingelen le 's llage. Volgens de bij de synode der Ned. herv. kerk ingekomen verslagen der provinciale kerkbesturen zijn van Augustus 1870 tot 1871, 39 candidaten na afgelegd examenlol de evangeliebediening toegelaten tegen 37 in het voorgaande jaar. Onder deze candidaten bevond zich een van de herv. kerk in Oost-Friesland. Daarenboven ondergingen nog 2 predikanten van elders een wetenschappelijk onderzoek met dien uitslagdal zij tot de evangelie bediening in onze herv. kerk werden toegelaten. Hiervan was de een dienst doend predikant in Zwitserland, de ander predikant bjj de Christ. Afgeschei den Gereformeerde gemeenten in Nederland. Volgens de verkregen opgaven bedroeg hel getal der studenten in of voor de godgeleerdheid aan de lioogescltolen en athenaea in Mei jl. ingeschreven in het geheel 255 tegen 253 in hel voorgaande jaar. Daarvan studeerden iu de godgeleerdheid te Leiden 26, te Utrecht 109, te Groningen i9 eil te Am sterdam 5. Van de studenten in de voorbereidende wetenschappen voor de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1