S TAATS-LOTERIJ. PEK TEiJX.KWK. ADYUItTEXTiEV jeW maatregel maakte de verbittering nog meer gaande. Vlies beeft zich echter bepaald tot getier en lot opboopingen van volk. De Soiimeldt, dat de 1° divisie infanterie van het vierde legercorps (e Versailles naar Marseille gezonden is. De llniou vermeldt een gerucht, volgens hetwelk deze maatregel genomen zou zijn, omdat die regimenten, vroeger deel uitgemaakt hebbende van de garde, groot endeels uit aanhangers van Napeleon bestaan. Onlangs is te Medne in Egypte eene zeer oude grafstede ontdekt, de oudste der tot nu bekende Zij is een vorsten-gralkelder van 100 meiers lengte en 50 meters breedte, waarschijnlijk uit den lijd der derde dynastie. In dezen kelder vond men twee prachtige statuen. Een en ander is zorg vuldig iflgepakt en naar Caïro overgebragt, om daar ten toon te worden gesteld. DUITICHL AIS D. De Kreuzzeitiwg wil welen, dat de dotation uit de oorlogscontribulie gen 2din Maart, den verjaardag der ratificatie van het verdrag van Versail les door den keizer definitief verdeeld zijn geworden. De voor de dotation beschikbare gelden zouden verdeeld zijn als volgt: Prins Frederik Karei, traaf von Moltke, graaf von Roon en graaf von Manteufl'el ieder 300,000 thaler; de minister Delbriick 200,000 thaler en generaal von Wcrder de zelfde som. Aan den koning van Beijeren zouden 150,000 thaler ter ver deeling worden in handen gesteld. -r Hel plan tot oprigliug van een gedenktceken ter herinnering aan de zegepralen door de Dnitsche legers behaald zal spoedig worden v< rwezen- ljjkt. be rijks-regering heeft daarvoor reeds een prijsvraag uitgeschreven. Het gedenkteeken zal worden opgerigt in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de Nahe zich in den llijn stort. Op een der toppen van het Niedcrwal'd, 500 voet boven den spiegel der rivier, zal het worden gesteld. Alle Duilsche arlisten worden opgeroepen, om aan den wedstrijd deel te nemen; bet siaat vrij een architectonisch ontwerp of een plastische voor stelling te kiezen ter mededinging. De kosten van de vervaardiging van het monument mogen 250,000 th. niet te boven gaan. Aan den overwin naar in dien wedstrijd zal een prijs van 3000 th. worden geschonken: aan het tweede ontwerp in rang zal een premie van 1000 en aan hel derde een premie van 500 th. worden toegekend. Alvorens de keuze door de com missie van bcoordeeling plaats heeft, zullen de ontwerpen minstens gedu rende een paar weken, worden tentoongestelddit geschiedt ten einde het belangstellende publiek de gelegenheid te verschaffen de stukken te be- oordeelen. Uit de berigten betreffende de oorzaak van het instorten der woning in de Jiulentrasse te Franklorl blijkt dat het huis zeer bouwvallig was; dat men dagen te voren reeds een zeer verdacht kraken en steunen van het houtwerk, der balken en vloeren voornamelijk, had vernomen; men had bespeurd, dat de muren afbrokkelden, enz., in één woord: zeer vele tceke- uen had men waargenomen, welke als de overtuigende bewijzen van den bui.engewoon bouwvalligen toestand van het huis moesten worden beschouwd. De eigenaar van het bedoelde huis had dan ook liet plan opïevat de zaak te doen onderzoeken, en. zoo uoodig, het huis te doen schoren. De ingestorte woning was niet alleen door ecu groot aantal personen bewoond, maar daarenboven had zij een aanmerkelijke hoogte, vier verdiepingen, en stond zij naast andere dergelijke gebouwen, welke, uithoofde van hare bouwvalligheidreeds gedurende langen tijd onbewoond waren. Het ge vaar, waaraan de bewoners van het huis waren blootgesteld, was des te grooler, dewijl de verlaten huizen evenmin als het hier bedoelde door hal ken waren geschoord. Des avonds van 2 dezer had men 3i voormalige be woners uit de puinhoopen te voorschijn gebragtonder dezen bevonden zich 12 doodenII gekwetsten en 8 ongedeerde personen. Onder deze bevinden er zich die gedurende 48 uren bedolven waren geweest. Het eerste, wat de ongedeerde en de gekwetst te voorschijn gebragte personen verlangden, was een dronk water. De justitie heelt de zaak in handen genomen, op grond dat voldoende bewijzen voorbanden zijndat de verregaande ach teloosheid en verzuim van de meest vereischte voorzorgen oorzaak zijn van bet ongeluk. OOSTENRIJK. Door den Cisleithaanschen minister van eeredieust is aan de geweste lijke besturen eene circulaire verzonden betreffende de oud-kalholicke be weging. Zij is hoofdzakelijk van den volgenden inhoud: De regering moet de zoogenaamde oud-katholieken zoo lang als tol de katholieke kerk behoorende en als op den bodem van hel historisch ontwik kelde organismus der kerk staande beschouwenals zij niet overeenkomstig art. 6 der wet van 25 Mei 1868 de voorgeschrevene verklaring gedaan heb ben dat zij zich van de kerk afscheiden. Wierd zulk een slap door de oud- katholieken in den wcttelijken vorm gedaan, dan voorzeker zouden zij die regtcn deelachtig worden, welke art. 16 der staalsgrondwet van 21 Dec. 1867 verleent, terwijl ten opzigte van hunne huwelijken, en in het algemeen ran al luinnc aclen van den burgerlijken stand de wet van 9 April 1870 'an toepassing zou wezen. Maar zoo lans zulk een stap niet gedaan is kan de regering de bevoegdheid lot het verrigten van die burgerlijke handelin gen, welke aan de geestelijkheid der wettig erkende kerkgenootschappen toevertrouwd zijn, alleen aan die priesters toekennen, welke volgens de be slaande wetten en verordeningen als de gewone geestelijken dier kerkge nootschappen te beschouwen zijn. Alle door zoogenaamde oud-katholieke geestelijken gehouden registers van den burgerlijken stand (doop-trouw en sterfregisters) missen derhalve de hoedanigheid van openbare aclen en de geloofwaardigheid in regten; aan die geestelijken moet bij gevolg het houden 'an zulke quasi-ofhciële registers en het afgeven van extracten daaruit, on der bedreiging met de wettelijke gevolgen, verboden worden. Het is voorts te verwachten, dat huwelijken, door zulke geestelijken gesloten, door de bevoegde reglbanken vpor nietig en vau onwaarde verklaard zullen worden. Want tyj hel blijkbare geiuis eener wettig erkende organieke inrigting der oud-katholiekenkan noch de verceniging dier geloovigen als regelmatige gemeente, noch haar kerkleeraar i:i den zin der wet als zielzorger aange merkt worden. Derhalve moeten-z inwei zij die een huwelijk wenschen aan te gaan als de geestelijken, met verwijzing naar de strafbepalingen tegen liet aangaan van onwettige huwelijken en naar de nadeeligegevolgenwelke dergelijke huwelijken wal het burgerlijke regt betreft medebrengengewaar schuwd, en moet eventueel verder overeenkomstig de wet gehandeld worden. Ter opheldering dezer circulaire wordt gezegd dat de Cisleilhaansche kerk vorsten aan de regering hunne ondersteuning hij het bestrijden van alle nationale eischen, die de eenheid des rijks ia gevaar zouden brengen, toe gezegd hebben, mits de eenheid der katholieke leer niet door begunstiging der oud-katholieken gestoord wierd. BRUSSEL6 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft met 63 legen 32 stemmen besloten tot behoud van den post ten behoeve van een Belgi schen gezant bij den Paus. LONDEN, 6 Maart. Het Tichborn-proces is lieden afgeloopen. De advo caat van den eischer heeft verklaard er in te berustendat de zaak buiten verdere behandeling gesteld worde. De regter echter heeft bevolen tegen den eischer reglsvervolging in te siellen. BERLIJN, 6 Haart. Bij de beraadslaging in het heereniiuis over de wet op het schooltoezigl betoogde de minister van eerediensl en onderwijs, dat die wet overeenstemt met de grondwet en dat zij door bestaande behoeften wordt geëischl. Prins von Bismarek deed uitkomen, dat de wet een nood wet is. en dat men niet kon wachten op liet tot stand komen van een algeniecnc schoolwet. Ten opzigte der conservatieve partij verklaarde hij. dat de regering niet van zins is met haar te brekenmaar dat zij zich ook door geene party wil laten dwingen. Pruissen heeft vroeger een door ande ren benijden vrede tnsschen de verschillende gezindten gekend. Die vrede is aanvankelijk verstoord na den oorlog met Oostenrijk, maar geheel nadat de, tweede katholieke mogendheid, nadat Frankrjjk het onderspit heeft ge dolven. Bismarek las een berigt van een gezant voor. waaruit bleek, wel ken ijver een invloedrijk gedeelte van de katholieke geestelijkheid voor Frankrijk aan den dag legt. Hij vermaande ten slotte de conservative partij, dat zij de regering haar vertrouwen zou schenken, en uitte de verwachting, dat de wet met eene meerderheid, liefst zoo groot mogelijk, zou worden aangenomen. LONDEN, 7 Maart. De heer Lowe, minister van financiën, heeft aan eene bij hem toegelaten deputatie geantwoord dat eene wijziging der inkomsten belasting onmogelijk is, en dat de vermeerdering van hare opbrengst ten vorigen jarc veroorzaakt is geworden door de weigering andere belastingen goed te keuren. VERSAILLES, 6 Maart. De nationale vergadering heeft zonder discussie den heer Routier als lid toegelaten. De interpellatie over het ontslag van Pquvier-Querticr is op Zalurdas bepaald. De discussie over de repressive fret legen de Internationale wordt voortgezet. BERLIJN, 6 Maart. Volgens hier ontvangen berigten zijn te Dresden. Pirna, Schanda. Chemnitz, Bodenbach, Weimar en Rudolfstadt bijna gelijk tijdig aardsclinddingen gevoeld en wel heden namiddag tusschen 3 en 4 ure. De duur was een of meer seconden. OndertrouwdJAN CORNELIS VAN DER LELIE en JOHANNA CATllERINA VViLHELMINA VAN REYN. Leiden. 7 Maart 1872. Bevallen van een Dochter A C. MEYSING SCIIUURMANS STEK HOVEN. Leiden, 7 Maart 1872. Onze lieveling, ANNA LOUIZA, in wier bezit wij ons negen maanden mochten verheugen, werd ons lieden door den dood ontnomen. E. H. M. SCHLETTE. Den Haag, 6 Maart 1872. S. H. SCHLETTE, van Gulden. lieden ontsliep, na een smartelijk lyden van vijftien dagen, onze jongste lieveling, zeventien maanden oud. 5 Leiden. 7 Maart 1872. J. VAN BEMMEL. Algenicene kennisgeving. S. C. C. VAN BEMMEL, Wendel. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van ons jongste kind ondervonden, betuigen wij onzen welgcmeenden dunk. J. GODEFROY. Leiden, 6 Maart 1872. G. B. M. GODEFROY, Kosters. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij hel overlijden van i Vrouwe MARIA LORENTZ, Wed. van den Wel-Ed. Geslr. lieer A. DENEVE, betuigt de familie der overledene haren opregtcn dank. Ten kantore van C. J. HEINTZ, Nieuwen Rijn over de Vischmarkt, zijn voor de 278st< Slaats-Loterijwaarvan de trekking der !s,t klasse begint op Maandag 18 dezer, te bekomen Mcele en Gedeelten, van Loten, volgens Prijs-Courant. Leiden, 8 Maart 1872,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3