lijk ieder najaar door de landbouwers zeer geklaagd over den overlast en de schade die zij hebben van het nadollen der aardappelakkers en landen; dientengevolge gaat thans in die gemeenten ter onderleekening rond een adres aan den minister van justitie, waarbij de aandacht op deze zaak ge-, vestigd en verzocht wordt te zorgen, dat zij voorlaan in hunne regten, eigendommen en bezittingen worden beschermd en in het ongestoord bezit daarvan blijven gehandhaafd, liet genoemde kwaad deed zich vooral in het najaar van 1871 voor. toen gansche benden van mannen, vrouwen en kin deren, gewapend met vorken, spaden, griepen, houwers enz. de akkers omwoelden en verwoestten, waarbij niet zelden ook de pas gezaaide of ont kiemende wintergranen niet werden ontzien. Daarenboven werden de aard- appelhoopen, die op het open veld en soms op verren afstand van de erven waren, dikwijls beroofd, vernield, ontbloot en beschadigd, zonder dat de eigenaars in slaat waren dit te verhinderenterwijl de policie niet bij magte was het ie belenen. Naar men nog uit Breda omtrent hel verblijf van den graaf de Cham- bord meldt, komen er dagelijks bezoekers, vooral uit Frankrijk. Onder hen merkt men vele leden van de nationale vergadering op, bijv. Dahirel, afge vaardigde uit Morbiban; Ch. Gombier, afgevaardigde uit Ardèche; Ferd. Boyer, afgevaardigde uil hel dep. du Gard; Louis de Saint Pierre, afge vaardigde nit la Manche; L. Rouchcz, de Keridec, l'abbé Grafl're, afgevaar digden uit Morbiban. Ook kwamen er den 4dt" dezer vier geestelijken, wier gewaad zeer in het oogvallend was (wit met violet). De logementen var n er wel bij. en dus indirect ook de stal. Volgens L'.-Jmi di Limboarg zou de Maastrichtsche bevolking gaarne zien dal de graaf de Chambord zich daar ter stede voor eenige weken vestigde. Met blad stelt daarom voor cene deputatie naar Breda af te vaar digen. om hem de gastvrijheid van Maastricht aan te bieden. De minister van oorlog heelt geantwoord op het sectie-verslag der tweede kamer omtrent het ontwerp houdende wijziging der wet van 23 Aug. 1851, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der mili taire officieren bij de landmagt. Blijkens dal antwoord is het der regering hijzonder aangenaam geweest te hebben mogen ontwaren, dat liet wets-ont- werp in alle afdeclingen der kamer met ingenomenheid ontvangen is, voor zooverre bet strekt om den rang van officier van gezondheid der 31e klasse en dien van apotheker der 3Je klasse, alsmede de bepaling omtrent bet aan gaan van een huwelijk buiten 's konings toestemming te doen vervallen. Zij heeft daarin eene aanleiding gevonden óm aan de bedenkingen, die overigens bjj de kamer tegen het wets ontwerp gerezen zijn zooveel mogelijk te gc- moct te komendoor het weglaten van enkele en het. wijzigen van andere bepalingen. Daartoe overgaande heeft de minister echter gemeend hie en daar ook in het wets-onlwerp nog eenige nadere wijzigingen te moeten brengen, waarvan de wcnschelijkheid hem reeds vroeger gebleken is. Ter bevordering van de duidelijkheid w ordt een gewijzigd ontwerp van w et aan geboden, waarin de bedoelde wijzigingen en veranderingen zijn aangebragi. Het denkbeeld, in het voorloopig verslag geopperd, om in de wet eene bepaling op te nemen, strekkende om te voorkomen dat eenig officier vele jaren achtereen wegens ziekte op non-activiteit kan verblijvenook dan wan neer er schier geen uitzigt bestond, dat hij ooit de dienst zou kunnen her vatten. beeft bij de regering reeds meermalen en laatstelijk nog bij liet op maken van liet tegenwoordige wets-ontwerp een punt van ernstige overwe ging uitgemaakt. Zij is daarbij echter gestuit op bezwaren van zoodanigen aard dat zij gemeend heeft liet denkbeeld te moeten laten varen. Met groot genoegen heeft de minister gezien dal. de meerderheid der leden in de afdeelingen voor hel behoud der raden van onderzoek is gestemd. Hij acht de instelling onmisbaar voor hel leger. In de dat punt betreffende artikelen der voordragt zijn echter mede nog eenige wijzigingen, naar hij meent ter verbeteringgebragt. 's GRAVENIIAGË. 7 Maart. Z. M. beeft vergunning verleend aan den luit. ter zee ie kl. 1. II. .1. van der Hegge Spies en aan den kapitein der artillerie van hel leger in Ned.-Indië. M. A. Kuylenbronwer. tot Lel aannemen van bet cereteiken genaamd N'ebba iihorn, hun door den eersten koning van Siam geschonken. Hoor den Nederl. consul le Gaen is de heer E. Liais aangesteld tot zijnen vice-consul te Honfleur. De nieuwbenoemde plaatselijke komtnnmlantwaarnemend gouverneur der residentiekolonel baron van Ttiyll van Serooskerkenbeeft gisteren die betrekking aanvaard. De majoor G. .1 van Orsoy Veercndie van de vesting- bij bel reg. v-eld-artiilcrie is overgeplaatst, is met het kommando belast over dc alhier in garnizoen liggende batterijen van laatstgenoemd regiment, en zulks in plaats van den luit.-kolonel Diepenbrngge. In de zitting van de tweede kamer van beden heeft de heer van Zinnicq Bergmann verlof gevraagd aan dc kamer, ten einde den minister van binnen- landsche zaken eenige inlichtingen le vragen omtrent de aanhoddende onge lukken. welke plaats hebben op den parallel-weg langs het fort Izabel en St. Anthony, loopende van den Bosch naar Vuclit; den 5'1"1 Maart jl. had men er weder een ongeluk, dat noodlottige gevolgen kan hebben, en waar door een persoon ernstig gekwetst en alsnog ongesteld is. Hij wensclit dus den minister van binnenl. zaken op een naderen dag (middelerwijl hij hoopt dat de gewonde persoon hersteld zal zijn) te vragenwelke maatregelen door hem genomen zijn of welke iiij voornemens is aan te wenden om der gelijke rampen en het vervolg af te keereu liet verlof werd verleend legen oen nader te bepalen dag. Dc voor itter bepaalde wijders, met goedvinden der vergadering, dat de interpellatie van den lieer Mirandolle aan den minister van koloniën aan de orde zal z'jn na afloop van dc reeds aan de orde gestelde onderwerpen. Vervolgens werden de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp lol vervanging der artt454416 wetb. van si ra freer 1 door andóró bepa lingen (coalitie van arbeiders), en wel over de artikelen en dc voorgestelde amendementen. De lieer van Beyma heeft voorgesteld de geheele wet uit één artikel le doen bestaan, luidende: "Zijn afgeschaft de artt. 414, 415 en 41G van liet wetboek van strafregt en dc artt. 10 en 20 van titel 11 der wet van 6 Oct. 1791." De lieer Bredius heeft mede een amendement inge diend alleen strekkende tol verduidelijking der redactie. De lieer van Beyma beeft zijn amendement nader toegelicht, dat ook ondersteund werd door den lieer van Houten. De minister van justitie beeft dat amendement her haaldelijk bestreden. Morgen voortzetting. Aan den Zuidwal is gisteren ecu 7-jarig meisje door een wagen, be spannen met één paard, overreden, met liet ongelukkig gevolg dat het kind drie kwartier uurs daarna is overleden. De polieie doet naar dit treurige voorval onderzoek Bij het afdanken van dc schutterij op eergisteren werd een schutter, die straf moest ondergaan, door den bode van den schuttersraad, bijgestaan door twee policieagenlengearresteerdmaar door eenige schutters en ook door andere personenuit de handen der arrestanten bevrijd. Men ver zekert, dat er eene vervolging tegen sommige dier ontzetters wordt ingesteld. BUIT IliNL A INIS C11 lb BEBIGTÊNT BELtilE. Bij besluit des konings is een wedstrijd geopend naar hel legaat of den prijs van 10000 fr.ingesteld door dr. Guinard, van Gent, en bestemd om alle vijf jaren le worden toegewezen aan dengenc, die liet beste werk geschreven of de nuttigste uitvinding gedaan heeft ter verbetering van den slollelijkcn of intellectuelen toestand der arbeidende klasse. Zij, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten vóór 1 Jnlij aan den minister van binuenlandsche zaken te Brussel inzenden hetzij het werk of het manuscript, hetwelk zij meenen dat ten dezen in aanmerking kan ko men, hetzij hel model of de beschrijving der door hen gedane uitvinding. -- Volgens het Joum. de la Soe. agricole de Brabant heeft zich le Pitthem nabij Tliielt weder een geval van vce-typhus voorgedaan. Negen runderen zijn afgemaakt om de verspreiding der smetstof tegen le gaan. Van de zuidelijke grenzen wordt gemelddal hel toezigl der Fransclic policie op de vreemdelingen, die in Frankrijk binnenkomen, in den laatsten lijd aanmerkelijk verscherpt is. fn plaats van liet bewijs van identiteit, dat tot dusver voldoende was geacht, wordt door de Fransche grensbeamb ten thans de verlooning van een regelmatige reispas gevorderd. ENGE S. A IS. LONDEN, 6 Maart. liet vermaarde regtsgeding in zake van Tichborne heeft in de honderd- tweede zitting, die daaraan door bet geregtshof werd gewiju, cene onver wachte wending genomen. Nadat er vier getuigen waren geboord, die allen Stellig verklaarden in den eischer d?n bun voorheen persoonlijk bekenden Roger Tichborne niet te herkennen, stond de voorman, o( eerste, der ge zworenen op, en las. mede namens zijne tien ambtgenootert, deze verkla ring voor: "Wij hebben nu de getuigenissen betrekkelijk de tatouage ge hoord, en behoudens de hevelen des opperregters, en bereid blijvende tot het aanhooren vah alle verdere getuigenissen welke de wederzijdsclie pleit bezorgers ons zouden willen voorleggen, hen ik gemagligd le verklaren dat de jury geene behoefte aan verdere getuigenissen heeft." Op verzoek van de zijde des eisehers is liet hof daarop tot Woensdag 7 Maart uiteen gegaan, om alsdan althans nog éénen getuige te lioorcn, van wiens 'sliofs voorzitter nadere opheldering omtrent zeker punt wenschte te ontvangen, Eene dergelijke verklaring van de jury is niets ongewoons; dat zij dadelijk een eind aan het regtsgeding zal maken, is niet zeker; in allen gevalle moei hel eind daarvan thans nabij zijn. Volgens bcriglen uil de Vereenigde Stalen zijn de thesaurier der stad Philadelphia .losepli F. Marccr. en zijn medepligtige, G. T. Ycrkes Jr., schuldig verklaard aan verduistering van gelden tot de stedelijke kas be- boorende en veroordeeld: de eerste, tot 4 jaren en 0 maanden gevangenis straf en eene geldboete van 300.000 dollars; de tweede, tot 2 jaren en 9 maanden gevangenisstraf en cene geldboete van 500 doll. Bij liet uitspreken van dit vonnis betuigde de regter zijn leedwezen dat de wet hem niet de bevoegdheid toekent zwaardere straffen op te leggenofschoon hel meer dan tijd zij paal en perk le stellen aan het steeds toenemende kwaad van geld- verduistering door openbare ambtenaren. F it li ES 8.9 H. De commissie, belast met liet onderzoek der geloofsbrieven van den beer Roiiher, heeft herbaalde bijeenkomsten gebonden. Het bleek dal dc commissie niet dc zaak verlegen was. Erkend werd het dat er tal van knoeijerijen op Corsica gepleegd waren, ten einde de verkiezing van Roulier door te drijven. Het ambtenaars-personeel bad zieii in dc eerste plaats daaraan schuldig gemaakt. Ilocli de commissie is van oordcel geweest, dat het moeijelijk was het wettig bewijs te leveren voor "misbruiken'', voor handelingen, die eene verkiezing, in den zin der wet, nietig maken. Deze overweging heeft er toe geleid om eene conclusie len gunste van Rouher's toelating te nemen. In het rapport echter zullen de bij zijne verkiezing gepleegde handelingen met eenige streng afkeurende woorden herdacht worden. Zaturdag avond heeft in sommige wijken van Parijs eenige opschud ding gcheerscht. Een aantal handwerkslieden liatf zich voorgenomen om, voordal dc aanmerkelijke verhooging der tabaksprijzen in werking trad, hetgeen den 3"" Maart heelt plaats gehad, een zekeren voorraad van dat artikel op te doen. De winkeliers oi beambten der regie hadden hierop niet gerekend, zoodat de voorhanden zijnde hoeveelheden spoedig waren uitge put. Met het doel om botsingen te voorkomengingen de meeste labaks- verkoope.rs er toe over hunne winkels reeds le tien ure te sluiten, maar

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2