LLliLSUIIL COURANT. t87"2. uV. m. aP YRIJOAG 8 MAART De Courant verschij?it dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tién is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DaitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, Wetnen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. STA DS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Willem Frederik Milders, broodbakker, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot het houden en mesten van een of meer varkens in zijn pakhuis in de Sliksteeg, geteekend n". 20; Gelet op art. 224 der Algemcene I'olicieverordening van 24 October 1867: Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bjjgelegene en belendende pandenten opzigte der informatica de commodo et incotnmodo, door Rurgcmccster en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den J!df0 Maart aanst. 'svoormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlhij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 7 Maart 1872. E. KIST, Secretaris. BIN N K MA MS 11E I IT K N LEIDEN, 7 Maart. De voordragt van mevrouw Lina Schneider, Dingsdag avond in het Nutsgcbouw voor de leden van de Leidsche afd. der maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen gehouden, werd door een zeer talrijk publiek' bijgewoond. Ook 'L. K. H. prins Alexander vereerde dien avond als lid de bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid. Het eerste onderwerp, dat door de talentvolle vrouw werd behandeld, was Schiller's «Jungfrau von Orleans". In brecde trekken beschreef zij de wijze, waarop Schiller tot deze schepping was gekomen, terwijl zij zoo door om schrijving als declamatie er de treffendste gedeelten van voorstelde. Daarna gaf zij eene levensbeschrijving van Robert Kamerling, den revolutionair in den waren zin, den dichter, die in zijn «Ahasver in Rom" zoo vurig en welsprekend strijdt tegen de ondeugden onzer eeuw, het te ver gedreven materialisme, haar zucht naar genot. Iloe hij daartoe geen schooner beeld, maar dan ook geen verschrikkelijker profetie kon kiezendan haar voor te stellen onder de gedaante van den jongen, meest beschaafden, keizer van Rome, van Nero-Dionysos, den man die, ten slotte door het genot verzadigd, gezegd wordt Rome in brand te hebben gestokenom zich zelf slechts een enkel oogenblik afleiding te verschaffen. Dit is zijn beeld van het geperso- nificeerde egoïsme, dit is zijne profetie aan de kinderen der I9e eeuw, die noch gefooven aan godsdienst, noch dan liefde en menschenwaarde. Zij wees op het karakteristieke in deze poëziezoo overwaard om ook in an dere talen te worden vertolkt. Onberispelijk schoon reciteerde zij daarna: "das Glöcklein von Inncsfare", van Friedrich Halm (den onlangs overleden Frciherr Mflncli von Betling- hausen); "lenore", van Riirgcr"Goethe's flochzeitsleid", met piano-begeleiding volgens de compositie van Carl Schneider, waarna zij teil slotte cenige barer overzettingen van Vondel in het üuilsch, als het «Engelenkoor", uit Lucifer, 'hel Zwanenkoor", uit de 3e acte van Noach, enz. ten beste gaf. De verscheidenheid van onderwerpen door haar behandeld, de vele schoone denkbeelden op lillerarisch gebied ontwikkeldde uiterst gevoelige en schoone voordragt in een geheel eigenaardig genre, zijn allen zoovele waarborgen, dat haar optreden van Dingsdag avond zeker een duurzame» indruk op hare toehoorders heeft uitgeoefend. De hecreu J. J. Tavenraat, F. H. J. Tavenraat en J. de Hoop, studen ten, verzoeken ons het volgende berigt op te nemen: Morgen, Vrijdag, viert onze stadgenoote Sara Rosier het schoone feest van veertigjarige trouwe dienst bij mejufvrouw de wed. J. Landa—Mulder, thans Noordeiride 34. Den 8!,?n Maart 1832, juist op haar dertiende» ver jaardag, trad zij als loopmeisje daarin en is er sedert onafgebroken geble ven. In lief en leed heeft zij haar meesteres gedurende dien langen tijd ter rijde geslaan en met onkreukbare eerlijkheid en nooit volprezen ijver haar pligt betracht. Een reeks van studenten van verschillende generatiën heeft zij achtereenvolgens opgepast; èn bij deze èn bij een groot aantal hunner vrienden is de oude trouwe Saar een onvergetelijk figuur en in Oost en in West zal dit berigt door velen met belangstelling worden gelezen. Zeldzaam zijn de dienstboden, die de zaken barer meesters als haar eigen behartigen, maar zij heslaan nog. Eerc aan hen, erkentelijkheid en algemcene achting zij haar loon. De minister van financiën heeft bij resolutie van den 17de" Februarjjjl. aan de provinciale inspecteurs der directe belastingen doen afgaan eene missive, waarin het volgende voorkomt: «De vraag, in welke gemeente de aanslag voor het personeel wegens dienstboden en paarden moet plaats hebben ingevolge art. 25 der wet. het welk daarvoor de gemeente van het wettig domicilium op den 15d'° Mei des dienst jaars aanwijst, vindt bij eenige ambtenaren alleen hare oplossing in eene andere, namelijk in welke gemeente de belastingpligtige op genoem den dag in dc bevolkings-rcgistcrs slaat ingeschreven. Het wettig domicilium mag evenwel niet uitsluitend daarnaar worden be oordeeld. Het beginsel van het burg. wetb. is, even als dat van den Code Civil, die bij de uitvaardiging der wet op het personeel van kracht was, dat men zijne woonplaats heeft in de gemeente waar men gevestigd is. Heelt iemand meer dan één verblijf, dan geldt de plaats van het hoofdver blijf voor woonplaats. Heeft hij geen hoofdverblijf, dan werd, luidens art. 74, 2e lid, van het burg well)., dc plaals van het werkelijk verblijf daar voor gehouden Die alzoo met zijn gezin, dienstboden, paarden en meube len in eene gemeente gevestigd is en in eene andere gemeente eene kamer huurt om daarin tijd tot tijd den nacht door te brengen, behoudt zijn domicilium in eerstgenoemde gemeente, ook al moge hij, ten blijke van zjjn voornemen, om zijn hoofdverblijf naar dc andere gemeente over te bren gen, bij de besturen der beide gemeenten de bedoelde verklaringen hebben gedaan. Het andere verciscbtc. overbrenging van woonplaats of werkelijke woning in die andere gemeente, is toch dan niet verwezenlijkt. Daarente gen brengt degeen, welke die verklaringen niet aflegt en zich met zijn gezin, bedienden enz. in eene andere gemeente met der woon vestigt, zijn domicilie naar deze gemeente over, ook al ware het dat hij in de plaats, welke hij verlieteene kamer had gehuurd om daarvan nu en dan gebruik te maken. II. M. de koningin heeft aan de Briclsche hoofdcommissie doen toe komen ƒ500 voor het ontworpen asyl, en Z. K. H. prins Frederik heeft haar eene bijdrage van 200 toegezonden voor de feestelijke viering van 1 April a. s. Door het Utrechlsche studenlen-corps is besloten dat de som van ongeveer ƒ260, door vrijwillige bijdragen bijecngebraglnamens het studenten-corps, zal worden Ier hand gesteld aan de Utrechlsche commissie voor I April, met bepaling, die het liefst te doen dienen voor liet asyi; en dat, bij ge noegzame deelname, ook liet studenten-corps door een groep, bij den optogt op 1 April e. k.zal worden vertegenwoordigd. Tot benoeming van een tweeden praeceptor aan de Latijnsche school te Zwolle worden foor curatoren aanbevolen de hh. S. J. Warren, doctorandus in de letteren tc Leiden, en W. F. 11. Coenen, candidaat in de letteren te Utrecht Tc Utrecht zal op Dingsdag 26 Maar! eene buitengewone algemcene vergadering plaats hebben van den Nederl. wcerbaarheidsbond, ter bespre king vau het programma voor den derden nafionalen schietwedstrijdin den aanstaanden zomer op de Wiesselschc heide te houden. In het concept programma wordt voorgesteld den wedstrijd te houden op 11 18 Augus tus 1872. Tot deelneming aan den wedstrijd worden uitgenoodigdalle leden van wcerbaarhcids-vercenigingendienstdoende en rustende schutte rijen. en alle afdeelingen van zee- en landmagt, zoo in Nederland als in Nederlandsche koloniën. Dingsdag avond had aan het Papendrechtsche veer het volgende onge val plaats. Zekere 11.. kaashandelaar, kwam met zijn rijtuig, bespannen mei 2 paarden, uit den Alblasserwaard en bevond zich daarmede in de pont, toen de paarden eensklaps schrikten en doorgingen, de pont uit in den snelstroomenden vloed. Gelukkig bevond zich niemand in het rijtuig en heeft geen persoonlijk ongeval plaals gehad. Een der paarden is meer dood dan levend opgehaald, terwijl het andere met het rijtuig in de diepte is verdwenen. Te Breukclen zijn Dingsdag twee personen, man en vrouw, ten wier huize brand was uitgebarstenmaar die door tijdige liulp spoedig was ge- bluschtna onderzoek in verzekerde beïvaring genomen. In de Friesche gemeenten Franekcradeel en Rarradeel wordt gewoon-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1