plaatsvervangende commissaris Cowan, na volkomen onderdrukking der sla vernij. vjjftig personen onder de gevangenen uitkoos, 0111 ze voor de kanonnen te laten binden en doodschieten; 2°. dat van deze vijftig mensclien werkelijk 49 op deze wijze werden geexeculeerdterwijl de vijftigste door fen officier, op wien hij een aanval lnfd gedaan, werd neergesabeld: 3'. dat ook For syth, de commissaris in Umballa, nog IC andere Kooka's heelt laten ter dood brengen, waarbij evenwel blijkt, dat deze zestien mensclien 11a een regelmatige veroordeeling zjjn doodgeschoten, terwijl Cowan de executie ronder voorafgaand verhoor heeft bevolen; 4". dat voor de terdoodbrenging «een mededeeling aan den sedert vermoorden onderkoning was gedaan. Toen lord Mayo op 19 Jan. bcrigt van het gebeurde ontving, lelegrapheerde hij aan den plaatsvervangenden gouverneur van Punjaub: «Verbied alle sum miere execution der Kooka's zonder uw uitdrukkelijk bevel." De heer Grant Duff beloofde, al de stukken betreflende deze betreurenswaardige gebeurtenissen aan liet huis te zullen overleggen, zoodra hij die zou ont vangen hebben. De verzameling schilderijen en teekeningen van wijlen den heer John Harris werd dezer dagen ie Londen verkocht. Goede, ofschoon niet bij zonder hooge prijzen, werden besteed voor de volgende werken van IIol- landsche meesters; Een Binnenhuis van Jan Steen: 135 guineas; een Land schap van Berchem; 99 g.een Mansfiguur van Adriaan van Oslade: 100 g. een Veldslag van Wouwermans: 305 g.: een Winterstuk van van der Cap- pelle: 175 g.; een Vrouwenfiguur van G. Metzu: 175 g.; een Vrouwenportret van Terburg: 95 g.; een Zeestuk van Willem van de Velde: 100 g.;-ecn Vrouwenportret van Rembrandt: 271 g.de Mond van de Schelde, door van der Cappelle: 18G g.enz., enz. De geheele collectie bragt 10620 op. FUAHIHRIJK. Het Journ. des Déb. toont zich weinig ingenomen met het financieel beleid der regering. Het totaal der nieuwe belastingen, zegt dit blad, welke door de nationale vergadering, niet zoo weifelend en aarzelend als het gou vernement, vastgesteld zijn, is 475 milüoen fr., dat is nagenoeg zooveel als de regering in Junij van het vorige jaar zeide te behoeven lot het goed ma ken der nieuwe uitgayen. Zou het niet raadzaam zijn, thans het budget der uilgaven in beraadslaging te nemen en zich te vergewissen omtrent het bedrag der mogelijke besparingen? Thans is het eene volstrekt onbewezen stelling, dat het noodig of ook maar nuttig zou zijn nog 120 a i30millioen fr. aan den berg van belastingen toe te voegen. Besparing door hervorming en door vooruitgang, door verbetering van de inrigting der staatsdienst, is zekerlijk na eene regering als het keizerlijke bestuur was. Zeer mogelijk; doch wij zien die nog niet De regering verlangt dat de nieuwe belastingen tot het bedrag van 600 millioen fr. worden gebragl; zij wil dat cijfer als onderpand aan de geldschieters in onze aanstaande geldleening voor oogen stellen. Doch er is huil een beter onderpand aan te biedennamelijk 1°. eene staatsbegrooting, grondig getoest en regelmatig vastgesteld, in evenwigt ge brast door schrapping van alle noodelooze en improductive uitgaven en vooral van alle uitgaven, welke voor nieuwe avonturen bestemd schijnen te zijn, en 2*. eene wijze handclsstaalkunde, die niet. zoo als de laatstelijk door de •- regering doorgedreven wetten doen, Frankrijk afzondert, maar die het 111 voordeelig verkeer met de andere landen brengt. Kortomhet beste onder pand, hetwelk een staat aan de kapitalisten kan aanbieden, is eene wijze staatkunde, spaarzaam, eerlijk en wars zelfs van de gedachte aan avontuur lijke ondernemingen, en die 'slands welvaart door wegruiming van hinder palen, niet door bescherming bevordert. Door de nationale vergadering is het voorstel lot het toekennen van een pensioen aan de weduwe van den chirurgijn-majoor Pasquier, die te Courhevoie door de opstandelingen werd gufusilleerdverworpen, even als dat om pensioenen toe te kennen aan de nagebleven betrekkingen van de Parijsche burgers, die ter gelegenheid van eene in het belang van orde en vrede gehouden manifestatie door de gefedereerden op bel plein van Ven- dóme zijn gefusilleerd. De verwerping heeft voornamelijk plaats gehad om dat men het gevaarlijk oordeelde, antecedenten te stellen, die een voor de schatkist gedachten nasleep zouden kunnen hebben. Volgens de aangenomen wet ontvangt de weduwe van generaal Lecomte een nationaal pensioen van 4000 fr. per jaarhetwelk na haar dood bij ge lijke deelen op hare kinderen overgaat. Boven en behalve deze 4000 fr. heeft de weduwe regt op 2600 fr.zijnde het pensioen der weduwe vaneen brigade-generaal, die voor den vijand sneuvelt. Alle weduwen van gendarmes, politieagenten, enz., die gedurende de Commune als gijzelaars gedood of bui ten gevecht verwond zijn, erlangen een pensioen van 600 fr. per jaar. Ook dit gaat op de kinderen over en is vereeuigbaar met het gewone weduwen- pensioen, waarop de vrouwen, krachtens vroegere wetten, aanspraak had den. De kinderen, die geen moeder meer hadden en wier vader onder de Commune is omgekomen, ontvangen tot hun meerderjarigheid een jaarlijk- sche toelage van 250 fr Het regtsgeding van den gewezen prefect Janvier de la Motte, en de daarin gevallen uitspraak, houdt de aandacht in de hoogste mate bezig. De wijze, zegt le Temps, waarop vele getuigen het geldelijk wanbeheer vergoelijkt hebben; hun stompheid, om wat tastbaar valschheid in geschrifte is, te onderscheiden van een eenvoudige overschrijvinghunne onverklaar bare onverschilligheid jegens handelingen, die de zedeleer brandmerkt en de Code Pénal strait; hun naïf geloof in den noodlottigen stelregel: «het doel heiligt de middelen", dat alles verbaast en verontrust den onpartijdigen toeschouwer, en doet hem zien, hoezeer het moraliteitsbesef van sommige openbare mannen, onder den zedenbedervenden invloed van het keizerlijk tijdvak, geleden heeft. En wanneer men ziet dat die getuigen zitting had den in den departementalen raaddat verscheidene hunner geroepen waren om in eene financiële commissie de rekeningen van den prefect te controle ren; dat één hunner de heer Pouyer-Quertier was, aan wien thans het be heer onzer financiën is toevertrouwden dat niemand hunner gloeit van verontwaardigingzelfs voor het hof niet eenige verwondering aan den dag legt; dat zij allen integendeel verzachtende, verschoonende redenen bijbren gen dan wordt men verontrust over de gevolgendie uit dergelijke han delwijze verder voor ons financieel bestuur kunnen voortvlocijen Z W 1TSKKLASB. De bondsvergadering heeft mei eene groote meerderheid van stemmen besloten de ontworpen nieuwe constitutie van het eedgenootschap niet bij hoofdstukken of bij groepen van hoofdstukkenmaar in haar geheel aan de beoordecling van het Zwilsersche volk te onderwerpenzoodat er maar eene slemuitbrenging zal noodig zijn om die staatsregeling le bekrachtigen of te verwerpen. DVITICHLANI). De bevolking van YVurtemberg heeft dezer dagen een besluit genomen dat wel getuigt van den Duitschen geest, welke in haar woont. Op 3 dezer zullen op alle hoogten der gebergten, waar men gewoon is bij plegtige ge legenheden vreugdevuren te ontsteken, des-avonds te 6% uren vuurzuilen opstijgen, ter herinnering aan den roemrijken vrede door de üuitsche wape nen bevochten. Baden en Rijn-Beijeren zullen het antwoord daarop niet schuldig blijven, maar op oud-Duitsche wijze hel heugelijke feest medevieren. Te Muhlhausen is in den avond van den 21 jl. een aanslag gepleegd tegen het leven van een militair. Onverhoeds werd hij van achteren door drie personen aangevallen; alvorens hij van zijn wapenen kon gebruik maken, lag hij reeds bewusteloos op den grond, ten gevolge van de geduchte slagen, hem op het hoofd toegebragt. De aanvallers hebben van de duisternis ge bruik gemaakt en zijn uit hel oog verdwenen, zonder dat men eenig spoor van hen heeft kunnen ontdekken. PEK TELEGRAAF. BERN, 5 Maart. De bondsvergadering heeft heden hare zitting gesloten. Het grondwels-ontwerp is in den nationalen raad aangemmen met 66 legen 26 en in den stendenraad met 23 tegen 16 stemmen. Binnen eenige weken zal hel aan de volksstemming worden onderworpen, LONDEN, 5 Maart. I11 het lagerhuis heeft lord Enfield, in antwoord op eene interpellatie, verklaard, dat de Britsche gezant in Frankrijk bij de regering aldaar verloogen heeft ingediend tegen de invocrreglendie krach tens de scheepvaart worden geheven. De veitoogen waren gegrond op de letter en den geest van het handelstractaat van I860. De regering verwacht spoedig antwoord. VERSAILLES, 5 Maart. I11 de nationale vergadering heeft een der leden den wensch te kennen gegeven, om eene interpellatie tot de regering te riglen over de betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel. De vergade ring heeft die interpellatie voor den tijd van drie maanden uitgesteld. Vol gens een gerucht in de nationale vergadering zou de keer Thiers aarzelen het ontslag van den heer Pouyer Queriier aan te nemen. LONDEN. 6 Maart. Het lagerhuis heeft, na langdurige beraadslaging, met 355 tegen 91 stemmen verworpen het voorstel van den heer Dixon tot af keuring van de onderwijswet, en met 323 tegen 98 stemmen aangenomen eene motie van den lieer Forster, houdende dat het tijdstip tot herziening dezer wet nog niet gekomen is. PARIJS. 6 Maart. Hel Journ. Off. beval hel besluit van den president der republiek, waarbij aan den heer Pouyer-Quertier, op zijn verzoek, ont slag ais minister van financiën verleend en de waarneming dezer betrekking ad interim aan den heer Goulard opgedragen wordt. CALCUTTA, 5 Maart. Van generaal Bronslow is berigt ontvangen dat al de opperhoofden in llowlong zich onderworpen, vrede-aanbiedingen gedaan en onder eede en op de gewone plegtige wijze bestendige vriendschap met de regering beloofd hebben. AI de gevangenen, welke zij gemaakt hadden zijn aan de Engelschcn terug gegeven. Burqerüjfïc jStatid. Van 29 Februarij tot en met G ïïaari 18Ï2. BEVALLEN: A. Tegelaar, geb. Raar, E. Lek, geb. Kramers,Z. P. Breedeveld, geb. Vuurpijl, D. - D. Beekman,geb. Tegelaar, Z. A. Pander, geb. Marks, I). P. van der Lit. geb. van der*Lubbe. D. - J. M. Lokkers, geb. Faes. D. W. Tisseur, geb. van Es, D. - E. van Noort, geb. Neuleboom, - G. van Leeuwen, geb. Stouten. Z. M. van Koperen, geb. Segaar, D. G. Philippo, geb. Eiiennc, I). N. Brouwer, gob. Otgaar, I). C. J. Jansen, geb. Scheerder, Z. - F. M. Schreuder. geb. van Lalesteyn, Z. M. Lasschuyt, geb Wage, D. A. de Wit, geb. Uolleheek, I). M. V'erra, geb. de Jonge, Z. P. de Gunst, geb. Moene. Z. - C. van Wijk. geb. Laven, Z.--E. Neuteboom. geb. Lardé, Z. M.M. de Vos, geb. Hamerliug, - H. van Tongeren, geb. Selier, D. A. Slafïleu.geb. van Ark. It. M. M. Hensscn, geb. Zirkzee, I). M. Mailer, geb. Montic, D. J. Ch. Enseling, geb. Lut, D. M. A. C. Kriiger, geb. van Nieuwland, D. E. F. Pecht, geb. Blom, Z. S. Blöle. geb. Kok, Z. J. M Pet, geb. Melet, D. J. C. Crama. geb. Chival. D. - C. Ch. Fontein, geb. Marlijn, W. H. Bender, geb. Vergunst. D. E. M. Charlel, geb. van Putten. Z. - G. Wallaar-t. geb. Mazurcl, l). M. Kanbier. geb. Ossevoort, D. - J. M. L. Le llutte, geb. Meijer, M. P. A. Linde man, geb. de Meere, Z. J. C. Valcntgocd, geb. Kcereweèr, I). GEHUWDJ. Stikkélorum.jm. en E. Wijling, jd. OVERLEDENJ. Rober, 74 j. L. Pilikers, wede. A. Chaudron, 68 j. J. J. Feekman, Z.. 3 w. C. flabraken. Z., I d. N. Stouten, Z.. 8 m. A. J. lley- koop. Z., 5 j. -— M. Hengstmengel, geb. Jobse, 29 j. A. Kolfing, 40 j. W. F. Beekman, Z., 6 uren. - A. Loeber. 57 j. G. J. Immink, I)., lij.— J. N. Lut, Z„ 2 m. J. M. van Altenhoven, D„ 29 j. - A. W. Lagas, Z..4 j. G. Philippo,geb. Elienne, D. Icvenl. C. I. van West. 72 j. M. de Wit, Z., 19 m. J. YVeber, D., 3 j. C. M Koevermans, geb van Kampenhout. 34 j. B. Paats. Z., 3j.— A. van Polaanen Z 6 j. A. C. Winterkamp, D.. 3 m. H. A. Boom, Z„ 10 tn. - B. G. Roetering, 58 j. A. Doeswijk, 51 j. G A. ,1. Lardé, Z., 11 m. A. C. Metscher 75 j. J. A. van Hamel, Z., 33 j. A. van der Putten, 28 j. - G. M. Franse, I)., 16 m. - M. Bleiji,11 m. J. van 't Hof, 59 j. P. C. van Noort, geb. Dobbe, 59 j. I) V E UT EN Tl O. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, ondervonden bj liet overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, ADRIANUS CORNEL1S VAN HOEKEN, betuig ik, ook namens wederzijdsche betrekkingen, mijnen dank. Wed. A. C. VAN HOEKEN, Leiderdorp 6 Maart 1872. Kwarerjiaak.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3