LEIDSCIIE COURANT. 1871 DONDERDAG 7 MAART. ST A DS-BERIGTEN. "BININËNLANDSCHE BEKIGTÉpT v o 57. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3:50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels f 1.- iedere regel ineer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEltExpeditie-Kantoor van Advcrter.tiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. :5rSE32B3S3iZ6n£SVETC De BURGEMEESTER van LEIDEN, Overwegende dat het tegen verbreiding der longziekte in de weiden ge durende den aanstaanden zomer, van veel belang is te zorgen dat de ver dichte runderen, die thans zich in de stallen mogten bevinden, in de weiden niet met gezond vee in aanraking komen; Herinnert de belanghebbenden, voor zooveel noodig, aan art. 21 der wet van 20 Julij 1870 Staatsblad 11°. 131), waarbij vervoer van verdacht vee is verboden en waarbij aan den Burgemeester de bevoegdheid is verleend om, wanneer dit vervoer noodzakelijk is, daartoe vergunning te verleenen, na den dislricts-veearls te hebben gehoord en onder de door dezen aau te wijzen voorzorgsmaatregelen, en brengt verder ter kennis van belangheb benden, dat onder de voorzorgsmaatregelen door de dislricts-veearlsen aan te wijzen voorafgaande Inenting van al het verdae -te vee zal behoorenterwijl mede als voorwaarde der vergunningen tot vervoer zal worden gesteld de bepaling dal het verdachte en ingeente vee, hetwelk naar de weide wordt gebragt, zoolang bet verdacht is, in de weide afge zonderd moet worden gehouden. De Burgemeester voornoemd Leiden. 6 Maart 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 6 Maart. Ingevolge gedane uitnoodiging had beden eene bijeenkomst plaats van de leden der Leidsche sub-commissie voor de Brielsche feestviering en eenige bestuursleden van verschillende corporation in deze stad aanwezig, teneinde in overleg te treden omtrent eene feestelijke viering van den leD April. Het bleek dal men algemeen met eene feestelijke viering van dien dag was inge nomen. De schooljeugd zou daarbij niet mogen worden vergelen. Nadat onder scheidene zaken, die tot de viering van den dag zouden kunnen bijdragen, waren besproken, werden door den voorzitter, den burgemeester, eenige leden der bovengenoemde sub-commissie uitgenoodigd zich met het dagelijksch bestuur der gemeente te vereenigenlot het beramen van maatregelen om zich de noodige gelden voor de feestviering te verschaften en tot het ont werpen van een plan voor bet feest. - De zeer eerw. heer A. C. Quant, deken van Leiden, mogt beden het voorregt genieten 25 jaren de betrekking van deken le hebben bekleed. Zij, die den waardigen man kennenzullen zeker deel nemen in déze voor hem zoo gewigivolle herinnering. Bij kon. besluit van 5 dezer is de commissaris des kouings in deze provincie gemagligd om de prov. staten van Zuidbolland buitengewoon bijeen te roepen tegen Woensdag 13 dezer, tot het verkiezen van een lid van gedep. staten, tot vervulling der vacature ontstaan door liet overlijden van den heer mr. R. J. C. Melelerkamp, en ter behandeling van enkele aanvra gen van gemeenten om tegemoetkoming in gewone of buitengewone kosten van het lager onderwijs. Dicnsvolgens zijn de leden der staten uitgenoodigd len 12 ure tegenwoordig te zijn. De voorstellen betrekkelijk tegemoetkoming in de kosten van het onder wijs betreffen o. a.1°- de gemeente de Lier, waarvoor wordt voorgesteld de aan baar bereids verleende tegemoetkoming van f 170, voor 1872 en ver bolgens, tot wederopzeggenste vermeerderen met ƒ300 en die alzoo te brengen op ƒ470, waarvan de helft ten laste van bet rijk en de wederhelft 'en laste der provincie; en 2". voor Mijnsheerenland wordt voorgesteld het aandeel der gemeente in de geraamde uitgaaf le bepalen op ƒ3000, en het overige, ten bedrage van ƒ5563.10, te verdeelen over hel rijk en de provincie. Bij de herstemming voor een lid van de prov. staten van Zuidholland, voor het hoofdkiesdislrict Vlaardingen, in plaats van wijlen den heer R. J. C- Melelerkampis gekozen de heer 11. C. Waldeck, burgemeester van Loosduinen. - De minister van oorlog heeft aan de heeren bevelhebbers in de mili- toire afdeelingen eenige tactische aanbevelingen en voorschriften toegezon- ntet het oog op een oorlogs-toestand. Daarin wordt gezegd, dat, met op onze toestanden bij spoedig opkomend oorlogsgevaar en naar het aanleiding van de ondervinding door de jongste mobilisatie des legers op gedaan. door den generaal-majoor, ehef van den generalen staf, eene tac tische instructie werd ontworpen. Met den inhoud van die instructie heeft de minister van oorlog zich zeer wel kunnen vcreenigen. Zij karakteriseert eenige voorname oorlogshandelingen, herinnert aan hoofdzaken en aan de daarbij op te volgen regels, en completeert of verduidelijkt eenige voor schriften lot eenheid in opvatting en locpassing: zonder die eenheid wordt gemeenschappelijk handelen onmogelijk. Hoewel die instructie eerst in oor logstijd tot volledige toepassing kan komen, moeten echter de vredes-oefe- ningen die toepassing voorbereiden en mogelijk makenzoowel door methode van oefening als door den te bereiken graad, van geoefendheid. Een en an der Iaat nog te wenschen over. Daartoe behoeft o. a. slechts op de vol gende hoofdzaken te worden gewezen1. de tegenwoordige tijd eischt voor de cavalerie eene meer zorgvuldige en methodische opleiding in de actieve voorpostendienst; 2°. de oefeningen in het doorsneden terrein, in het polderland, waaruit ons land voor een groot gedeelte bestaat, worden in het algemeen nog te vee! verwaarloosd, en juist die geoefendheid, welke de tegenpartij niet of niet in die male kan hebben, kan en moet ons een groot overwigt verschaffen3". de oefeningen van twee of drie gecombi neerde wapens behooren nog te veel lot de uitzonderingenen bestaan dan te uitsluitend in zoogenaamde manoeuvres of spiegelgevechten. Hoewel in de vermelde instructie geene plaats is voor eene methode van oefening, kan zij echter door de wenken die zij bevat, en door dat zij de gedachten meer bepaald op den oorlogs-toestand vestigt, eene goede voorbereiding in vredes tijd helpen bevorderen. Ter bereiking van dat doel heeft de minister het wenschelijk geachtdie instructie reeds nu ter algemeene kennis te bren gen en te bepalendat die instructie eerlang bij de kon. militaire akademie algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Men verneemt dat de miliciens van het contingent van elke provincie, in de ligting van 1873 vastgesteld op een bedrag van 11000man, aldus zijn verdeeld: Infanterie 8630, als: bij het reg. grenadiers en jagers 700; le reg. 930; 2e reg. 900; 3= reg. 1000: 4' reg. 1100; 5° reg. 1000; 6' reg. 1000; 7e reg. 1050; 8E reg. 950. Cavallerie 410, als: bij het le reg. huzaren 90; 2C reg. 130; 3e reg. 90; 4e reg. 100. Artillerie 1850. als: bij het reg. veld artillerie 500; Ie reg. vesting-artillerie 410; 2e reg. 370; 3» reg. 410; reg. rijdende artillerie 90, corps pontonniers 70. Bat. mineurs en sap- petirs 110. Van de verschillende corpsen des legers is een aantal militairen bij het leger in Oost-Indië overgeplaatst, die bij het koloniaal werfdepot alhier zul len blijven tot zij naar Java vertrekken De overgang van onderofficieren is gesloten. De Delflsche C. meldt: Zaturdag II. hadden zich twee miliciens, van het hier in garnizoen liggend bataillon infanterie, naar de Zweth aan den Rotterdamschen weg begeven, alwaar zjj familiebetrekkingen hadden wonen. Naar het schijnt heeft ecu hunner, in de branderij aldaar, zulk een over vloedig gebruik van sterken drank gemaakt, dat hij op zijn terugkeer naar Delft, in de nabijheid van den stoomwatermolen niet verder kon, en aldaar, in weerwil van de pogingen van zijn kameraad om"hem mede te nemen, in het gras, ter zijde van den weg, is blijven liggen, waarop de ander, be vreesd voor straf, wanneer hij niet tijdig genoeg in de kazerne was terug gekeerd. zich heeft verwijderd. Den volgenden morgen vond men den ach tergeblevene in de sloot verdronken liggen. Men meldt uit het Nieuwe Diep: Het vertrek van hel fregat de Was- scnaer, op Zondag bepaald, heeft eene vertraging ondervonden, doordat er niet minder dan 45 matrozen «op straat" waren. De policie had handen vol werk om die snaken, die een uitstapje naar Amsterdam of elders boven een togt naar de Kust van Guinea prefereerden, op te sporen. Sommigen werden in de duinen opgespoord, anderen werden onmeedoogend van hunne geliefden afgescheurddie hen nog gaarne een paar dagen hij zich hadden gehouden, omdat de op Zaturdag ontvangen gage nog niet geheel op was. De agenten, die een drietal matrozen ter provisionele bewaring in hun wachthuis hadden opgeslotenom intusschen weer anderen op te sporen vonden zich niet weinig teleurgesteldtoen die vrijheidlievende mannen een gat in den muur hunner gevangenis hadden weten te maken, waardoor zjj ijlings ontvlugtten. De heer dr. van Vlotente Bloemendaalis tegen Zaturdag e. k. gedagvaard voor den regter-commissaris te Deventer, ter zake van de aan-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1