LE1DSCHE COURANT. 187-2. 50. WOENSDAG 6 MAART. STADS-BER1GTEN. Naloting voor de Nationale Militie. BINNKNLAiNDSClIE BEBIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs <ier Couram fx par vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvertentiCn is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiëu voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEK, Expeditie-Kantoor Van Advertentiën te Hamburg, Labeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Ziirich, St. (iallen, Genève en Lausanne, Bij deze Courant wordt verzonden N". 11 blad 11) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 26S"D February II., A n\ 1315 (2de afd.), waarbij het houden cener naloting voor de Nationale Militie wordt bevolen; Gelet op de bepalingen der Wet van den ]9lic,1 Augustus 1861 Staatsblad n#. 72), en op die van Zijner Majesteils besluit van den 8sle0 Mei 1862 [Staatsblad n\ 46); alsmede op de aanschrijving van den Generaal-Majoor Militie-Commissaris in het 3de district van Zuid-Kollandvan den 28sleo Februarij 11., n". 75 Doen te weten: dat ten behoeve van den mililiepligtige GERARDUS PIETER DE GUNST, die ten vorigen jare abusief niet is vermeld geworden op de naamlijst (model n®. 8) van personen, die zich reeds in vrijwillige militaire dienst bevinden en in de termen vallen om voor de militie te worden inge schreven, zoodat tiij door verzuim van de betrokken overheid aan de gewone loling geen deel heeft genomen eene naloting zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Vrijdag den 3flc" Maart aanslaande, des voormiddags te elf uren. Voorts, dat bij art. 33 der Wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het noinmer kan getrokken worden door zjjn vader, moeder of voogdterwijlis ook deze niet opgekomenalsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevenedadelijk na het trek ken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben en dat het opgeven van deze redenen kan geschieden door zijn vader, moeder of voogd, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opge komen is. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Maart 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 5 Maart. Wij vernemen dat door eenige meubelmakers-gezellen alhier eene tweede vereeniging is opgerigt, onder de zinspreuk //Eendragt baart genoegen." Deze vereeniging stelt zich, even als de reeds beslaande, ten doel eene gel delijke uilkeering te doen aan de leden die door ziekte worden verhinderd lmn werk te verriglen. Daar ook deze vereeniging op cenen goeden grond slag is gebouwd, heeft zij atlezins vooruilzigt spoedig in bloei toe te nemen. De Staatscourant deelt mede: 1'. Het verslag der commissie, belast met het' afnemen van het examen van hen, die aden van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen en boetseren. Er hadden zich aangemeld 81 candidalcn, te zamen aanvragende 86 aclen. Daar 16 candidaten niet waren opgekomen, had de commissie te beslissen over het toekennen van 70 aclen, waarvan zij er 36 uitge reikt heeft. 2". Het verslag der commissie, belast met hel afnemen der examens van hen, die aden van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal- en letterkunde, vreemde talen en hare letterkunde, geschiedkundige, staats- en handelswetenschappen, het schoonschrijven en de gymnastiek. Door deze commissie werden 113 mannelijke en 38 vrou welijke candidaten geëxamineerdwaarvan werden toegelaten 54 mannelijke en 20 vrouwelijke candidaten. Den ongunstigen uitslag van de grootste belft der examens meent de commissie in de eerste plaats tc moeten toe schrijven aan het gemis van genoegzame opleiding en vorming der candi daten, die zijn te leur gesteld. Daarvan was eensdeels liet gevolg, dat het hun raak geheel ontbrak aan algemeene ontwikkeling, aan liet bezit van die kundigheden, welke tot eene beschaafde opvoeding worden geacht te be haoren, en zeer zeker onmisbaar zijn voor iemand, die als leeraar in de middelbare school wenscht op te treden; anderdeels dat ze, volslagen onbe kend met de methode van studeren in het algemeen en der beoefening van el rak hunner keuze in het bijzonder, veel, soms zelfs zeer veel, maar als 111 den blinde en zonder vrucht hadden gewerkt, en allerminst de massa verwerkt. In de tweede plaats wijst de commissie op de verkeerde mecning, die bij velen der niet geslaagde candidaten bleek te bestaan, als zoude namelijk ter verkrijging van eene acte niets meer noodig zijn dan het mini mum van kennis door het programma naar de letter voorgeschreven. Zon der behoorlijke voorstudie, zonder de geringste bekendheid met het naauw verwante, schenen zij uitsluitend tot een eenig vak van studie zich beperkt, en de grenzen zoo eng mogelijk getrokken te hebben. Meer bepaald heeft de commissie hier het oog op de hulponderwijzers, die in den waan schij nen te verkeeren, dat zij, in plaats van den brecden en moeijelijken weg naar de hoofdonderwijzers-acte op te gaanslechts een handboek voor een bepaald vak hebben te bestuderen', en zoo gemakkelijker binnen korten tijd een acte voor middelbaar onderwijs kunnen bekomen. Hetzelfde geldt in zekere mate van de vreemdelingen, de Duitschcrs, Engelschen en Fran- schen, die het examen in taal- en letterkunde hebben beproefd. Velen hunner, die niet zijn geslaagd, waren blijkbaar van oordeel, dat de vaar digheid in liet spreken hunner taal overvloedig zou kunnen opwegen tegen hetgeen hun aan kennis van spraakkunst en geschiedenis dier taal ontbrak, ja zelfs tegen hetgeen hunne letterkundige vorming te wensehen overliet. In de derde plaats vestigt de commissie de aandacht op de omstandigheid, dat voor zeer veel candidaten, die het examen hebben afgelegd, hetgeen sub Q van het programma wordt voorgeschreven, eene doodc letter scheen te zijii geweest. Met eene enkele uitzondering was de paedagogischc ken nis, zoowel wat theorie als praktijk betreft, sober; zoodat de meesten te kort schoten in dc geschiedenis en beginselen der opvoedkunde, anderen ook op de praktische vragen een niet dan hoogst onvoldoend antwoord konden geven. Het bij de tweede kamer ingediende wets-ontwerp, houdende wijzi ging der wet op de brievenposterijstrekt: 1". tot wijziging van art. 17 in den zin door de tweede kamer uitge drukt, zoodat voor dag- of weekbladen met bijvoegsel, als het gewigt is 25 grammen of minder, slechts het port van een halven cent zal ver schuldigd zijn 2°. tol wijziging van art. 28, zoodat ongcfrankeerde brieven, die met de Nederlandsche koloniën rcgtstrceks over zee worden gewisseldaan een verhoogd port van 10 cent worden onderworpen. De minister van marine heeft bekend gemaakt dat door tusschenkomst van den consul tc Christ iania bij het dep. van marine ontvangen is het navol gende berigt in eene flesch te Stirnör bij Mandal aangespoeld en waarschijn lijk afkomstig van een verongelukt schip: «Op het oogenblik dat deze flesch in 't water werd geworpen was het schip aan 't zinken en reeds het grootste gedeelte der equipage verdronken. Vaarwel. (Get.) Mollingerk (onleesbaar); Schuurman, (Zwolle); Teunissen; Keiler, (Gorcum); van der Heide." Zoo men weet heeft de heer S. de Vries, graveur-medailleur le'sllagc, in der lijd de groole medaille vervaardigd voor het Roode Kruis, die namens Z. M. den koning der Nederlandenbenevens het onderscheidings-teeken van het comité' van het Fransche Roode Kruis aan de leden der Nederlandsche vereeniging zijn uitgereikt. Thans heeft die heer beide onderscheidingslee- kenen in klein formaat vervaardigd, om, met bijbeboorend lint, gewoonlijk te worden gedragen. Fraai zijn ook deze uitgevoerdenhoe klein ook van omvang, zijn de daarop voorkomende opschriften, jaarlallen enz. e» zelfs de twee en twintig wapens der landen, waar liet Roode Kruis geves tigd is, zeer duidelijk en net gegraveerd. Ook te Brussel heeft zich eene commissie gevormd om Belgisch Brabant te doen medewerken lot de viering van 1 April. In hare circulaire herinnert zij aan de overlevering, volgens welke op de lijding van de inneming va» den Briel de strafoefening geschorst zou zijnwelke Alva heimelijk over Brussels ingezetenen beraamd had. namelijk 18 der voornaamste winkeliers voor de deuren hunner winkels zoo onverwijld mogel(jk en zonder eenigen vorm van proces op te hangen, en zulks om den stilstaanden handel en nering weder aan den gang te helpen. Ons doel iszegt de commissieop onze kosten afgevaardigden uit Belgie, ter bijwoning der historische feest viering, naar den Briel te sturen, opdat ook Zuid-Nederland zou vertegen woordigd zijn in dc plaatsdie onze voorouders hielpen winnen op vreemd geweld en gewetensdwang; dan onzen penning bjj te dragen om dit gewigt tig vaderlandsch feil te verheerlijken. [Hbl.J

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1