pek tilkgkaas7 F R A W K K IJ K. In hel officiële blad is bekend gemaakt dal bij besluit van den presi dent der republiek van 2G Fehr. de heer Fournier, gevolmagligd minister van Frankrijk bij Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen, in de- lelfde betrekking bij Z. M. den koning van Italië is aangesteld. De ullra- Bioiitaansche bladen laken die benoeming en noemenden heerFourniereenen vrijdenker. De beraadslaging in de nationale vergadering over de van ultra- Uiontaansclic zijde ingekomen petitiën is op nieuw uitgesteld, ten gevolge van een brief van den heer Thiers bij de commissie voor de verzoekschrif ten ingekomen. - De heer Ponyer-Querlicr, minister van financiën, heelt een zeer gunstig «elttigenis afgelegd voor den voormaligen prefect Janvierde la Motte, waarbij lil te kennen gaf dat de vordering van den slaatdoor zijn ex-collega voor binnenl. zaken gedaan, lot teruggave eener som van 213.000 fr. hem niet bekend was en dat hij dat voor het eerst in de acte van beschuldiging had gelezen. Men verneemt dat de heer Dufaure. minister van justitie, zou verklaard hebben zijn ontslag te nemen, wanneer de heer Pouyer Quertier minister blijft. liet is door tusschenkomst van een syndicaal vanFransche. Engelsche, Duitsclie en Ncderlandsche bankiers dal de410 millioen waarmede Frankrijk zich tegenover Pruissen van alle geldelijke verpliglingcn tot I Mei zal kwij ten, zullen worden betaald. Aan de bankiers zou een commissie-loon van 2% pCt worden uitgekeerd, te vinden uit hel voordeel van 5 pCt door Pruissen ten gunste van Frankrijk toegestaan. Door een te Saint-Cloud zitting hondenden krijgsraad is een gewezen policie-cómmissaris der Commune, zekere Lemoussu, ter dood veroordeeld, wegens willekeurige sequeslratie van goederen, wegens grafschennis, kerk roof enz. De schilder Courbet, die, wegens deelneming aan de Commune, door den krijgsraad tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeldis op vrije voeten gesteld, daar zijn straftijd ten einde was. De regering heeft dezer dagen het kruis van het Legioen van Eer aan eene vrouw uitgereikt, namelijk aan de abdis van het klooster der Zusters van de Hoop, le Nancy, mevrouw Dubar, ter belooning van haren ijver bij het verplegen der gekwetsten van het leger van Metz. DCITSCHLAND. Te Berlijn verwacht men met toenemend vertrouwen dat zich in het heerenhuis de meerderheid zal verklaren voor de wet betreffende hef staals- toezigt op de scholen, llit vele oorden des rijks hebben het kon. slaats- ministeric en prins von Bismarck in persoon adressen ontvangen, welke getuigen van de ingenomenheid der bevolking met dit door de regering voorgestelde ontwerp van wet. Onderleekenaars dier adressen zijn deels bijzondere personen welke lot de meest verschillende standen behooren deels stedelijke collegiënvereenigingen en maatschappijen. Te Frankfort a/M. is in den vroegen ochtend van den l""1 dezer een zeer bewoond huis in de Judengasse ingestort. Onverwijld is men aan het werk gelogenom de personenonder hel puin bedolvente redden. Omstreeks het middaguur had men een 12-tal hunner te voorschijn gehragt die echter op een enkele uilzondering na, reeds waren overleden. OOST-I IV »IE. BATAVIA, 24 Februarij. Be Jara-flodimeldt het volgende: De stad en hare omstreken aan de zeezijde zijn sedert het vertrek der vorige mail bij voortduring onder water bljjven slaan. Doch thans doet de overstrooming ook hoogerop haar onge rief gevoelen. Het geheele Koningsplein staal blank, Passer Baroe loopt onder, vóór liet post- en telegraafkantoor wast elk oosrenblik de stroom. Een gedeelte van den spoorweg tusschen de halte Koningsplein en de halte Noordwijk is weggespoelden de treinendie sedert een paar dagen reeds niet verder reden dan tot de stad. met vermijding van hel gedeelte Kleinen boom. beginnen heden eerst te Noordwijk te loopen. Tusschen Rijswijk en Noordwijk is de rivier in den afgeloopcn nacht zoo gewassendat de weg aan beide zijden overstroomd is en de tramway-wagens, voor zoover het verkeer niet gestaakt is, tot hoog boven de-assen door het water heenwor- sielen De particuliere rijtuigen, die dat voorbeeld volgen, gelijken bad- koetsen aan het zeestrand. Groolc ongelukken hebben lot hiertoe niet plaats eehad. en op de gevaarlijkste punten zijn. dank zij de goede zorgen van den waterstaat, de dijken gaaf gebleven. De Chinesche winkels in de stad zijn ontoegankelijk, en de passer bij het Chinesche kamp is in een grooten vijver herschapen. De bewoners, die anders slechts één dag in het jaar schoonmaak houden, grijpen, nu zij het water slechts voor hel schep pen hebben, de gelegenheid aan ont hunne vloeren en meubelen een extra beurt te geven. Meer wordt in de kampongs geleden, wier bewoners ge noodzaakt zijn, hunne houten huizen ten prooi te laten; en allen zullen. Chinezen en inlanders, naar te vreezen is, als het water afloopt, ten ge volge der uitwasemingen van den vechtigen bodem, door nog meer koortsen en andere ziekten geteisterd worden, dan hij hel naderen van de oostmoes son reeds jaarlijks het geval is. Verscheiden honderden Bantammers door bet water uil hunne kampongs verdreven zijn met vrouwen en kinderen naar die residentie teruggekeerd. Dat ernstige hulp vereischt wordt, blijkt tb de omstandigheid, dat heden de watersnood-commissie van 1861 gelden 'er beschikking heeft gesteld van den resident van Batavia. Volgens het /V. Bat. llbl. spreekt men te Batavia veel over eene ver- Sissing, welke in een der hospitalen heeft plaats gevonden, namelijk dat een ziekenvader aan eenigc Ijjders eene goede dosis vergil toegediend heeft; bij was dientengevolge in zjjne functie geschorst. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan ten gewezen assist.-resident voor de comptabileit L. C. J. A. de Vogel, en jan den ingenieur 1« kl. bij de w aterstaat en 's lands hurgerl. openb wer ken A. Th. Sorillon. Benoemd: tol griffier bij den omgaanden regter in de vierde afdeeling, de ambtenaar voor de hurgerl. dienst in Ned.-Indië ntr. C. jtasch, tijdelijk in dienst gesteld hij de griffie van den raad van justitie te aoang; tot derden subst.-griflier bij het hooggereglshof van Ned.-Indië, de jtnihtenaar voor de hurgerl. dienst aldaar mr. C. baron van Voorst tot Voorst; aa™ C0l?,mies bij het depart, van financiën de klerk 1'. J. van Deun; tot narrica""m'eS algemeene rekenkamer de klerk bij dal college A DeParteinent ran oorlog. Verleendeen tweejarig verlol naar Nederland den kapt. der inf. F. II. Alhreeht. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit de militaire dienst, de majoor der inf. A. 11. F. C. F. liódüch. In activiteit hersteld: bij de infanterie, de majoor op n n-activiteit A. .1. Diepenbroek, zijnde hij in verband daarmede g< plaatst bij het l6dt bataillon. VERSAILLES. 4 Haart. Heden ochtend hebben de heeren Thiers en Pouyer Quertier een onderhoud gehad. Volgens een gerucht, dat in parlementaire kringen wel ingang vindt, zal de heer Pouyer Quertier aftreden, en naar men verzekert, door den heer Casimir Perier opgevolgd worden. ROME, 3 Maart. De Paus heelt een Romeinsche deputatie ontvangen en in zijn antwoord op hare toespraak gezegd: «dat de regeringen gelijktijdig de kerk en de omwenteling, doch ten onregle eerstgenoemde, bestrijden, daar zij een steun zou wezen tegen de omwenteling, welke te onderdruk ken is, niet door de bajonetten, maar door den vollen eerbied voor de gods- diénst en de beginselen van regtvaardigheid le leeren." Curatoren van het Slolpiaansch Legaat aan de Universiteit te Leiden heb ben in hunne vergadering van 2 Maart 1872 besloten de navolgende prijs vraag uit te schrijven Men verlangt: eene geschiedenis can de leer der aangeboren begrippen. De prijs voor het goedgekeurde antwoord is de gouden medaille ter inner lijke waarde van ƒ250 en i00 in geld; of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. De verhandelingen moeten, in de Laiijnsche of Nederlandsche taal geschre ven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een gesloten biljet, dat dezelfde spreuk lot opschrift heeft en waarin des schrijvers naam en adres is opgegeven, vrachtvrij gezonden worden, vóór 1 Augustus 1873, aan den Hoogleeraar P. L. RIJKE, voorzittend Curator van het Legaat. i3urgcriijfic ibtauo. ONDERTROUWD: J. Kroon, jm. 31 j. en J. F. de Jong. jd. 23 j. W. Flan- debhyn. jm. 21 j. en G. Oudshoorn. jd. 19j. D. Carree.jm. 26 j. en A. Boechmer, jd. 22 j. - D. Guly, jm. 23 j. en J. C. Wetselaar.jd. 20 j. F. Haneveld, jm. 19 j. en J. M. 11. Fakkel, jd. 24 j. - F. de Munnik. jm. 24 j. en F. Blom, jd. 26 j. A. llofkes. jm.23 j. en H. Braxhoven, jd. 21 j. - J. II. Blinde, jm. 30 j. en M. C. van Amslel. jd. 29 j. (aclioiitlen Vcrkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg. Zaturdag 2 Maart. Notaris Mr. J. L. Klavebwyden. Een onlangs geheel nieuw gebouwd lluis, zijnde twee Woonhuizen, een Magazijn of werkplaats, een Bovenhuis, een Bovenwoning, enz, aan de Oude Vest, n". 87, 85 en 83, wijk VI, n08. 1148, 1147 en 1146. Sectie 11, n 2080 en 2079. alsmede een Pakhuis en Erf. in de Mirakelsleeg, n°. 4, wijk VI, n08. 1099 en 1100. Sectie H. n». 1195, te zamen kooper Moise Speijer 8100. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Janvossensteeg, n°. 26, wijk VI, n". 968, Sectie II, n°. 1946. Kooper 11. llolswilder. ƒ1050. OPGAVE VAN MR1EVEN, welke in de tweede helft der maand Januari] door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Charbon. te Alphen; J. Everwijn, T. Rotting, K. van Gilst. .1. van Musscher. W. Kunemon. P. Zitman. J. Brink. Pino, allen te Amsterdam; A. B Schouten, te Arnhem; C. van Pruisen, te Delft; Oosveen, Knippenberg, beide te 'sGraveuhage; D. van AalkeHaagsche Schouw; Marie Ahsmann, (2 stuks) te llarlingen; W. C. de Haan, te Joure; Toona. le Kralingen; P. Schullebtis, te Roelofarendsveen; G. J. G. J. Schouten, Z. Zeeaers/P. van der Waart, allen te Rotterdam; Solten. te'Utrechl; van der Made, le Wassenaar; J. van der Maesen, (niet vermeld); A.vanZoelen, (niet vermelu). A 2) V i:KTOT 1 O. Voorspoedig bevallen van een Dochter M. A. C. KRUGER VAN NIEUWLAND. lieden overleed, lot diepe droefheid zijner ouders, broeders en zusters, onze hartelijk geliefde oudste Zoon, JOOST ADllIAAN, Commies 2' klasse der Posterijen, in den ouderdom van 33 jaren. Leiden2 Maart 1872. J. A. VAN HAMEL. k olstrekt eenige kennisgeving C. VAN HAMEL, Ramaer. Aisites worden niet afgewacht. lieden overleed, lot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, aanbehuwd- kinderen en verdere betrekkingen, na een smartelijk en geduldig lijden, voorzien van de 1111. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Echtge noot. de Heer BERXARDUS GERARDUS ROETERING, in den oudirdotn van 59 jaren, na eene gelukkige eehlvereeniging van bijna 40 jaren. Leiden. 3 Maart 1872. Wed. B. G. ROETERING. van Tol. Heden overleed, tot) onze diepe droefheid, de jongste onzer lievelingen, HENDRIK ANTOON in den leeftijd van bijna II maanden. W. G. BOOM. Leiden, 3 Maart 1872. G. BOOM, geb. Beltman. De Heer en Mevrouw VAN DEN BRANDELER beluigen hun oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hun Behuwd-broeder en Broeder, den Heer A. G. W. Graaf VAN HOGENDORP. Leiden, 4 Maart 1872. V-oor de deelneming en vriendschap, door zoo velen gedurende het smar- teljjk en langdurig lijden en bij het afsterven mijner geliefde Echtgenoote beloond; betuig ik, ook namens mijne kinderen, welmeenend dank. Leiden, 4 Maart 1872. H- PICKEE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3