LE1DSCHE (OllUVi. N°. 55. 1871 rüi -M D1NGSDAG 5 MAART. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Conrad is per rierendeejaars 'i..franco p.p. t 3.5b met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor HuitschlandOostenrijk cn Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLuheck, Frankfort a. M.t Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres/au, Keulen, Stuttgart, WeencnPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genets en Lausanne. ren."V"V -r STA DS-BERI G TEA'. HER-IJK. BURGEMEESTER EK WETHOUDERS van LEIDEN, Getirn liet besluit van Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den gdrs Januarij 11., n°. 11 Provinciaalblad n°. 3), houdende bepaling van de lijdstippen van den her-ijk der malen en gewiglen in de verschillende gemeenten in dote provincie, voor het jaar 1872; Herinneren den ingezetenen dezer gemecnle hunne verpligtirig, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet lan den 7en April 1869 (Staatsblad n". 57), lot liet doen lier-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewiglen en wccgwerkliiigen, onder mcdedeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal ran den Ijk, op da Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheekcn wel: voor de gewone gewigten, benevens de malen en strijkers, voor wijk VII, op den 5, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15 en 19 Maart, telken dage van des morgens 9 tut des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat volgens besluit van den Minisler van Slaat en van Bintienlaiulsche Zaken van den 6^° December 1871, n°. 201 (12c afd.), de letter D, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot j-iarletler zoowel van den ijlt als van den lier-ijlt. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 17 Januarij 1872. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea, der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n". 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4lcn tot en met den l6deo Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Februarij 1872. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BI N N E N LA NDSOIIK BK BI f.T K N LEIDEN, 4 Maart. in de maand Februarij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 158 kin deren, als: 79 zoons en 79 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 113 personen, als: 12 mannen, 13 vrouwen, 46 zoons en 42 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrok ken 19 huwelijken. -- Door de directie der Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij zijn de wer ken, den 26"'" Februarij 11. aanbesteed, namelijk bel maken van een ge bouw iugerigt voor goederenbureau cn chcfswoning op liet stationsterrein alhier, opgedragen aan den minsten inschrijver, den heer Jac. van dei- Kamp alhier. Bij de, onder nadere goedkeuring van den minisler van oorlog, door den eerst aanwezenden ingenieur der genie te 's llage gebonden aanbesteding der bestrating in de stallen van den Doelen Ie Leiden was de minste inschrijver de heer Jac van der Kamp voornoemd, voor de som van /3070. Men schrijft van bier aan het N. v. d. Dag-: Nu Opzoomer zijn zetel aan de Leidsche hoogeschool heeft verlaten, nog voor hij hem had beklom men, wordt met vernieuwden ijver in de wetenschappelijke kringen de vraag besproken, wie nu? Mogelijk zal dc vervulling niet spoedig plaats hebben en zullen .bijgevolg' de lessen in logica en methaphysica een geheel jaar stil staan. Algemeen is evenwel de weusch, dat spoedig de spanning door een (linke benoeming worde opgeheven. Verder verwacht men, dat dc keuze geheel zelfstandig in het binnenhof der residentie zal gedaan worden, en alle bespreking en overleg daar baiten al zeer weinig invloed uitoefenen. Zoo kon het wel eens gebeuren, dat alle vaderlandsche geleerden werden voor bijgegaan, om op nieuw een vreemdeling en dan natuurlijk een Duitscher aan Nederland's eerste universiteit te plaatsen. Onder de personen, die onder- tusschen worden genoemd en gewogen, bchooren voornamelijk drie profes soren van het hooger en een leeraar bij ons middelbaar onderwijs; hoe on waarschijnlijk, is het toch mogelijk dat de laatste zijne hooggeleerde mede dingers verslaat. Van de hooglecraren woont de een te Heidelberg, de tweede te Amsterdam, de derde eindelijk bevindl zich te Groningen. Uil Alkemade wordt aan liet ff'bi. v. Haarlemmermeer liet volgende gemeld: Weldra zal de laatste hand gelegd worden aan de voltooijing van den nieuwen grindweg door deze gemeente, door het maken cener brug over de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder aan de Nieuwe Wetering. On langs is dit werk herbesteed cn aangenomen door den heer Kieviet te Haar lemmermeer, voor ƒ14340. Dit belangrijk werk, ook met hulp van rijks- en provinciale suhsidiën lot sland gebragt, zal nu ongeveer ƒ120,000 a ƒ125,000 kosien, maar voorziet ook in cene lang gevoelde behoefte voor deze gemeente, en opent tevens het kortste traject tussclien de steden Am sterdam en Leiden. Mogt het plan van den heer mr. J. P. Amersfoordtom dagelijks over deze route een pos kar vice versa le doen rijden, ingang vinden bij gemeente- en hoogcre besturen, dan zouden wij daarvan dubbel profiteren, daar hel postwezen in onze gemeente, hoewel veel verbeterd, nog al le wenschen overlaat. Dc Ncderl. handelmaatschappij heeft ƒ500 beschikbaar gesteld voor het te Brieile op le riglcn asyl voor zeelieden. De Gron. Cour. meldt dal de president der hoofdcommissie ter oprig- ting van hel monument te Heiligerlee van den directeur van het ikabinet des konings het berigt heeft ontvangen, dat Z. M. gaarne zal voldoen aan dc uitnoodiging dier hoofdcommissie, om het feest der onthulling van het monument op den 23sl,n Mei e. k.bij gelegenheid van Hoogstdeszclfs be zoek aan de provincie Groningen, bij te wonen, en het allezins goedkeurt, dat ook andere leden van zijn huis daarbij worden uilgcnoodigd Tc Zaandam is in cene vergadering van belangstellenden de wenschelijk- lieid uitgesproken cener verbinding van het Noordhollandsche kanaal, langs de Zaan, met het kanaal door Holland op zijn smalst. Eene commissie van 10 personen is benoemd om de zaak te onderzoeken en de plannen van uitvoering voor le bereiden. Het boerenerf »Eilcrt", bij Ileiiio, tochehoorende aan H. Oosterlaas cn door hem met een talrijk gezin bewoond, werd Woensdag 11. in weinig tijds eene prooi der vlammen. De bewoners waren reeds naar bed, toen de brand ontdekt werd; liet huis stond reeds in volle vlam: aan biussclieii viel niet meer te denken. De gelicele inboedel en al het vee, waaronder 2 paarden, benevens huis en schuur zijn vernield. 9 van dc 12 leden van het gezin hebben min of meer ernstige brandwonden bekomen; een kindis reeds overleden, cn de otnlsie dochter verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Dezer dagen is in de gemeente Ballo een ergerlijke diefstal gepleegd. Gedurende eenigen tijd lag daar een persoon, die geen huisgezin hadte bed lijdende aan pokziekte, weshalve het geraden was de hulp van anderen in te roepen. Het oog viel op cene vrouw, die meermalen poklijders had op gepast en daartoe dus bijzonder geschikt scheen. De ziekte nam iii lievig heid toe, met liet gevolg dat de lijder bezweek. De vrouw, met liet oppas sen belast, nam al spoedig de gelegenheid, dat zij alleen was, te baat om op minder gepaslc wijze haar voordeel le zoeken. Zij ging aan liet zoeken en schijnt, terwijl zij met hel lijk nog alleen in liet sterfilms was, eenige effecten te hebben gevonden. Hiermede te Groningen, waar zij woont, teruggekeerd, zocht zij de clf'eclen voor geld te verwisselen, maar bare hou ding en gesprekken deden allen schijn ontstaandat die elïceten niet op eerlijke wijze in haar bezit waren gekomen. Zij zoude liet geld den vol genden dag bij een geacht effectenhandelaar komen lialen, doch kwam niet opdagen. De politie, van het vorenstaande onderrigt, vernam weldra, dat de bedoelde vrouw dezelfde was, die den poklijder le Ballo had opgepast, nam de vrouw onder hare hoede en de effecten- in beslag, zoodat de erfge namen juist bij tijds voor schade werden behoed. Het ergerlijkste van deze geschiedenis is, dat de vrouw, die ruim is betaald voor dc oppassing, zich na den diefstal nog eens naar het sterf huis, heeft begeven, vermoedelijk al daar nog weder moet hebben gestolen en waarschijnlijk beschonken geraakt, het huisraad, dat zij geen kans zag mede te nemen, derwijze heeft door elkander geworpen, dat er niet veel goeds van le vinden is. De aangehou dene bragt vroeger vele jaren in de bedelaars-kolonie door. Uit Breda meldt men dat de graaf de Cbambord dagelijks, meestal des morgens vroegde kerk bezoekt. Enkele vreemdelingen hebben hem be zocht, en anderen zijn weder vertrokken. Hij heeft de boven-apartementen

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1