gegarandeerd; beiden waren slechts geldig voor ééne trekking, op één be paalden dag. De deskundigen gaven als huu oordeel te kennen dat deze loten geljjk stonden met de uu verboden hnnrlolen der staatsloterij en dat men geen bewijs heeft dat de heer Iseulbal. die deze stukken heeft onder teekend en zich dus verbonden tot uitbetaling van een eventueel te trek ken prijs, in het bezit is van het originele stuk. Is hij niet in het bezit daarvan, dan kan hij ook den getrokken prijs niet uitbelalen. Het kon als eene binnenslands aangelegde loterij worden beschouwd, waar van de prijzen uiet buiienlandsch geld zullen worden betaald. Collecteren en debiteren moesten naar bet oordeel van de deskundigen in dezelfde beleekenis worden opgevat. Ook den beklaagde en geinlimeerde was het niet bekend dat de heer Isenthal in het bezit van hel originele lot was. Adv.-gen. mr. van Jlaanen kon zich met het dictum van hel vonnis wel vereenigen, maar meende toch dat het in een ander opzigt onjuist was. Hjj geloofde dat het onnoodig was dat de onderteekenaar van het stuk de loten zelf uitgeeft, ieder die ze verkoopt collecteert, in welken zin de hoogen raad reeds heeft beslist. Art. 1 der wet van 1814 heeft tol strek king de bescherming der Ned. loterij. De bekl. heelt z. i. wel degelijk ge collecteerd, maar dat hij dit gedaan heeft in buitenslands aangelegde loterijen achtte hij niet bewezen, en hoezeer ook het collecteren in binnenslands aan gelegde loterijen verboden is, wordt dit den bekl. niet ten laste gelegd. Op deze gronden requireerde adv.-gen. tot vrijspraak van den heer K. Aan staanden Vrjjdag zal het hof uitspraak doen. liliITLAI)SCIli'; IjKUJGTKN. ENGELAND. LONDEN, 1 Maart. Betreffende een aanslag, die op het leven der koningin heelt plaats ge had. verneemt men nader dat op het oosenblik, dat de koningin van een rijtoertje naar Buckingham-palace terugkeerde, een jongmensch van achttien jaren zich een weg baande door de aanwezige personen, en een pistool op II. M. rigtte. De koningin wierp zich, zonder te ontstellen, in haar rijtuig terug, terwijl de dader op slaanden voet in hechtenis werd genomen. Het pistool moet, naar men zegt, geweigerd hebben, maar het wapen was oud en weinig bruikbaar. Men moet bij den dader papieren hebben gevonden, waarin aangedrongen werd op de invrijheidstelling van eenige hoofden der fenians. Op den 28s,rn Februarij is aan den prins en de prinses van Wales het adres van gelukwensching wegens 's prinsen herstel aangeboden, hetwelk on langs door den raad der city van Londen is aangenomen. De lord-mayor en een honderdtal personen maakten de deputatie uit. wier zonderlinge staat siekleederen in hooge mate de vrolijkheid opwekten der kinderen van den prins, die van eene galerij getuigen van de plegtigheid waren. De prins heeft aan de deputatie zijne dank betuigd. De deelneming, welke de city van Londen bij zijne ziekte had geloond, en de ontvangst, welke de koningin, zijne gemalin en hem zeiven was te beurt gevallen, zou steeds dankbaar herdacht worden. De Times betoogt dat het lot van het Washingtonsche verdrag afhan kelijk is van den inhoud van het antwoord op lord Granville's nota. Indien de inhoud van dat antwoord, zegt dit blad. van zulken aard is als hel ge rucht in de Vereenigde Staten zegt. dan moeten wij helaas zeggen dat het genoemde verdrag schipbreuk heeft geleden, dat het in duigen is gevallen. Immers er wordt daar te lande algemeen verzekerd dal het Washingtonsche kabinet weigert eenige wijziging in zijne te Genève ineediende pleitmemorie te brengen; wij hopen dat dit berigt onjuist zal worden bevonden, maar erkennen dat het veel waarschijnlijkheid heeft, en indien het zich beves- tigtdan is het verdrag in de daad vervallen. Al wat gedaan was, is dan te niet gedaanniets achterlatende dan misschien een gevoel van- teleurstel ling en w revel. De jongste berigten uit Perzië schilderen ons een wat gunstiger tafereel over den toestand des lands. De hongersnood woedt niet meer zoo hevig als te voren. De hulpcomite's, in hel eerst zeer in der haast georganiseerd, zijn nu in staat krachtiger en doeltreffender maatregelen te nemen, dank zij vooral de giften, die van alle kanten inkomen. Een groote menigte uitge hongerde bewoners van het platte land worden nu geherbergd te Teheran, waar het hun voorloopig aan niets ontbreekt. FRANKKIJ K. De nationale vergadering heeft met 561 tegen 54 stemmen de verhoo ging aangenomen van de tarieven op de tabak. De prijs van den gewonen tabak, welke door de réiie aan de verbruikers verkocht wordt, is nu vast gesteld op 12 fr. 50 c. per kilogram. De Société des antiquaires de France heeft den heer Mommsen van de lijst harer corresponderende leden geschrapt, omdat hij gedurende den oor log tegen Frankrijk geschreven heeft. Dezer dagen heeft, er weder eene belangrijke verkooping van schilde rijen plaats gehad, t. w. van de collectie Palurle. Turksehe kinderen, met een schildpad spelende, van Decamps, bragt 20700 fr. op. Gretchen uit de kerk komende en Gretchen in de kerk, van Ary Schefïer, werden verkocht voor 35000 en 40000 fr.Rustende ezels, van Decamps, werd ge kocht voor 51500 fr. Dieren vlugtende voor den storm, de prachtigste Troyon, werd toegewezen voor 63000 fr. Het gewigtigste oogenblik voor de liefhebbers brak echter aan, toen een doek onder den hamer kwam, voorstellende Visschers aan de Adrialische zee, van Leopold Robert, die in 1835 zich zelf om hel leven bragt. Het Metropolitan museum te New-York had een gelastigde te Parijs, die reeds verscheidene schilderijen had gekocht en deze vooral niet scheen te willen loslaten. Zijn voornaamste mededin ger was de heer Meuron, een neef van den overleden schilder, die voor het museum te Neufchalel dat stuk wilde koopen. Eindelijk werd het doek dezen toegewezen voor de ~som van 83000 fr en alzoo bewaard voor Zwitserland, het vaderland van den beroemden schilder. S P Af* JT E. Blijkens berigten uit Madrid hebben de heer Zorilla en zijn aanhang, het radicale gedeelte der progressisten-partijbesloten eene coalitie te vor men tegen het bewind, hetwelk thans uit gematigde progressisten en uit liberalen van conservative rigling bestaal. Zorilla zal alle partijen, die zich legen het ministerie aankanten, uiinoodigen in ouderling overleg te treden, en in ieder kiesdistrict hare stemmen te vereenigen op dien anti- ministerielet) candidaal, welke er de meeste kans op de meerderheid zoi hebben, bij voorbeeld in Biscaye op eenen aanhanger van Don Carlos, ij Cadix op eenen republikein, enz. Die coalitie vindt echter in de provin. ciën weinig bijval. De invloedrijkste progressisten in de provinciën weigs renop een bevel uil Madrid de hand te reiken aan de Carlisten en de Alplionsislendie zij sedert lang gewoon zijn als vijanden te beschouwen. DUITSC1ILA1VD. Door den Pruissischen minister van eeredienst en onderwijs is eene vet. ordening uitgevaardigd, waarin o. a. bepaald wordt dat in de openbarehoo- gere scholen voorlaan dispeusalie kan verleend worden van de bijwoning van het godsdienstonderrigtmits aangetoond worde dat daarin op andere wijze voldoende wordt voorzien. In den .aanhef der verordening wordt ge- zegd: Het gebied van het hoogere onderwijs heeft uit den aard der zaak niet vrij kunnen blijven van den invloed der tegenwoordige kerkelijke bewt gingen. De onderscheiden quaesliën. welke daaruit voor het schoolweza ontstaan zijn, zullen hare oplossing eerst in verband met de nader vast te stellen wet op het onderwijs erlangen Ten aanzien van het godsdienston derrigt echter is ter vermijding van drukkende ongelegenheden en misbrui ken nu reeds eene verandering der beslaande verordeningen noodzakelijk. De Osisee-Zeit. deelt o. a. het volgende mede. betreffende den heer Kozmian, den beschermer van den jongen Pool, die wordt verdacht vat pogingen tot moord op den rijkskanselier. Het is gebleken dat de heer kozmian Hamburg tot twee malen heeft bezocht en bij die gelegenheid ver gezeld was van eene vrouw, die zich niet mag verheugen in den roem m een zedelijk en ingetogen leven te hebben geleidook dat hij daar aan de groene tafel ontzaglijk hoog heeft gespeeld. Dit kwam den aartsbisschop ter oore en sedert is hij naar het Jezuiienkloosier te Schrimui gezonden, zooals vroeger reeds is medegedeeld, om aldaar zekeren straftijd door tc brengen. Naar men verzekert, zal hel opvoedingsgesticht, aan het hoofd waarvan de lieer kozmian heeft gestaanworden, gesloten op last der rege ring. Het zou zijn gebleken, dat bedoelde inrigting werd gebezigd tot be vordering van plannen, wier verwezenlijking de regering met kracht be hoort tegen te gaan. Aan de Berlijnsche beurs heeft het faillissement van eenen grootet speculantAlbert Rorchardt. grooten schrik veroorzaakt Naar de voor- loopige raming, die waarschijnlijk door de werkelijkheid ver zal worden overtroffen, beloopt het passief ruim 10 millioen th. Betreffende het actief wordt geene tnededeeling gedaan. De directie van de Duiische vereeniging tot bevordering der zeevis- scherijin het bijzonder van de haringvisscherijwaarvan de zetel is ge vestigd te Emdenheelt dezer dagen eene circulaire uitgevaardigd. Daaruit blijkt dat nog ruim 50000 th. ontbreken aan het gevorderde kapitaal, alvorens men de reederij gevestigd kan noemen. Als bewijs van kans op gunstige resultaten haalt de directie o. a. uit de statistiek betreffende da invoer in het Duitsche tolverbond het feit aan, dat jaarlijks niet minder dan 600.000 ton haring wordt ingevoerd. Deze is belast met een invoer- regt van 1 th. per ton. en dit invoerregt wordt uit den aard der zaak niet gevorderd van de haring door Duitsche reederijen aangevoerd. Hetgeen, naar de directie ondersteltmoet beschouwd worden als de oorzaak van de onvoldoende deelneming tol heden, is dat in het jongst verloopen jaar de kleine visscherijen Ie Danlzig. Slraalsund, Bremen, Hamburg en elders ge dreven zijn met groot nadeel. Zij wijst er ten slotte .op, dat deze ver eeniging bel bétere voorbeeld volgt door Nederland in dezen gewigtigea tak van nijverheid gegeven. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, den 26slfn Februarij 1872. 1 wegens het op de straat laten staan van een tweewieldc wagen, nt zons ondergang, zonder iemand tot waarschuwing daarbij te hebben gesteld. 4 wegens het weghakken van sneeuw van de straat. 2 wegens het buiten de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgene ver- rigt te hebben, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 3 wegens bet maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het ongedekt dragen van vuur over de straal. 1 wegens het rijden met twee ongemuilbande honden. 1 wegens het innemen van gemeentegrond, zonder toestemming van burg en wetli. (vrijgesproken). 1 wegens hel bij nacht laten liggen van eene schuit met mest in de gemeente 1 wegens het rijden in verboden rigting. 1 wegens het rijden bij besneeuwde straten met een paard, zonder dat het een bel aan had. 1 wegens het snijden van riet, zonder toestemming van liet Hoogheem raadschap van Rijnland. 3 wegens het baggeren, zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6